ελληνική μουσική
    873 online   ·  210.851 μέλη

    19 Μαϊου-Ημέρα Μνήμης για τη Γενοκτονία των Ποντίων

    Sofia
    19.05.2005, 03:37
    ''Επιτέλους, τους ξεριζώσαμε..'' (Κεμάλ Ατατούρκ, 13 Αυγούστου 1923)

    82 Χρόνια πέρασαν απο τη Γενοκτονία του Ποντιακού Ελληνισμού απο τις ορδές του Κεμαλικού καθεστώτος και των Νεότουρκων..
    353.000 νεκροι, θύματα της τουρκικής θυριωδίας..

    Για περισσότερες πληροφορίες, αξίζει πιστεύω να διαβάσετε ένα αρκετά καλό κατα τη γνώμη μου άρθρο εδώ

    ''όσα χρόνε κι αν δεβένε τα γεράδας θα απομένε
    πάπος σο εγγόν θα λέει για τον Πόντο και θα κλαίει..


    Μέσα στα απλά είν' τα ωραία...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Sofia on 19-05-2005 03:38 ]
    santourman
    19.05.2005, 10:35
    Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση ή όχι, αλλά σήμερα είναι τα γενέθλια του Κεμάλ. Εννοείται ότι είναι αργία στην Τουρκία, όπου την εορτάζουν με σημαιοστολισμούς, και μεγάλες εκδηλώσεις...
    Sofia
    19.05.2005, 11:22
    Quote:

    Το μέλος santourman στις 19-05-2005 στις 10:35 έγραψε:

    Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση ή όχι, αλλά σήμερα είναι τα γενέθλια του Κεμάλ. Εννοείται ότι είναι αργία στην Τουρκία, όπου την εορτάζουν με σημαιοστολισμούς, και μεγάλες εκδηλώσεις...





    χμμ...αυτο δεν το ήξερα.. Ενδιαφέρον..!!! Δεν μπορω να φανταστώ με ποια λογική ορίστηκε αυτή η μέρα απο τη Βουλή των Ελλήνων..Τέτοια σύμπτωση πια..??
    nlandis
    19.05.2005, 15:45
    αυτά φίλε μου είναι τα τρελλά της παγκοσμιοποίησης.....και ακόμα είμαστε στην αρχή!!!!!!
    istoxastis
    19.05.2005, 19:07
    Αντί ένος λεπτού σιγή, ας ρίξουμe μια ματιά όπως λέει η sofia στην αρχή του topic, ας διαβάσουμε το ενδιαφέρον άρθρο του asxetos.gt κι ας προσέξουμε ιδιαίτερα το σημείο που λέει:
    " Η 19η Μαίου 1919 είναι ημέρα σημαδιακή για τον ποντιακό ελληνισμό και θεωρείται ως απαρχή της μεγάλης γενοκτονίας των Ποντίων που ακολούθησε. Οι Πόντιοι μάταια είχαν ζητήσει την αποστολή ελληνικής μεραρχίας στον Πόντο. Ακόμα και η επικράτηση των Μπολσεβίκων ήτανε εξ ολοκλήρου καταστροφική για τον Ελληνισμό. Οι εγκληματίες ως υποστηριχτές της Πολιτείας Αμέσως μετά την ανακωχή τον Νοέμβριο του 1918 σχηματίστηκαν παντού στη χώρα Σύλλογοι για την προφύλαξη των δικαιωμάτων, (Mόdafa-i Hukuk),που όφειλαν να γίνουν φορείς του εθνικού αγώνα. Σε λίγο φανερώθηκαν όμως, ότι είχαν ως στόχο την περιφρόνηση. Ο κύριος στόχος των Συλλόγων ήτανε να καταπολεμήσει τους παραμείναντες ΄Ελληνες και να εμποδίσει του Αρμενίους στην επιστροφή τους. "
    έτσι απλά, για να μην τα βάζουμε πάντα με τους άλλους και τις κάθε λογής παγκοσμιοποιήσεις.