ελληνική μουσική
    716 online   ·  210.847 μέλη
    Eva-Ang
    23.09.2013, 15:52

    Καλησπέρα!Τί θα μου προτείνατε;Εθνικό Ωδείο,Ωδείο Αθηνών ή Κρατικό Ωδείο Θεσσαλονίκης;

    Ευχαριστώ!


    noizreduction
    23.09.2013, 15:54

    Ποσο ευκολο ειναι για καποιον που μενει σε ενα ορισμεν μερος να επιλεξει ωδειο αλλης πολης...ποσο μαλλον οταν αυτη ειναι καμια 500αρια km μακρια? {#emotions_dlg.confused1}


    Eva-Ang
    23.09.2013, 16:05

    Καλά,ας πούμε ότι θα μπορούσα να πάω και να μείνω εκεί.Φυσικά όχι για ξεκίνημα αλλά για να πάρω το πτυχίο μου,για ολοκλήρωση δηλαδή των σπουδών.


    Eva-Ang
    23.09.2013, 16:18

    Για την έξωση λες ε;Οι εισαγωγικές διεξάγονται κανονικά απ' ότι έχω δει στην ιστοσελίδα του.


    iwpat
    24.09.2013, 09:56
    ωδειο Μουσικη Δημιουργια Αθηνων μακραν!!!
    Eva-Ang
    24.09.2013, 12:44
    Φαίνεται πολύ καλό!
    noizreduction
    24.09.2013, 13:36

    Επειδη ωδεια υπαρχουν πολλα κι αποψεις ακομα περισσοτερες, γιατι δεν κανεις μια λιστα με αυτα που φαινονται καλα ( και κοντα στην κατοικια σου ) και να τα επισκεπτεσαι σιγα σιγα;

    Ο καθενας θα μπορουσε να μπει και να αναφερει ενα Ωδειο, αλλα εαν δεν δεις ως ενδιαφερομενος την κατασταση, δεν προκειται να βγαλεις ακρη ;).


    IriniMavrou
    24.09.2013, 14:37

    Γνώμη μου είναι να επιλέξεις καθηγητή και να τον/την ακολουθήσεις στο Ωδείο που διδάσκει.


    theonipap
    24.09.2013, 20:09
    Συμφωνώ!! Ξεκίνα με τον καθηγητή και το ωδείο έπεται!!
    Eva-Ang
    25.09.2013, 11:47
    Έδωσα πριν δύο χρόνια προκριματικές πτυχίου με άριστα.Εκείνο το διάστημα είχα αλλάξει ωδείο για λόγους πανεπιστημιακών σπουδών.Μετά τις προκριματικές επέστρεψα πίσω και θεώρηθηκε πως έχω κενά.Το αποτέλεσμα είναι ακόμα να μην έχω πτυχίο.Επίσης χρωστάω το πρακτικό διδασκαλείο.Με είχαν στο περίμενε γιατί δεν έβρισκαν παιδια.Εγώ φταίω,το ξέρω γιατί έπρεπε να ασχοληθώ πιο σοβαρά με το θέμα αυτό.Απλώς πλέον έχασα το ενδιαφέρον μου και έχουν ξεκινήσει ηδη τα μαθήματα και δεν ξέρω τί να κάνω.
    Yiannis-A
    08.10.2013, 16:00

    Πιστεύω πως πρέπει να συζητήσεις λίγο με τον εαυτό σου και να αποφασίσεις τι είναι αυτό που πραγματικά ψάχνεις (ποιότητα, όνομα, καθηγητή, τίτλο, οικονομία…). Μετά δες -αμερόληπτα- ποιος ή ποιοι μπορούν να σου το προσφέρουν. Σύγκρινε τα πλεονεκτήματα με τα μειονεκτήματα και αποφάσισε.

    Αν η ανάγκη σου είναι να κάνεις ένα-δύο χρόνια για να πάρεις ένα πτυχίο, είναι ρεαλιστικό να σκέφτεσαι να φύγεις από την Αθήνα, να πάς να μείνεις Θεσσαλονίκη για να φοιτήσεις στο «κρατικό» …? Γιατί ?? Στη πόλη που μένεις πιστεύεις ότι δεν υπάρχει καθηγητής που θα μπορούσε να σε καθοδηγήσει σωστά μέχρι το πτυχίο και να αξιοποιήσει τα ταλέντα και τις αρετές σου ?

    Αν κάνεις μία μικρή «έρευνα» στα Ωδεία στη περιοχή σου, είμαι σίγουρος ότι θα βρεις σπουδαίους καθηγητές και θα καταβάλεις και σημαντικά χαμηλότερα δίδακτρα.

    Μετά το πτυχίο ή το Δίπλωμα σου, αν έχεις όρεξη, δύναμη και χρήματα μπορείς να κάνεις σπουδές στην Ευρώπη ή την Αμερική για να εντρυφήσεις στο όργανο ή τη μουσική που σε ενδιαφέρει περισσότερο και, ΝΑΙ, τότε θα θέλει αρκετό ψάξιμο. Αλλά τώρα νομίζω έχει περισσότερο σημασία η προσωπική σου προσπάθεια (μελέτη) από την ταμπέλα που θα έχει απ έξω το Ωδείο που θα επιλέξεις. Πρόσεχε μη χάσεις με τα πολλά τις εγγραφές του διδακτικού έτους 2013-14…    

    Φιλικά

    Γιάννης        


    lamprinidala
    11.10.2013, 14:34
    Εγώ θα σου πρότεινα το ωδείο μουσική δημιουργία και για το ωδειο Αθηνών έχω ακούσει καλά λόγια με τίποτα Εθνικό...
    GnRfreak
    12.10.2013, 17:51

    Παράθεση:

    Το μέλος IriniMavrou στις 24.09.2013, 14:37 έγραψε...

    Γνώμη μου είναι να επιλέξεις καθηγητή και να τον/την ακολουθήσεις στο Ωδείο που διδάσκει.



    ...και πως τον βρίσκεις το καθηγητή που σου ταιριάζει???