ελληνική μουσική
    874 online   ·  210.851 μέλη

    Τι είπε ο Αγγελάκας όταν το κοινό του φωνάξε φασίστες, κουφ@λες..κρεμάλες

    mixalis-kleanthis
    23.09.2013, 18:17


    Τι έκανε ο Αγγελάκας όταν άκουσε το κοινό του να φωνάζει "φασίστες, κουφ@λες, έρχονται κρεμάλες"

    Εν μέσω κραυγών και κηρυγμάτων, ο Γιάννης Αγγελάκας έστειλε ένα μήνυμα ψυχραιμίας, σύνεσης και πραγματικής αντίδρασης σε όσα συμβαίνουν αυτές τις μέρες, μετά τη δολοφονία του αντιφασίστα Παύλου Φύσσα από τον ακροδεξιό Γιώργο Ρουπακιά.

    Κατά τη διάρκεια της συναυλίας στο Θέατρο Βράχων ακούστηκε το σύνθημα «φασίστες κουφάλες έρχονται κρεμάλες» κάνοντας τον Αγγελάκα να σταματήσει τη συναυλία και να πει. "Ξέρετε οτι διαφωνώ με αυτό το σύνθημα. Η απάντηση στον φασισμό δεν είναι αυτή. Η απάντηση είναι η ψύχραιμη σκέψη. Να προσέξουμε τον φασισμό που κρύβουμε όλοι μέσα μας"

    Πηγή:http://www.iefimerida.gr





    επισυναπτόμενα: aggelakas6.jpg 
    gikostas
    23.09.2013, 19:09
    Ορθή σκέψη θα έλεγα.Ως γνωστόν,η βία φέρνει βία και δεν οδηγεί πουθενά.Επίσης θα συμφωνήσω με το ότι θα πρέπει να προσέξουμε όλοι τον φασισμό που κρύβουμε μέσα μας.Ο φασισμός έχει πολλές εκφάνσεις.
    margot
    23.09.2013, 21:39

    Ό, τι πιο λογικό και ψύχραιμο άκουσα τις τελευταίες μέρες. Μακάρι να τον άκουσαν πολλοί και να τον κατάλαβαν!


    sven
    23.09.2013, 22:42

    Η δήλωση αυτή αντιπροσωπεύει προσωπική αλλά και πολιτική ωριμότητα, σύνθετη  σκέψη και διορατικότητα.

    Καλό είναι να τη συγκρίνουμε με αυτή της Μποφίλιου για ανάλογη περίσταση...


    vvasilios
    24.09.2013, 09:45
    Συμφωνώ απόλυτα κι εγώ, πολύ ορθή όσο και ώριμη άποψη, και ασφαλώς "γενναία" στάση για να ειπωθεί σε ανθρώπους που πήγαν να παρακολουθήσουν την συναυλία του. Μπράβο στον Γιάννη Αγγελάκα. Και ασφαλώς πρέπει όλοι να προσέξουμε τον φασισμό που κρίβουμε μέσα μας, αλος σε μικρότερο , και άλος σε μεγαλύτερο βαθμό.και αν θέλουμε να επιδείξουμε ωριμότητα και απέχθεια προς τον φασισμό, είχαμε την ευκαιρία και την πετάξαμε- ωστόσο σύντομα θα την ξανα χουμε, ας δούμε λοιπόν πως και αν θα την αξιοποιήσουμε ...
    Konstantinosoa
    24.09.2013, 10:31
    Παρότι τον έχω επικρίνει πολλές φορές στο παρελθόν η απάντηση του Αγγελάκα ήταν από τα ελάχιστα σοβαρά και ουσιώδη πράγματα που άκουσα. Η κρεμάλα απο όπου και αν προέρχεται δείχνει το φασιστικό εγώ. Μεγάλη κουβέντα, δεν κολάκεψε τους fans του, μίλησε στην ουσία του θέματος. Από εμένα μπράβο !
    klefths
    24.09.2013, 12:54
    Ρε να μην ζουσε το 1940 ο τυπος, θα ειχε κανει τους φασιστες μαρμελαδα με την μεγαλειωδη παθητικη του σταση. Επιτελους, μετα τον Νταλαρα, Σφακιανακη, Πλουταρχο, ερχεται και ο Αγγελακας να μας πει οτι ο φασιστας τελικα ειναι μεσα μας και οχι παντου γυρω μας. Τελικα το να σηκωνεις τα ποδια ψηλα και να κοιτας την παρτη σου ειναι η νεα μορφη επαναστασης.
    Jazzie
    24.09.2013, 16:19
    Ήμουν κι εγώ εκεί! Και ανακράξαμε μετά από αυτή τη δήλωση εγώ και μια φίλη μου "Πες τα ρε Αγγελάκα!". Οι περισσότεροι όμως ήταν κάπως μαγκωμένοι... δυστυχώς. Τα συνθήματα που ακούστηκαν είχαν περισσότερο μίσος παρά διάθεση για ειρήνη. Το μόνο ωραίο ήταν το "Ποτέ ξανά φασισμός", το οποίο δυστυχώς δεν ακούστηκε δυνατά.
    fysiolatris
    24.09.2013, 17:01

                     Είναι νόμος και κανόνας: οι ψευτοκαλλιτέχνες-δήθεν αμφισβητίες κι οργισμένοι επαναστάτες τάχα, που στην πραγματικότητα ουδέποτε είχαν ρίζες στο λαό, όταν λιγδώσει τ' άντερό τους και κερδίσουν και κάμποσα δράμια ψεύτικης κι εφήμερης δόξας, δείχνουν τ' αληθινό τους πρόσωπο.

                    Στο κάτω-κάτω,  ο star πλέον Αγγελάκας ποιον φασισμό βιώνει άμεσα και στο πετσί του ; το φασισμό του εργοδότη που τον απέλυσε και δεν μπορεί πια ο φτωχούλης να θρέψει τα παιδιά του ;;;;;;  

    Τουτέστιν:  

    Στους πολλούς, αστούς βεβαίως,  

    τραγουδοποιούς της πλάκας,  

    προσετέθη τελευταίως  

    κι ο Γιαννάκης Αγγελάκας...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την fysiolatris, 24-09-2013 17:03 ]


    tallos
    24.09.2013, 18:45
    αν ο αγγελακας σου φαινεται για τραγουδοποιος της πλακας χρειαζεσαι εγχειρηση στα αυτια.
    Hastaroth
    24.09.2013, 21:01

    Προφανώς ο φυσιολάτρης μας είναι τραγουδοποιός τής μή πλάκας....

    Και άν ήταν στην θέση τού Αγγελάκα στην συγκεκριμένη περίπτωση,θα φώναζε ο ίδιος δυνατώτερα γιά τίς κρεμάλες...


    freak
    24.09.2013, 22:39

    Προσωπικα τον εχω πλεον καταχωρημενο στο ιδιο καλαθι αχρηστων μαζι με τον Παπακωνσταντινου (τουλαχιστον αυτος εδειξε σχεδον απο την αρχη σε τι ταμπλω θα επαιζε και αν μη τι αλλο ειναι ειλικρινης οταν σε συνεντευξη του παραδεχεται πως παραγει απολυτα ενα καταναλωτικο προιον και μονο). 

    Πριν αρκετα χρονάκια στο τοτε rockwave που ειχε γίνει στην Φρεατυδα, ο Αγγελλάκας και η παρεα του ειχαν φαει πολλες πετρες και πολυ βρισιδι. Δεν ηταν τυχαιο γεγονος, και αργησα να καταλαβω το γιατι.


    Requote by freak

    .

    ΥΓ: Παρολα αυτα θα συμφωνησω με την τελευταια φραση του.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 24-09-2013 22:42 ]


    demary
    24.09.2013, 23:26

    καλά τα είπε ο Αγγελάκας και από παλιά τα έλεγε, όχι μόνο τώρα...μα δυστυχώς οι περισσότεροι βλέπετε το δέντρο των όσων είπε και όχι το δάσος...αν όλοι στην πατρίδα μας είχαμε συνείδηση και σκοτώναμε τον μπάτσο που έχουμε όλοι μέσα μας δε θα έβγαινε τρίτο κόμμα η εγκληματική οργάνωση Χ.Αυβγή ούτε και θα δολοφονούνταν ο Παύλος...ευτυχώς δε χάιδεψε τα αυτάκια κανενός από το κοινό και δε μάσησε! αυτά τα ολίγα..

    ΕΥΓΕ ΓΙΑΝΝΑΡΕ!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την demary, 24-09-2013 23:27 ]


    demary
    24.09.2013, 23:29

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 24.09.2013, 22:39 έγραψε...

    Προσωπικα τον εχω πλεον καταχωρημενο στο ιδιο καλαθι αχρηστων μαζι με τον Παπακωνσταντινου (τουλαχιστον αυτος εδειξε σχεδον απο την αρχη σε τι ταμπλω θα επαιζε και αν μη τι αλλο ειναι ειλικρινης οταν σε συνεντευξη του παραδεχεται πως παραγει απολυτα ενα καταναλωτικο προιον και μονο). 

    Πριν αρκετα χρονάκια στο τοτε rockwave που ειχε γίνει στην Φρεατυδα, ο Αγγελλάκας και η παρεα του ειχαν φαει πολλες πετρες και πολυ βρισιδι. Δεν ηταν τυχαιο γεγονος, και αργησα να καταλαβω το γιατι.


    Requote by freak

    .

    ΥΓ: Παρολα αυτα θα συμφωνησω με την τελευταια φραση του.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 24-09-2013 22:42 ]



    {#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.nono}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την demary, 25-09-2013 00:03 ]


    demary
    25.09.2013, 00:05

    Παράθεση:

    Το μέλος fysiolatris στις 24.09.2013, 17:01 έγραψε...

                     Είναι νόμος και κανόνας: οι ψευτοκαλλιτέχνες-δήθεν αμφισβητίες κι οργισμένοι επαναστάτες τάχα, που στην πραγματικότητα ουδέποτε είχαν ρίζες στο λαό, όταν λιγδώσει τ' άντερό τους και κερδίσουν και κάμποσα δράμια ψεύτικης κι εφήμερης δόξας, δείχνουν τ' αληθινό τους πρόσωπο.

                    Στο κάτω-κάτω,  ο star πλέον Αγγελάκας ποιον φασισμό βιώνει άμεσα και στο πετσί του ; το φασισμό του εργοδότη που τον απέλυσε και δεν μπορεί πια ο φτωχούλης να θρέψει τα παιδιά του ;;;;;;  

    Τουτέστιν:  

    Στους πολλούς, αστούς βεβαίως,  

    τραγουδοποιούς της πλάκας,  

    προσετέθη τελευταίως  

    κι ο Γιαννάκης Αγγελάκας...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την fysiolatris, 24-09-2013 17:03 ]



    Aγγελάκα τράβα γρήγορα να κάνεις μερικά κουτσούβελα για να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας και ότι δεν έχεις ποτέ πεινάσει και υποφέρει....γρήγορααααααααααααααααααααα!!!

    αχ, βρε πόσο δίκιο έχει..."για το φασισμό που κρύβουμε μέσα μας"{#emotions_dlg.happycrazy}


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    tallos
    25.09.2013, 11:22

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 24.09.2013, 22:39 έγραψε...

    Προσωπικα τον εχω πλεον καταχωρημενο στο ιδιο καλαθι αχρηστων μαζι με τον Παπακωνσταντινου (τουλαχιστον αυτος εδειξε σχεδον απο την αρχη σε τι ταμπλω θα επαιζε και αν μη τι αλλο ειναι ειλικρινης οταν σε συνεντευξη του παραδεχεται πως παραγει απολυτα ενα καταναλωτικο προιον και μονο). 

    Πριν αρκετα χρονάκια στο τοτε rockwave που ειχε γίνει στην Φρεατυδα, ο Αγγελλάκας και η παρεα του ειχαν φαει πολλες πετρες και πολυ βρισιδι. Δεν ηταν τυχαιο γεγονος, και αργησα να καταλαβω το γιατι.


    Requote by freak

    .

    ΥΓ: Παρολα αυτα θα συμφωνησω με την τελευταια φραση του.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 24-09-2013 22:42 ]



    τις πετρες τοτε τις ριξανε κατι βλαμενοι χεβυμεταλαδες λογω της κοντρας θεσσαλονικης αθηνας για το ποδοσφαιρο.


    mixalis-kleanthis
    25.09.2013, 12:24

    O Αγγελάκας είναι ποιητής !

    Όσο για τον Λιθοβολισμό,

    κάποτε όταν η ζωή ήταν ασπρόμαυρη,

    ρίξανε κάτι γελοία όντα,κάτι ζώα δίποδα, σε συναυλία "Τρύπες" στο Λυκαβηττό.

    Την γλυτώσαμε με μερικά ματωμένα κεφάλια..Τότε

    Αφού δεν θρηνήσαμε θύματα  !

    Ώρες ώρες το πιστεύω βαθειά:

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ !


    johnpanman
    25.09.2013, 16:57

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 24.09.2013, 22:39 έγραψε...

    Προσωπικα τον εχω πλεον καταχωρημενο στο ιδιο καλαθι αχρηστων μαζι με τον Παπακωνσταντινου (τουλαχιστον αυτος εδειξε σχεδον απο την αρχη σε τι ταμπλω θα επαιζε και αν μη τι αλλο ειναι ειλικρινης οταν σε συνεντευξη του παραδεχεται πως παραγει απολυτα ενα καταναλωτικο προιον και μονο). 

    Πριν αρκετα χρονάκια στο τοτε rockwave που ειχε γίνει στην Φρεατυδα, ο Αγγελλάκας και η παρεα του ειχαν φαει πολλες πετρες και πολυ βρισιδι. Δεν ηταν τυχαιο γεγονος, και αργησα να καταλαβω το γιατι.


    Requote by freak

    .

    ΥΓ: Παρολα αυτα θα συμφωνησω με την τελευταια φραση του.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 24-09-2013 22:42 ]



    Αγαπητέ freak, με όλο το σεβασμό, ειλικρινά, θα μπορούσες σε παρακαλώ να εξηγήσεις, αν θέλεις, σε μερικούς απο εμάς που δεν έτυχε να καταλάβουνε, γιάτι "είχαν φάει πέτρες και πολύ βρισίδι" ?


    Είναι μια ελικρινής απορία και δεν περιέχει καθόλου ειρωνία.

    Ευχαριστώ.


    dimsavidis
    25.09.2013, 22:28

    ...ασχημα νεα...ο μιχαλιολακος εμαθε τις δηλωσεις αγγελακα και επεσε σε βαθεια καταθλιψη...προσπαθωντας δε να σκοτωσει τον φασιστα μεσα του εκανε τρεις φορες αποπειρα να αυτοκτονησει...ευτυχως ο νυχοκοπτης που χρησιμοποιησε δεν εκοβε...ειναι σε παραληρημα η φραση που επαναλαμβανει συνεχως ..." γιατι ρε γιαννη ? "...

    τα ευχαριστα τωρα...και η ρεπουση φερεται να προτεινε να αντικατασταθει η λαθος ιστορικη φραση " σφαξε με αγα μου ναγιασω " με το σωστο "σφαξε με φασιστα μου ναγιασω"....ειναι πιο must !!!