ελληνική μουσική
    623 online   ·  210.830 μέλη

    Επιισκευη ενισχυτη και ...και Θεε μου τι το ηθελα!

    astralation
    26.09.2013, 18:36

    παει o musicman 100w !!και για να βολευτω εως να μαζεψω ευρω για κατι καλο,ανταλαξα με συμφορουμιτη και πηρα εναν Ibanez mimx30 για να παιζω,που ομως μου καηκε μια πλακετα και θελησα νατον επισκευασω.Αρχες αυγουστου !!(Ζω κεφαλονια,πληρωσα 20ε ενα τεχνικο βρηκε οτι θελει νεα πλακετα,και τον στελνω αθηνα(σε κολητο μου να με εξυπερετηση.Διαβαζω απο εδω απο εκει και καταληγω και τον στελνω στην eastelectronics(μεσογειων 29),λεεω σουπερ μιας και ο φιλος μενει εξαρχεια και ο τριμης μου ειχε πει ο τεχνικος φευγει διακοπες και ειναι διαθεσιμος τελη αυγουστου(Ντιιιν!!!!).Αρχιζει γολγοθας μου!!!Μη σας κουραζω,26-9-ακομα δεν ειναι ετοιμος(μαλλον αυριο μεθαυριο),εχω παρει εικοσι τηλ.μου ειπαν 4 φορες θα μου τηλ.παραμυθια τιποτα,κοστολογιο ανω των 110ε!!!(ενισχυτης επιπεδου 150-200ε)βαλε μεταφορικα,τον φιλο που με εξυπερετη,τηλεφωνα σε κινητα αφηστε που ειμαι χωρις ενισχυτη σχεδον 2 μηνες,(Ντιιιιιινννν!!!).Ελεος!!!!Οφειλουμε να αλληλοενημερωμαστε σε καθε θετικο και καθε αρνητικο,για να μπορουμε να επιλεγουμε σωστα,με γνωση τους καταλληλους,να αποφευγουμε τους ακαταλληλους!!Το παθημα να γινη μαθημα(για αλλη μια φορα σε αυτην την περιεργη χωρα)......

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 06-10-2013 23:59 ]


    astralation
    26.09.2013, 19:00
    ..και μολις τωρα ελαβα απαντηση απο την EASTELECTRoNICSυπογραφη σακης πετροπουλος,στο μαιλ διαμαρτυριας που τους εστειλα,με μαλλον εκδικητικη διαθεση(παντως φιλικα και καπως ευπρεπες)να παω να παραλαβω ανεπισκευαστα(ενισχυτη!!!!!)μετα δυο περιπου μηνες !!!!(...χωρις πληρωμη 20ε που οφειλη ο πελατης να πληρωση για την διαγνωση της βλαβης!!Τι γεναιωδορια!!!Τελος παντων,στα θετικα,οτι ειλικρεινεστατα(;)μου αναφεραν πολλυ μικρη βλαβη στο flanger το οποιο επισκευασαν δωρεεαν)!!!Τι να πω ,απο πακετο σε πακετο μας πανε οι τεχνικοι και οι μαστοροι(οχι ολοι ασφαλως)
    astralation
    26.09.2013, 19:37
    ..αυριο αν τα καταφερει το φιλαρακι μου θα τον παει Τριμη!Ο θεεος βοηθος,και ....φτου απο την αρχη!!Αν υπαρχει καποια αξιολογη προταση παρακαλω εποιγοντως να σταλει!Δεν το αντεχω αλλο....θελω τον ενισχυτη το συντομοτερον....τι στο διαολο ζηταω;!!!!
    noizreduction
    26.09.2013, 21:47

    Για δυο λογους προτιμαμε τεχνικους που προτεινουν οι αντιπροσωποι της Ελλαδας ( ή του εξωτερικου ):

    1) Γιατι εφοσον τον εγκρινει ο αντιπροσωπος, υπαρχει ενα μεγαλο ποσοστο να ξερει να φτιαξει το μηχανημα, με μεγαλο ποσοστο επισης να θελει περισσοτερα λεφτα απο εναν τυχαιο τεχνικο...


    2) Γιατι εαν γινει καμια βλακεια μπορεις να επικοινωνησεις ειτε με τον Ελληνα αντιπροσωπο, εκφραζοντας τα παραπονα σου ( γιατι στο κατω κατω, αυτος στον προτεινε ) και ζητωντας να ληφθουν τα απαραιτητα μετρα. Εαν δεις πως κι ο Ελληνας αντιπροσωπος τον υποστηριζει ( με αποδεδειγμενα κακη δουλεια ), στελνεις ενα ωραιοτατο mail στην εταιρια του εξωτερικου, περιγραφοντας ολη την κατασταση κι αφηνοντας τους ξενους να κανουν τη δουλεια τους...

    Σε μενα εχει πιασει αρκετες φορες. Μεχρι και τεχνικοι που παιρνουν νευριασμενοι πισω για να μου ζητησουν και τα "ρεστα" που τους "εδωσα" στυγνα στους αντιπροσωπους...

    Τωρα που εμπλεξες με no name καταστασεις, απλως θα το υπομεινεις. Λιγα χρηματα παραπανω στο service οντως κανουν τη διαφορα στην Ελλαδα, εφοσον μιλαμε για "εξουσιοδοτημενο" τεχνικο!


    astralation
    26.09.2013, 23:11
    ...τωρα πλεον με οτι εχω τραβηξη,το μετανοιωσα που δεν πηγα τον ενισχυτη τριμη(τον εξουσιοδοτημενο αντιπροσωπο)!!!Οταν ομως 10 αυγουστου μου δηλωνη πως ο τεχνικος του,θα γυριση στο ποστο του αρχες σεπτεμβρη,(λογω 15αυγουστου)ενοιωσα πως δεν ειναι και τοσο σοβαροι!!!Τελος παντων παει ανθρωπος μου να παρει το _ταλαιπωρημενο-ενισχυτητακι αυριο να τον παει τριμη!!Αν δεν....και εκει,θα ζητησω βοηθειααα απο εδω να μου προτεινεται κατι σοβαρο που-επιτελους καποτε-θα παρω ετοιμο τον ενισχυτη πισω!Και ασφαλως θα ενημερωσω για τα αποτελεσματα της μικρης αυτης οδυσσειας,προς ενημερωση και αποφυγης παρομοιων περιστατικων(στο μεταξυ εχω δανειστη για να παιζουμε εναν ενισχυτη farfisa του'60κατι,ενος παππου φιλου μου !!!!!)Αστα καλυτερα να γελαω και να τα ξεπερναω!!!Εν ολιγοις περιμενω την λυπητερη απο τριμη!!Ιδωμεν....
    astralation
    27.09.2013, 21:20
    ...οδυσσειας συνεχεια....το μεσημερι πηγε ο ενισχυτακος τριμη!!Αυτο που απο αρχη οφειλα να πραξω!!!Μιλησα με τον κ.τριμη τηλεφωνικος,θετικοτατος θα με εξυπερετηση υποσχεθηκαι με τον καλυτερο τροπο(!!!)απο την αλλη εβδομαδα που γυριζη(απο αμστερνταμ!!ο τεχνικος του.Αυτος ο τεχνικος του τελος παντων ελπιζω οταν αναλαβη τον ενισχυτη να αξιζη για αυτην την τοσηηη .απουσια του!!!Ιδωμεν...
    rigas
    28.09.2013, 13:33
    Όλα καλά με τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε κάθε μέρα και σαφώς πρέπει να τα συζητάμε. Όμως ΤΟΣΟ δύσκολο είναι να γράψει κάποιος σωστά Ελληνικά;
    astralation
    29.09.2013, 15:16

    ....σωστα ειναι τα ελληνικα που καλοδιαβαζωνται!!!Ο μαρκος βαμβακαρης εγραψε βιβλια ολοκληρα,!!!!!!Που κολησες τωρα εσυ ,στο συντακτικο η στη ορθογραφια;Παντως προσπαθουμε για το καλυτερο.......`η ουσια ειναι.......η κατανοηση και μονο>Οταν κατανοης το θεμα τα αλλα ειναι βητα....ζητω η επικοινωνια!!!!!

     


    astralation
    29.09.2013, 15:20

    ....και ασφαλως οφειλω να ομολογησω,πως αν οι δυνατοτητες μου το επετρεπαν ,θα γραφαμε,και ακαδημαικα,και δημοσιογραφικα(!!!),ομως γραφω αυτα που μιλαω και εκφραζω!!!

     


    noizreduction
    29.09.2013, 15:41

    Τουλαχιστον ο διαχωρισμος των προτασεων με κεφαλαια και η χρηση παραγραφων θα ηταν μια καλη αρχη, που δεν απαιτει ουτε ακαδημαϊκη γνωση, ουτε ιδιαιτερη γνωση ελληνικων. Διευκολυνει παρα πολυ τον συμ-φορουμιτη η σωστη δομη μιας απαντησης και δινει περισσοτερες πιθανοτητες και σε σενα να παρεις καποια απαντηση.


    inkve
    29.09.2013, 16:27

    πες στον φιλο σου να παει να παρει τον ενισχυτη απο τον τριμη.....ΤΩΡΑ...!!!!!!!

    ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ ΠΕΤΑΜΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΕΙΣ ΤΕΤΟΙΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ,.,,ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙΣ....!!!!!!!!


    ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΗΧΟ..!!!!


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ τροποποιήθηκε από τον/την inkve, 29-09-2013 16:27 ]


    astralation
    29.09.2013, 20:36
    .....πιστευω πως με 100ε(το ανωτερο),μου κανει για λιγους μηνες.Πραγματι δεν πολυαξιζη,μα θελω να παρω ενα καλο ενισχυτη,και αλλον εξοπλισμο οποτε μιας και υπαρχη(εδωσα μια dean ηλεκτροακουστικη αλοκαινουρια για να τον αποκτησω)αυτα τα χρηματα θα τα διαθεσω τι να κανω;Προσπαθω να τον επισκευασω(αν και δεν με θελει ο ενισχυτης απο οτι αντιλαμβανομε με αυτες τις περιεργες καθυστερησει!!!!Ιnkve αν υπαρχη καποια προταση,ριχτη με ενδιαφερει!!!Noizderaction συμφωνω πως χρειαζεται σωστοτερη γραφη σε καποια σημεια,και το προσπαθω για την ευκολια ολων μας!!!Φιλε μου δεν με χαλαη καθολου ο farfisa !!!Τον χρεισημοποιω,εχει ηχο αξιοπιστο και vintge υφος,ζεστο,μα ειναι δανεικος,ταλαιπωρημενος,και οχι τοσο στο υφος που χρειαζομαι αυτην την περιοδο!!
    inkve
    30.09.2013, 15:36

    αφου θες να παρεις κατι καλο και χρηματα αποτι καταβαινω δεν υπαρχουν τοτε προσπαθησε να βρεις εστω κανεναν δανεικο...η κρατα οσο μπορεις αυτον που ηδη εχεις...


    κα στο διαστημα αυτο μαζεψε οσα μπορεις και με 300-400 παιρνεις μια χαρα ενισχυτη...


    τωρα το τι ενισχυτης θα ειναι αυτο εξαρταται απο τα δικα σου γουστα και τι ηχους αναζητας


    astralation
    30.09.2013, 20:25

    noizreduction μαλλον στην βιασυνη μου πηγα στην γρηγορη απαντηση(το διορθωνω).Για τα μικροφωνα καταλαβα χρειαζομαι 3 δυναμικα η 2 δυναμικα ενα πυκνωτικο(και γιατι δεν μπορω να το αποφυγω;)!!Paok λιγο τα κοιταξαμε τα agk μια χαρα δειχνουν για μενα!!!nkve τα χριστουγεννα ερχεται ενισχυτης απο usa(το μονο που ζητησα απο συγγενη και γνωστη ειναι 30-50 w λαμπατο,και οχι τοσο βαρος)!!!Απλα ανοιξα θεμα για να εξιστορησω τα δεινα μου,με σκοπο την επικοινωνια,να γνωριζουμε πως να αποφευγουμε τις στραβες και να γινωνται προτασεις σωστες και θετικες.Εχω βοηθηθει πολλυ τα τελευταια χρονια εδω!(τα ηχεια δεν τα δοκιμασα,δεν ειναι τοσο βαρια,ωραια δειχνουν sb2a κατι χτυπηματακια ειδα...ενταξει!!!Θα ακουσω..!!!!!Μονο που ειναι 12'' kκαι ειχα καταγραψει 15''!!!!Αυριο μιλαω με τριμη (με την ελπιδα να εχει ερθει ο τεχνικος και να μου πουν τι χρωσταω!!Ετσι οπως μου τα λετε nkve και να μου πουν τιποτα τρελλο ,ενταξει δεν θα με πειραξη,θα τον πεταξω(που λεει ο λογος)!!!Τερμα τα πακετα....απο εμπορους.....


    inkve
    30.09.2013, 21:43

    αν ειναι 50W λαμπατος θα εχεις βαρος σιγουρα...

    επισης υπαρχει τεραστια πιθανοτητα ο ενισχυτης να μην ειναι συμβατος με την ταση του ρευματος που εχουμε εδω...στην αμερικη εχουν 110V...εμεις 220(ο θεος να τα κανει βεβαια)

    αυτο το λυνεις ευκολα...πας σε ενα μαγαζι με ηλεκτρονικα και τους λες οτι θες εναν εξωτερικο μετατροπεα τασης απο 110 σε 120 και εισαι οκ...

    γινεται και εσωτερικα η αλλαγη αλλα θα πληρωσεις τα διπλασια σε τεχνικο για ενισχυτες και αυτοι ειναι κατα πρωτον λιγοι....κατα δευτερον ακριβοι...και κατα τριτον εισαι επαρχια οποτε τρως πακετο..!!!

    μπορεις βεβαια να επικοινωνησεις και με αμερικη στον γνωστο σου και να ζητησει απο το καταστημα να τον προμηθευσουν με τον ενισχυτη που θες αλλα με την αναλογη αλλαγη στην ταση...


    astralation
    30.09.2013, 22:24
    ..ειχα τον musicman rp210 100w usa 23 ετη!!!με μετασχηματιστη!!!ποτε κανενα προβλημα,αρκετα καλος ενισχυτης.Μα μετα απο σοβαρη ασθενεια καρδιας... προ μηνων τον εδωσα λογω βαρους.Ασηκωτος 30κιλα θηριο!!!Το μετανοιωσα βεβαια τωρα που δυναμωσα,και περιμενοντας τα χριστουγεννα,κοιταξα να βολευτω με τον Ibanez!!!Tωρα πως στραβωσε η φαση με την επισκευη,ισως ειναι η τιμωρια μου,που εδωσα τον χειροποιητο του leo fender!!Παντως οτι εχω παρει απο usa αστερια!!!machine gun!!!!!!
    astralation
    10.10.2013, 15:11
    ...επιτελους σημερα(μετα απο αρκετες μερες)με πηρε τηλ.(!!!!)ο τεχνικος του Τριμμη!!Κατι που θεωρω επαγγελματικο και υπερ του κ.Τριμμη.Μου εξηγησε με σαφηνεια τι εχει συμβη,και εν ολιγοις οτι δεν αξιζη να επισκευαστη πλεον ο ενισχυτης!!Αχχ!!!!αν σε ειχα ακουση INKVE θα ειχα γλυτωση απο πολλα βασανα!!!Τελος παντων,εν κατακλειδι καταγραφω τα εξης!!Ενας ενισχυτης ελατωματικος(;),ψιλοπατατα,που στην προσπαθεια μου(απο χαζομαρα μου και αφελεια)να τον επισκευασω μου εδειξε ποσο οφειλουμε να προσεχουμε,να γνωριζουμε,να αναζητουμε τις καταλληλες επιλογες και λυσεις,να μη βιαζομαστε,να μην εμπιστευομαστε!Η προχειρη ματια και διαγνωση του τεχνικου στο νησι,η αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα και ανευθυνοτητα της EASTELECTRONICS, οι καλοκαιρινες 15αυγουστιατικες διακοπες(!!!)των τεχνικων του τριμμη, η γκαντεμια που με κυνηγαη(;)και το λανθασμενο ενστικτο μου στο να επιλεγω τις αναποδιες(ισως),διμηουργησαν μια μικρη οδυσσεια για τον ενισχυτη!!!Σχεδον 2 1/2 μηνες,ατελειωτα τηλεφωνα και επικοινωνιες,ψευτουποσχεσεις,θυμος και εντασης,αναμονες,υπομονες,γελια και κλαματα,no happy and της ιστοριας!!!!Τον αφηνω δωρο για ανταλακτικα σε οποιον τον χρειαζεται...ουφφφφφφ!!!!και...τελος!!Καινουριο ενισχυτη...και ασ πανε στην ευχη τα παλια!!
    IKAROS2
    03.06.2017, 11:36

    Καλημέρα σε όλους.

    Πηγα και εγώ ενα κασετοφωνο για service ....χωρις καποιο ιδιαιτερο προβλημα (στο κασετοφωνο).Το ειχα βαλει αγγελια προς πωληση και ενας κυριος με παρακαλεσε με δικα του εξοδα να αλλαξουμε λαστιχακια.

    Ζητησα ενημερωση για το κοστος πριν την επισκευη . Κασετοφωνο λεω... μην παει πανω απο 30-40 ευρω πληρωνει και ξενος ανθρωπος...

    Μετα απο ενα μηνα περιπου και αφου δεν ειχα καμια ενημέρωση πηρα εγω τηλεφωνο και ζητησα πληροφορίες.Δεν το εχουμε δει ακομα... θα σε ενημερωσουμε μου ειπαν.

    Μετα απο αλλες εικοσι μερες που ξαναπήρα εγω μου ειπαν οτι το εχουν στον παγκο και θελουν 80 ευρω για την επισκευη του.

    Παρακαλεσα μηπως μπορουν να μου κανουν καλυτερη τιμη αφου δεν με ενημερωσαν ενω το ειχα ζητησει και εχουμε και οικονομικη κριση , και μου απαντησε αν θελω το ξανακλεινουν και με εικοσι ευρω το παιρνω πισω.Θα μπορουσε να πει ...συγνωμη κυριε δεν μπορω να κανω καλυτερη τιμη.

    Ετσι αφου δεν με συμφερει να το φτιαξω το ειπα στον αγοραστη και δεχτηκε να το παρει,  ο οποιος τους ζητησε να το στειλουν επαρχια.Τους κατεθεσε μεσω τραπεζας το ποσο και το εστειλαν σε συσκευασια μεταναστη (οπως-οπως) με αποτελεσμα να φτασει με σπασμενη πορτα.Το καταστημα ετσι το παρελαβε... ειπε.

    Αφου ο κυριος το ξαναεστειλε πισω με τον σχετικο καβγα του εβγαλαν ενα καινουργιο κουστουμι περιπου 100 ευρω και με την ελπιδα να βρεθει το πορτακι και να πουμε και ευχαριστω.

    ΑΝΤΙΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ με χρυσα γραμματα !!! ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΕΞΩ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΩ