ελληνική μουσική
    624 online   ·  210.830 μέλη

    Επιστολή Ξηρού για την εξάρθρωση της Χ.Α.

    KRISTHESS
    01.10.2013, 23:31

    Αν είναι καθεστωτική η καταδίκη της βίας από όπου κι αν προέρχεται και της αφαίρεσης της ανθρώπινης ζωής στο όνομα δεν ξέρω και γω ποιου..τότε ναι είμαι ΚΑΘΕΣΤΩΤΙΚΗ και γω. Και μακάρι να έβλεπα αυτή την καταδίκη ΕΜΠΡΑΚΤΑ σε όλες τις συνιστώσες και πάντοτε..αλλά δυστυχώς δεν την έχω δει πάντοτε

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 01-10-2013 23:37 ]


    trelakias
    01.10.2013, 23:39
    Αν ποτέ επανασαφηνίσουμε τις λέξεις "βία" και "νομιμότητα", θα αναθεωρήσουμε και τη λέξη "τρομοκράτης"...
    KRISTHESS
    01.10.2013, 23:47
    Νομίζω είναι ξεκάθαρο σε ποια έννοια της βίας αναφέρομαι.. φυσικά δεν αναφέρομαι ούτε στην "ανωτέρα" ούτε στη βιασύνη.. και στην έννοια που αναφέρομαι υπάρχει ταύτιση με την τρομοκρατία από όπου και αν προέρχεται και ανεξαρτήτως μεθόδων
    freak
    01.10.2013, 23:58

    Εκτος απο αυτα που γραφονται εδω μεσα, δυστυχως καποιοι οψιμοι αντιφασιστες συγκρινουν την ΧΑ με την 17Ν. Τρεις λαλουν και δυο χορευουν δηλαδη.


    KRISTHESS
    02.10.2013, 00:06

    είναι το ίδιο εγκληματικές οργανώσεις που προήρθαν από ακραίες ιδεολογίες και είναι το ίδιο καταδικαστέες..δεν το ξερα πως πρέπει να κάνω και διάκριση σε εγκληματίες που χρησιμοποιούν δικαιολογίες.. εκεί είναι η σύγκριση αγαπητέ..Τους λόγους της σύγκρισης τους εξήγησα παραπάνω σαφέστατα.. Α και επίσης εγώ έχω μάθει να λαλώ και να χορεύω πάντοτε στο δικό μου ρυθμό ! τα σέβη μουSmile

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 02-10-2013 00:07 ]


    freak
    02.10.2013, 00:10

    Δεν αναφερθηκα σε εσενα KRISTHESS αλλα δεν πειραζει. Τα ακουω νυχθημερον και απο την τηλεοραση anyway.

    Αγαπητε vert πολυ καλο το αρθρο παρεπιπτοντως.


    sven
    02.10.2013, 00:11

    Όταν φθάνουμε στο σημείο να καταπολεμήσουμε τον ενδογενή εθνικό μας φασισμό, σημαίνει πως έχουν προηγηθεί τεράστια λάθη και παραλείψεις...

    Είναι, αναλογικά, ταυτόσημο με τη σωματική ή συναισθηματική βία στην οποία καταφεύγουν πολλοί γονείς, μη ξέροντας πως αλλιώς να χειρισθούν το "δύσκολο" ή "κακομαθημένο" παιδί τους...


    freddieKrueger
    02.10.2013, 00:20

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 02.10.2013, 00:10 έγραψε...

    Δεν αναφερθηκα σε εσενα KRISTHESS αλλα δεν πειραζει. Τα ακουω νυχθημερον και απο την τηλεοραση anyway.

    Αγαπητε vert πολυ καλο το αρθρο παρεπιπτοντως.



    Freak man δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις...Εσύ ο μέγιστος κατακριτής των ΜΜΕ ξημεροβραδιάζεσαι στην τηλεόραση??????{#emotions_dlg.rolleyes}


    freak
    02.10.2013, 00:24

    Οχι βεβαια.

    Εννοω οτι η TV μας αραδιαζει ακριβως τα ιδιο παραμυθι. Απλα το εθεσα με γλαφυρο τροπο.

    Εξαλλου δεν χρειαζεται να παρακολουθεις τον Χατζηνικολαου και τους συν αυτω πλεον οταν γνωριζεις οτι αναμασανε το ιδιο τροπαρι για τα ανωτερω γραφομενα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 02-10-2013 00:30 ]


    mixalis-kleanthis
    02.10.2013, 00:38

    Οι απλουστεύσεις , οι ταυτίσεις και οι εξομοιώσεις δεν έκαναν ποτέ καλό ... σε Κανέναν...σε καμιά Ιστορία

    και εντελώς τυχαία , είναι ότι ακριβώς κάνουν οι Κρατούντες και οι υπαλληλοί τους "δημοσιογράφοι"...


    KRISTHESS
    02.10.2013, 01:23

    οι ταυτίσεις είναι καλό να γίνονται Μιχάλη μου όταν αφορούν συγκεκριμένες παραμέτρους . Αναφέρθηκα σε κάτι ειδικό και όχι γενικό..προς διευκρίνιση..και οι δύο είναι υπόλογοι για την αφαίρεση ανθρωπίνων ζωών με φόντο τα πολιτικά τους ιδεώδη και πιστεύω.Και οι δύο άσκησαν βία με οδυνηρά αποτελέσματα. Εκεί θα εστιάσω.Αλλά είναι προσωπική μου άποψη και δόξα το θεο έχω προσωπική κρίση και δεν περίμενα τα ΜΜΕ(που έχω πάντα στη μπούκα) για να τη διαμορφώσω.

    ΥΓ.έχεις δίκιο freak( η απάντηση του παρακάτω) είναι δόξα τω θεώ , ευχαριστώ για τη διόρθωση , είχα πολύ πολύ καιρό να το γράψω..επί της ουσίας όμως..μακάρι να τον δόξαζαν  κι άλλοι..ίσως τα πράγματα να ήταν καλύτερα.WinkΕπίσης βάζε και κανένα τόνο.. μονοτονικό έχουμε ακόμα ..νομίζω δηλαδή.{#emotions_dlg.rolleyes}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 02-10-2013 03:49 ]


    venceremos
    02.10.2013, 01:28

    Kristhess οταν ησουν μικρη και εβλεπες τον ρομπεν των δασων της ντισνευ ησουν με τον ρομπεν η με εκεινο το λιονταρακι που πιπιλιζε το δαχτυλο;; Γιατι και ο Ρομπεν ηταν ληστης, επικηρυγμενος, τα βαζε με το κρατος και υποψιαζομαι οτι σκοτωνε κιολας.. ξενερωμα ε...; οκ ξερω δεν ειναι σοβαρο επιχειρημα αυτο.. {#emotions_dlg.tt2} μπορω γενικα και καλυτερα..


    KRISTHESS
    02.10.2013, 01:38
    πες μου τώρα οτι... ο Ξηρός είναι ο Ρομπεν.. να ξεράσω :P
    gikostas
    02.10.2013, 01:47

    Παράθεση:

    Το μέλος vert στις 01.10.2013, 23:29 έγραψε...

    Ο δεκάλογος του «ηλίθιου» που είναι φασίστας και το ξέρει…

    Ημερομηνία: 01/10/2013 18:20

    Του Πάνου Ραμαντάνη

    Ο Αλέκος Παναγούλης ήταν «φασίστας» κι' αυτός γιατί πήγε να ξεμπερδέψει με τον αρχιφασίστα Παπαδόπουλο…

     

    Οι Αντιστασιακές Οργανώσεις (Άρης, Δημοκρατική Άμυνα, Κ20…) ήταν «φασιστικές» και αυτές γιατί έβαζαν βόμβες κατά της φασιστικής χούντας…

     

    Ο Ελληνικός λαός ήταν «φασίστας» γιατί στις πρώτες πορείες, αλλά και συναυλίες της μεταπολίτευσης ΤΟΛΜΗΣΕ να φωνάξει: ΔΩΣΤΕ ΤΗΝ ΧΟΥΝΤΑ ΣΤΟ ΛΑΟ…

     

    Οι Ιταλοί παρτιζάνοι ήταν φασίστες γιατί εκτέλεσαν και εν συνεχεία κρέμασαν τον φασίστα Μουσολίνι μαζί με την ερωμένη του Κλαρέττα Πετάτσι σε τσιγκέλια κρέατος στην αγορά Loretto του Μιλάνου…

     

    Οι Ισπανοί (και όχι μόνο) αντάρτες του CNT-FAI, του POUM και των Διεθνών Ταξιαρχιών ήταν «φασίστες» γιατί εκτελούσαν συνεργάτες του αρχιφασίστα Φράνκο…

     

    Εκατομμύρια κόσμου στη Χιλή ήταν «φασίστες» γιατί ζητούσαν το κεφάλι του αρχιφασίστα Πινοσέτ…

     

    Εκατομμύρια κόσμου και στην Αργεντινή, «φασίστες» και αυτοί, γιατί ζητούσαν το κεφάλι του δικτάτορα Βιντέλα… 

     

    Εκατομμύρια κόσμου, «φασίστες» και στην Γερμανία που ζητούσαν επιτακτικά τα κεφάλια των Ναζιστών! Όποιος ήθελε να κρεμάσει τον Ες, τον Χίμλερ, τον Γκαίρινγκ, τον Γκέμπελς είναι, φυσικά, και ο ίδιος φασίστας…

     

    Φυσικά και μιλάμε για «φασίστες» στον Μάη του 68! Τα «αριστερίστικα κωλόπαιδα» δεν πέταγαν λουλούδια στον Ντε Γκωλ αλλά πέτρες στους αστυνομικούς! Ντροπή, φασισμός…

     

    Και τελειώνοντας με μια παλιά αναφορά… Μέγας «φασίστας» ο Ροβεσπιέρος και από κοντά οι Δαντόν, Μαρά, Ζιστ που τόλμησαν να αποκεφαλίσουν τον Λουδοβίκο μαζί με την Μαρία του… και αρκετούς άλλους φεουδάρχες! 

     

    ΥΓ. Δεν ξέρω πραγματικά τι είναι πιο επικίνδυνο πράγμα: η άγνοια ή η ηλιθιότητα; Προς το παρόν νομίζω πως πρέπει να αρχίσουμε να φυλαγόμαστε από την ηλιθιότητα της άγνοιας! Είναι πολύ επικίνδυνο πράγμα…

    - See more at: http://left.gr/news/o-dekalogos-toy-ilithioy-poy-einai-fasistas-kai-xerei#sthash.0hzBGEHH.dpuf



    Ωραία όλα αυτά και θα συμφωνήσω.Αλλά ο Ξηρός και η παρέα του τι ακριβώς κάνανε;Με ποιούς ακριβώς πήγαν να ξεμπερδέψουν;Η Ελλάδα πήγαινε κατά διαόλου και αυτοί βάζανε βόμβες στα ΕΛΤΑ,στην Αγροτική,δολοφονήσαν τον Μπακογιάννη και κάποιον της CIA.Πιάσ'το αυγό και κούρευτο.Τι σχέση έχουν η παραπάνω που αναφέρεις,με την 17Ν και όλλες τις υπόλοιπες τρομοκρατικές οργανώσεις που εμφανίστηκαν τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα.Ο Γκιόλιας ας πούμε ήταν το καίριο χτύπημα στην προπαγανδιστική δημοσιογραφία;Και ποιά τα καίρια χτυπήματα της 17Ν σε πολιτικούς,δημοσιογράφους και μεγαλοεπιχηρηματίες;Μη μασάτε.Οι ίδιοι είναι πίσω από όλα.Ότι δεν τους αρέσει και τους ενοχλεί,κατασκευάζουν μια τρομοκρατική οργάνωση και καθαρίζουν.Μακάρι να υπήρχε τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα κάτι τόσο δυνατό και ανεξάρτητο σαν αυτά που αναφέρεις.Ίσως είχαμε ελπίδα.


    freak
    02.10.2013, 01:50

    Δεν θα γινουμε υποστηρικτες του Ξηρου τωρα μα ωστοσο εχει δικιο στην επιστολη του.

    Πολυ πετυχημενο το παραδειγμα με τον Ρομπεν.

    Θυμαμαι ποσες φορες ειχαν χαρακτηρισει ετσι οχι μονο την 17ν αλλα και αλλους πιο συγχρονους.

    Ασχετο: KRISTHESS δοξα τω θεω ειναι το σωστο ασχετως αν μου φερνει αναγουλα καθε φορα που το ακουω η το βλεπω.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 02-10-2013 02:49 ]


    vert
    02.10.2013, 02:06

    Όταν οι Φασίστες (κρατικοί και παρακρατικοί) σου κλέβουν την Πατρίδα σου, τις ελπίδες σου, τα όνειρά σου... Όταν σου παίρνουν την περιουσία σου, που με κόπο έβγαλες εσύ και οι πρόγονοί σου... Όταν μπαίνουν στο σπίτι σου και σε εκβιάζουν ή σε βιάζουν... Όταν σε ευτελίζουν και σε απαξιώνουν σαν άνθρωπο και σαν οντότητα...

    Όταν σε εκφοβίζουν και σε τρομοκρατούν στον δρόμο που περπατάς ελεύθερα κάνοντας την βόλτα σου με το κορίτσι σου ή μόνος...

    Όταν συμβαίνουν όλα αυτά και αντιδράς ... και τα παίρνεις στο κρανίο και χτυπάς κι αυτούς κι όσους τους υποστηρίζουν, πως γίνεται να είσαι το ίδιο μ΄αυτούς??

    Άλλο η άμυνα... η ενστικτώδης αντίδραση  στην δράση ...  κι άλλο ο Φασισμός...

    Τι δεν καταλαβαίνετε??


    -----------------

    Ο Μάρκος θα μου τράβαγε τ΄αυτί...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την vert, 02-10-2013 04:52 ]


    gikostas
    02.10.2013, 02:33
    Vert θα ξανασυμφωνήσω μαζί σου,αλλά θα σε ξαναρωτήσω.Η 17Ν έκανε όλα αυτά που αναφέρεις παραπάνω;Γιατί αν δεν κάνω λάθος μιλάμε για την επιστολή Ξηρού.Αν θες το αφήνω αυτό.Απλά πες μου τα τελευταία χρόνια-από την χούντα και μετά-υπάρχει στο πολιτικό και κοινωνικό σκηνικό κάποια τέτοια αντίδραση επώνυμα;
    vert
    02.10.2013, 03:19

    Παράθεση:

    Το μέλος gikostas στις 02.10.2013, 02:33 έγραψε...

    Vert θα ξανασυμφωνήσω μαζί σου,αλλά θα σε ξαναρωτήσω.Η 17Ν έκανε όλα αυτά που αναφέρεις παραπάνω;Γιατί αν δεν κάνω λάθος μιλάμε για την επιστολή Ξηρού.Αν θες το αφήνω αυτό.Απλά πες μου τα τελευταία χρόνια-από την χούντα και μετά-υπάρχει στο πολιτικό και κοινωνικό σκηνικό κάποια τέτοια αντίδραση επώνυμα;

    Να σου πω κάτι...

    Μισώ θανάσιμα αυτούς τους ανθρώπους, αν μπορεί να λέγονται ανθρώποι.  Διότι οδήγησαν στην αυτοκτονία πάνω από 5.000 ανθρώπους τα τελευταία 3 χρόνια με τα επίσημα στοιχεία ( γιατί στα ανεπίσημα δεν φαίνονται αυτοί που αυτοκτονούν, αλλά το κρύβουν οι συγγενείς τους για να μην σπιλωθεί το όνομά τους και θεωρηθεί "καταραμένο" το σπίτι που αυτοκτόνησαν και χάσει την αξία  πώλησης).

    Ναι... τους μισώ θανάσιμα κι αυτούς κι όσους τους στηρίζουνε, γιατί μου στερήσανε κι εμένα την δυνατότητα να φτιάξω οικογένεια, επειδή δεν είχα την οικονομική δυνατότητα, παρόλο που δουλεύω σκληρά από τα 20μου χρόνια...

    Και θα ήταν πολύ όμορφα τα παιδιά μου... αυτά που ποτέ δεν θα γεννηθούν, γιατί αυτοί τα σκότωσαν με τις πολιτικές τους...

    Μακάρι να είχα τις γνώσεις και το σθένος να το κάνω μόνος, αλλά αφού δεν μπορώ, αν τυχόν βρεθεί κάποιος και το κάνει, δεν θα λυπηθώ για τον Θάνατο κανενός απ΄αυτούς...  Σαμπανιες θ΄ανοίξω...

    τι δεν καταλαβαίνετε?
    -----------------

    Ο Μάρκος θα μου τράβαγε τ΄αυτί...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την vert, 02-10-2013 04:54 ]


    mixalis-kleanthis
    02.10.2013, 04:34

    Kατά την γνώμη μου ,φίλοι μου, στην παρούσα φάση η ύπαρξη της 17 Ν

    κακό δεν θα έκανε!

    Μάλλον ως αντίβαρο θα λειτουργούσε σε όλο αυτό το κακό

    που ζει ο Τόπος κι Εμείς!

    Όμως αυτό είναι μια υπόθεση  ...

    Η πραγματικότητα είναι αυτή που περιγράφει ο Vert !

    Χάνονται ζωές και το χειρότερο πεθαίνουν τα όνειρα και το φως ...

    Ποτέ άλλωτε στην σύγχρονη Ιστορία δεν συνέβει αυτό !

    Ούτε καν στην μεταεμφυλιακή Ελλάδα.


    KRISTHESS
    02.10.2013, 11:21

    τι εννοείς κακό δεν θα έκανε???δολοφονούσε ναι ή όχι????Μιχάλη έλεος..Δηλαδή συγγνώμη...θα έβγαζε μόνο κοινά ανακοινωθέντα???Αν δεν καταδικάζουμε τη βία από όπου κι αν προέρχεται ειδικά όταν αυτή χρησιμοποιείται κατά ανθρωπίνων ζωών, τότε βγάζουμε τα μάτια μας και λυπάμαι πολύ γι αυτό.. Ο άνθρωπος έχει τη λογική , οφείλει να κυνηγά και να βρίσκει το δίκιο του χωρίς τέτοιες πρακτικές ,χρησιμοποιώντας κάποιο "ιδεολογικό" ένδυμα.Δεν είμαστε ζούγκλα. ..Διαφωνώ κάθετα μαζί σου.. καλημέρα

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 02-10-2013 12:02 ]