ελληνική μουσική
    582 online   ·  210.848 μέλη

    Είμαι δυσαρεστημένος με το ωδείο Φίλιππου Νάκα

    manathan
    03.10.2013, 10:54

    Γεια σας, είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και θα ήθελα να μοιραστώ την όχι και τόσο ευχάριστη εμπειρία που πήρα με την επίσκεψη μου σε ένα από τα παραρτήματα του ωδείου Φίλιππος Νάκας.

    Είχα σταματήσει εδώ και κάμποσα χρόνια τη μουσική, καθώς με πήραν οι υποχρεώσεις του σχολείου (πανελλαδικές..) Τότε έμενα στην επαρχία και φοιτούσα εκεί σε ένα ωδείο.

    Τώρα μένω Αθήνα. Πρόσφατα αποφάσισα να πάω σε ένα ωδείο για να συνεχίσω την μουσική που τόσο αγαπάω και με χαλαρώνει..

    Έψαχνα αρχικά ιδιαίτερα αλλά εφόσον είχα φτάσει σε ένα επίπεδο (Α’ Μέσης) στο όργανο, σκέφτηκα ότι θα ήταν καλύτερα να πάω σε ωδείο, να δώσω κατατακτήριες και να προάγομε κανονικά στις επόμενες τάξεις..

    Έκανα έρευνα αγοράς σε όλα τα ωδεία της περιοχής μου… Δεν υπήρχαν και πολλές επιλογές.. Έψαχνα μέσω internet τα στοιχεία και έπειτα περνούσα από κει για να ρωτάω πληροφορίες…

    Ψάχνοντας (στο internet) λοιπόν έπεσε το μάτι μου και στο ωδείο Φιλίππου Νάκα. Από ότι διάβαζα στα φόρουμ, έλεγαν ότι τα δίδακτρα είναι τσουχτερά…

    Μπαίνοντας όμως στο site του συγκεκριμένου ωδείου, διαπίστωσα ότι οι διδάσκοντες είχαν πολυετή εμπειρία και κάτι βιογραφικά από δω μέχρι την Αυστραλία… Οπότε σκέφτηκα ότι δεν θα με πείραζε να δώσω και ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ…

    Πήρα τηλέφωνο και έκλεισα ραντεβού για να δω και από κοντά ΤΙ ΣΟΙ ΩΔΕΙΟ ήταν αυτό που το έκανε να διαφέρει τόσο πολύ από τα υπόλοιπα που είχα επισκεφτεί…

    Ο χώρος θύμιζε φροντιστήριο… Μπαινόβγαιναν παιδάκια και καθηγητές με ύφος πεντακοσίων καρδιναλίων. Η γραμματείας με κοίταζε λες και ήμουν εξωγήινος από άλλον πλανήτη.

    Προς στιγμήν σκέφτηκα να φύγω.. Αλλά μετά είπα αφού ήρθα ας μείνω... Περίμενα μέχρι να έρθει ο καθηγητής (Ανώτερων Θεωρητικών) που είχα ζητήσει να συναντήσω πρώτα….

    Επειδή είχα κάποιες γνώσεις στα θεωρητικά, ( είχα κάνει μέχρι Α’ Υποχρεωτικό Αρμονίας και ήθελα να συνεχίσω..) δεν ήμουν τελείως άσχετη. Παρόλα αυτά μου είπε ότι χρειάζεται να δώσω κατατακτήριες (πράγμα που ήξερα  ήδη).

    Μόλις όμως του έδειξα τα θέματα που είχα λύσει τον προηγούμενο χρόνο..άρχισε να μου λέει για ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΣΥΣΤΗΜΑ, ΤΗΝ ΑΡΜΟΝΙΑ ΤΟΥ ΚΟΡΣΑΚΟΦ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΑΛΑ ΤΑ ΞΕΡΕΙ… ΜΕ ΥΦΟΣ ΓΕΜΑΤΟ ΕΙΡΩΝΕΙΑ ΚΑΙ ΣΝΟΜΠΙΣΜΟ και με ΦΤΗΝΑ υπονοούμενα…

    Απόρησα γιατί δεν είμαι άνθρωπος που αγαπά την ειρωνεία.. Και ποτέ δεν προκάλεσα με την συμπεριφορά μου αυτή την αντίδραση σε κανέναν…

    Αλλά πιο πολύ απόρησα με τη συμπεριφορά της γραμματείας που ήταν σαν να μου έλεγε με ύφος ‘’ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ’’ τις τιμές των διδάκτρων. (50 το πιάνο για 30’ τη βδομάδα, 185 το ειδικό αρμονίας και σε στέλνουν στα κεντρικά για τα υπόλοιπα μαθήματα (ιστορία, μορφολογία, χορωδία κλπ.) 35 ευρώ η εγγραφή και 198 οι κατατακτήριες εξετάσεις).

    Δεν ήταν ότι δεν μπορούσα να πληρώσω, δεν ήταν που ενώ νόμιζα ότι θα κάνω τα μαθήματα στο παράρτημα αλλά επειδή δεν είχαν δημιουργηθεί τμήματα σε έστελναν στα κεντρικά στην Ιπποκράτους, δεν ήταν αυτά.. αλλά η αγένεια και ο σνομπισμός τους με οδήγησαν στο συμπέρασμα ότι κρίνουν τους ΠΕΛΑΤΕΣ-ΜΑΘΗΤΕΣ τους από την εξωτερική τους εμφάνιση.

    ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΝΑ ΡΩΤΟΥΣΑ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΗΤΑΝ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ…

    Δεν ξέρω αν το ωδείο Φίλιππου Νάκα κάνει καλή δουλειά με διδάσκοντες που είναι κορυφές και άλλα τέτοια που ΠΛΑΣΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ SITE ΤΟΥΣ… ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΩ ΠΟΤΕ… μπορεί να ισχύει, αλλά εφόσον εγώ πληρώνω για να μάθω ΑΠΑΙΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΕΒΑΣΜΟ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΝΑ ΜΟΥ ΦΙΛΑΝ ΤΟΝ Κ@Λ@… ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΑ ΗΞΕΡΑ ΟΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΧΟΜΟΥΝΑ ΝΑ ΜΑΘΩ, ΘΑ ΤΑ ΗΞΕΡΑ!!

    ΕΠΕΙΣΗΣ… ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΒΙΩΤΙΚΟ ΕΠΕΙΠΕΔΟ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΤΟΥΣ… που ξέρει ο καθένας αν εσύ είσαι ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΕΥΚΑΤΑΣΤΑΤΟΣ Ή ΟΧΙ;; Το καταλαβαίνει από τα ρούχα σου;;

    Αυτά είχα να πω και ελπίζω να μην κούρασα. Το τελικό συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι το συγκεκριμένο ωδείο μπορεί να ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ, αλλά σίγουρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ..

    Τα άτομα που αντιπαθούν ΤΗΝ ΕΙΡΩΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΝΟΜΠ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ δεν κάνουν για το συγκεκριμένο ωδείο. Για μένα προσωπικά παίζει ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ ο δάσκαλος να είναι του στυλ μου… Για άλλους πάλι δεν ξέρω…

    ΘΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΩ, ΠΗΓΑΙΝΕΤΑΙ, ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΒΓΩ ΨΕΥΤΗΣ ΤΙ ΝΑ ΠΩ… ΓΟΥΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ…{#emotions_dlg.eek}


    jorge
    03.10.2013, 11:15
    Στα 5 λεπτα που κάθησες, πως έτυχε όλοι οι καθηγητές να είναι σνομπ; Το ίδιο και η γραμματέας; Επίσης γράφεις πως είσαι δυσαρεστημένος με το Ωδείο, χωρίς να έχεις παρακολουθήσει ούτε ένα μάθημα του Ωδείου.

    Επίσης κάτι αναφέρεις για τα ρούχα σου. Τι φορούσες δηλαδή που προκάλεσε την όποια εντύπωση;
    noizreduction
    03.10.2013, 12:27

    Παρολο που κι εγω προσωπικα ειμαι δυσαρεστημενος απο παρα πολλες υπηρεσιες του Νακα ( γενικοτερα ), νομιζω πως η κριτικη που γινεται ( και με τον τροπο που γινεται ) ειναι αρκετα επιπολαια κι απο μερους σου. Δεν θα δικαιολογησω το ωδειο, ουτε θα βρω τροπο να ακυρωσω τα γεγονοτα, ομως εφοσον δεν εισαι ικανοποιημενη ( ή -ενος ), παρα πολυ απλα δεν πας στο ωδειο αυτο.


    inkve
    03.10.2013, 14:15

    ειναι γνωστο σε ολους οσους εχουν κανει μια μικρη ερευνα στα ωδεια πως ο φιλιππος νακας ειναι κλασσικο ωδειο που ουσιαστικα πουλαει εκπαιδευση ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ...ΑΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ...

    Ο ΓΟΝΕΑΣ ΟΝΤΑΣ ΜΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΨΙΑΣΜΕΝΟΣ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΙΜΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΣΤΥΛΑΚΙ ΤΟ ΥΠΕΡΑΝΩ(ΔΙΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥΣ ΜΑΣΑΝΕ ΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ)...ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΧΡΥΣΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ...

    Ο ΝΑΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ Η ΦΙΛΗ....ΕΝΑ ΩΔΕΙΟ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ-ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ...

    ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΣ....ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΠΡΟΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ.


    manathan
    03.10.2013, 14:46
    Jorge δεν έγραψα ότι όλοι οι καθηγητές ήταν σνομπ, είπα ότι ο καθηγητής ανώτερων θεωρητικών που γνώρισα εγώ ήταν σνομπ, όπως και η γραμματέας που συνεννοήθηκα. Επίσης την ώρα που περίμενα να κάνω το ραντεβού με τον συγκεκριμένο καθηγητή, μπαινόβγαιναν στο ωδείο διάφοροι καθηγητές, άλλοι ερχόταν, άλλοι έβγαιναν από αίθουσες… και είχαν όλοι το ύφος του ‘’ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ’’. Εμένα ο αέρας που είχαν και το ΥΦΑΚΙ τους δεν ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΣΤΥΛ ΜΟΥ. Σε κάποιους άλλους μπορεί να κάνουν… Και όπως έγραψα και παραπάνω δεν γράφτηκα στο ωδείο και δεν παρακολούθησα μαθήματα για να ξέρω πόσο ΚΟΡΥΦΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΣΟΥΠΕΡ ΟΥΑΟΥ ΜΑΘΗΜΑ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ.. ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΤΟ ΣΤΥΛ ΤΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΟΥ . ΓΟΥΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ.. Α! Τα ρούχα μου δεν είχαν τίποτα το παράξενο, ούτε το παρουσιαστικό μου… Απλά μάλλον δεν ήταν τόσο ακριβά όσο το ΡΟΛΟΙ που φορούσε η γραμματέας στο χέρι της… ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΛΟΓΩ… Noizreduction αυτό έκανα, δεν γράφτηκα… εφόσον δεν έμεινα ικανοποιημένος…
    manathan
    03.10.2013, 14:55
    inkve μάλλον έχεις πάει στο νάκκα και ξέρεις τι εννοώ...
    freddieKrueger
    03.10.2013, 15:06

    Θα καταθέσω κι εγώ την μικρή μου εμπειρία από το Ωδείο αυτό.

    Κάποτε έψαχνα λοιπόν ένα σωστό δάσκαλο φωνητικής και η έρευνά μου με έκανε να περάσω και από τα κεντρικά του Νάκκα στην Ιπποκράτους...

    Ρώτησα κάποιες πληροφορίες κτλ δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα σνοπ συμπεριφοράς τότε(μιλάω εν έτει 2006),αλλά με χάλασε το γεγονός πως ζητούσαν ΟΛΑ τα χρήματα του έτους ΜΠΡΟΣΤΑ...Αυτό πιθανό να είναι στρατηγική κι άλλων Ωδειων-επιχειρήσεων για να καλύψουν διάφορα έξοδα,όμως ρε φίλε ΚΑΤΣΕ δυό λεπτά...το να δώσεις ΜΠΡΟΣΤΑ ΟΛΟ το ποσο ειναι too much!!

    Σ αυτό το σημείο λοιπόν τους υπέβαλα την εξής εύλογη ερώτηση:Αν διαπιστωσω πως δεν βελτιώνομαι στο τραγούδι,πως δεν ειμαι ικανοποιημένος από τη διδασκαλία του καθηγητή μου,η εν τέλει ρε αδερφάκι μου εγώ είμαι ο ανεπίδεκτος ΄μαθήσεως και δεν το χω καθόλου με το τραγούδι,τότε ΤΙ γίνεται??Παίρνω χρήματα πίσω??

    Και ξέρετε τι μου απάντησαν??ΟΧΙ χρηματα,αλλά μπορείτε με το ΥΠΟΛΟΙΠΟ των χρημάτων που δεν έχει καλυφθεί από διδακτικές ώρες,να αγοράσετε ο,τι επιθυμείτε απο τα καταστήματα Φ.Νάκκας...

    Καλά λέω κι εγω...τι μαλακίες μου λένε...και την έκανα.

    Επιχείρηση ο Φ.Νάκκας και όνομα...

    Είναι για όσα 'ανθρωπάκια' τσιμπάνε από μεγαλοπρεπή βιογραφικά ανθρώπων που η αξια τους ειναι σαφως κατώτερη απο αυτα που λενε για τους ιδιους...

    Το ίδιο όμως δε συμβαίνει παντου??WinkΤα ''ανθρωπάκια'' έχουν ανάγκη το βιογραφικό τους για να επιπλευσουν...το τι στ άλήθεια ειναι φαινεται είτε από την ποιότητα των οπαδών τους,είτε από τα μαργαριτάρια που πετουν οταν ανοιξουν το στοματακι τους...

    Καποιος που εχει κατι μεγαλο(ταλεντο ας πουμεWink)δε χρειάζεται ιδιαίτερη διαφήμιση...και ο νοών νοέιτο...

    Αυτα...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 03-10-2013 15:08 ]


    jorge
    03.10.2013, 15:34

    Παράθεση:

    Το μέλος manathan στις 03.10.2013, 14:46 έγραψε...

    Jorge δεν έγραψα ότι όλοι οι καθηγητές ήταν σνομπ,

    Ασφαλώς και έγραψες για όλους. Δες εδώ, μόνη σου το λες:

    Παράθεση:

    Το μέλος manathan στις 03.10.2013, 14:46 έγραψε...

    και είχαν όλοι το ύφος του ‘’ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ’’.

    Για μένα, η κριτική σου είναι ασφαλώς σεβαστή, αλλά επιπόλαια και βιαστική.

    Ενα ωδειο πρεπει να το κρίνεις από το επίπεδό του και όχι από το ρολόι μιας γραμματέως ή το ύφος που νομίζεις οτι έχουν όλοι οι καθηγητές.

    Διότι αυτό που πουλάει, είναι η εκπαίδευση. Όπως και ένα σουβλατζίδικο θα το κρίνεις από το σουβλάκι που πουλάει και όχι από τη φάτσα του ταμία.


    manathan
    03.10.2013, 16:14
    Jorge εν μέρη έχεις δίκιο... Αλλά εάν εγώ πήγαινα να αγοράσω ένα σουβλάκι και ο ταμίας μου φερόταν με σνομπισμό και ειρωνεία.. δεν θα το αγόραζα… Μπορεί να είχε την καλύτερη γεύση όλων.. αλλά δεν θα το δοκίμαζα. Και αφού δεν το δοκίμασα πώς να ξέρω τι γεύση έχει; Δεν ξέρω αν η κριτική μου είναι βιαστική και επιπόλαια.. ούτε ξέρω αν τελικά φοιτούσα στο Νάκα ποια θετικά και ποια αρνητικά θα είχα να αντιμετωπίσω… Ξέρω ότι δεν αντέχω ΤΗΝ ΕΙΡΩΝΕΙΑ.. ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΩΔΕΙΟ ΤΗ ΔΕΧΤΗΚΑ… Από κει και πέρα κάθε ένας κρίνει τους ανθρώπους με το δικό του τρόπο και μυαλό… ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΈΚΑΝΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΩΔΕΙΟ…
    jorge
    03.10.2013, 16:20
    Θέλεις να μας αναφέρεις πως σε ειρωνεύτηκε ο συγκεκριμένος καθηγητής; Και τι φτηνό υπονοούμενο χρησιμοποίησε;

    Κοίτα, μπορει να εχεις κι εσυ δίκιο, απλά δεν παραθέτεις επιχειρήματα, όπως έκανε για παράδειγμα ο φίλος freddie παραπάνω. Πες μας τι ακριβώς σου είπαν και το συζηταμε λοιπον. Και μπορει να εχεις δικιο, γιατι οχι.
    freddieKrueger
    03.10.2013, 16:45

    Manathan θα σου πω αντικειμενικά τι νομίζω για την περιπτωση σου...

    Σίγουρα πολλοί ψαρώνουν από το δήθεν ''ψηλομύτικο'' κλίμα και όπως πολύ σωστά έγραψε ο Inkve,πουλούν μουρη στους γονεις...

    Ξέρεις πόσο εύκολα ψαρώνουν???Ωωωωω μαθαίνουν και νοοοοτες,ωωωωω δευτερη βδομάδα και μελετουν Μπετόβεν!!!

    Εκεί δίνουν τα λεφτά τους...σε ωραίο περιβάλλον,σνομπ ρεσεπσιονιστ που δεν εχουν ιδεα απο μουσικη τις πιο πολλές φορές και σε μεγαλοπρεπή βιογραφικά...πχ ''διετέλεσε μέλος της συμφωνικής ορχήστρας της Βιέννης' Πως να μην ''υποκλιθείς'' σε ένα τέτοιο διθύρραμβο??

    Πρέπει να καταλάβουμε πως μια επιχείρηση έχει ανάγκη πιο πολύ το ''μαρκετινγκ'' παρά την αληθινή ποιότητα για να επιβιώσει...

    Αν αυτο δεν ίσχυε τα Goodys και τα Mc Donalds θα πάτωναν...

    Φίλτατε Χόρχε,το σουβλάκι είναι μια εντελώς αναλώσιμη υπηρεσία...το παραγγέλνεις στο φτιάχνουν μπροστά σου,το τρως και τέλος...Σε μια παρεχόμενη υπηρεσία όμως που οι καρποί της αποδίδουν σε βάθος χρόνου έχει πολύ μεγάλη σημασία να νοιώθει ο ενδιαφερόμενος πως το περιβάλλον του είναι φιλικό...

    Σίγουρα ο φίλος παραπάνω ίσως βιάστηκε να εξάγει συμπεράσματα...εγώ θα του έλεγα αν γίνεται να μιλήσει απευθείας σε κάποιο καθηγητή πάνω στο όργανό του...εκτός κι αν οι καθηγητές του Νακα ειναι απροσιτοι τελειως,οπότε και τι να πω...{#emotions_dlg.blink}

    ΥΓ Αναρρωτιέμαι αν ο Φίλιππος Νάκας σα σουβλατζίδικο θα είχε πέραση(χιουμοράκι)χαχαχα


    manathan
    03.10.2013, 19:27
    Jorge ένα χαρακτηριστικό που αντιπαθώ στους μουσικούς είναι ο ναρκισσισμός που διαθέτουν, αν και δεν το έχω δει σε όλους τους μουσικούς-γνωστούς που έχω… αλλά οι περισσότεροι που ασχολούνται επαγγελματικά με τη μουσικοί το έχουν το ΨΩΝΑΚΙ ΤΟΥΣ. Τώρα θα μου πεις.. αν έχεις ένα μεγαλοπρεπές βιογραφικό και έχεις φάει τα χρόνια σου να σπουδάζεις.. δικαιούσαι και να ΨΩΝΙΖΕΣΑΙ ΛΙΓΑΚΙ… Αλλά δεν ήταν μόνο για τις γνώσεις μου στη μουσική.. δεν ταίριαζα εκεί μέσα (αν έβλεπες το κλίμα θα καταλάβαινες) και το είδαν και αυτοί, το διαπίστωσα και γω. Η ειρωνεία ή ο σνομπισμός δεν είναι κάτι που φαίνεται με τα λόγια, αλλά με τη στάση που κρατάει ο άλλος απέναντι σου… ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΝ ΣΕ ΥΠΟΤΥΜΑ Ή ΟΧΙ. ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠ’ ΤΗ ΣΙΩΠΗ ΤΟΥ. Και αυτά που υπονοεί πίσω από τα λόγια του.. Δεν θέλω να γίνω πιο συγκεκριμένος γιατί μπορεί να μου πεις.. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΉΤΑΝ ΕΙΡΩΝΕΙΑ… όπως ανέφερα ο κάθε άνθρωπος το αντιλαμβάνεται διαφορετικά. Εγώ έτσι το αντιλήφθηκα. freddieKrueger μια επιχείρηση έχει ανάγκη πιο πολύ το ‘’μάρκετινγκ’’ συμφωνώ γι’ αυτό και το συγκεκριμένο ωδείο προφανώς πουλάει πιο πολύ την ΕΙΚΟΝΑ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΑΠ’ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ. Ίσως να ήταν λάθος μου και μένα αφού ήξερα τι τύπος είμαι να επισκεφτώ αυτό το ωδείο.. πάντως συμφωνώ με αυτά που λες.. και δεν αποτρέπω κανέναν να επισκεφτεί το ωδείο και να δει αν του κάνει ή όχι.. Είναι σαν κατάστημα με ρούχα, πας το βλέπεις, αν σου κάνει το παίρνεις αν όχι πας αλλού. Τα πράγματα είναι απολύτως δημοκρατικά…
    freddieKrueger
    03.10.2013, 19:58

    Εντάξει όλα κι όλα φίλε μου...αν όντως επί λέξη η γραμματέας σου ειπε 'αυτά ούτως ή άλλως δεν μπορείς να τα πληρώσεις'' έχουμε αντικειμενικά μια ειρωνική φραση γεμάτη υποτίμηση.Αν σου είπε κάτι άλλο το οποίο ΕΣΥ εξέλαβες έτσι,τότε πρόκειται για μια αντικειμενική παρεξήγηση...

    Πέρα από αυτές τις παραμέτρους ας μείνουμε στην ουσία...Η ουσία είναι λοιπόν να ζητήσεις να μιλήσεις με κάποιο καθηγητή που διδάσκει την ύλη για το όργανό σου(αλήθεια μου διέφυγε σε ποιό όργανο μελετάς) από τη μια κι από την άλλη οι πληροφορίες που θα συλλέξεις από το φόρουμ μας...Όλο και κάποιο παιδί θα θελήσει να μοιραστεί δημόσια ή σε ΠΜ την εμπειρία του απο το υπό συζητηση Ωδείο...Ετσι θα έχεις και μια άποψη παραπάνω από κάποιο που σπούδασε στο Νακα κι έμεινε ή δεν έμεινε ικανοποιημένος από τη μαθητεία του εκεί.Αυτός,δικαιούται και μπορεί να έχει καλύτερη άποψη από εμένα κι εσένα που ΔΕΝ φοιτήσαμε στο εν λόγω ίδρυμα.

    Κλείνοντας να πω πως αξίζει να κάνεις μια προσωπική χάρη στον εαυτό σου:Αν πραγματικά αγαπάς το όργανό σου οφείλεις να συνεχίσεις να μελετάς ανεξαρτήτως ποιότητας δασκάλου που θα σου τύχει,η κάποιων απογοητεύσεων στην πορεία εκμάθησης...Και θυμήσου:Κι από το χειρότερο καθηγητή μπορείς να πάρεις κάτι.

    Καλή συνέχεια από μένα!

    ΥΓ Θα εκτιμούσα πολύ αν έγραφες σε παραγράφους φίλε μου ώστε να μπορώ να σε διαβάσω ευκολότερα...Ευαριστώ!{#emotions_dlg.biggrin}


    astrotinos
    03.10.2013, 23:45

    Φίλε /η  jorge είσαι σίγουρος πως δεν δουλεύεις  στο νάκα; γιατί είσαι το ίδιο σνομπ . Τη στιβαρή υποστήριξη είναι αυτή. Ο καθένας λέει την άποψη του ακριβώς όπως την βίωσε και  δεν χρειάζεται να θυμώνεις τόσο. Είμαι γονιός και πέρασα κάτι παρόμοιο στις αίθουσες αναμονής του νάκα,  θέλεις και από μένα λεπτομέρειες .μην λέτε οτι  ειναι  επιχείρηση και τέτοια μιλούν για μουσική.  Οφείλουν  να είναι πάνω από όλα άνθρωποι. αφού αναφέρεσαι στον  όρο  επιχείρηση  το περιβόητο  ο πελάτης έχει πάντα δίκιο το θυμάσαι.  

    Υ.Γ Ελπίζω να μπορείται  να το διαβάσετε  δεν έβαλα ούτε γω παραγράφους….Smile

    [ τροποποιήθηκε από τον/την astrotinos, 03-10-2013 23:53 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την astrotinos, 03-10-2013 23:54 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την astrotinos, 03-10-2013 23:57 ]


    jorge
    04.10.2013, 00:04
    Χμμμ, βλεπω έχεις την ίδια IP με του manathan. Μήπως είσαι ο γονιός του; :)
    freddieKrueger
    04.10.2013, 01:55
    Μάλλον για παιδί του πρόκειται φίλτατε Χόρχε...που προέκυψε με τη βοήθεια της κλωνοποίησης...κι είχε γενέθλια πριν λίγες ώρες...χαχαχα
    manathan
    04.10.2013, 10:36
    Καταρχάς δεν περίμενα ότι μια αντίδραση απογοήτευσης και θυμού, θα ξεσήκωνε τέτοια θύελλα αντιδράσεων. Ένα κατάλαβα, ότι δεν αντέχετε να ακούτε άλλη άποψη απ την δική σας… οποιοσδήποτε κι αν πήγαινες κάπου και του φερόταν άσχημα ΘΑ ΘΥΜΩΝΕ.. Δεν θα είχα καμία διάθεση αν δεν συνέβαινε το γεγονός αυτό, να μπω σε οποιοδήποτε φόρουμ να λέω την δυσάρεστη εμπειρία μου... Εγώ δεν έχω προσωπικά με κανένα ωδείο. Επίσης το γεγονός ότι αυτό που είπα συνέβη ακριβώς όπως το ένοιωσα, αποδείχτηκε όταν δέχτηκα ένα τηλεφώνημα απ το εν λόγο ωδείο για να μου ζητήσουν συγγνώμη για τη συμπεριφορά τους με διάφορες δικαιολογίες. Αυτό δείχνει περίτρανα ότι έχω δίκιο. Εγώ δέχομαι την συγγνώμη τους και συνεχίζω βρήκα άλλο ωδείο που να μου ταιριάζει απλά και ωραία… Αυτό και τέλος… τίποτα άλλο...
    noizreduction
    04.10.2013, 12:01

    Συμπερασμα:

    Ολος ο υπολοιπος κοσμος το παιζει ψωνιο ή ειναι λαθος; {#emotions_dlg.confused1}

    Τουλαχιστον το γεγονος πως σε πηρε καποιος τηλεφωνο ( αν κι αρχιζω να αμφιβαλλω πλεον για πολλα πραγματα, αν υποθεσω πως μια ειναι αρσενικη η γραφη, μια θηλυκη, μια ειναι διπλο-εγγραφη ) αποδεικνυει πως το ωδειο εχει καποια βασικη αρχη εξυπηρετησης του πελατη.

    Βεβαια, εφοσον μπορουσες να πας σε ωδειο που ειναι στο κεντρο της Αθηνας, μου κανει εντυπωση πως επελεξες αποκλειστικα το ωδειο του Νακα, οταν υπαρχουν δεκαδες ωδεια με αναγνωρισμενους καθηγητες ( εαν αυτο μετραει τελικα μονο για σενα, κι οχι η προσωπικη μελετη/σπουδη ) που θα μπορουσες να πας...


    mary_omikron
    04.10.2013, 13:04

    manathan

    Για την ίδια ΙΡ και το δεύτερο προφίλ προκειμένου να αποδώσουμε συμφέροντα σιγή ιχθύος.... για την δυσφημιστική απαξίωση ενός ιδρύματος/σχολής λαλίστατοι......

    Να αναρωτηθούμε κι εμείς αν πρόκειται για αντίδραση απογοήτευσης και θυμού ή αν δουλεύεις σε άλλο ωδείο?  


    STEFANOS604
    04.10.2013, 13:12

    Η αρνητική διαφήμιση ή μάλλον δυσφήμιση μιας εταιρείας επιφέρει και ποινικές ευθύνες. Είναι σαν να λες ότι επειδή κάποιος /κάποιοι μέλος/η του MusicHeaven σχολίασε γραφόμενα σου αρνητικά και έστω σου συμπεριφέρθηκε απρεπώς φταίει η ιστοσελίδα.

    Θα μπορούσες στα συγκεκριμένα 'ψώνια' να μάθεις τα ονοματεπώνυμα τους και να τα αναφέρεις στο κυτίο παραπόνων του ωδείου ή στην ιστοσελίδα του Νάκα ή στο e-mail του Νάκα...

    Ποιός μου λέει ότι δεν έχεις κάποιο πρόβλημα με τα συγκεκριμένα 'ψώνια';

    Μου είναι αδύνατον να πιστέψω ότι σήμερα τουλάχιστον σε κρίση - που μάλλον στα μουσικά σχολεία θα είναι εντονότερη- να θέλουν οι εργαζόμενοι σ΄αυτά να διώξουν πελάτες. Μάλλον το αντίθετο θα συμβαίνει , αφού από τα μέχρι τώρα γραφόμενα σου απλά κατηγορείς την εταιρεία (ΕΓΩ ούτε την ξέρω , ούτε την έχω επισκεφτεί ποτέ).