ελληνική μουσική
    305 online   ·  210.844 μέλη

    Είμαι δυσαρεστημένος με το ωδείο Φίλιππου Νάκα

    freddieKrueger
    04.10.2013, 13:31

    Κατ αρχήν ν ανακαλέσω κάτι που εγραψα μη εχοντας προσέξει πως το παιδί που γράφει έχει όντως μιλήσει ΚΑΙ με καθηγητή τιυ Ωδείου,ο οποιος του πρότεινε τη μέθοδο κορσακωφ.

    Κατά δευτερον:Όντως όπως διαπιστώνει ο noizreduction,σε κάποιο σημείο του κειμένου δηλώνεις ''όχι άσχετη''...άρα έχουμε θηλυκής ταυτότητος γραφη...

    Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί να μπεις στον κόπο να φτιάξεις και δευτερο λογαριασμό ή να προσποιηθείς άλλο φύλο(τον άνδρα από γυναίκα που πιθανό είσαι)

    Καταλαβαίνεις πως με όλα αυτά το κείμενό σου χάνει σε αξιοπιστία.Διότι μπορεί αντικειμενικά να είχες αυτή την αρνητική εμπειρία από το εν λόγω Ωδείο,όμως αυτή ειναι απλά η δική σου οπτική γωνία.Το παν είναι να κάνεις και τους υπόλοιπους που μετέχουν στη συζήτηση να δουν το θέμα σου από την ίδια οπτική,θεωρώντας δεδομένο πως δεν θα είναι ούτε με το μέρος σου,όύτε κι εναντίον σου.

    Σαν προσπάθεια δυσφήμισης του Φ.Νάκκα χλωμό το κόβω...τι ισχύ μπορεί να έχει μια ανώνυμη αναφορά μειωμένης αξιοπιστίας?

    Κλείνωντας να πω πως θα ταν πολύ πιο σωστό να γράψεις την εμπειρία σου επώνυμα και αντικειμενικά,χωρίς να φτιάχνεις κλώνους,δλδ δεύτερο λογαριασμό.

    Κάποιο άλλο μέλος θα συμφωνήσει μαζί σου ή κάποιος θα διαφωνησει.Επίσης θεωρώ πως το κίνητρο που σε οδήγησε να ποστάρεις στο φορουμ αυτη την αρνητική εμπειρία για το Νάκα,δεν ήταν να βγάλεις το άχτι σου ή να δυσφημίσεις το Ωδείο,αλλά η πραγματική επιθυμία σου για ενημέρωση.Εχοντας αυτό στο νου,είναι τουλαχιστο αστείο το να κατηγορείς άλλα μέλη πως είναι στη δούλεψη του Νάκκα...

     


    freddieKrueger
    04.10.2013, 13:36

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 04.10.2013, 13:12 έγραψε...

    Η αρνητική διαφήμιση ή μάλλον δυσφήμιση μιας εταιρείας επιφέρει και ποινικές ευθύνες. Είναι σαν να λες ότι επειδή κάποιος /κάποιοι μέλος/η του MusicHeaven σχολίασε γραφόμενα σου αρνητικά και έστω σου συμπεριφέρθηκε απρεπώς φταίει η ιστοσελίδα.

    Θα μπορούσες στα συγκεκριμένα 'ψώνια' να μάθεις τα ονοματεπώνυμα τους και να τα αναφέρεις στο κυτίο παραπόνων του ωδείου ή στην ιστοσελίδα του Νάκα ή στο e-mail του Νάκα...

    Ποιός μου λέει ότι δεν έχεις κάποιο πρόβλημα με τα συγκεκριμένα 'ψώνια';

    Μου είναι αδύνατον να πιστέψω ότι σήμερα τουλάχιστον σε κρίση - που μάλλον στα μουσικά σχολεία θα είναι εντονότερη- να θέλουν οι εργαζόμενοι σ΄αυτά να διώξουν πελάτες. Μάλλον το αντίθετο θα συμβαίνει , αφού από τα μέχρι τώρα γραφόμενα σου απλά κατηγορείς την εταιρεία (ΕΓΩ ούτε την ξέρω , ούτε την έχω επισκεφτεί ποτέ).

     

     

     



    Αγαπητέ κυριε Στέφανε,επιτρέψτε μου χωρίς να είμαι καλός γνώστης νομικών πάνω σε αυτό το θέμα,να διαφωνήσω.Πιστευω πως δεν μπορεί ο Φ.Νάκκας να σου κάνει μήνυση επειδή βγήκες σ ένα φόρουμ και έγραψες μια αρνητική κριτική.Αν αυτό γίνει όμως στα πλαίσια της οργανωμένης διαφημισης ενός άλλου Ωδείου,τότε ίσως και να είναι παράνομο...Γι αυτό και σε κάθε λογής διαφημίσεις πχ απορρυπαντικων το 'άλλο' προιον είναι ένα κουτί λευκό κι όχι κάτι επώνυμο..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 04-10-2013 13:37 ]


    noizreduction
    04.10.2013, 14:22

    Επισης, ποιος πιστευει πως ο Νακας πηρε τηλεφωνο πισω καποιον ενδιαφερομενο, ο οποιος εγραψε ενα αρνητικο σχολιο σε ενα forum; Ιδιαιτερα οταν μεσα στο forum δεν υπαρχει πουθενα η αναφορα του ποιος ειναι ο παραπονουμενος ( ονομαστικα ), ουτε φανταζομαι πως παραπονεθηκε επιτοπου για τη συμπεριφορα της γραμματειας και των καθηγητων, ετσι ωστε να τον παρουν πισω τηλεφωνο!!

    Για μενα η υποθεση ειναι μια απατη. Κακοπροαιρετη μαλιστα...


    inkve
    04.10.2013, 15:33

    μπορει η φιλη να εχει δευτερο λογαριασμο....μπορει πολλα...

    αυτο δεν αποτελει αποδειξη αναξιοπιστιας στα γραφομενα της....

    ουτε αρνητικη διαφημιση κανει....απλως παραθετει την εμπειρια της...που ολως τυχαιως ειναι κοινη με αλλα μελη η ενδιαφερομενους....τοσο τυχαιο ειναι αυτο??

    το ιντερνετ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜ χρησιμευουν σε αυτο....στο να πληροφορουμε....να ενημερωνομαστε...και φυσικα να προειδοποιουμε η να καταθετουμε τις θετικες αλλα και τις αρνητικες εμπειριες μας...

    φυσικα και να υπαρχει αντιλογος....αλλο ομως αντιλογος και αλλο προσπαθουμε με καθε τροπο να βγαλουμε αναξιοπιστο το μηνυμα σου χρησιμοποιωντας σαν επιχειρημα οτι εχεις και δευτερο λογαριασμο....ειναι εντελως ξεκαρφωτο το ενα με το αλλο....

    πολλοι εχουν αναλογες εμπειριες με το συγκεκριμενο ωδειο....πολλοι μαλιστα ανεχονται την συμπεριφορα αυτη επειδη νομιζουν οτι ο νακας ειναι το holy grail της μουσικης εκπαιδευσης....

    που ειναι το κακο να τα παραθετουμε σε ενα μουσικο φορουμ ολα αυτα??

    με αυτο το σκεπτικο το ιδιο δυσφημιση ειναι αν γραψουμε το οτι παρακολουθησα την συναυλια του ταδε συγκροτηματος και ηταν χαλια...!!!


    mary_omikron
    04.10.2013, 15:46

    Ο δεύτερος λογαριασμός έγινε αυθημερόν (χθές) αποκλειστικά για να την "πει" ως δήθεν τρίτο πρόσωπο στην περί υποστήριξης του Νάκα λόγω εργασιακής σχέσης εκει... Αυτό επισημαίνουμε.

    Οσο για την δυσαρέσκεια εξ αιτίας σνομπισμού, γι αυτό είναι οι συζητήσεις και οι καταθέσεις εμπειριών στα fora και ας το λάβουν υπ΄οψιν οι τυχόντες ενδιαφερόμενοι για μαθητεία... Καθώς επίσης και τις επισημάνσεις και τον αντίλογο όσων έχουν επιφυλάξεις για την ευθυκρισία του/της γράφοντος/γράφουσας 


    jorge
    05.10.2013, 01:24
    Εγώ έχω κάνει κάποια ερωτήματα στην κοπελιά, αλλά απάντηση δεν έχω πάρει.

    Αρκεί ένα "υφάκι" για να δημιουργήσουμε θέμα με τέτοιο τίτλο; Λες κάτι για "ρούχα". Δεν μας είπες όμως γιατί το ανέφερες. Κοίταγαν τα ρούχα σου; Και αν ναι, γιατί;

    Βρες μερικά σοβαρά επιχειρήματα και θα είμαστε μαζί σου. Όμως το μόνο που αναφέρεις είναι ένα ..."υφάκι". Αυτό δεν στηρίζει τις κατηγορίες που εξαπολύεις εις βάρος μιας επιχείρησης. Κι εμένα μπορεί να μην μ' αρέσει το υφάκι σου. Δεν θα κάτσω όμως να πω οτι είμαι δυσαρεστημένος με όλη την οικογένειά σου.
    blogarismenos-enge-falos
    06.10.2013, 05:18
    διάβασα οτι υπάρχει πιθανότητα, ο Φίλιππος Νάκας να κάνει μύνηση. Ο ίδιος προσωπικά σας διαβεβαιώ Α-Π-Ο-Κ-Λ-Ε-Ι-Ε-Τ-Α-Ι. Σας δίνω εγγύηση. Όσα Ευρώ θέλετε. Βάζω στοίχημα. Επίσης όταν πάς να μάθεις μουσική δεν ασχολείσαι καθόλου με την γραμματέα ή το ρολόι της ή το τί φόραγες εσύ εκείνη την ημέρα. Έχεις αγωνία για τις κατατακτήριες. Α' μέση. Σονάτες Σονατίνες Μπάχ Πρελούδια Φούγκες ...το ρολόι της γραμματέως; χμμμ
    mariadimaki
    08.03.2014, 23:54

    γεια σας!

    η δική μου εμπειρία απο το συγκεκριμενο ωδειο, (κι εγω φοιτησει σε αρκετα, λογω συνθηκων, και μικρα και μεγαλα,με ονομα βαρυ που λενε) ειναι η εξης :

    το κεντρικο στην ιπποκρατους, μεχρι πριν 10 χρονια περιπου, ειναι ενα ωδειο που αξιζει τον κοπο να φοιτησεις, εαν εχεις πετυχει καθηγητη κορυφη(κι υπαρχουν πολλοι, και με πλουσια βιογραφικά, αλλά και με αληθινή αξία σαν παιδαγωγοι ).Έχει πολυ καλό μοντέρνο τμήμα ,και επισης κλασσικης μουσικής , και τρομερό διευθυντη.

    Τα events, οι συναυλιες, τα σεμιναρια, οι διαγωνισμοι, η φοιτηση στο berclee κλπ, ολα αυτα ειναι τρομερα, και λιγα ωδεια (δηλ εγω πιστευω οτι σχεδον κανενα αλλο) δεν μπορουν να τα προσφερουν, για τον απλο λογο οτι η εταιρια νακας στηριζεται στο δικο της εκδοτικο οικο, στο δικο της καταστημα ειδων τεχνολογιας, μουσικων οργανων, καταστημα ειδων χαρτοπωλειου, κλπ,κλπ,συνεργασια με το berclee κλπ.Το ενα προωωθει και τροφοδοτει το αλλο, οι εκδοσεις, τα μουσικα οργανα, οι διαγωνισμοι που σου κλεινουν καποια ραντεβου σε δισκογραφικες, η σε λαιβ σε μουσικες σκηνες διπλα στον εκαστοτε καθηγητη σου.Φυσικα και ειναι ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ολα εμποριο, για τους ιδιοκτητες του ωδειου (οχι για τους καθηγητες η τους διευθυντες, τουλαχιστον οχι γι αυτους που γνωρισα εγω)

    Η συμπεριφορα των γραμματεων ενιοτε ηταν και σνομπιστικη και απαραδεκτη, ισως οχι τωρα που ψαχνουν μαθητες με το κυαλι, αλλα ηταν κι ετσι, ηταν κι αλλιως.Τα διδακτρα ειναι πολυ ακριβοτερα απο αυτα των αλλων ωδειων, αν και πολλα μαθηματα, η παροχες του ωδειου, και πολλοι καθηγητες τα αξιζανε.Αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο, ποιος ταιριαζει σε ποιον.

    Οι καθηγητες, αμοιβονται πολυ λιγα, και η αντιμετωπιση που εχουν απο την εταιρια ας πουμε του ωδειου, ειναι κακιστη.Εχω διδαξει κι εγω, οχι σε αυτο, σε αλλα ωδεια και εχω αποψη για τα θεματα αμοιβης-αντιμετωπισης.

    Παντως εαν συγκρινω τα θετικα με τα αρνητικα, εγω προσωπικα εστιαζω στα θετικα.

    Περασα 3 -4 πολυ μορφα χρονια σπουδων, κι ειμαι πολυ χαρουμενη που γνωρισα τους καθηγητες τους συγκεκριμενους.Θα το συστηνα στα νεα παιδια, εαν πηγαιναν σε καποιον που σιγουρα πληρουσε τα κριτηρια ως εκπαιδευτικου-καλου μουσικου-και με ανθρωπινο προσωπο, και μονο γι αυτους τους λογους, κι οχι για το 'βαρυ" του ονομα ως ωδειου.

    Σας ευχαριστω.

    Μαρια Δημακη.


    Nikoletta1
    27.10.2014, 18:17
    Για τον Νάκα δεν έχω ιδέα αλλά γενικά νομίζω ότι το λίγο σνομπ στυλ πουλάει δυστυχώς πολύ στους γονείς και στους μαθητές. Εννοώ αυτό το απρόσιτο και παλιομοδίτικο...