ελληνική μουσική
    502 online   ·  210.821 μέλη

    αναζήτηση δασκάλου ηλεκτρικής για μη αρχάριο(??)

    GnRfreak
    05.10.2013, 16:08

    Γεια σε όλη τη μουσική κοινότητα, καλώς σας βρίσκω! 

    Το θέμα μου αφορά την επιλογή δασκάλου κιθάρας...αλλά να πω κάποια πράγματα προκαταβολικά για μένα

    Λοιπόν, είμαι 28, παίζω κιθάρα αρκετά χρόνια (από δευτέρα λυκείου), έχω μια κλασική Alhambra με την οποία ξεκίνησα, μια strat mexico και ένα marshal. Ενώ λοιπόν, ξεκίνησα φουριόζος και δίπλα σε καλούς φίλους να ανεβαίνω γρήγορα τεχνικά, παρ'όλα αυτα δεν εξελίχθηκα πολύ μετά από ένα σημείο...από θεωρία ξέρω τα πολύ πρακτικά (λίγο οξύμωρο δεν ακούγεται {#emotions_dlg.biggrin}), τις νότες της ταστιέρας, συγχορδίες κτλ αλλά αν μου πεις για διαστήματα και τρίτες άντε γεια {#emotions_dlg.confused1} επίσης έχω μια κάπως δύσκολη σχέση με το ρυθμό, βλέπετε είχα κολλήσει στο να βγάζω solo του Slash. Επίσης, έχω ψαχτεί ελάχιστα σε θέματα ήχου!

    Από ακούσματα: πολύ Blues, πολύ Rock και λίγο heavy! Αλλά μ'αρέσουν και άλλα είδη όπως η Latin, η Gypsy jazz!

    Αγαπημένοι κιθαρίστες: Slash (αγάπη από παλιά), Roben Ford (ασύγκριτος ήχος και αίσθηση παιξίματος), guthrie Govan, SRV, Lary Carlton, Bireli Lagrene, Hendrix ...

    Το θέμα τώρα είναι ότι ψάχνω να βρω δάσκαλο (ιδιαίτερα ή ωδείο) που θα με βοηθήσει να το πάρω λίγο πιο οργανωμένα το πράγμα, πιο μεθοδικά πριν περάσουν τα χρόνια...για το κέφι μας πάντα όχι επαγγελματικά, αλλά για κανα λαιβακι μέσα εννοείται!! Θα με ενδιέφερε να δω πάντως και τι παίζει με τα μαθήματα ακουστικής, γιατί είμαι κοντά στην απόφαση να αγοράσω μια ακουστική! Θα ήταν καλό και για τη βελτίωση του rythum παιξίματός μου!!

    Αν έχετε κάποιες ιδέες για δασκάλους ή ωδεία, θα βοηθούσε πολύ, ξαναλέω κυρίως για Rock και Blues!

    Ευχαριστώ πολύ!!! 


    GnRfreak
    05.10.2013, 22:16
    α, ναι σορι! Είμαι από Πειραιά.
    lamprinidala
    08.10.2013, 21:42
    Τι να σου πω για πειραια δεν ξερω καθόλου.εγώ ξέρω έναν πολύ καλό δάσκαλο ηλεκτρικής κιθάρας απ το μουσικο γυμνασιο Εξαιρετικός αλλά δουλεύει στο ωδείο Μουσική Δημιουργία που σου πέφτει λίγο μακριά... Βασιλόπουλο τον λένε http://www.mousiki-dimiourgia.gr