ελληνική μουσική
    853 online   ·  210.851 μέλη
    blackrose-19
    06.10.2013, 13:12

    O ronnie james dio ηταν τραγουδιστης και συνθετης της Heavy Metal μουσικης.Συμμετειχε στα εξης συγκροτηματα :Elf ,Rainbow,Black Sabbath ,Dio (τα αγαπημενα μου!!{#emotions_dlg.biggrin}).Μια από τις τελευταίες του συνεργασίες ήταν εκείνη με τα αρχικά μέλη των Black Sabbath, Tony Iommi, Geezer Butler, και Vinny Appice, υπό το όνομα Heaven & Hell, της οποίας το πρώτο και μοναδικό στούντιο άλμπουμ ήταν το The Devil You Know..

    Kαταπληκτικη ηταν επισης η συνεργασια του με τους Rainbow και ειδικά για μενα ο δισκος τους Rainbow Rising .!Mε τους Black Sabbath ,oπου αντικατεστησε τον Ozzy (κατα την γνωμη μου ταιριαζε πολυ καλυτερα με τους sabbath απο οτι ο ozzy ) εβγαλαν τους εξης δισκους :Heaven and Hell, Mob rules, Dehumanizer(απο τους οποιους εχω σε βυνιλιο το Dehumanizer ,απο τα καλυτερα album των Sabbath μπορω να πω..οπως και το heaven and hell).

    Eπισης με το τελευταιο του συγροτημα τους Dio  εβγαλε και τους περισσοτερους δισκους οπως – Holy Diver, The Last in Line, Sacred Heart, Dream Evil, Lock up the Wolves, Strange Highways,Angry Machine, Magica,Killing The Dragon, Master of the Moon..(Απο τους οποιους λατρευω τους magica και master of the moon..).

    Δυστυχως ο Dio ενας απο τους καλυτερους τραγουδιστες της Heavy Metal σκηνης με αρκετα μεγαλο φασμα φωνητικων δυνατοτητων τοσο σε υψηλες οσο και σε χαμηλες οκταβες αλλα και το παθος της φωνης του οταν τραγουδουσε εφυγε στις 16 μαιου 2010  επειτα απο μαχη με τον καρκινο του στομαχου...{#emotions_dlg.crying}Rip ...

    Ωστοσο τα τραγουδια του θα συνεχιζονται να ακουγονται και να επηρεαζουν σημαντικα τους μεταγενεστερους καλλιτεχνες της Heavy Metal ..Δυστυχως ενας τετοιος τραγουδιστης οπως o ronnie james dio ισως να μην εμφανιστει ξανα στο χωρο της Metal ...

    Θα ηθελα να μου πειτε και εσεις την αποψη σας για τον Ronnie James Dio και αν εχετε ακολουθησει την πορεια του ως τραγουδιστη να μου αναφερετε ποια τραγουδια σας αρεσουν περισσοτερο..!{#emotions_dlg.biggrin}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την blackrose-19, 06-10-2013 16:04 ]


    tallos
    06.10.2013, 19:38
    το LAST IN LINE μου ειχε αρεσει πολυ οταν κυκλοφορησε ,και ο κιθαριστας πολυ καλος τωρα παιζει στους Def Leppard και αντιμετωπιζει κι αυτος προβλημα με τον καρκινο,και φυσικα με τους RAINBOW πιστευω οτι ηταν η καλυτερη περιοδος της καριερας του.
    freak
    06.10.2013, 22:36

    Τον ειχα πετυχει με Μalmsteen και Doro και την αλλη φορα ειχα ξεσκιστει να ταξιδευω ωρες με πουλμαν για να τον δω με my dying bride σε αλλη πολιτεια...

    Ναι, και μενα οι Sabbath με Dio μου αρεσαν.

    Ριξε μια ματια και εδω:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Blog&file=page&op=viewPost&pid=27327

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&id=2951

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&id=3100


    blackrose-19
    06.10.2013, 22:48

    O λογος που k εγω πιστευω οτι ο dio ταιριαζε καλυτερα μ τους sabbath ειναι οτι η φωνη του αρμοζει καλυτερα στο δικο τους στιλ Heavy Metal .Αντιθετα ο ozzy εχει πολυ λεπτοτερη φωνη αν και ιδιαιτερη αλλα εμενα δν μου αρεσε και τοσο μαζι τους ..Επισης η πρωτη μου επαφη με την Metal ηταν το album dehumanizer με τον dio,και απο εκει και επειτα απλα κολλησα..Ως μουσικος αλλα και ολοι που ασχολουνται με την μουσικη μπορουν να διακρινουν την απιστευτη εμβελεια της φωνης του..Hταν απλα γεννημενος για να τραγουδαει Heavy Metal...{#emotions_dlg.biggrin}


    AuroraBorealis
    07.10.2013, 18:22
    Καθόλου αντιπροσωπευτικό το βίντεο αλλά το ανεβάζω γιατί θυμάμαι πόσο είχα ενθουσιαστεί με την σύντομη εμφάνιση του Dio στην ταινία!
    AuroraBorealis
    07.10.2013, 18:22
    PetrosTser
    07.10.2013, 18:49

    Από τους πολύ αγαπημένους μου τραγουδιστές και καλλιτέχνες. Ποτέ δεν τον είδα live και αυτό με στεναχωρεί ιδιαίτερα, ωστόσο η τεράστια κληρονομιά του θα μείνει ανεξίτηλη. Στους κορυφαίους δίσκους του θα έβαζα οπωσδήποτε το "Holy Diver" (1983) και το "Dream Evil" (1987) από Dio, καθώς και το "Dehumanizer" (1992) των Sabbath, αν και λίγο-πολύ όλοι οι δίσκοι του ήταν πολύ καλοί. Να επισημάνω επίσης ότι ο Dio είχε και εξαιρετική Rock 'n' roll φωνή, όπως φαίνεται από τις κυκλοφορίες του τις δεκατίες του '50 και του '60. Όλως τυχαίως αυτή την στιγμή παίζω στην εκπομπή μου εδώ στο MusicHeaven το "Run With The Wolf" [από το "Rising" των Rainbow (1976)]. Long Live Ronnie!


    -----------------

    We are all prostitutes.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 07-10-2013 18:49 ]


    PetrosTser
    07.10.2013, 18:53

    Παράθεση:

    Το μέλος AuroraBorealis στις 07.10.2013, 18:22 έγραψε...

    Καθόλου αντιπροσωπευτικό το βίντεο αλλά το ανεβάζω γιατί θυμάμαι πόσο είχα ενθουσιαστεί με την σύντομη εμφάνιση του Dio στην ταινία!

    Θρυλική ταινία, θρυλική εμφάνιση! {#emotions_dlg.beer}


    PetrosTser
    07.10.2013, 18:57

    Παράθεση:

    Το μέλος blackrose-19 στις 06.10.2013, 22:48 έγραψε...

    O λογος που k εγω πιστευω οτι ο dio ταιριαζε καλυτερα μ τους sabbath ειναι οτι η φωνη του αρμοζει καλυτερα στο δικο τους στιλ Heavy Metal .Αντιθετα ο ozzy εχει πολυ λεπτοτερη φωνη αν και ιδιαιτερη αλλα εμενα δν μου αρεσε και τοσο μαζι τους ..Επισης η πρωτη μου επαφη με την Metal ηταν το album dehumanizer με τον dio,και απο εκει και επειτα απλα κολλησα..Ως μουσικος αλλα και ολοι που ασχολουνται με την μουσικη μπορουν να διακρινουν την απιστευτη εμβελεια της φωνης του..Hταν απλα γεννημενος για να τραγουδαει Heavy Metal...{#emotions_dlg.biggrin}



    Μου αρέσουν πάρα πολύ οι Sabbath και με τον Ozzy και με τον Dio, αλλά κι εγώ προτιμώ μακράν τον Dio σαν τραγουδιστή.


    blackrose-19
    07.10.2013, 19:48

    Ουτε εγω τον ειδα ποτε ,δυστυχως αν και θα το ηθελα πολυ καθως για μενα ειναι ο καλυτερος τραγουδιστης μεχρι στιγμης της Metal.Οσο για την εμφανιση του στην ταινια δεν το ηξερα  ,ευχαριστω που το ανεβασες AuroraBorealis !!Επισης ενα απο τα αγαπημενα μου τραγουδια με τους Rainbow ειναι το :Stargazer !!!!απλα καταπληκτικο {#emotions_dlg.biggrin}


    PetrosTser
    07.10.2013, 19:53

    Κομματάρα! {#emotions_dlg.thumbup}


    blackrose-19
    07.10.2013, 19:54
    Oπως ειπα αγαπημενος δισκος των Rainbow ειναι το Rainbow rising ...Μακαρι να τον ειχα και σε βυνιλιο...
    PetrosTser
    07.10.2013, 20:09

    Εγώ θα έλεγα ότι μάλλον προτιμώ το "Long Live Rock 'n' Roll" (1978), αλλά εννοείται ότι και το "Rising" είναι αριστούργημα.


    blackrose-19
    07.10.2013, 20:24
    Το εχω αυτο το album επισης καταπληκτικη δουλεια των rainbow με τον dio !!!Αγαπημενα κομματια απο εκει ειναι τα kill the king ,lady of the lake και rainbow eyes ...
    PetrosTser
    07.10.2013, 20:27

    Θα σου έλεγα κι εγώ τα αγαπημένα μου κομμάτια από τον δίσκο αυτό αλλά... και ποιο δεν είναι, χαχα! {#emotions_dlg.biggrin}


    blackrose-19
    07.10.2013, 21:07

    χαχα αυτο να μου πεις..!!Αν και δεν μιλαμε γενικα για τους rainbow πολυ ωραιος δισκος τους επισης ειναι και ο down to earth o οποιος εγινε και χρυσος στην μεγαλη βρετανια νομιζω {#emotions_dlg.biggrin}


    PetrosTser
    07.10.2013, 21:09

    Ακόμα δεν έχω ψάξει πολύ τους Rainbow μετά τον Dio, οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη. Πρέπει οπωσδήποτε να το κάνω κάποια στιγμή αυτό... {#emotions_dlg.beer}


    blackrose-19
    07.10.2013, 21:15

    θα ελεγα οτι ειναι το ιδιο στιλ και μετα απο τον dio δηλαδη  o graham bonnet ειναι εξισου καλος ..{#emotions_dlg.biggrin}


    freak
    07.10.2013, 21:20

    Τελικα τα αμερικανακια ειναι πολυ οργανωμενα σε μερικα πραγματα! Δεν πιστευα στα ματια μου αλλα τελικα καταφερα να βρω το set list της μιας απο τις δυο συναυλιες που ειχα βρεθει:

    Ζηλεψτε! lol

         The Last in Line      
         Stand Up and Shout      
         Holy Diver      
         Mistreated (Deep Purple cover)      
         Heaven and Hell (Black Sabbath cover)      
         Don't Talk to Strangers      
         Rainbow in the Dark      
         Hunter of the Heart      
         Straight Through the Heart      
         The Mob Rules (Black Sabbath cover)      
         Double Monday      
         Catch the Rainbow (Rainbow cover)   
         Jesus Mary & The Holy Ghost      
         Drum Solo      
         Guitar Solo      
         Man on the Silver Mountain (Rainbow cover)      
         We Rock      
         Long Live Rock 'n' Roll (Rainbow cover)      
         Overlove      
         Bass Solo      
         Man on the Silver Mountain / Long Live Rock 'n' Roll (Rainbow cover)  

    .
    Καλες εποχες...
    .

    .


    blackrose-19
    07.10.2013, 21:23

    Τι τελεια !!!μακαρι να τον ειχα δει εστω και σε  1 συναυλια..εισαι πολυ τυχερος !!!Ζηλευω ...χαχα{#emotions_dlg.biggrin}