ελληνική μουσική
    526 online   ·  210.840 μέλη
    PetrosTser
    10.10.2013, 14:04

    Παράθεση:

    Το μέλος blacktrouble στις 09.10.2013, 23:38 έγραψε...

    απλά θέλω να πω πως υπάρχουν τραγουδιστές πολύ πιο σημαντικοί και καινοτόμοι για το μέταλ που δεν παίρνουν την καταξίωση που τους πρέπει...Γι αυτό τον θεωρώ υπερεκτιμημένο.

    Όπως;


    PetrosTser
    10.10.2013, 14:08

    Παράθεση:

    Το μέλος blackrose-19 στις 09.10.2013, 23:52 έγραψε...

    επισης αγαπημενος μου τραγουδιστης αλλα οχι και τοσο γνωστος εδω ειναι ο geoff tate των queensryche oι οποιοι εχουν συνεργαστει με τον dio !



     

    Κορυφαίος τραγουδιστής ο Tate και δισκάρα το "Operation: Mindcrime". Πολύ καλό δισκάκι είναι και το "Hear In The Now Frontier" (1997) (έχει φάει αρκετό θάψιμο αλλά νομίζω αξίζει).

    Εξαιρετικό ήταν και το sequel του "Operation: Mindcrime", "Operation: Mindcrime II" (2006), απ'όπου και η συνεργασία με τον Dio στο "The Chase". Πραγματικά θρυλικό ντουέτο!

    Και φυσικά...


    blackrose-19
    10.10.2013, 14:26
    ναι οντως η συνεργασια με τον dio ηταν απεχτη!!απο τις καλυτερες συνεργασιες μπορω να πω των queensryche !!!!
    blackrose-19
    10.10.2013, 14:31

    οντως το mistreated απο την φωνη του dio ειναι απλα μαγευτικο !!επισης πολυ αγαπημενο μου του dio ειναι:

    ειναι απλα τελειο!!


    PetrosTser
    10.10.2013, 14:38

    Πραγματικά το "Mistreated" με Dio είναι εξαιρετικό, αλλά το πρωτότυπο με τον Coverdale να δίνει ερμηνεία ζωής δεν θα μπορέσει να το ξεπεράσει ποτέ κανείς (φυσικά δεν πρέπει να είναι αυτός ο στόχος μιας διασκευής, αλλά μάλλον η απόδοση άλλων όψεων του πρωτότυπου έργου) [Για όσους δεν το ήξεραν, ο Coverdale κλήθηκε το 1982 να αντικαταστήσει τον Dio στους Sabbath, αλλά αρνήθηκε γιατί ήθελε να συνεχίσει με τους Whitesnake. Τελικά τον Dio αντικατέστησε ο Ian Gillan (με τον οποίο ο Dio είχε περιοδεύσει στις αρχές του '70 όταν οι Elf έκαναν support στους Deep Purple), τον οποίο λιγότερο από μία δεκαετία νωρίτερα είχε αντικαταστήσει ο Coverdale στους Purple. Τρελές αλλαξοκωλιές σε Purple και Sabbath {#emotions_dlg.tt2}]


    -----------------

    We are all prostitutes.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 10-10-2013 14:40 ]


    PetrosTser
    10.10.2013, 14:39

    Παράθεση:

    Το μέλος blackrose-19 στις 10.10.2013, 14:26 έγραψε...

    ναι οντως η συνεργασια με τον dio ηταν απεχτη!!απο τις καλυτερες συνεργασιες μπορω να πω των queensryche !!!!

    Εξαίρετες και οι συνεργασίες με την θεά Pamela Moore, αλλά δεν είναι της παρούσης...


    blackrose-19
    10.10.2013, 14:59

    ακομα ενα τραγουδι του dio απο ενα πολυ καλο album :master of the moon 2004


    blacktrouble
    10.10.2013, 15:00

    Παράθεση:

    Το μέλος PetrosTser στις 10.10.2013, 14:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος blacktrouble στις 09.10.2013, 23:11 έγραψε...

    Θέλω να παω ότι η γενικότερη παρουσία του στο Metal είναι υπερεκτιμημένη! Αν εξαιρέσεις την περίοδο στους Rainbow, στους Sabbath δε πιστεύω ότι πρόσφερε κάτι ενδιαφέρον και η μετέπειτα πορεία του, πέρα από τα δύο πρώτα του σόλο άλμπουμ (τα οποία θα μπορούσαν να είναι ένα). Πρόσεξε, δεν μιλάω γούστου...Για σένα κομμάτια όπως τα Children of The Sea, Holy Diver και Mob Rules μπορεί να είναι κομματάρες (κι εμένα δεν κρύβω ότι μου αρέσουν!) αλλά δεν συγκρίνονται με αυτά που είχαν γράψει οι Sabbath που δημιουργούσαν το Metal.



    Είναι θέμα γούστου. Το "Dream Evil" για μένα δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από το "Holy Diver" ενώ το "Dehumanizer" κάνει σκόνη "Heaven And Hell" και "Mob Rules". Αν θες όμως να μιλήσουμε πιο γενικά/ αντικειμενικά, είναι πασίγνωστη η αντίληψη ότι ο Dio έχει συνεισφέρει όχι σε ένα, όχι σε δύο, αλλά σε τρία από τα δέκα καλύτερα hard Rock/ Metal albums ("Rising", "Heaven And Hell", "Holy Diver").

    Παράθεση:

    Το μέλος blacktrouble στις 09.10.2013, 23:11 έγραψε...

    Σαν φωνή τώρα, θεωρώ τον Ian Gillan πολύ καλύτερο απο τον Dio κι όμως οι μεταλλάδες δεν τον έχουν σε τόση εκτίμηση όσο έχουν τον Ronnie. Ίσως ευθύνεται στο ότι ο Dio "μπήκε " στο κόλπο του μέταλ (με τη στιχουργική του και την γενικότερη εμφάνιση του στη σκηνή, devil horns κλπ), ενώ ο Gillan δεν ασχολούνταν με τόσο dark θέματα!

    Θεωρώ πάντως πως είναι πιο αγαπητός εξαιτίας της γενικότερης στάσης του, αυτού που έβγαζε στο κοινό που τον έχει τόσο ψηλα στην εκτίμηση των μεταλλάδων αλλά σαν τραγουδοποιός είναι υπερεκτιμημένος...(όχι βέβαια πως δεν ήταν σπουδαίος αλλά το απέδειξε για πολύ λίγο!)



    Να επισημάνω εδώ ότι ο Dio επηρεάστηκε πολύ από τον Gillan και πως οι δυο τους είχαν πολύ καλή σχέση. Με την σειρά του όμως ο Dio λειτούργησε σαν επιρροή για πάμπολλους μεταγενέστερους καλλιτέχνες από τον Geoff Tate μέχρι τον Jack Black. Δεν νομίζω ότι απέδειξε για λίγο την σπουδαιότητά του. Μιλάμε για έναν άνθρωπο με 50 χρόνια καριέρας. Είναι το λιγότερο επιπόλαιο να πούμε ότι άξιζαν μόνο οι Rainbow από όλα όσα δημιούργησε.



    Σαφώς και είναι θέμα γούστου αλλά όπως κατάλαβες δεν το πάω εκεί. Και το οτι μιλάς για 10 καλύτερα άλμπουμ είναι καθαρά υποκειμενικό. Προτιμώ να μιλήσω για άλμπουμ που έδωσαν ώθηση στο Μεταλ και το πήγαν παραπέρα και κατα τη γνώμη μου, ούτε το Heaven And Hell είναι ούτε το Holy Diver μέσα σ' αυτά(όχι πως δεν επηρέασαν πάρα πολλούς και σημαντικούς μουσικούς και πως δεν πρόκειται για κορυφαίους δίσκους!)

    Τώρα δεν είχα καμία διάθεση να απαξιώσω την καριέρα του μεγάλου Dio (πως θα μπορούσα άλλωστε), και μέσα στα χρόνια πάντα είχε κάτι να προσφέρει απλά οι Deep Purple , οι Zeppelin και οι Sabbath που είχαν προηγηθεί είχαν ετοιμάσει το χαλί, για να κάνει καριέρα ο Dio και γι αυτό θεωρώ οτι πολλές φορές τον υπερεκτιμουν βάζοντας υποκειμενικά κριτήρια.


    blackrose-19
    10.10.2013, 15:07
    κανενας δεν λεει οτι ο dio δεν ειχε ικανοτητες στη φωνη!εξαλλου το εχει αποδειξει ,και μπορεσε να σταθει και μονος του..τωρα εννοειται οτι ολοι οι τραγουδιστες μεσα απο ενα συγκροτημα αναδειχθηκαν αλλα πολλες φορες εκαναν και το ιδιο το συγκροτημα να κανει επιτυχιες..οπως ο dio με τους sabbath..και ας μην ηταν απο την αρχη μαζι τους..ωστοσο ας μην ειμαστε απολυτοι..εννοειται οτι παντα υπηρχαν προγενεστεροι που ενεπνευσαν τους επομενους καλλιτεχνες..βεβαια οι sabbath πιστευω ηταν απο τους πρωτους που δημιουργησαν την Heavy Metal ,οι zeppelin δεν θα ελεγα οτι ηταν τοσο σε Heavy Metal στιλ..ο Robert Plant ειχε τελειως διαφορετικη και ιδιαιτερη φωνη ,κατα την γνωμη μου βεβαια οχι για Metal..o
    PetrosTser
    10.10.2013, 15:12

    Παράθεση:

    Το μέλος blacktrouble στις 10.10.2013, 15:00 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος PetrosTser στις 10.10.2013, 14:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος blacktrouble στις 09.10.2013, 23:11 έγραψε...

    Θέλω να παω ότι η γενικότερη παρουσία του στο Metal είναι υπερεκτιμημένη! Αν εξαιρέσεις την περίοδο στους Rainbow, στους Sabbath δε πιστεύω ότι πρόσφερε κάτι ενδιαφέρον και η μετέπειτα πορεία του, πέρα από τα δύο πρώτα του σόλο άλμπουμ (τα οποία θα μπορούσαν να είναι ένα). Πρόσεξε, δεν μιλάω γούστου...Για σένα κομμάτια όπως τα Children of The Sea, Holy Diver και Mob Rules μπορεί να είναι κομματάρες (κι εμένα δεν κρύβω ότι μου αρέσουν!) αλλά δεν συγκρίνονται με αυτά που είχαν γράψει οι Sabbath που δημιουργούσαν το Metal.



    Είναι θέμα γούστου. Το "Dream Evil" για μένα δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από το "Holy Diver" ενώ το "Dehumanizer" κάνει σκόνη "Heaven And Hell" και "Mob Rules". Αν θες όμως να μιλήσουμε πιο γενικά/ αντικειμενικά, είναι πασίγνωστη η αντίληψη ότι ο Dio έχει συνεισφέρει όχι σε ένα, όχι σε δύο, αλλά σε τρία από τα δέκα καλύτερα hard Rock/ Metal albums ("Rising", "Heaven And Hell", "Holy Diver").

    Παράθεση:

    Το μέλος blacktrouble στις 09.10.2013, 23:11 έγραψε...

    Σαν φωνή τώρα, θεωρώ τον Ian Gillan πολύ καλύτερο απο τον Dio κι όμως οι μεταλλάδες δεν τον έχουν σε τόση εκτίμηση όσο έχουν τον Ronnie. Ίσως ευθύνεται στο ότι ο Dio "μπήκε " στο κόλπο του μέταλ (με τη στιχουργική του και την γενικότερη εμφάνιση του στη σκηνή, devil horns κλπ), ενώ ο Gillan δεν ασχολούνταν με τόσο dark θέματα!

    Θεωρώ πάντως πως είναι πιο αγαπητός εξαιτίας της γενικότερης στάσης του, αυτού που έβγαζε στο κοινό που τον έχει τόσο ψηλα στην εκτίμηση των μεταλλάδων αλλά σαν τραγουδοποιός είναι υπερεκτιμημένος...(όχι βέβαια πως δεν ήταν σπουδαίος αλλά το απέδειξε για πολύ λίγο!)



    Να επισημάνω εδώ ότι ο Dio επηρεάστηκε πολύ από τον Gillan και πως οι δυο τους είχαν πολύ καλή σχέση. Με την σειρά του όμως ο Dio λειτούργησε σαν επιρροή για πάμπολλους μεταγενέστερους καλλιτέχνες από τον Geoff Tate μέχρι τον Jack Black. Δεν νομίζω ότι απέδειξε για λίγο την σπουδαιότητά του. Μιλάμε για έναν άνθρωπο με 50 χρόνια καριέρας. Είναι το λιγότερο επιπόλαιο να πούμε ότι άξιζαν μόνο οι Rainbow από όλα όσα δημιούργησε.



    Σαφώς και είναι θέμα γούστου αλλά όπως κατάλαβες δεν το πάω εκεί. Και το οτι μιλάς για 10 καλύτερα άλμπουμ είναι καθαρά υποκειμενικό. Προτιμώ να μιλήσω για άλμπουμ που έδωσαν ώθηση στο Μεταλ και το πήγαν παραπέρα και κατα τη γνώμη μου, ούτε το Heaven And Hell είναι ούτε το Holy Diver μέσα σ' αυτά(όχι πως δεν επηρέασαν πάρα πολλούς και σημαντικούς μουσικούς και πως δεν πρόκειται για κορυφαίους δίσκους!)

    Τώρα δεν είχα καμία διάθεση να απαξιώσω την καριέρα του μεγάλου Dio (πως θα μπορούσα άλλωστε), και μέσα στα χρόνια πάντα είχε κάτι να προσφέρει απλά οι Deep Purple , οι Zeppelin και οι Sabbath που είχαν προηγηθεί είχαν ετοιμάσει το χαλί, για να κάνει καριέρα ο Dio και γι αυτό θεωρώ οτι πολλές φορές τον υπερεκτιμουν βάζοντας υποκειμενικά κριτήρια.



    Είχες ξεκαθαρίσει εξαρχής ότι δεν μιλάς υποκειμενικά, γι' αυτό κι εγώ σου επισήμανα ότι η συζήτηση αυτή είναι σε μεγάλο βαθμό υποκειμενική. Παρ'όλ'αυτά, έγραψες, π.χ., ότι "στους Sabbath δε πιστεύω ότι πρόσφερε κάτι ενδιαφέρον", μιλώντας προφανώς υποκειμενικά. Πέραν αυτού, η ιστορία για τα δέκα καλύτερα δισκάκια είναι πολύ γνωστή και κοινώς αποδεκτή. Δεν σημαίνει ότι όλοι θα συμφωνήσουν, αλλά η πλειονότητα αυτό έχει δείξει. Συνεχίζω να μην μπορώ να καταλάβω πώς είναι δυνατόν το "Heaven And Hell" και το "Holy Diver", τα οποία μόλις χαρακτήρισες κορυφαία και πολύ επιδραστικά, να μην έχουν πάει "αντικειμενικά" το Metal παραπέρα - ούτε πώς είναι δυνατόν να το παρουσιάζεις αυτό ως αντικειμενική άποψη όταν μόνο "κατά την γνώμη σου" "δεν είναι μέσα σ' αυτά". Τέλος, νομίζω ότι η αγάπη και η εκτίμηση της Metal κοινότητας προς το πρόσωπο του Dio δεν είναι εις βάρος των Purple, των Zeppelin ή των πρωτότυπων Sabbath, συγκροτήματα που όλοι χαιρετίζουν ως τους δημιουργούς του Metal ήχου.


    -----------------

    We are all prostitutes.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 10-10-2013 15:16 ]


    PetrosTser
    10.10.2013, 15:13
    Και ακόμα με ενδιαφέρει να μου πεις ποιους Metal τραγουδιστές θεωρείς πιο σημαντικούς και καινοτόμους αλλά λιγότερο αναγνωρισμένους του Dio.
    blacktrouble
    10.10.2013, 15:33

    Φυσικά και δεν είναι εις βάρος τους!!!Ήθελα να τονίσω ότι άλλοι δημιούργησαν το Μέταλ και γι αυτό τους θεωρώ πιο σημαντικούς από τον Dio και γι αυτό θα έβαζα στη δεκάδα τα Paranoid, Master of Reality, In Rock και το δεύτερο άλμπουμ των Zeppelin παρά το Heaven & Hell, το οποίο αδύνατο να καταλάβω γιατί θεωρείται τόσο σημαντικό. Δεν έχει καν χααρκτηριστικά ριφς που μέχρι τότε ήταν το φόρτε του Iommi!!Οι Sabbath με τον Dio πέρασαν σε μια φάση όπου σταμάτησαν να είναι ιδιαίτεροι και δεν νομιζω πως είναι υποκειμενικό αυτό!! Πες μου γιατί είναι καινοτόμο το Heaven And Hell??

    Όσον αφορά τους μέταλ τραγουδιστές αναφερόμουν στον Gillan και εκεί θα προτιμούσα να μείνω γιατί πέρα από το κλασσικό Heavy Metal δεν έχω ακούσματα...Αλλά θα αναφέρω  ενδεικτικά τον Burke Shelley των Budgie, που έχει μείνει στη σκία του Geddy Lee των Rush (καμία σχέση με Dio αμφότεροι) όσο και τον David Byron των Uriah Heep! Άκρως καινοτόμος αλλά ελάχιστα αναγνωρισμένος!


    PetrosTser
    10.10.2013, 15:47

    Ξαναλέω: το να βάλουμε στην δεκάδα δίσκους του Dio δεν σημαίνει ότι δεν βάζουμε και κλασικούς δίσκους Purple, Zeppelin και πρωτότυπων Sabbath.

    Δεν μου έχεις παρουσιάσει κάποιο αντικειμενικό επιχείρημα σύμφωνα με το οποίο το "Heaven And Hell" δεν είναι κλασικός δίσκος. Δεν σου αρκεί το γεγονός ότι σχεδόν όλοι οι κριτικοί το θεωρούν ως την αναγέννηση των Sabbath και ως τον καλύτερο δίσκο τους μετά την χρυσή εποχή των αρχών του '70; Ή ότι μέχρι και τον θάνατο του Dio φιγούραραν σε όλα του τα setlists πάμπολλα κομμάτια από τον δίσκο αυτό; Ή ότι το ομότιτλό κομμάτι θεωρείται ένα από τα πιο θρυλικά και αναγνωρίσιμα Heavy Metal έπη όλων των εποχών με ολόκληρα στάδια να τραγουδάνε την ριφ-άρα του; Με τον δίσκο αυτό οι Sabbath σώθηκαν από την διάλυση, ο Dio έβαλε πέμπτη στην συγγραφή στίχων φαντασίας και έφερε μαζί του αρμονίες και κλασικό ροκ που απηχεί τις μέρες του με τους Rainbow σε συνδυασμό με τα μονολιθικά όπως πάντα riff του master. Το μείγμα του πρώιμου doom Metal των Sabbath και του ενεργητικού, κλασικού hard Rock (με progressive τάσεις) των Rainbow ήταν κάτι που δεν είχε ξαναγίνει.

    Ο Gillan και ο Byron δεν είναι Metal τραγουδιστές (εξάλλου, ο πρώτος είναι έτσι κι αλλιώς πολύ αναγνωρισμένος). Όσο για τον Burke Shelley, πού θεωρείς ότι εδράζεται η καινοτόμος φύση του;


    blacktrouble
    10.10.2013, 16:17

    Είναι όντως ο καλύτερος δίσκος τους μετά τις αρχές των 70's και το ομότιτλο είναι κομματάρα. Το ότι σώθηκε από τη διάλυση και επίσης πολλά κομμάτια τραγουδιούνται σήμερα δεν μου λέει κάτι! Απ' ότι κατάλαβα ο μόνος ουσιαστικός λόγος που θεωρείται σημαντικός είναι αυτή η μίξη δύο ξεχωριστών σχολών του Metal ( η σχολή Rainbow και Sabbath). Οκ μέχρι εδώ, αλλά μέσα στο δίσκο δεν ακούω τις παλιές κλασσικές ριφάρες του Iommi των οποίων το κενό προσπαθεί να καλύψει με τα lead του μέρη.Και δεν νομίζεται πως συγκρίνεται το ριφ του Heaven & Hell όπως και κανένα άλλο μέσα στο δίσκο με τα ριφ του Iron Man, War Pigs που είνα ιδιοφυή! Ή κομμάτι σαν το Children of the Sea έχουμε ακούσει άπειρες φορές μέσα στα 70's που να εναλλάσει μπαλαντα με ροκ. Δεν ακούω κάτι πρωτότυπο, όπως επίσης και οι μελωδίες του Dio δεν θυμίζουν αυτές που έγραφε στους Rainbow. Είναι πολύ μονότονες σε σύγκριση μ' αυτές στο Rising και μπορεί να δίνει ζωή στους Sabbath ο δίσκος αλλά οχι στο Metal!! Μου μιλάς για μια απ' τις καλύτερες χρονίες στο Metal όπου βγαίνει To British Steel των Judas Priest, βγαίνει το Ace Of Spades των Motorhead, το ομότιτλο των Iron Maiden και το πρώτο του Ozzy με Randy Rhoads και αυτός που καινοτομεί είναι ο Iommi που προσπαθεί να σώσει την μπάντα του???

    Όσο για τους Gillan και Byron τους θεωρώ μέταλ τραγουδιστές καθώς οι μπάντες τους έπαιζαν καλσσικό 70's Heavy Metal και τους εντάσσω σ' αυτή την κατηγορία όπως και τον Shelley τoν θεωρώ καινοτόμο για τα τόσο ψηλά και ιδιαίτερα φωνητικά του που δεν είχαν ακουστεί σε τέτοια μπάντα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την blacktrouble, 10-10-2013 16:19 ]


    PetrosTser
    10.10.2013, 16:31

    Για το "Heaven And Hell", μου απαντάς με υποκειμενικές απόψεις ενώ εγώ σου έχω παραθέσει γνωστά πειστήρια της δημοτικότητας του δίσκου. Και δεν υπάρχει τίποτα πιο ασφαλώς αντικειμενικό από την γνώμη των πολλών.

    Πόσες λίστες με τους καλύτερους δίσκους του 1980 δεν περιλαμβάνουν το "Heaven And Hell";;;

    Ο Iommi δεν προσπάθησε να σώσει την μπάντα του. Ο Dio την έσωσε στο δευτερόλεπτο. Όπως ακριβώς ο Randy Rhoads έσωσε την καριέρα και την ζωή του Ozzy.

    Το να μου παρουσιάσεις άλλους δίσκους της ίδιας χρονιάς (τους οποίους θα έλεγα ότι - υποκειμενικά πάντα - ξεπερνάει το "Heaven And Hell") δεν αποδεικνύει - αντικειμενικά πάντα - ότι το "Heaven And Hell" δεν είναι καινοτόμο, αλλά ότι δεν ήταν ο μόνος καινοτόμος δίσκος της χρονιάς. Κι αν θες να μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα, η καινοτομία του "British Steel" είναι ότι έκανε το βρετανικό Metal κατάλληλο για την ευρεία αγορά, και από αυτή την άποψη είναι ένα βήμα πίσω για το συγκρότημα. Άκου το "Stained Class" αν θες καινοτομία, όχι το "British Steel". Οι Motorhead είναι ένα συγκρότημα που ακολουθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό την ίδια φόρμα. Καινοτόμο φόρμα, αλλά την ίδια. Άρα πιο καινοτόμα θα θεωρήσουμε τα δισκάκια που έβγαλαν στην αρχή της καριέρας τους. Φυσικά και ο πρώτος δίσκος των Maiden ήταν καινοτόμος, μιλάς για την απαρχή ενός εκ των μεγαλύτερων συγκροτημάτων του βρετανικού Metal. Δεν ξέρω όμως πόσο βάσιμη είναι η σύγκριση, αφού ξαφνικά μεταπηδάς στην δεύτερη γενιά, ενώ Sabbath, Priest και Motorhead είναι πρώτη.

    Δεν ξέρω τι τραγουδιστές θεωρείς τον Gillan και τον Byron, πάντως δεν είναι Metal.

    Το περίμενα ότι αυτό θα μου απάνταγες για τον Shelley. Δηλαδή η καινοτομία του είναι ότι η μαμά φύση τον έκανε υψηλό τενόρο;


    -----------------

    We are all prostitutes.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 10-10-2013 16:32 ]


    blackrose-19
    10.10.2013, 16:41
    ο shelley εχει οντως πολυ ξεχωριστη φωνη..επισης δεν κανει ψευτικη ,οντως εχει την ικανοτητα να τραγουδαει σε υψηλες οκταβες..οπως και οι sweet ...αλλα εννοειται οτι το στιλ των uriah heep δεν ειναι Metal ,σε καμια περιπτωση αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ηταν ξεχωριστοι..
    PetrosTser
    10.10.2013, 16:44

    Αυτό δεν κάνει τον Shelley καινοτόμο. Τενόρος είναι, φυσικά και δεν τραγουδάει ψηλά με ψεύτικη φωνή. Οι Uriah Heep είναι πρωτίστως hard Rock και εκεί κατατάσσουμε και τον Byron. Το ίδιο περίπου συμβαίνει και με τον Gillan. Τίποτα από αυτά δεν σημαίνει βέβαια ότι η συνεισφορά αυτών των τραγουδιστών και των συγκροτημάτων τους δεν ήταν σημαντική και ξεχωριστή.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 10-10-2013 16:44 ]


    blacktrouble
    10.10.2013, 16:49

    Άσε τη δημοτικότητα και τους κριτικούς στο πλάι για λίγο, δεν δείχνουν την πραγματικότητα...Δεν υπάρχει κάτι πιο αντικειμενικό από τη γνώμη των πολλών??Συμφωνώ εν μέρει αλλά οι πολλοί κατευθύνονται...με αυτή τη λογική το άλμπουμ με τις κορυφαίες πωλήσεις είναι το καλύτερο μιας μπάντας!

    Για το Randy θα συμφωνήσω αλλά ο άνθρωπος προχώρησε το μεταλ σε κεινο το δίσκο.

    Όλους αυτούς τους δίσκους τους έφερα σαν παράδειγμα, για το πως ήταν ο Metal ήχος εκείνη τη χρονιά...Πλέον έχουμε περάσει στη δεύτερη γενιά του Metal όπου οι Sabbath δεν είναι σε θέση να προσφέρουν κάτι περισσότερο(τι άλλο να κάνουν άνθρωποι ήταν!!) Μπορεί να προσπαθούννα εκσυγχρονιστούν αλλά δεν τα καταφέρνουν!!

    Η καινοτομία ήταν ότι ένας ψηλός σπασίκλας τενόρος με ενοχλητικές τσιρίδες έγινε τραγουδιστής σε Metal μπάντα!!!Και ότι τον ακολούθησαν και άλλοι που ποτέ δεν θα μπορούσαν να γίνουν αν δεν υπήρχε αυτός!!


    freak
    10.10.2013, 16:53

    Παιδια, μην κολλατε, ειναι θεμα γουστου.

    Παντως το Heaven and Hell (απο αυτα που εχω ακουσει απο παλιοτερους μα και εχω διαβασει) ειχε κανει θραυση οταν κυκλοφορησε ξεσηκωνοντας θυελλες και πολλες διφορουμενες αποψεις σε τετοιο σημειο που καποιοι υποστηριζουν πως επηρεασε σε μεγαλο βαθμο την ροη των πραγματων στο Metal (συμφωνα με την αποψη κριτικων και μη).

    Θυμαμαι πιτσιρικας οταν ειχα αγορασει το συγκεκριμενο βινυλιο. Ειχα νοιωσει ριγος ακουγωντας το.

    Προσωπικα το βαζω μεσα στα 10 καλυτερα (απο τα γνωστα για να μην παρεξηγιομαστε).

    Επισης το British Steel θεωρω πως ειναι σημαντικο.

    Hard Rock και Heavy Metal, δυο εννοιες που καμια φορα συμπλεουν δημιουργωντας τετοιες τριβες.


    blacktrouble
    10.10.2013, 16:58

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 10.10.2013, 16:53 έγραψε...

    Παιδια, μην κολλατε, ειναι θεμα γουστου.

    Παντως το Heaven and Hell (απο αυτα που εχω ακουσει απο παλιοτερους μα και εχω διαβασει) ειχε κανει θραυση οταν κυκλοφορησε ξεσηκωνοντας θυελλες και πολλες διφορουμενες αποψεις σε τετοιο σημειο που καποιοι υποστηριζουν πως επηρεασε σε μεγαλο βαθμο την ροη των πραγματων στο Metal (συμφωνα με την αποψη κριτικων και μη).



    Αυτό είναι που δεν μπορώ να καταλάβω!!Πως άλλαξε τη ροη των πραγμάτων στο Metal?? Σε αυτό που καταλήγω συνήθως (γιατί καμία γνώμη δεν με έχει πείσει) είνα επείδη ένωσαν τις δυνάμεις του δυο Metal Gods, κάτι που πάντα ενθουσίαζε τον κόσμο...πλεον οι Sabbath είχαν γίνει Supergroup και το καλο υλικό του δίσκου τους απογείωσε!!!