ελληνική μουσική
    761 online   ·  210.832 μέλη
    PetrosTser
    08.10.2013, 22:14

    ΟΚ. Σε ευχαριστώ για το σχόλιό σου, πάντως δεν ήταν τόσο θεμελιώδης άποψη. Θέλω να πω, οι σημερινοί νέοι (και δεν εξαιρώ το φύλο σας, δεσποινίς Smile) έχουν άλλα θέματα. Τέλος πάντων, χαίρομαι που συμφωνούμε! {#emotions_dlg.thumbup}


    blackrose-19
    08.10.2013, 22:37
    χαχα οκ..οταν λες αλλα θεματα?θελω να πω τι σχεση εχει αυτο?
    PetrosTser
    08.10.2013, 22:41

    Εννοώ ότι το πρόβλημα της γενιάς μας δεν είναι τόσο ποια άποψη έχουμε για τον ρεαλισμό/ τον οπτιμισμό/ τον πεσιμισμό, αλλά ότι, π.χ., είμαστε σε πολύ μεγάλο βαθμό - λυπάμαι που το λέω, δεν είμαι πεσιμιστής, είναι η... αλήθεια {#emotions_dlg.tt2} - ακαλλιέργητοι. {#emotions_dlg.sad}


    blackrose-19
    08.10.2013, 22:59
    πριν σου απαντησω διευκρινισε μου λιγο το ακαλλιεργητοι ?ως προς ποια εννοια?στις αποψεις??στην μουσικη ?ως προς τι??
    freak
    08.10.2013, 23:02

    Παράθεση:

    Το μέλος PetrosTser στις 08.10.2013, 22:41 έγραψε...

    Εννοώ ότι το πρόβλημα της γενιάς μας δεν είναι τόσο ποια άποψη έχουμε για τον ρεαλισμό/ τον οπτιμισμό/ τον πεσιμισμό, αλλά ότι, π.χ., είμαστε σε πολύ μεγάλο βαθμό - λυπάμαι που το λέω, δεν είμαι πεσιμιστής, είναι η... αλήθεια ακαλλιέργητοι.



    Δυστυχως αυτο ειναι αληθεια Πετρο. Χρηζει αναλυσης ομως. Οι αιτιες ειναι πολλες.


    PetrosTser
    08.10.2013, 23:03

    Σε όλα.

    Σε φώτισα;

    Μάλλον όχι.


    PetrosTser
    08.10.2013, 23:04
    freak έχεις δίκιο (στην blackrose-19 πήγαινε η προηγούμενη απάντηση), χρήζει ανάλυσης.
    blackrose-19
    08.10.2013, 23:09
    χαχα οντως θα συμφωνησω και με τους δυο σας σ αυτο..απλα ξερεις κατι η γενια μας πλεον ενδιαφερεται περισσοτερο για το image της εμφανισης ...επισης εχουμε και την συνηθεια της αντιγραφης ..οτι βλεπουμε στους αλλους το κανουμε και εμεις (αν οχι ολοι οι περισσοτεροι)..λες και αν ειμαστε ο εαυτος μας θα μας κρινουν..
    PetrosTser
    08.10.2013, 23:10

    Αυτό που ξέρω είναι ότι τόσα χρόνια σχολείο, έκανα πάντα παρέα με τα ίδια άτομα, τα οποία έχω την τύχη να γνωρίζω από τότε που ήμουν πολύ μικρός, γεμάτος άγνοια και χωρίς πολλές απαιτήσεις από τους άλλους. Με όλους, μα όλους, τους υπόλοιπους συμμαθητές μου ποτέ δεν είχα τίποτα απολύτως να πω. Οι περισσότεροι νομίζω δεν έχουν καμία επαφή με την Τέχνη γενικά. Μουσική, κινηματογράφο, θέατρο, λογοτεχνία, μην περάσω σε ζωγραφική, γλυπτική κ.τ.λ.. Δεν έχουν διάθεση για συζήτηση, διάλογο. Είναι σε άλλο μήκος κύματος. Χαζοπαρέα, πλάκα, βόλεμα, καμία αναζήτηση, κανένας κόπος για κάτι καλύτερο, σε προσωπικό και συνολικό επίπεδο. Καμία προσπάθεια να πάνε παραπέρα.


    blackrose-19
    08.10.2013, 23:14
    ακριβως !!και αυτο επεκτεινεται και στο πανεπηστημιο.. δεν ενδιαφερονται καν να μαθουν η να ασχοληθουν με κατι απλα θελουν να περασουν καλα ,ξενυχτι ποτα κλπ..τα οποια δεν λεω οτι ειναι ασχημα απλα η ζωη ειναι και αλλα πραγματα..
    PetrosTser
    08.10.2013, 23:27

    Συμφωνώ. Όσο για τα αίτια, freak, νομίζω ο άνθρωπος έχει πάρει τα πράγματα πολύ λάθος. Δεν ξέρω πότε έγινε η βλακεία, αλλά δεν έχουμε ακόμα καταφέρει να οργανώσουμε ένα σύστημα αξιών, ένα σύστημα παροχής παιδείας, αδιάβλητο, δημοκρατικό, που να διασφαλίζει την δημιουργία πολιτών, ανθρώπων. Άπαξ και έγινε η βλακεία, μετά όλα πήγανε στραβά. Δεν ξέρω αν είναι απλοϊκή αυτή η εξήγηση, αλλά αυτό που με οδήγησε σε αυτήν είναι ότι έχουμε φτάσει σε αδιέξοδο, με την έννοια ότι η μία γενιά δεν μπορεί να δημιουργήσει την επόμενη, άρα και αυτή τα ίδια λάθη θα κάνει. Δεν ξέρω αν βγάζουν νόημα αυτά που γράφω, τέτοια ώρα, τέτοια λόγια, χαχα! Smile


    blackrose-19
    08.10.2013, 23:45
    βγαζει νοημα αυτο που λες..αν και οντως τετοια ωρα ειναι λιγο "βαρια" αυτου του ειδους η συζητηση
    PetrosTser
    08.10.2013, 23:47

    Smile

    Και άσχετη με το topic... Innocent


    blackrose-19
    08.10.2013, 23:48

    οντως..{#emotions_dlg.biggrin} αλλα δεν βαριεσαι μωρε...δεν πειραζει..χαχα {#emotions_dlg.rolleyes}


    PetrosTser
    08.10.2013, 23:51

    {#emotions_dlg.whistling}

    Χαχα!


    blackrose-19
    08.10.2013, 23:57

    παρε ενα τραγουδακι του dio ...για να ειμαστε και εντος θεματος..χαχα

     


    mary_omikron
    09.10.2013, 00:12

    Πολύ ωραία όντως η συζήτησή σας... θα ήταν προτιμότερο να ανοίγατε καινούργιο τόπικ με σχετικό τίτλο, τωρα είστε off και είναι κρίμα αφ΄ενός γιατί ο τίτλος δεν παραπέμπει και -ίσως- να μην διαβάζεται απο αλλα μέλη και αφ΄ετέρου αδιάφορη για κάποιον που μπαίνει να διαβάσει συγκεκριμμένα για Ronnie.

    Αυτό είναι και το νόημα του εντός και εκτός θέματος..... οι άγνωστοι Χ επισκέπτες που μέσω google παραπέμπονται στην κοινότητά μας με συγκεκριμμένη αναζήτηση, να διαβάζουν αυτό για το οποίο ενδιαφέρονται.... γι αυτό τον λόγο ζητείται από την διαχείριση να παραμένετε εντός θέματος.

    Εχουμε κατά μέσο όρο γύρω στους 350-400 επισκέπτες ανά πάσα στιγμή Smile


    PetrosTser
    09.10.2013, 00:15

    Έχεις απόλυτο δίκιο Μαίρη! Ευχαριστούμε για την επισήμανση. {#emotions_dlg.beer}


    PetrosTser
    09.10.2013, 00:22

    Παράθεση:

    Το μέλος blackrose-19 στις 08.10.2013, 23:57 έγραψε...

    παρε ενα τραγουδακι του dio ...για να ειμαστε και εντος θεματος..χαχα

     



     

    Εξαιρετικό το κομμάτι! Δεν το είχα ακούσει! {#emotions_dlg.thumbup}


    blacktrouble
    09.10.2013, 01:57

    Υπερεκτιμημένος ο Dio αλλά σίγουρα είναι κορυφαία φωνή. Στους Sabbath δεν μ' άρεσε τόσο όσο στους Rainbow αλλά μπορώ να πω ότι τα κλασσικά κομμάτια των Sabbath του πήγαιναν φοβερά,όπως π.χ. το N.I.B...