ελληνική μουσική
    529 online   ·  210.826 μέλη

    Που μπορώ να φτάσω με την μουσική σήμερα?

    Liakos19
    14.10.2013, 18:13

     Καλησπέρα, είμαι 19 χρονόν και φοιτιτής λογιστικής και κατόπιν άσχετος μουσικής... Ανακάληψα πολύ αργά το τι θέλω από την ζωή μου... Αυτό που ήθελα ήταν να ασχολιθώ με την μουσική! Ζω την σχεδόν μια δυστιχισμένη ζωή μακρυά από το σπίτι μου και επίσεις μακρυά από το όνειρό μου.

     Θέλω να μάθω πιάνο, κιθάρα και να κάνω φωνιτική. Το όνειρο μου θα ήταν να γράφω μουσική και τραγούδια και να μην αρέσουν μόνο σε εμένα και στους φίλους μου... Με λίγα λόγια αυτό που αγαπώ να το κάνω και επάγγελμα! Γιατί αλλιώς επακολουθεί η δυστιχία... Το να γίνεις τραγουδιστής-μουσικός δεν είναι και ότι ποιο εύκολο... Ειδικά αν είσαι στην ηλικία μου και δεν έχεις σχέση με την μουσική! Πριν ξεκινήσω το οτιδίποτε, θέλω την γνώμη κάποιου... Κάποιου ειδικού ή οποιονδίτε έχει την καλή διάθεση να με συμβουλεύση. Για αυτό και αποφάσισα να γράψω αυτό που γάφω.

     Εαν το όνειρο "τραγουδιστής-μουσικός" δεν πετύχει, πως μπορώ να κάνω την μουσική επάγγελμα και να έχω μια άνετα οικονομικά ζωή, ας πούμε να ανοίξω ένα οδείο, να γίνω καθηγιτής, ή οτιδίποτε.. Πως πληρώνονται όλα αυτά και κατα πόσο γεμίζουν ένα μουσικό-τραγουδιστή... Η ότι άλλο έχετε να μου προτείνετε για να βγάλω μια άκρη..

     Επήσεις θέλω να ξέρω τι πτυχία πιάνου-κιθάρας-φωνιτικής υπάρχουν και πόσα χρόνια θα μου πάρει μέχρι να μπορώ να είμαι άνετος με αυτά. Δηλαδί να μπορώ να γράψω ένα κομμάτι να παίξω και να τραγουδίσω κάτι που ακούω..

        

    Ευχαρηστώ πολύ για τον χρόνο σας και συγνώμη για οποιοδίτε ορθογραφικό λάθος.

    Την αγάπη μου σε όλους.

    Liakos19


    noizreduction
    14.10.2013, 23:32

    Αρχικα, πιστευω πως για να μπορεις να γραφεις τραγουδια και να εισαι τραγουδιστης, δεν σημαινει απαραιτητα πως θα πρεπει να εχεις κανει καποιες ιδιαιτερες μουσικες σπουδες, περα απο τα βασικα που ενδεχομενως εαν εισαι επιμονος, να μαθεις και μονος σου.

    Περα απο αυτο, κανεις μια ερωτηση περι "ανετης επαγγελματικης αποκαταστασης" σε μια περιοδο που πολλοι μουσικοι κανουν αλλα επαγγελματα ( πλεον ) για να επιβιωσουν. Αρχικα, εισαι 19 χρονων, οποτε για να τελειωσεις τις σπουδες ( ωστε να μπορεις να πεις πως εισαι καθηγητης/διευθυντης ωδειου/κλπ ) θα εισαι πλεον 30+, αρα πρεπει να σκεφτεις σοβαρα εαν θες να επενδυσεις τη ζωη και τα χρηματα του σε εναν τομεα που ακομα δεν ξρεις πως ειναι.

    Γενικα, επειδη υπηρχε εντονα καποτε αυτη η "αισθηση" ( λογω των media ), οι τραγουδιστες ( γνωστοι κι αγνωστο ) δεν ζουν καλα πλεον. Παρα πολλες ωρες δουλειας, αρκετη δουλοπρεπεια ( μανατζεροπουλοι ) και πολλες φορες χαμηλο κοστος εργασιας.

    Κι αλλο να ξεκινας στα 19 με ετοιμα καποια βηματα ( που πλεον ειναι παρα πολυ δυσκολο να ξεχωρισεις ), κι αλλο να εισαι 30+ που ουσιαστικα "τελειωνεις" στα ματια των ανθρωπων που προωθουν κοσμο στις σκηνες.

    Σκεψου το σοβαρα, η μουσικη δεν ειναι απλως ενα χαρτι που καποιοι παιρνουν περνωντας καλα. Εχεις ηδη μια επαγγελματικη πορεια, που καλως ή κακως, θα ειναι πιο σιγουρη εναντι ενος κλαδου που παντα υστερουσε, αλλα τωρα πια ειναι σκετη καταστροφη...


    Yiannis-A
    19.10.2013, 09:31

    Liakos19 καλημέρα!

    Διαφωνώ εντελώς με τον φίλο noizreduction.

    Αρχικά, κανείς δεν μπορεί και δεν πρέπει να σε αποτρέψει από το να κυνηγήσεις τα όνειρα της ζωής σου, όποια και να είναι αυτά. Είσαι, μόλις, 19 ετών και έχεις μπροστά σου, όλη σου τη ζωή. Διεκδίκησε δυναμικά οτιδήποτε θέλεις. Αν μη τι άλλο, έχεις δικαίωμα να προσπαθήσεις!

    Δε λέω ότι η σπουδές που απαιτούνται ή η ζωή του μουσικού είναι εύκολη, αλλά τι είναι εύκολο; Να βλέπεις τον εαυτό σου στον καθρέφτη κάθε πρωί και να αναρωτιέσαι πως θα ήταν η ζωή σου αν είχες επιλέξει να προσπαθήσεις –έστω- να κάνεις πραγματικότητα το όνειρό σου;

    Μήπως είναι εύκολη και προδιαγεγραμμένη η ζωή του φυσικού, του μαθηματικού, του ιατρού ή του λογιστή; Ξέρω –όπως όλοι- πολλές περιπτώσεις άνεργων πτυχιούχων. Αλλά το χειρότερο δεν είναι αυτό. Το χειρότερο είναι να είσαι άνεργος πτυχιούχος και/ή δυστυχισμένος…  

    Αν νιώθεις την ανάγκη να ζήσεις μέσα στη δύναμη της τέχνης, όχι από φιλοδοξία για χρήματα ή δόξα, αλλά από την ακαταμάχητη έλξη που ασκεί η μουσική επάνω σου, μη χάνεις ούτε μία στιγμή.

    Δε ξέρω αν θα πετύχεις ή όχι τους σκοπούς σου, αλλά σίγουρα θα έχεις κάνει τη προσπάθεια και τον αγώνα σου γι αυτό που αγαπάς.

    Καλή επιτυχία στη ζωή σου, ότι και αν κάνεις

    Φιλικά

    Γιάννης 


    dbmusroom
    19.10.2013, 16:51

    Καλησπέρα,

    Το να κάνεις αυτο που γουστάρεις επάγγελμα είναι το ιδανικότερο όλων. 

    Στην πραγματική ζωη όμως δεν υφίσταται κατι τέτοιο...

    Αν πραγματικα γουστάρεις τι μουσική θα κάνεις παράλληλα και τις σπουδές στην λογιστηκη έτσι ώστε να έχεις περισσότερες επιλογές επαγγελματικης αποκατάστασης στο μέλλον...με τη μουσική δύσκολο...κλείνουν ωδεια,πρώην καθηγητες παιζουν στο δρόμο για 10Ε και τα μεροκάματα στα live έχουν εξευτελιστει...

    το σενάριο οπως το βλέπω εγω...  επαγγελμα: λογιστης

                                                        χομπυ.......: μουσικος

    και όλα κομπλε...

    και που ξερεις, μπορει να σου κάτσει και καμια ευκαιρια...


    Nikoletta1
    27.10.2014, 17:25
    Με τη μουσική μπορείς να φτάσεις πολύ ψηλά. Όχι επαγγελματικά αλλά μέσα σου και αυτό αρκεί. Τελείωσε τη σχολή σου, σπούδασε και μουσική αφού σου αρέσει και θα σε πάει μόνο του.
    panosant
    28.10.2014, 00:07

    η τεχνη δεν πρεπει να εχει σκοπο το κερδος και την δοξα ,μην μπερδευεις το ονειρο με τον εφιαλτη,κανε την τεχνη μεσο για να μαθεις και να μαθουν ποιος εισαι


    panosant
    28.10.2014, 00:13

    Παράθεση:

    Το μέλος Nikoletta1 στις 27.10.2014, 17:25 έγραψε...

    Με τη μουσική μπορείς να φτάσεις πολύ ψηλά. Όχι επαγγελματικά αλλά μέσα σου και αυτό αρκεί. Τελείωσε τη σχολή σου, σπούδασε και μουσική αφού σου αρέσει και θα σε πάει μόνο του.

    με την μουσικη μπορεις να φτασεις ψηλα οχι επαγγελματικα αλλα ΜΕΣΑ ΣΟΥ και αυτο αρκει     !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    elasson
    28.10.2014, 22:34
    Θα σου απαντήσω και εγώ με τη σειρά μου!!Αφου αγαπάς τη μουσική τόσο πολύ ξεκίνα με αργά και σταθερά βήματα.Σκέψου το τώρα,τη δημιουργία του σήμερα και η ανταμοιβή σου θα είναι το μέλλον που σε περιμένει.Μη σκεφτεσαι αν θα γίνεις διευθυντής Ωδείου,αξιοποίησε το κάθε σου λεπτό να μάθεις μουσική.Και το κάθε λεπτό που θα θυσιάσεις τώρα θα το εξαργυρώσεις κάποτε να σαι σίγουρος.Η θέληση είναι το πιο ισχυρό όπλο που έχουμε.Οι ευκαιρίες ποτέ δε χάνονται όλοι τις έχουμε το θέμα είναι να τις καταλάβουμε όταν έρθουν.Και επειδή είσαι σε ηλικία που μπορείς να κάνεις άλματα πρόσεχε μην τις απορρίψεις...ο χρόνος είναι με το μέρος σου.Σου μιλάω έτσι γιατί συνεχίζω τη μουσική(πάθος)μετά απο 20 χρόνια απουσίαςκαι όπως καταλαβαίνεις δεν είμαι μικρή αλλά απόλυτα συνειδητοποιημένη.Ζήστο όσο μπορείς όσο δύσκολο και αν φαίνεται!!!!
    SakisLoco
    01.11.2014, 02:48

    Θα σε συμβουλευα να συνεχισεις τις σπουδες σου και παραλληλα να πηγαινεις σε καποιο Ωδειο,μιας και θελει χρονια(πανω απο 6-7) αυτο που ζητας...και βλεπεις στην πορεια.Το να μπεις στον κοσμο της μουσικης θα ναι ηδη κατι πολυ μεγαλο για σενα,ασχετως τι θα κανεις στην πορεια


    DeepJetDiver
    01.11.2014, 18:25
    Φιλε μου, καταρχην διορθωσε λιγο την ορθογραφια σου, μπορει να σου φαινεται ασχετο αλλα και η μουσικη μια γλωσσα ειναι και δεν θελεις να εισαι ανορθογραφος. Δεν ειμαι ειδικος, θα μιλησω μονο απο την προσωπικη μου εμπειρια. Προσπαθησα να μαθω κιθαρα και να παιξω, απο την ηλικια των 15 εως 19. Εκανα κατι αλλα μετα τα παρατησα. Ξαναπιασα μουσικο οργανο στα 30 μου περιπου, μετα απο εναν χωρισμο. Δεν εγινα ενας δεξιοτεχνης- θα μπορουσα αν γινοταν να ασχολουμαι μονο με την μουσικη-ομως, μεσα απο τις εμπειριες και τα συναισθηματα που βγαινουν απο την ζωη, οχι απλα παιζω καλα αλλα γραφω και δικα μου κομματια. Απο την δικια μου οπτικη λοιπον, οταν σε ακουω καπως απαισιοδοξο επειδη εισαι 19 και δεν εχεις ασχοληθει ακομη με την μουσικη, απλα γελαω! Οκ, ισως αν μιλας για κλασικη μουσικη να ειναι αργα-για καποια συγκεκριμενα πραγματα-αυτα ρωτα πιο ειδικους στο θεμα. Σαν μη ειδικος, αλλα ως ανθρωπος που πιανω την κιθαρα και ξαφνικα αλλαζει ο κοσμος γυρω μου, εχω να σου πω ενα, δεν ειναι ποτε αργα για να παιξεις και να συνθεσεις, η μουσικη πανω απ'ολα ειναι εμπειρια, ειναι βουτια μεσα στο ειναι σου. Εισαι λοιπν ετοιμος να βουτηξεις? Αυτη ειναι η σωστη ερωτηση. Σε χαιρετω και σου ευχομαι τα καλυτερα, Ηλιας.
    panosant
    01.11.2014, 19:08

    Παράθεση:

    Το μέλος elasson στις 28.10.2014, 22:34 έγραψε...

    Θα σου απαντήσω και εγώ με τη σειρά μου!!Αφου αγαπάς τη μουσική τόσο πολύ ξεκίνα με αργά και σταθερά βήματα.Σκέψου το τώρα,τη δημιουργία του σήμερα και η ανταμοιβή σου θα είναι το μέλλον που σε περιμένει.Μη σκεφτεσαι αν θα γίνεις διευθυντής Ωδείου,αξιοποίησε το κάθε σου λεπτό να μάθεις μουσική.Και το κάθε λεπτό που θα θυσιάσεις τώρα θα το εξαργυρώσεις κάποτε να σαι σίγουρος.Η θέληση είναι το πιο ισχυρό όπλο που έχουμε.Οι ευκαιρίες ποτέ δε χάνονται όλοι τις έχουμε το θέμα είναι να τις καταλάβουμε όταν έρθουν.Και επειδή είσαι σε ηλικία που μπορείς να κάνεις άλματα πρόσεχε μην τις απορρίψεις...ο χρόνος είναι με το μέρος σου.Σου μιλάω έτσι γιατί συνεχίζω τη μουσική(πάθος)μετά απο 20 χρόνια απουσίαςκαι όπως καταλαβαίνεις δεν είμαι μικρή αλλά απόλυτα συνειδητοποιημένη.Ζήστο όσο μπορείς όσο δύσκολο και αν φαίνεται!!!!

    γιατι 20 χρονια χωρις την μουσικη;τι ειναι αυτο που μπορει να μην αφηνει χρονο για ενα παθος;