ελληνική μουσική
    731 online   ·  210.832 μέλη

    Επιστολή MusicHeaven προς Atlantis FM με αφορμή συνέντευξη του Κασιδιάρη

    jorge
    16.10.2013, 11:49

    Ένα από τα συνεργαζόμενα sites του MusicHeaven ήταν ο Atlantis FM.

    Μέχρι σήμερα.

    Αφορμή της λήξης της συνεργασίας μας ήταν ένα δελτίο τύπου με τίτλο "Ο ΗΛΙΑΣ ΚΑΣΙΔΙΑΡΗΣ ΣΤΟΝ ATLANTIS" με σλογκαν "στον Atlantis μιλάμε όλοι!".

    Δεν θέλουμε συνεργάτες που να συνεργάζονται - έστω και ραδιοφωνικά - με συμμορίες νεοναζί, των οποίων οι αρχηγοί είναι στη φυλακή και έχουν εκθρέψει αποβράσματα της κοινωνίας, όπως ο δολοφόνος του Παύλου Φύσσα.

    Ακολουθεί η σχετική επιστολή του MusicHeaven στον Atlantis:

    Καλημέρα.

    Σε ένδειξη διαμαρτυρίας για την επικείμενη συνέντευξη του ακροδεξιού νεοναζιστή που θα φιλοξενήσετε στο στούντιό
    σας, σας ενημερώνουμε πως από σήμερα σταματάμε άμεσα κάθε συνεργασία με τον Ατλαντίς και θα εκδώσουμε
    σχετικό δελτίο τύπου για τη λήξη της συνεργασίας μας και τους λόγους αυτής.

    Σας καλούμε επίσης να αποσύρετε ΣΗΜΕΡΑ το λογότυπο του MusicHeaven που βρίσκεται δεξιά
    στις σελίδες σας και να μην το χρησιμοποιήσετε ποτέ ξανά για κανένα λόγο.

    Πόση υποκρισία, να ανεβάζετε δημοσίευση με τον νεοναζιστή και λίγο πιο κάτω να γράφετε "Καλό Ταξίδι, φίλε Παύλο".
    Πόση ανευθυνότητα, να βάζετε έναν νεοναζιστή να μιλάει - χωρίς αντίλογο - σε χιλιάδες ψυχές που τώρα διαμορφώνονται.

    Ντροπή σας.


    noizreduction
    16.10.2013, 12:52

    Συγχαρητηρια jorge, πραξατε παρα πολυ καλα ως site.

    Απο τοτε που χαθηκε ο παλιος Atlantis ( την εποχη που εκοβαν συχνοτητες ), αποκτησαμε ενα φερεφωνο "δηθεν" ελευθερο, στηριγμενο σε ενα ειδος μουσικης που δεν αξιζε πλεον να παιζει!


    jorge
    16.10.2013, 12:56
    Να σημειώσουμε εδώ οτι ο Παύλος Φύσσας ήταν και παραγωγός στο συγκεκριμένο ραδιοφωνικό σταθμό.
    mixalis-kleanthis
    16.10.2013, 13:21

    ΓΙΩΡΓΟ Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !


    Hastaroth
    16.10.2013, 13:24

    Πολύ σωστή αντίδραση,Γιώργο.

    Αναρωτιέμαι μόνο ποιός απ'τους υπευθύνους τού σταθμού είχε την ιδέα αυτής τής συνέντευξης.....


    -----------------

    Ma ha ba kodem,ha beitsa o ha tapuah?

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 16-10-2013 13:26 ]


    lemonc
    16.10.2013, 13:29
    Μπράβο Γιώργο!
    freak
    16.10.2013, 13:47

    Εγω δεν θα πω ουτε μπραβο ουτε συγχαρητηρια για ευνοητους λογους που αναφερω παραπανω.

    Και εξηγουμαι.

    Ο ρολος του Ατλαντις ηταν συγκεκριμενος αρχης εξαρχης, πριν μετονομαστει σε Ατλαντις fm, αρκετα χρονια πισω.

    Εξαιρεσεις υπηρχαν αλλα αυτες ηταν ελαχιστες ή χανονταν στον κυκεωνα των...(αυτολογοκρινομαι ηθελημενα γιατι η λεξη που θελω να γραψω ειναι πολυ σκληρη).

    Μηπως να αναφερθω στην εκμεταλευση παραγωγων?

    Το τι κανει το musicheaven και οποιοι αλλοι συνεργαστηκαν με Ατλαντις (ή το τι κανατε τοσα χρονια ολοι μαζι) ειναι θεμα δικο σας (ασχετως αν αυτο με βρισκει συλληβδην αντιθετο μα δεν θελω να το τραβηξω τωρα).

    ΥΓ:

    1) Η επικειμενη συνεντευξη γνωστου στελεχους της ΧΑ θα γινοταν στην εκπομπή ΑΦΟΙ ΛΟΥΜΠΕΝ, με παρoυσιαστες τους: Δ.Παπαγεωργίου («Ελεύθερη Ώρα» - «Ελεύθερος Κόσμος») και Γ.Παναγιωτακόπουλο (πρώην πρόεδρος νεολαίας ΛΑΟΣ ο οποίος ξεκίνησε από το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ).

    2) Aξιζει να διαβαστει μπας και υπαρξει προβληματισμος, διοτι οταν μερικοι - εστω λιγοι - τα φωναζαμε στα μικροφωνα (σχεδον κυριολεκτικα μερικες φορες) εδω και μπολικα χρονια, καποιοι αλλοι τυρβαζαν περι αλλων...και ο νοων νοειτω.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 24-10-2013 17:34 ]


    jorge
    16.10.2013, 14:45

    Η μαζική κατακραυγή οδήγησε το σταθμό να αποσύρει την ανακοίνωση της συνέντευξης από την αρχική του σελιδα. Πιθανότατα να ακυρώθηκε και η ίδια η συνέντευξη.

    Για όσους δεν είδαν την ανακοίνωση, έχουμε κρατήσει το σχετικό screenshot.





    επισυναπτόμενα: _.jpg 
    noizreduction
    16.10.2013, 14:47

    Μπραβο Γιωργο, γιατι πολλοι εχουμε κοντη μνημη και ισως σε 1-2 μηνες παλι να λεμε για το ποσο υπεροχος σταθμος ειναι ο Atlantis.


    sillia
    16.10.2013, 15:20

    Μπραβο Χορχε !!!!!!!!!!!!!

    Προσωπικά νοιώθω υπερήφανη που είμαι μέλος σε μια κοινότητα που ξέρει να ορθώνει το ανάστημά της εκει που πρέπει και όταν πρέπει !!!!!!!!!


    gikostas
    16.10.2013, 15:29
    Πολύ σωστή κίνηση jorge.Χωρίς να έχω ακούσει τον συγκεκριμένο σταθμό,κάτι μου λέει πως αυτή η κίνηση δεν ήταν καθόλου τυχαία.Μάλλον αργήσαμε να καταλάβουμε περι τίνος πρόκειτε.
    jorge
    16.10.2013, 15:33
    Τα μπράβο σε όσους διέδωσαν την επιστολή μας μέσα από τα social media και ενημέρωσαν ο καθένας τον κύκλο του. Και τα ΜΜΕ που άμεσα τη δημοσίευσαν (LIFO και Monopoly.gr)
    sven
    16.10.2013, 16:02

    Αν και τίποτα πλέον δεν είναι αυτονόητο,ιδιαίτερα στις μέρες μας, συγχαρητήρια για τη συγκεκριμένη ενέργεια.

    Αν σταματούσαν και οι πορνοδιαφημίσεις στο ΜΗ, δηλαδή η προβολή της εμπορίας της γυναικείας σάρκας και της εμπορευματοποίησης του έρωτα, τότε η ενέργεια αυτή θα αποκτούσε πολύ μεγαλύτερο νόημα...

    Γιατί και ο Ατλαντίς Fm διαφήμιση στον εαυτό του πήγε να κάνει προβάλοντας τη φασιστο-συνέντευξη...


    mary_omikron
    16.10.2013, 16:37

    Ανοιξα αργά τον υπολογιστή σήμερα και είχα την ευκαιρία να το δω -καθυστερημένα μεν- αλλά ολοκληρωμένα απο πλευράς αποδοχής και επιβράβευσης της ενέργειας...

    Χαίρομαι που άτομα που συμπαθώ απ΄εδώ μέσα, στα σοβαρά έχουν σωστές απόψεις. Σε σένα oύτε καν αναφέρομαι Jorge, ήταν στάνταρ και δεδομένη η κίνηση μόλις έπεφτε στην αντίληψή σου... {#emotions_dlg.thumbup} Κανένας που σε "γνωρίζει" δεν θα περίμενε κάτι λιγότερο....


    -----------------

    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 16-10-2013 16:46 ]


    mary_omikron
    16.10.2013, 16:42

    Παράθεση:

    Το μέλος sven στις 16.10.2013, 16:02 έγραψε...

    Αν σταματούσαν και οι πορνοδιαφημίσεις στο ΜΗ, δηλαδή η προβολή της εμπορίας της γυναικείας σάρκας και της εμπορευματοποίησης του έρωτα, τότε η ενέργεια αυτή θα αποκτούσε πολύ μεγαλύτερο νόημα...

    Τις διαφημίσεις τις βάζει το Google, δεν είναι κερδοσκοπική επιλογή του Musicheaven.

    ΥΓ. Απαντώ επειδή έκανα like στο σχόλιό σου ως προς την πρώτη παράγραφο.


    -----------------

    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 16-10-2013 16:45 ]


    spiroos
    16.10.2013, 16:52
    Τα μεγάλα αναχώματα χτίζονται από μικρά λιθαράκια...Δόξα και τιμή στο MusicHeaven και τον jorge..:)
    jorge
    16.10.2013, 17:06

    Ομαδικές παραιτήσεις παραγωγών της Hip-Hop ζώνης του Atlantis, φαίνεται οτι φέρνει η συνέντευξη Κασιδιάρη. Εκεί πρέπει να πάνε τα μεγάλα μπράβο, καθώς τα παιδιά αποφασίζουν να χάσουν τη δουλειά και το χόμπυ τους.

    Ο Epi (παραγωγος στη Hip-Hop ζώνη) γράφει:

    Πριν κάτι μέρες έκλεισα 1 χρόνο στον ‪#‎Atlantis‬.Πραγματικά πέρασα υπέροχες μέρες μέσα και έμαθα πολλά.Μαζί με όλη την ομάδα κάναμε τα αδύνατα δυνατά και αυξήσαμε την ακρωματικότητα του σταθμού κατά πολύ.Φέραμε άπειρους καλεσμένους όπως Iratus,Tiny,Fullafce,Eisvolea,Stixoima,Lagni,Sol και άλλους πολλούς,πάρα πολλούς εκ τον οποίων δούλευαν στο παρελθόν στον συγκεκριμένο σταθμό.Περάσαμε όμορφες στιγμές και είχαμε φτιάξει μια μεγάλη ζεστή παρέα.Δυστιχώς σήμερα 16/10/13 ανακοινώνω την παραίτηση μου από τον συγκεκριμένο σταθμό με αφορμή το δελτίο τύπου του σταθμού στο οποίο περιληπτικά έλεγε πως το ερχόμενο Σάββατο ο Ηλίας Κασιδιάρης θα μίλαγε ζωντανά στο πλατό του σταθμού.Δεν έχω κάτι προσωπικό με τον σταθμό και ούτε θέλω να παραδειγματίσω κάτι.Απλά το θεωρώ ντροπή να γίνει γενικά όλο αυτό σε έναν σταθμό που βαράμε Hip-Hop καθημερινά και σε ένα σταθμό όπου εργαζόταν ο ίδιος ο Kilah P.Ευχαριστώ πραγματικά τον σταθμό και τα άτομα της διεύθυνσης που μου δώσανε την δυνατότητα και την ευκαιρία να βρίσκομαι εκεί. Όσο για εσάς που μας ακούγατε καθημερινά θα μου λείψετε ρε...Σας αγαπώ και σας ευχαριστώ για την υποστίρηξη που μας δείχνατε.Να είστε όλοι καλά και απλά κρατήστε κάτι.Οι δρόμοι μας δεν χωρίζουν ποτέ...


    Για το ίδιο θέμα αξίζει να διαβάσετε και το σχετικό άρθρο στο e-tetradio, αλλά και αυτό στο Hip-Hop.gr


    sven
    16.10.2013, 17:16

    Μαίρη,

    με ανακουφίζει αυτό που γράφεις περί διαφημίσεων και Google, γιατί η κριτική μου ήταν καλοπροαίρετη και από έγνοια για ένα ιστότοπο που έχω εκτιμήσει και αφιερώσει πολύ χρόνο για να βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου στο να βελτιώνεται όσο γίνεται...

    Απορώ, πάντως, που δεν υπάρχει δυνατότητα (αν πράγματι δεν υπάρχει) να αρνηθεί ένας ιστότοπος την ανάρτηση τέτοιων ασχημιών...

    Απορώ, επίσης, που ΚΑΝΕΙΣ άλλος, και κυρίως ΚΑΜΙΑ άλλη, δεν ενοχλήθηκε απο τις "διαφημίσεις" αυτές. Υποθέτω πως ήμουν ο μόνος που αγνοούσε την "πολιτική" και την πρακτική της Google...


    despinakontogianni
    16.10.2013, 17:26

    Παράθεση:

    Το μέλος sven στις 16.10.2013, 16:02 έγραψε...

    Αν σταματούσαν και οι πορνοδιαφημίσεις στο ΜΗ, δηλαδή η προβολή της εμπορίας της γυναικείας σάρκας και της εμπορευματοποίησης του έρωτα, τότε η ενέργεια αυτή θα αποκτούσε πολύ μεγαλύτερο νόημα...

    Οι διαφημίσεις συγχρονίζονται ανάλογα με το τί ψάχνεις το google ή ποιες ιστοσελίδες επισκέπτεσαι συχνά ή έστω επισκέφτηκες πρόσφατα κι είναι διαφορετικές για τον καθένα.


    despinakontogianni
    16.10.2013, 17:28
    Δεν έχει βγει ανάλογη ανακοίνωση ή απάντηση για τη συνέντευξη που τελικά δεν έγινε;