ελληνική μουσική
    656 online   ·  210.830 μέλη

    Επιστολή MusicHeaven προς Atlantis FM με αφορμή συνέντευξη του Κασιδιάρη

    dkotsak
    24.10.2013, 17:54

    Παράθεση:

    Το μέλος pastella στις 24.10.2013, 17:42 έγραψε...

    Επειδή βλέπω ότι το θέμα μπορεί να φτάσει στο κατά πόσο ο dkotsak ακούει ποπ ή αν γράφει τραδούδια ποπ, σας υπενθυμίζω οτι η συζήτηση περιστρέφεται γύρω από την επιστολή του MusicHeaven στον Ατλαντίς FM με συγκεκριμένη αφορμή.

    Η απορία μου εμένα πάντως είναι γιατί κάποιος πρέπει να έχει και τα αντίστοιχα ακούσματα για να κριθεί αντιφασίστας. Δηλαδή, επειδή άκουγα Spice Girls στην εφηβεία μου (έλα, πέστε να με φάτε...) και επειδή πήγα να ακούσω Stefan Biniak το καλοκαίρι σε ένα μπαρ και να χαλαρώσω (αρχίστε τα αρνητικά χεράκια...) με κάνει απολιτίκ ή με εντάσει σε συγκεκριμένο πολιτικό χώρο; Για να καταλάβω δηλαδή...



    Πες τα χρυσόστομη... Θες να μου κάνεις μουσική κριτική; Κανε μου αλλου! Οχι εδώ. Αυτό λέω κι εγώ...


    dimsavidis
    24.10.2013, 22:45

    Παράθεση:

    Το μέλος dkotsak στις 24.10.2013, 16:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rivelino στις 24.10.2013, 11:42 έγραψε...

    ωραια τωρα πρεπει να μπω στη διαδικασια να απαντησω Σακη..... ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ. ΚΙ ΑΜΑ ΘΕΣ ΓΡΑΨΕ ΣΕΝΤΟΝΙΑ.ΕΓΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΣΤΑ ΛΕΩ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΚΑΤ ΙΔΙΑΝ.εχω πολυ σοβαροτερα πραγματα να ασχοληθω απο το να γραφω γι αυτα εδω ,και ΚΑΚΩΣ ασχοληθηκα.εσυ εγινες και μεταφραστης της παναρχαιης λεξεως και γλωσσας του μπλα μπλα μπλα,ειλικρινα αν εχεις μαθει και τη γλωσσα του μπλα μπλα μαζι με αγγλικα αρχαια ελληνικα και δεν ξερω γω τι αλλο, γιατι εισαι πραγματι μορφωμενο παλικαρι πολυ μορφωμενο ειλικρινα και δεν ειρωνευομαι μιλαω σοβαρα.καθηγητης μαθηματικων και πληροφορικης εισαι  και ξυλο εχεις φαει ,και σχεση με τα εξαρχεια ειχες και τον Nαθαν και ειδικα τον Βασιλη και τον Κωστα το Νιωρα  που ειναι και φιλοι μου ,και μαζι εχουμε φαει ψωμι κι αλατι και εχουμε τσακωθει κι εχουμε αγκαλιαστει.                                                                           ΣΑΚΗ ΚΩΤΣΑΚΗ δεν εισαι φασιστας .εισαι δημοκρατης,και δεν φιμωνεις κοσμο,ουτε κλεινεις μικροφωνα,  καλεις ελευθερα και δινεις βημα στο σταθμο που δουλευεις  σε ολους,και συφιλιαζεσαι με τις επιλογες του αφεντικου ,βγαζεις σπυρια  αλλα τον υποστηριζεις γιατι σ ενδιαφερει η καριερα σου και καλα κανεις στη τελικη  γιατι.....''φιλε μου ειναι ο καπιταλισμος''.αρα διαφωνω καθετα με την  μεταφραση του μπλαμπλα που εκανες πριν .η διαφωνια που πααντα ειχαμε  ,εχει να κανει με το DNA του καθενος απο μας και γι αυτο χωρισαν και οι μουσικοι μας δρομοι,αλλα εχει να κανει και με τη σταση απεναντι στα πραγματα και στη ζωη ειναι  οτι εγω για σενα ημουν παντα λοξος,αφελης .........prog,πειραματικος.... χαζο τζαζ ροκ και γκρινιαρης που εμποδιζε τις ποπ φιλοδοξιες σου....εσυ ησουν ποπ μεινστρημ και λιγο λελος [για μενα]για αλλους οχι.        

       ουτε καν σοφτ ροκ ....δεν το πολυ αγγιζες..... το τελευταιο πραγματικο ροκ τραγουδι το εγραψες χρονια πριν ακομα και το εντεχνο με το οποιο ψιλοφλερταρες το εφτησες στο τελος. και εγκατεληψες την κλασσικη κιθαρα, γιατι δεν συμβαδιζε με το ποπ ειδωλο,και πραγματικα παραδεχτηκες οταν πηγες στον ατλαντις οτι θα τον κανεις πιο μεινστρημ γιατι αυτο αγαπας,και γιατι αυτο εισαι στην τελικη και μπραβο.οταν εγω ακουγα floyd  απο παιδι ,εσυ ακουγες Roxette.επειδη εισαι μεινστρημ ποπακιας  υποστηριζεις τον εαυτο σου κατα αυτο τον   τροπο.εισαι λελος. το οτι σ αρεσει και λιγο το ροκ και το εντεχνο ισχυει αλλα εισαι λελος.ΑΓΑΠΑΣ ΤΟ Mainstream ΑΓΑΠΑΣ ΤΗΝ ΠΟΠ .θες να γινεις ποπ ειδωλο και γι αυτο με ετρεχες στα γνωστα τηλεκριτικα μουσικα σοου[φρικαρα]{#emotions_dlg.scared}δικαιωμα σου παντως ,εγω εκανα λαθος. τελος παντων ολα αυτα ανηκουν στο παρελθον.τελως παντων ξερω οτι παλι δεν θα δεχτεις τιποτα και πιθανον να δηλωσεις και.... απεταξαμην το σατανα και εγω ..... ειμαι ροκας και ......διαφορα τετοια.



    Σταύρο ξέρω ότι είσαι καί αθώο παιδί και παιδί με ψυχή μάλαμα...

    Επίσης ξέρω ότι δεν έχεις απόλυτη συναίσθηση του διαδικτύου. Κάποιες κουβέντες που αφορουν κριτική σε πολύ προσωπικές επιλογές κατευθύνσεις, απλά δεν τις κουβεντιάζουμε φόρα-παρτίδα στο διαδίκτυο... Δεν κάνουμε τη ζωή μας Big Brother...  Γιατί στην τελική-τελική άποψή σου ρε Σταύρο και μπράβο σου... Αλλά άποψή σου...

    Θα σου απαντήσω μόνο σε κάποιες ανακρίβειες και στις υπερβολικά άδικες κατ' εμέ απόψεις σου, που μπορεί να είναι απόψεις σου (δικαιωμά σου) αλλά επειδή είναι μόνο απόψεις και όχι αντικειμενικές αλήθειες και επειδή εδώ δεν είναι χώρος για να μου κάνεις δισκοκριτική θα σε παρακαλούσα θερμά, να μου κάνεις όση δισκοκριτική θέλεις, αλλού. Όχι εδώ...

    γω για σενα ημουν παντα λοξος,αφελης .........prog,πειραματικος.... χαζο τζαζ ροκ και γκρινιαρης που εμποδιζε τις ποπ φιλοδοξιες σου....".

    Σταύρο αν είχα ποπ φιλοδοξίες δεν θα έγραφα αυτό...

    https://www.youtube.com/watch?v=1NskISSyOcgLink />ούτε αυτό...

    https://www.youtube.com/watch?v=8NhecOjrutwLink />ούτε αυτό...

    https://www.youtube.com/watch?v=_wPgFyKwuxkLink />ούτε θα παίζαμε μαζί αυτά...

    https://www.youtube.com/watch?v=aPUevmfI7xcLink />(αν θυμάσαι καλά, εγώ είχα διαλέξει το playlist έτσι;)
    Οτε το πρώτο μου ft θα ήταν αυτό...

    https://www.youtube.com/watch?v=qaNKvD99xS4Link />Και για την ώρα, ο,τι πιο "ποπ" έχω δισκογραφήσει είναι αυτό...

    https://www.youtube.com/watch?v=K9tmtbYxjuULink />Επίσης στο τελευταίο live με τα παιδιά παίξαμε ας πούμε Lynyrd Skynyrd, Korn, 3 doors down, Διάφανα Κρίνα, Ξύλινα σπαθιά και Magic de Spell, όχι Roxette, Lady Gaga, Οnirama και Ρουβά.

    "παραδεχτηκες οταν πηγες στον ατλαντις οτι θα τον κανεις πιο μεινστρημ":  Όχι αυτό είναι ανακρίβεια. Εγώ παρέλαβα έναν Ατλαντίς που έπαιζε ανά δίωρο Μαραβέγια, Εμιρλή, Μακρινά Ξαδέρφια και συναφή ακούσματα, παρέλαβα τον πιο soft Ατλαντίς όλων των εποχών και πέρασα στο ρεπερτόριο πάνω από 100 ροκ συγκροτήματα/καλλιτέχνες. Μερικά ενδεικτικά από τα ονόματα που πέρασα ήταν Love in sadness, Versus, Xίλια Χρόνια, FlyByWire, Trendy Hooligans, The wigs, Mαύρη Μαγιονέζα, Δημήτρη Δημητράκα, Μιχάλη Κακέπη, Μωβάστρο, Norma The Band, Τάνια Κικίδη, Εlysion, Planet of Zeus, UNSIN κ.τ.λ. Όσοι άκουγαν ξέρουν πολύ καλά τι ακριβώς έκανα. Αλλά ναι μου αρέσει και η Mainstream Rock και δεν ντρέπομαι για αυτό. Όπως και να έχει σε ενημερώνω ότι το ύφος ενός ραδιοφώνου δεν το χτίζεις με βάση αυτά που ακούς στο σαλόνι σου. Είναι αντι-επαγγελματικό.

    "οταν εγω ακουγα floyd  απο παιδι ,εσυ ακουγες Roxette": Στο σπίτι μου τότε που σχεδόν μέναμε μαζί για κανένα εξάμηνο, πριν πολλά πολλά χρόνια, ξέρεις καλά ότι είχα 2 τεράστιες κούτες με κασέτες. (Τους δίσκους μου τους είχα αλλου). Το να ξεχωρίζεις 2 από 400 κασέτες, και να μου λες "άκουγες Roxette" είναι και χτύπημα κάτω απ' τη μέση... Αν και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την καλή ποπ. Αν αυτό με κάνει φλώρο, so f**kin what? Είμαι φλώρος λοιπόν. Κανένα πρόβλημα. Όλοι μας στην εφηβεία έχουμε και μια κοπέλα που την έχουμε συνδέσει με 2 μπαλάντες... Π.χ.γιατι τις χορέψαμε αγκαλιά σε κάποιο beach party... Πάντως από όλες αυτές τις κασέτες θα πρέπει να υπήρχαν τουλάχιστον και 10-15 κασέτες κλασσικής μουσικής. Δεν είδα να μου γράψεις "οταν εγω ακουγα floyd  απο παιδι ,εσυ ακουγες καλσσική"... Κι επίσης, η αλήθεια είναι ότι όταν εσύ άκουγες floyd εγώ άκουγα doors... Γιατί μιλάμε για προ-εφηβικά μου χρόνια και στα προ-εφηβικά μου χρόνια υτοί ήταν η πρώτη μου "πόρωση"...

    "σ αρεσει και λιγο το ροκ και το εντεχνο". Δεν μου αρέσει "λίγο" το ροκ. Μου αρέσει πολύ. Έχω το δικαίωμα να το λέω αυτό για τον εαυτό μου; Επίσης δεν με τρελαίνει το έντεχνο. Μπορείς να μου θυμίσεις ένα έντεχνο τραγούδι που έχω δισκογραφήσει; Απ' ο,τι ξέρω ούτε ένα. Ένα έντεχνο που έπαιξα στην τελευταία συναυλία μου; Απ' ο,τι ξέρω ούτε ένα. Και στο συρτάρι μου ακόμα-ακόμα αμφιβάλλω αν υπάρχουν 3 ή 4... Anyway το έντεχνο το σέβομαι πάντως....

    "ΑΓΑΠΑΣ ΤΟ Mainstream ΑΓΑΠΑΣ ΤΗΝ ΠΟΠ". Ναί αγαπώ το καλο Mainstream (π.χ. 3 doors down ή red hot chili peppers- ειδικά όσοι με ξέρουν, γνωρίζουν καλά ότι αγαπώ αυτές τις μπάντες, και δεν ντρέπομαι και καθόλου). Σέβομαι την καλή ποπ. Αλλά όχι δεν την αγαπώ. Και ειδικά από ελληνική ποπ, παίζει ακόμα κι εσύ να έχεις τις 10πλάσιες γνώσεις.

    "ουτε καν σοφτ ροκ ....δεν το πολυ αγγιζες..... το τελευταιο πραγματικο ροκ τραγουδι το εγραψες χρονια πριν ακομα". Σταύρε μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλη κουβέντα μην πεις. Θα βγει το cd που κάνω με την μπάντα μου σε λίγους μήνες και θα έχει μέσα πιο ροκ κομμάτια από αυτά που έχουμε κάνει. Και μετά έλα να μου πεις ότι το "Μια πατρίδα φωτεινή", το "Ποιος γελάει όταν φοβάσαι", το "Κράτα γερά" και το "Εμένα οι φίλοι μου" (που θα το έχουμε σε διασκευή) είναι... ποπ. Anyway, δικαίωμα σου να θεωρείς ότι έχω πάψει να γράφω "πραγματικά ροκ τραγούδια".

    P.S. Κράτα για τον εαυτό σου την άποψη ότι εσύ γνωρίζεις τί είναι "πραγματικό ροκ" κι ότι εγώ είμαι ποπ.

    Αν θέλεις, πήγαινε και κάνε και comment κάτω από τα τραγούδια μου και γράψε: "Είναι ποπ και ο Κωτσάκης είναι ποπάς."

    Σε ικετεύω όμως, ΟΧΙ ΔΙΣΚΟΚΡΙΤΙΚΗ ΕΔΩ! Αναγκάζομαι να μπαίνω σε διαλόγους ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΦΟΡΟΥΝ ΟΥΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΥΤΕ ΤΟ FORUM. Kαι θα μου πουν στο τέλος - τέλος ότι μου κάνω και promo...



    ....χα   χα   χα   χααα  χαααα  χαααα....το τελειωμα ειναι ολα τα λεφτα !.....

    αφου "ετυχε'" να τα πειτε εδω στο καφεδακι θαστε μουγγοι ?....χα   χα   χα


    dimsavidis
    24.10.2013, 22:59

    Παράθεση:

    Το μέλος dkotsak στις 24.10.2013, 17:52 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος dimsavidis στις 24.10.2013, 15:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rivelino στις 24.10.2013, 15:43 έγραψε...

    του κ....ου αριστερος οποιος νομιζει οτι ο αλλος ειναι ενα κομματι κρεας που θα πεταξει  στην κιμαδομηχανη της μικροψυχιας του. αλλο η ΑΝΤΙΘΕΤΗ αποψη κι αλλο η κακοποιηση .ασχοληθειτε με τις ζωες σας ρεεεεεεεεεεεεεε.



    φιλε rivelino ...ο φιλος σου οικειοθελως μπηκε στον κοπο να καλυψει τα αφεντικα του και τον σταθμο τους απο την κατακραυγη εξ αιτιας της συνεντευξης κασιδιαρη . δεν χρειαζονται σχολια....



    Να καλύψω τα αφεντικά μου; Θα αρχίζω να πιστεύω ότι έμαθες ελληνικά χτες...

    Να καλύψω το σταθμό; Χμμ... Να το πω ξανα; Ο σταθμός δεν είναι ούτε μία και μόνη επιλογή ούτε ένας και μόνο άνθρωπος. Είναι οι παραγωγοί, ο κόσμος και οι μπάντες.

    Να μετρήσω πόσες φορες το είπα; Δεν με τίποτα ε; Για κανένα λόγο ε;



    ...βρε μπαγασακο ομολογω οτι με ξεγελασες !...νομιζα οτι εισαι ενα συγκροτημενο ατομο που ξεπουλα την ιδεολογια του...με τα τελευταια ποστ σου καταλαβα οτι δεν εχεις ιδεολογια για αυτο ταιριαζεις τα αταιριαστα...

    επισης αυτο που θες να πουλησεις ειναι ο εαυτος σου και η μουσικη σου...τρια λεπτα δημοσιοτητας ειναι καλυτερα απο τριαντα χρονια στην αφανεια ετσι δεν ειναι ?....για αυτο εισαι τοσο αμοραλιστης και επιμονα φορτικος ...πες πες κατι μενει ετσι ?...φιλαρακι δεν χαλαω το σαλιο μου μαζι σου...αντε γεια....


    rivelino
    24.10.2013, 23:44

    και  η αεναη κουβεντα συνεχιζεται ο καθενας καταλαβαινει οτι θελει κι οτι τον συμφερει .το μονο σχολιο που εχει και λιγο χιουμορ ειναι αυτο με το ραντεβου καφε και τη μουγκα{#emotions_dlg.thumbup}. καποιοι αλλοι καταλαβαν οτι συγχαιω την ποπ του KΩΤΣΑΚΗ με  τα πολιτικα φρονηματα  του, ε τι να απαντησω τωρα? .............             ξαναδιαβασε τα απ την αρχη μεχρι να καταλαβεις?, ρε ΣΑΚΗ Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ .  ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΣΟΥ KAΛΕΣΕ,ΤΟΝ ΦΑΣΙΣΤΑ ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΣΑΝ ΛΑΚΕΔΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΕΤΕ MIA ANΑΚΟΙΝΩΣΗ.ΜΟΥΟΥΓΚΑ που λεει κι ο μιστερ disav.μου εξηγησες κατ ιδιαν τα πως και τα γιατι.δεν εχει αξια και δεν υπαρχουν δικαιολογιες γιατι στην ελλαδα μετραει το αποτελεσμα και το ξερεις.εγω που σε ξερω προσωπικα θα πω οτι λειτουργησατε σαν ΛΑΚΕΔΕΣ .οι υπολοιποι θα σας λενε φασιστακια,βολεμενους η οτιδηποτε αλλο,εεμ αμαρτιες γονεων παιδευουσι τεκνα.βρε μπαγασακο..........

    [ τροποποιήθηκε από τον/την rivelino, 24-10-2013 23:45 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την rivelino, 24-10-2013 23:46 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την rivelino, 25-10-2013 08:09 ]


    dkotsak
    25.10.2013, 00:05

    Παράθεση:

    Το μέλος dimsavidis στις 24.10.2013, 22:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος dkotsak στις 24.10.2013, 17:52 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος dimsavidis στις 24.10.2013, 15:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rivelino στις 24.10.2013, 15:43 έγραψε...

    του κ....ου αριστερος οποιος νομιζει οτι ο αλλος ειναι ενα κομματι κρεας που θα πεταξει  στην κιμαδομηχανη της μικροψυχιας του. αλλο η ΑΝΤΙΘΕΤΗ αποψη κι αλλο η κακοποιηση .ασχοληθειτε με τις ζωες σας ρεεεεεεεεεεεεεε.



    φιλε rivelino ...ο φιλος σου οικειοθελως μπηκε στον κοπο να καλυψει τα αφεντικα του και τον σταθμο τους απο την κατακραυγη εξ αιτιας της συνεντευξης κασιδιαρη . δεν χρειαζονται σχολια....



    Να καλύψω τα αφεντικά μου; Θα αρχίζω να πιστεύω ότι έμαθες ελληνικά χτες...

    Να καλύψω το σταθμό; Χμμ... Να το πω ξανα; Ο σταθμός δεν είναι ούτε μία και μόνη επιλογή ούτε ένας και μόνο άνθρωπος. Είναι οι παραγωγοί, ο κόσμος και οι μπάντες.

    Να μετρήσω πόσες φορες το είπα; Δεν με τίποτα ε; Για κανένα λόγο ε;



    ...βρε μπαγασακο ομολογω οτι με ξεγελασες !...νομιζα οτι εισαι ενα συγκροτημενο ατομο που ξεπουλα την ιδεολογια του...με τα τελευταια ποστ σου καταλαβα οτι δεν εχεις ιδεολογια για αυτο ταιριαζεις τα αταιριαστα...

    επισης αυτο που θες να πουλησεις ειναι ο εαυτος σου και η μουσικη σου...τρια λεπτα δημοσιοτητας ειναι καλυτερα απο τριαντα χρονια στην αφανεια ετσι δεν ειναι ?....για αυτο εισαι τοσο αμοραλιστης και επιμονα φορτικος ...πες πες κατι μενει ετσι ?...φιλαρακι δεν χαλαω το σαλιο μου μαζι σου...αντε γεια....



    Ατιμούτσικο! Με κατάλαβες! Με 3000 ώρες στον αέρα έψαχνα 3 λεπτά εδώ!

    Σου 'χω ένα δωράκι!


    dkotsak
    25.10.2013, 00:10

    Παράθεση:

    Το μέλος rivelino στις 24.10.2013, 23:44 έγραψε...

    και  η αεναη κουβεντα συνεχιζεται ο καθενας καταλαβαινει οτι θελει κι οτι τον συμφερει .το μονο σχολιο που εχει και λιγο χιουμορ ειναι αυτο με το ραντεβου καφε και τη μουγκα{#emotions_dlg.thumbup}. καποιοι αλλοι καταλαβαν οτι συγχαιω την ποπ του KΩΤΣΑΚΗ με  τα πολιτικα φρονηματα  του, ε τι να απαντησω τωρα? .............             ξαναδιαβασε τα απ την αρχη μεχρι να καταλαβεις?, ρε ΣΑΚΗ Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ .  ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΣΟΥ KAΛΕΣΕ,ΤΟΝ ΦΑΣΙΣΤΑ ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΣΑΝ ΛΑΚΕΔΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΕΤΕ MIA ANΑΚΟΙΝΩΣΗ.ΜΟΥΟΥΓΚΑ που λεει κι ο μιστερ disav.μου εξηγησες κατ ιδιαν τα πως και τα γιατι.δεν εχει αξια και δεν υπαρχουν δικαιολογιες γιατι στην ελλαδα μετραει το αποτελεσμα και το ξερεις.εγω που σε ξερω προσωπικα θα πω οτι λειτουργησατε σαν ΛΑΚΕΔΕΣ .οι υπολοιποι θα σας λενε φασιστακια,βολεμενους η οτιδηποτε αλλο,εεμ αμαρτιες γονεων παιδευουσι τεκνα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την rivelino, 24-10-2013 23:45 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την rivelino, 24-10-2013 23:46 ]



    Δεν βγάλαμε μία ενιαία, έβγαλε ο καθένας τη δική του στο προφίλ του, πάνω κάτω λέγοντας το ουσιώδες. Αυτά δηλαδή που είπαμε και στην τετράωρη εκπομπή με τον Γιώργο, αυτά που είπαν εν τάχει και σχεδόν όλοι -αν όχι όλοι- στις εκπομπές τους. ΔΕΝ ΞΕΡΑΜΕ - ΔΕΝ ΕΡΩΤΗΘΗΚΑΜΕ - ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΑΜΕ. Πλέον σχεδόν όλος ο κόσμος ξέρει. Κι οποιος δεν ξέρει απλά δεν ενδιαφέρθηκε να μάθει. Μπορούν να αφήσουν τώρα κάποιοι κακοπροαίρετοι τους παραγωγούς να κάνουν αυτό που ξέρουν; Να παίξουν ΜΟΥ-ΣΙ-ΚΗ;


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    suspect
    25.10.2013, 10:21

    To topic κατηντησε λιγο τσιρκο Μεντρανο.

    Προτεινω να ανοιξουμε ενα αλλο με τιτλο "DIONISIS KOTSAKIS ON TARGET"

    Σε αυτο ο καθενας θα μπορει:

    Να τον βριζει, να του βγαζει οτι απωθημενα εχει απο το στρατο και το νηπιαγωγειο, να του κανει κριτικη για τη μουσικη, τις κασετες, τους δισκους, τα cd, τα dvd, το αγαπημενο του χρωμα και να τον υποβαλλει σε φρικτα ερωτηματα οπως αν υπαρχει Θεος, αν υπαρχει αγνη φιλια και τελικα σε ποια θεση επαιζε ο Ζιοβανι.

    Επισης να βαλουμε και μια φωτογραφια του και να τη σημαδευουμε με ηλεκτρονικα βελακια.

    Ο πρωτος νικητης να κερδισει το βιβλιο του Μπογιοπουλου, ο δευτερος μια προσκληση για μια ομιλια του Γεωργιου Παπανδρεου και ο τριτος ενα cd με ολα τα τραγουδια του ΔΚ.

    Ειτε ο ΔΚ ειναι αριστερος, ειτε καιροσκοπος, ειτε αναρχοαυτονομος επαναστατης, ειτε προσκυνημενος νεοκαπιταλιστης, ειτε ντεμεκ ροκας που λενε και στη Σαλονικα, ειλικρινα και πραγματικα δεν αφορα κανεναν.

    Λεφτα σας ζητησε;

    Τον ταϊζετε;

    Μηπως υπαρχει λιγη ζηλοφθονια γιατι εχει στο χωρο του μια ψιλοπροβεβλημενη θεση;

    Και εσυ σενιορ Διονυση, μην απαντας σε ολα και αναλυτικα και ξανα μανα. Ενταξει. Τα παμε.

    Καλο καιρο εχει, 3ημερο ερχεται, μια βολτα οπου μπορει καθενας παντα βοηθαει και η ζωη συνεχιζεται....


    STEFANOS604
    25.10.2013, 11:12

    Αυτό έπρεπε να το γράψεις εδώ και μέρες.

    Αλλά αν ο φίλος δεν απαντούσε ξανά και ματά θα έληγε το πρόβλημα. Εγώ πάντως απενεργοποιήθηκα από μέρες και μπήκα σήμερα να δω γιατί συνεχίζεται (ε).

     


    pastella
    25.10.2013, 11:28

    Το έγραψα χτες, το ξαναγράφω και σήμερα δυστυχώς και επαναλαμβάνομαι. Γράφετε εντός θέματος αν έχετε να πείτε κάτι.

    Δεν θέλετε, καλώς, το θέμα θα κλειδωθεί και συνεχίστε το με email ή με καφέ, όπου τραβάει η ψυχή σας. Μην με κολάζετε τη Σαλονικιά, μέρες γιορτινές που είναι...


    dimsavidis
    25.10.2013, 12:18

    Παράθεση:

    Το μέλος dimsavidis στις 25.10.2013, 10:01 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος dkotsak στις 25.10.2013, 00:05 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος dimsavidis στις 24.10.2013, 22:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος dkotsak στις 24.10.2013, 17:52 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος dimsavidis στις 24.10.2013, 15:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rivelino στις 24.10.2013, 15:43 έγραψε...

    του κ....ου αριστερος οποιος νομιζει οτι ο αλλος ειναι ενα κομματι κρεας που θα πεταξει  στην κιμαδομηχανη της μικροψυχιας του. αλλο η ΑΝΤΙΘΕΤΗ αποψη κι αλλο η κακοποιηση .ασχοληθειτε με τις ζωες σας ρεεεεεεεεεεεεεε.



    φιλε rivelino ...ο φιλος σου οικειοθελως μπηκε στον κοπο να καλυψει τα αφεντικα του και τον σταθμο τους απο την κατακραυγη εξ αιτιας της συνεντευξης κασιδιαρη . δεν χρειαζονται σχολια....



    Να καλύψω τα αφεντικά μου; Θα αρχίζω να πιστεύω ότι έμαθες ελληνικά χτες...

    Να καλύψω το σταθμό; Χμμ... Να το πω ξανα; Ο σταθμός δεν είναι ούτε μία και μόνη επιλογή ούτε ένας και μόνο άνθρωπος. Είναι οι παραγωγοί, ο κόσμος και οι μπάντες.

    Να μετρήσω πόσες φορες το είπα; Δεν με τίποτα ε; Για κανένα λόγο ε;



    ...βρε μπαγασακο ομολογω οτι με ξεγελασες !...νομιζα οτι εισαι ενα συγκροτημενο ατομο που ξεπουλα την ιδεολογια του...με τα τελευταια ποστ σου καταλαβα οτι δεν εχεις ιδεολογια για αυτο ταιριαζεις τα αταιριαστα...

    επισης αυτο που θες να πουλησεις ειναι ο εαυτος σου και η μουσικη σου...τρια λεπτα δημοσιοτητας ειναι καλυτερα απο τριαντα χρονια στην αφανεια ετσι δεν ειναι ?....για αυτο εισαι τοσο αμοραλιστης και επιμονα φορτικος ...πες πες κατι μενει ετσι ?...φιλαρακι δεν χαλαω το σαλιο μου μαζι σου...αντε γεια....



    Ατιμούτσικο! Με κατάλαβες! Με 3000 ώρες στον αέρα έψαχνα 3 λεπτά εδώ!

    Σου 'χω ένα δωράκι!



    καλημερα διονυση

    για τα λινκ με τα τραγουδια σου μιλουσα...αυτα χρειαζονται δημοσιοτητα

    για το δωρο σου ευχαριστω....δεν με προσεβαλες καθολου

    επειδη μου εστειλες δυο προσωπικα μειλ στα οποια δεν απαντησα αυτο εγινε γιατι οτι κανω το κανω φανερα...

    σκεφτηκα ομως οτι για να ψαξεις να βρεις το μειλ μου μαλλον κατι σε στενοχωρει , και επειδη δεν ειναι στην φιλοσοφια μου να στενοχωρω και να πληγωνω ανθρωπους...σου ΖΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ...διαφωνουμε , οκ...

    σου ευχομαι τα καλυτερα στην προσωπικη σου ζωη και στα τραγουδια σου ( εχει δικιο ο rivelino εισαι ποπας )η τελευταια αναφορα γινεται  χιουμοριστικα .



    ποιος μπορει να μου εξηγησει γιατι κριθηκε το ποστ  αρνητικα ?,   οπου ζητω συγγνωμη απο τον διονυση και ζητω να ληξει το θεμα  ,   ....δεν μπορουμε πολιτισμενα να δωσουμε ενα τελος σε αυτην την ιστορια ?


    freak
    25.10.2013, 13:27

    Το θεμα καλο ειναι να μην κλειδωθει διοτι καποιοι απο μας ποσταρουν εντος θεματος αναφερομενοι στον Ατλαντις με αφορμη την συνεντευξη Κασιδιαρη.

    Το αν ακουει καποιος ποπ η Spice Girls δεν ειναι του παροντος, τωρα αν προεκυψε λογω κουβεντας, απλα προεκυψε. Σε μια συζητηση ολα μπορουν να συμβουν, υπαρχουν και εκτροπες. Ωστοσο ομως δεν ειναι και τοσο ασχετο οσο καποιοι φανταζονται διοτι εχει σχεση με την μουσικη υποσταση του σταθμου. Εγω πχ τα βροντηξα απο τον Ροκ φμ επειδη δεν γουσταρα να παιξω playlist και να βαζω καθε μερα Bon Jovi. Καποια πραγματα δεν ειναι ασχετα λοιπον. Και σιγουρα ασχετα δεν ειναι τα πληρωμενα playlists (και ο νοων νοειτω)

    Και συνεχιζω με την ουσια της κουβεντας. Χθες ημουν σε μια συζητηση οπου μια φιλη μου ανεφερε το εξης:

    Μηπως τελικα επρεπε να γινει η συνεντευξη Κασιδιαρη ωστε να εκτεθει οσο δεν παει ο ετσι κι αλλιως εκτεθειμενος Ατλαντις? Ενας σταθμος που εδωσε βημα για να κανει εκπομπη ακομα και οργανο της ταξης? Ακομα και συμβολικα, αυτο λεει πολλα απο μονο του.

    Καλο θα ειναι επισης να αναφερουμε και ποιοι ειχαν την αξιοπρεπεια και τα guts να τα βροντηξουν απο αυτο το αντρο.

    Και οχι, δεν περιμενω απαντηση απο κανενα Διονυση. Απλα ας συνεχισουμε την κουβεντα.

    Οπως ειπωθηκε, εντος θεματος, εστω και αν οι μερες δεν ειναι γιορτινες για καποιους απο μας αγαπητη Pastella.

    Dont feed the troll.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 25-10-2013 13:35 ]


    pastella
    25.10.2013, 13:48

    freak εννοείται πως δεν χρειάζεται να κλειδωθεί το θέμα, forum ειμαστε, διάλογος να γίνεται.

    Αλλά να παραμείνει μια δημόσια συζήτηση και να μην καταλήξει σε κοκορομαχία. Γιατί εγώ στις τελευταίες 2 σελίδες δεν βλέπω την πλειοψηφία των posts σε αυτήν την κατεύθυνση.

    Όπως λες κι εσύ, να βγει από αυτήν την ιστορία ποιοι έχουν το σθένος να παρατήσουν μια δουλειά για αυτό τον (κατ'εμέ πολύ σοβαρό) λόγο.


    dkotsak
    25.10.2013, 14:11

    Παράθεση:

    Το μέλος dimsavidis στις 25.10.2013, 12:18 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος dimsavidis στις 25.10.2013, 10:01 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος dkotsak στις 25.10.2013, 00:05 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος dimsavidis στις 24.10.2013, 22:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος dkotsak στις 24.10.2013, 17:52 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος dimsavidis στις 24.10.2013, 15:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rivelino στις 24.10.2013, 15:43 έγραψε...

    του κ....ου αριστερος οποιος νομιζει οτι ο αλλος ειναι ενα κομματι κρεας που θα πεταξει  στην κιμαδομηχανη της μικροψυχιας του. αλλο η ΑΝΤΙΘΕΤΗ αποψη κι αλλο η κακοποιηση .ασχοληθειτε με τις ζωες σας ρεεεεεεεεεεεεεε.



    φιλε rivelino ...ο φιλος σου οικειοθελως μπηκε στον κοπο να καλυψει τα αφεντικα του και τον σταθμο τους απο την κατακραυγη εξ αιτιας της συνεντευξης κασιδιαρη . δεν χρειαζονται σχολια....



    Να καλύψω τα αφεντικά μου; Θα αρχίζω να πιστεύω ότι έμαθες ελληνικά χτες...

    Να καλύψω το σταθμό; Χμμ... Να το πω ξανα; Ο σταθμός δεν είναι ούτε μία και μόνη επιλογή ούτε ένας και μόνο άνθρωπος. Είναι οι παραγωγοί, ο κόσμος και οι μπάντες.

    Να μετρήσω πόσες φορες το είπα; Δεν με τίποτα ε; Για κανένα λόγο ε;



    ...βρε μπαγασακο ομολογω οτι με ξεγελασες !...νομιζα οτι εισαι ενα συγκροτημενο ατομο που ξεπουλα την ιδεολογια του...με τα τελευταια ποστ σου καταλαβα οτι δεν εχεις ιδεολογια για αυτο ταιριαζεις τα αταιριαστα...

    επισης αυτο που θες να πουλησεις ειναι ο εαυτος σου και η μουσικη σου...τρια λεπτα δημοσιοτητας ειναι καλυτερα απο τριαντα χρονια στην αφανεια ετσι δεν ειναι ?....για αυτο εισαι τοσο αμοραλιστης και επιμονα φορτικος ...πες πες κατι μενει ετσι ?...φιλαρακι δεν χαλαω το σαλιο μου μαζι σου...αντε γεια....



    Ατιμούτσικο! Με κατάλαβες! Με 3000 ώρες στον αέρα έψαχνα 3 λεπτά εδώ!

    Σου 'χω ένα δωράκι!



    καλημερα διονυση

    για τα λινκ με τα τραγουδια σου μιλουσα...αυτα χρειαζονται δημοσιοτητα

    για το δωρο σου ευχαριστω....δεν με προσεβαλες καθολου

    επειδη μου εστειλες δυο προσωπικα μειλ στα οποια δεν απαντησα αυτο εγινε γιατι οτι κανω το κανω φανερα...

    σκεφτηκα ομως οτι για να ψαξεις να βρεις το μειλ μου μαλλον κατι σε στενοχωρει , και επειδη δεν ειναι στην φιλοσοφια μου να στενοχωρω και να πληγωνω ανθρωπους...σου ΖΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ...διαφωνουμε , οκ...

    σου ευχομαι τα καλυτερα στην προσωπικη σου ζωη και στα τραγουδια σου ( εχει δικιο ο rivelino εισαι ποπας )η τελευταια αναφορα γινεται  χιουμοριστικα .



    ποιος μπορει να μου εξηγησει γιατι κριθηκε το ποστ  αρνητικα ?,   οπου ζητω συγγνωμη απο τον διονυση και ζητω να ληξει το θεμα  ,   ....δεν μπορουμε πολιτισμενα να δωσουμε ενα τελος σε αυτην την ιστορια ?



    "Kρίθηκε αρνητικά" σημαίνει "διεγράφη"; Γιατί δεν το βλέπω πουθενα...

    Δέχομαι τη συγγνώμη, ειλικρινά τη δέχομαι...

    Δεν είχα κανένα μα κανένα σκοπό να ποστάρω link από τη δουλειά μου. Είμαι 8,5 χρόνια μέλος του ΜΗ και δεν τα είχα βάλει καν στο προφίλ μου. Αν και κάποια στιγμη θα πρέπει να τα βάλω τουλάχιστον εκεί...

    Δεν φαντάστηκα καν, ότι κάποιος (πόσο μάλλον ένας πολυ καλος μου φίλος) θα έκανε εδώ, κριτική στη δουλειά μου. Και μάλιστα με τόσο αναλυτικό τρόπο. Δεν υπήρχε κανένας λόγος, το θέμα ήταν παντελώς άσχετο...

    Προφανώς λοιπόν δεν είχα κανένα σκοπό να μου κάνω... "πρόμο". Εδώ ΔΕΝ είναι χώρος διαφήμισης της δουλειάς μου. Δεν είναι όμως και χώρος δυσφήμισης, σωστά;

    Από τη στιγμή που (κατ' εμε) η κριτική είναι αρνητική και στρεβλώνει την εικόνα της δουλειάς μου, δεν πρέπει να βάλω και 5 ενδεικτικά link, οπότε όποιος θέλει, να σχηματίσει μία γνώμη μόνος του;

    Και απαντώντας στο φίλο μου το Σταύρο που (άκυρα και κακώς) το ξεκίνησε: Ναί Σταύρε, ο όρος "ποπ" στην Ελλάδα θέλουμε δεν θέλουμε δεν είναι απλα... "παρεξηγημένος", είναι "κραγμένος"! Κι όπως και να έχει "ποπ" δεν νιώθω! Δικαίωμα του καθενός να μη με θεωρεί ροκ, να με  θεωρεί "ποπ", "έντεχνο", ή ακόμα ακόμα και ατάλαντο, ανέμπνευστο, άφωνο ή ο,τι άλλο θέλει. Δικαίωμα μου κι εμένα να θέλω να έχει την ευκαιρία της δικής του γνώμης και όχι την εντύπωση της δικής σου...

    Εγώ μπήκα εδώ αρχικά για την προσωπική επίθεση και εφόσον μπήκα θέλησα και να καταστήσω σαφές ότι ΔΕΝ ξέραμε, ΔΕΝ ερωτηθήκαμε, ΔΕΝ γουστάραμε. Εϊμαστε εκει για την ΜΟΥ-ΣΙ-ΚΗ και τις μπαντες/καλλιτέχνες που ΦΤΥΝΟΥΝ το γάλα της μάνας τους και ΑΔΙΚΟΥΝΤΑΙ από ένα σάπιο σύστημα που μονίμως τους κλείνει πόρτες.  Ο σταθμός για μας ΔΕΝ είναι μία μονάχα επιλογή ΔΕΝ είναι ένα και μόνο πρόσωπο. Εϊναι οι ακροατές (εμείς τους λέμε "ραδιοφωνική παρέα"), οι παραγωγοί, οι καλλιτέχνες, η μουσική του...

    Αυτό θα ήθελα να γίνει σαφές και από ο,τι καταλαβα, τελικώς στη μεγάλη πλειοψηφία, έγινε...

    Χαίρομαι που τελικά δείχνει να επικρατεί η φωνή της λογικής και τουλάχιστον να έχει ο καθένας εδώ μία εικόνα της πραγματικότητας. Σε τελική ας φάμε κράξιμο για τις δικές μας επιλογές (π.χ. την επιλογή της παραμονής μας), όχι για τις επιλογές κάποιου άλλου...


    rivelino
    25.10.2013, 14:11

    μπρε μπαγασακο Σακη οφειλω να σε συγχαρω που βρισκεις το κουραγιο,να απαντας σε ολους και σε ολα,ακομα και στα ιδιωματικα μορια ενος κειμενου,ακομα και στα ''θα ''και τα οπου''.   Δεν αφηνεις δεκαρα να πεσει κατω ,εισαι εκπληκτικος ντιλερ του προιοντος εαυτου σου και πραγματικα σου αξιζουν χιλια μπραβο και ευγε που βρισκεις την ενεργεια ,να ψαχνεις επι παντως επιστητου αφορα το προσωπο σου.και σου δινω και συγχαρητηρια που εχεις σπαταλησει χωρο,χρονο και ενεργεια ,να καταφερεις να ασχολουνται ολοι μαζι σου επι ημερες,ακομα κι εμενα στο τελος,που ξερεις και το ειπες αλλωστε, οτι  δεν ασχολουμαι πολυ με αυτο το σπορ.                                                   ΜΠΡΑΒΟ.ΕΥΓΕ .Το ξερω οτι θα απαντησεις ακομα και σ αυτο. ΕΙΠΑΜΕ ουτε καλπικο ευρω δεν αφηνεις να πεσει κατω.Αλλα πιστεψε με αυτη τη φορα στο υποσχομαι οτι δεν θα δεις καμοια απαντηση καμοια αναφορα ,απο μενα ,παω να κλειδωσω το λαπτοπ στο ψυγειο.Η ΚΩΤΣΑΚΙΑΔΑ για μενα ελαβε τελος.οπως ειπε και το φιλαρακι σου πριν ,ερχεται ωραιο σαββατοκυριακο,αν και εχω την υποψια .....δεν ξερω μπορει να κανω και λαθος ....οτι θα το περασει διαβαζοντας βιβλιαρακια του Αδωνι Γεωργιαδη ,εγω λυπαμαι προτιμω τον Μπογιοπουλο.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την rivelino, 25-10-2013 14:13 ]