ελληνική μουσική
    746 online   ·  210.851 μέλη

    Επικίνδυνες αποψεις (κατα την γνωμη μου) οσον αφορα την εργασια των μουσικων

    JULIOS
    17.10.2013, 13:13

    http://alive.gr/gr/alive-a-kicking/item/4151-%CE%B7-%E2%80%98%CF%84%CE%B1%CF%86%CF%8C%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%B1%E2%80%99-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CF%8E%CE%BD-live?.html

     Διάβασα με προσοχή το άρθρο,προσπαθώντας να βγάλω μια άκρη στο τι θέλει να μας πει ο Βασίλης Λαδονικόλας.
    Πέρα απο κάποιες ανακρίβειες (τις οποιες ξεπερνάω κ δεν ειναι επι του παρόντος) το να υπονοεί με τον εναν ή αλλο τροπο οτι πρέπει να υπάρχει κάποιου είδους "ειδικής μεταχείρισης" (προνομιακής μεταχείρισης) των ιδιοκτήτων μικρών μουσικών σκηνών με την δικαιολογία του να έχουν θετικό οικονομικό αποτέλεσμα τα "LIVE" σε αυτου του ειδους τους χώρους,"ρίχνοντας" με κάποιο τρόπο τον εργαζόμενο μουσικό ή ηχολήπτη για χάρη μιας "δήθεν" σωτηρίας της εργασίας τους ειναι για μενα το λιγότερο επικίνδυνες απόψεις και (κατα την γνωμη μου παντα) εκ του πονηρού...Παρακαλώ προς ολους τους συνάδελφους να προσέχουν τετοιου ειδους απόψεις κ τοποθετήσεις που στην ουσια στρέφονται εναντίον των δικαιωμάτων τους,κατι που γινόταν ανέκαθεν στο πολύπαθο χωρο της μουσικής.
     Μάλιστα το επιχείρημα οτι το μεγάλο ομολογουμένως πρόστιμο σε περίπτωση ανασφάλιστης εργασίας θα αποτελέσει την ταφόπλακα των live σε μικρούς χώρους και ειναι κατι που δεν πρεπει να γινει,στην ουσια προσπαθεί να μας πείσει για το οτι κάλως οι εργοδότες εχουν ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΥΣ τους μουσικούς κ πως αν κινδυνεύουν με πρόστιμο απλα δεν θα ανεβάζουν Live.Και ενω ξεκινά με την πρακτική της ΑΕΠΙ (η οποια ομως δεν κυνηγά μονο Live σκηνές αλλα οποιοδήποτε μαγαζί παιζει μουσική την οποια ακουει ο πελάτης ακομα κ αν ειναι απο cd και πουλάει ρούχα) στην ουσία ασχολείται με την ΑΣΦΑΛΙΣΗ των μουσικών κ το πόσο ΚΑΚΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑΠΑΤΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ αλλα ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΩΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ... 
    Τα σχόλια δικά σας....

    Υ.γ:δεν ηξερα που να το ποσταρω γι αυτο το εβαλα εδω.


    -----------------

    "The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play 
     Oh, the eagle, the eagle flies on Friday Saturday I'll go out and play 
     Sunday I'll go to church, and I fall on my knees and pray.." B.B King 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 17-10-2013 15:20 ]


    delta66
    18.10.2013, 14:53

    Δικιο εχεις αλλα το θεμα ειναι οτι πληρωνουμε υποχρεωτικα ασφαλεια και ασφαλεια δεν εχουμε (υποχρεωτικα και παλι).

    Εχω δωσει λεφτα με το τσουβαλι για να ειμαι "ασφαλισμενος" και "νομιμος". (ιδιως κατι βαρεα ανθυγιεινα που τωρα τα καταργησανε και δεν τα αναγνωριζουν).

    Αν τα κραταγα και εκανα ιδιωτικη ασφαλεια, θα πηγαινα ετσι για ενα καφε καθε μερα στο Υγεια.

    Για συνταξη δεν νομιζω να το  συζηταμε

    Να ξεχασουμε και το νεο κολπο που δεν μπορουμε να παιρνουμε ενσημο απο το μπλοκ παροχης οταν δισκογραφουμε, ενω ταυτοχρονα παιζουμε λαιβ σε καποιο χωρο ως μισθωτοι, με την αιτιολογια οτι δεν μπορεις να βαζεις εσνημο απο δυο δουλειες.

    Δλδ παιζεις Παρασκευη Σαββατο λαιβ και δισκογραφεις Δευτερα Τριτη, διδασκεις Τεταρτη Πεμπτη και κανεις πολλες δουλειες?

    Ή μπορει να διαβιωσει μουσικος, δουλευοντας μονο μια δυο μερες?

    Εκτος αν θελουμε μονο μουσικους ρεμαλια, να τρωνε τα λεφτα του μπαμπα, ή να μην κανουν οικογενεια, sex & drugs & Rock n roll κλπ.

    Δεν ειναι κακο, αλλα υπαρχουν κι αλλοι που δεν εχουν μπαμπα με λεφτα και θελουν να κανουν οικογενεια.

    Δεν μπορουμε να στηριζουμε τη ζωη μας στον καθε τυχαρπαστο γραφειοκρατη που δεν εχει σηκωσει τον κωλο του ποτε απο την καρεκλιτσα του να δει τι γινεται εξω στον κοσμο.


    -----------------

    ....Spyros Delta....Μαθήματα Κιθάρας....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 18-10-2013 15:09 ]


    JULIOS
    18.10.2013, 15:07

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 18.10.2013, 14:53 έγραψε...

    Δικιο εχεις αλλα το θεμα ειναι οτι πληρωνουμε υποχρεωτικα ασφαλεια και ασφαλεια δεν εχουμε (υποχρεωτικα και παλι).

    Εχω δωσει λεφτα με το τσουβαλι για να ειμαι "ασφλισμενος" και "νομιμος". (ιδιως κατι βαρεα ανθυγιεινα που τωρα τα καταργησανε και δεν τα αναγνωριζουν).

    Αν τα κραταγα και εκανα ιδιωτικη ασφαλεια, θα πηγαινα ετσι για ενα καφε καθε μερα στο Υγεια.

    Για συνταξη δεν νομιζω να το  συζηταμε


    -----------------

    ....Spyros Delta....Μαθήματα Κιθάρας....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 18-10-2013 14:56 ]



    Σε αυτο εχεις ολα τα δικια με το μερος σου.Αλλα δε θα χαρίζω εγω τα ενσημα μου για να μπορει ο καθενας να ανεβαζει Live στο μαγαζι του.Αυτο εννοω.Κ δε μπορω να δικαιολογισω την απαραδεκτη κατ εμε πρακτικη των "μικρων" ή "μεγαλων" ή ¨τεραστιων" χωρων να μην τηρουν τα βασικα δεκαετιες τωρα,στο ονομα "ανοιγματος της αγορας".

    Στην τελικη δεν απαγορευω κανεναν να παιζει τσαμπα κ ανασφαλιστος για να τα κονομαει ο καθε επιχειρηματιας,μικρος ή μεγαλος.Απλα εμενα δεν μου αρεσει,δεν το δεχομαι,αραζω σπιτι αντι να χανω τσαμπα τις ωρες μου στο καθε μπαρακι ή καφε ή μουσικη σκηνη που παταει πανω στην καψα που εχουν πολλοι για Live και τους εκμεταλλεύεται.Η αποψη μου ειναι σαφης κ ξεκαθαρη.Την λεω κ οποιος θελει μπορει να διαφωνει ή να συμφωνει μαζι μου (κ να πρατει κ αναλογα.)

    Το ασφαλιστικό (ειδικα των ανθρωπων που ζουν απο την μουσικη κ δεν κανουν απλα την "πλακα" τους ) ειναι τεραστιο θεμα.Αλλα αποψεις σαν αυτες που διαβασα ειναι το λιγοτερο επικινδυνες για οσους ασχολουνται επαγγελματικα με την μουσικη κ για το που θελουν να πανε το πραγμα ορισμενοι.

    (Γνωμη μου παντα.)


    delta66
    18.10.2013, 15:18

    Δεν χαριζεις σε κανενα το ενσημο σου.

    Ο εργοδοτης σου για να βγει η δουλεια (ασχετα αν μπορει να ειναι κερδοσκοπος) εχει ενα συγκεκριμενο μπατζετ και σου δινει συγκεκριμενη αμοιβη.

    10 ευρω.

    Αν σου κολησει ενσημο, ειναι  5 ευρω.

    Εσυ εχεις να επιλεξεις α) 10 στο χερι και ασφαλιζεσαι οπου θες β) 5 στο χερι και 1 ενσημο του αξιοπιστου ελληνικου δημοσιου.

    Και δεν μιλαμε υποθετικα, τι μπορει να γινει στο μελλον και να χασεις τα λεφτα που εδινες τοσα χρονια για ασφαλιση.

    Μιλαμε για ντε φακτο που στο λεει και μονο του το ελληνικο συστημα δημοσιας ασφαλειας.

    Δεν θα παρεις συνταξη ποτε, τα δημοσια νοσοκομεια κλεινουν το ενα μετα το αλλο, τα φαρμακα θα ειναι εντριβη με αγιασμο απο τον αγιο παντελεημονα και ενα εμπλαστρο που ελεγε κι ο Βουτσας. :)

    Εχουμε πολεμο αν δεν καταλαβες.


    -----------------

    ....Spyros Delta....Μαθήματα Κιθάρας....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 18-10-2013 15:18 ]


    inkve
    18.10.2013, 15:26

    delta66??

    μηπως μια συμφωνια για ωρομισθια εργασια μπορει λυσει το προβλημα των ενσημων απο διαφορετικες δουλειες..??

    αν μιλαμε για ταμειο ΙΚΑ αυτο ειναι αποδεκτο και δεν εχει καταργηθει(ακομα τουλαχιστον)


    JULIOS
    18.10.2013, 15:49

    Δεν διαφωνω πως εχουμε πολεμο ή πως το ασφαλιστικό εχει τα χαλια του.

    Αλλα τα σχολια που εκανα κ αφορουν τις αποψεις του Β.Λ εχει να κανει οχι με τον τροπο που ασφαλιζεται ο μουσικος (ακομα κ αν αφορα μια παρασταση) αλλα με το γεγονος οτι ουτε λιγο ουτε πολυ θεωρει με ενα τροπο υπερβολικα δυσκολο και οικονομικα ασυμφορο να ασφαλιζεται ο καθενας απο μας για την εργασια του (και αρα με ενα τροπο να δικαιολογει την ανασφαλιστη εργασια) καθως κ επισης απαραδεκτο το προστιμο που θα φαει η επιχειρηση αν πιασει καποιον ανασφαλιστο να εργαζεται το ΣΕΠΕ,το οποιο ομως ισχυει για ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ σε αυτην την χωρα ανεξαρτητα απο την φυση της δραστηριοτητας που ασκουν (ειτε σαν επιτηδευματιες ειτε σαν επιχειρησεις) κ οτι θα αποτελεσει ταφοπλακα στα "μικρα" live οπως λεει,θεωρώντας  πως ολοι σε "μικρες" μουσικες σκηνες,λογικα δεν ειναι ασφαλισμενοι πατωντας πανω στην γραφειοκρατεια κ το κοστος του να ασφαλιζεις τον μουσικο.

    Με αλλα λογια αφου εχουμε γραφειοκρατεια κ το ενσημο ειναι ακριβο κατα την γνωμη του,λογικο ειναι να μενει ανασφαλιστος ο καθε μουσικος σε καθε μικρο χωρο που ανεβαζει μουσικες παραστασεις.Και εφοσον το προστιμο εαν τους πιασουν  να παρανομουν οι εργοδοτες (δικαιολογημενα κατα την γνωμη του)  ειναι τεραστιο (οντως ειναι αλλα δεν αφορα τα ενσημα αλλα την ΑΔΗΛΩΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ στο ΣΕΠΕ και δεν εχει καμια σχεση με  το προστιμο που θα πληρωσει στο ΙΚΑ για την μη ασφαλιση του εργαζομενου οπως οριζει ο νομος),θα κλεισει η αγορα.

    Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος,αλλα μπλεκει πολλα πραγματα μαζι για να μας πει απλα οτι πρεπει να εχουν αυτες οι επιχειρησεις "ειδικο" καθεστος μεταχειρησης το οποιο φυσικα εχει ως επακολουθο να γινουν ακομα χειροτερες (απο οτι ειναι ηδη) οι συνθηκες για τους μουσικους στο ονομα μιας "αγορας που ανοιγει".


    delta66
    19.10.2013, 03:09

    Ποσα ενσημα το χρονο θελουν για να σου παρεχουν ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη και να εισαι "ασφαλισμενος"?


    -----------------

    ....Spyros Delta....Μαθήματα Κιθάρας....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 19-10-2013 03:10 ]


    JULIOS
    19.10.2013, 12:33

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 19.10.2013, 03:09 έγραψε...

    Ποσα ενσημα το χρονο θελουν για να σου παρεχουν ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη και να εισαι "ασφαλισμενος"?


    -----------------

    ....Spyros Delta....Μαθήματα Κιθάρας....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 19-10-2013 03:10 ]



    Εννοεις ως ανεργος ή οταν εργαζεσαι εστω κ με μειωμενη ασφαλιση (οπως πχ πολλοι μουσικοι που κολλανε ενσημα απο δω κ κει)?Το κοιταξα στο Ικα κ απο την σελιδα τους  κανω copy paste.

     "Για την έκδοση του ατομικού βιβλιαρίου υγείας απαιτείται από 01/03/09 η πραγματοποίηση 60 τουλάχιστον ημερών ασφάλισης στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ μέσα στον προηγούμενο χρόνο ή στο τελευταίο 15μηνο. Οι προϋποθέσεις αυτές θα αυξάνονται ανά δέκα (10) κατ' έτος και μέχρι 100 ημέρες εργασίας το 2013. Όταν ο υπολογισμός γίνεται με το 15μηνο δεν λογαριάζονται οι τρεις τελευταίοι μήνες. Οι ίδιες προυποθέσεις απαιτούνται και για την παράταση της ισχύος του ατομικού βιβλιαρίου υγείας.
      Δικαιούνται ατομικό βιβλιάριο οι άμεσα ασφαλισμένοι, οι συνταξιούχοι γήρατος, αναπηρίας και θανάτου του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και οι ασφαλισμένοι άλλων ασφαλιστικών ταμείων που καλύπτονται από το Ι.Κ.Α. - ΕΤΑΜ για παροχές σε είδος."

    (οταν γραφει για το 15μηνο βασικα εννοει πως χρειαζεσαι τα ενσημα τους τελευταιους 15 μηνες ΑΛΛΑ το βιβλιαριο το θεωρεις 3 μηνες μετα αφου κολλησεις το μινιμουμ των ενσημων,Πχ αν εγω συμπληρωσω μεσα στους τελευταιους 15 μηνες τα απαιτουμενα ενσημα την 1η Αυγουστου 2013 μπορω να θεωρησω το βιβλιαριο Υγειας τον Νοεμβριο του ιδιου ετους.)

    Δεν ξερω αν σε βοηθησα καθολου ή οχι.Αν μπορω να βοηθαω παραπανω απλα ρωτα

    Smile

    (τα παραπανω δεν ισχύει κ με τα εργοσημα που θελουν αλλα κολπα.Δεν το εχω ψαξει γι αυτα αλλα αμα θες να το κανω


    -----------------

    "The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play 
     Oh, the eagle, the eagle flies on Friday Saturday I'll go out and play 
     Sunday I'll go to church, and I fall on my knees and pray.." B.B King 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 19-10-2013 12:35 ]


    delta66
    19.10.2013, 16:26

    Ξερεις περιπου τι ποσοστο απο τους ελληνες "επαγγελματιες" μουσικους μπορουν να συγκεντρωσουν αυτα τα μινιμουμ απαραιτητα ενσημα, για να εχουν ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη?

    Συνυπολογιζοντας τις μερες με ανασφαλιστη (και χωρις αμοιβη φυικα) εργασια (αφου ειναι "αορατη" για τις κρατικες υπηρεσιες) που κανει ενα μουσικος (προβες πχ για να ειναι ετοιμος να κανει μια ζωντανη εμφανιση ή ηχογραφηση ή προετοιμασια για διαδασκαλια), που  ΙΣΩΣ τελικα παρει για αυτα ενσημο και ΙΣΩΣ με αυτο συμπληρωσει τα ενσημα για ασφαλιση (και δεν παει τελειως χαμενο - αφου για συνταξη δεν συζηταμε).

    Ουτε υπολογιζοντας τα εξοδα που χρειαζονται για την εργασια, αλλα και για τον εξοπλισμο, που για ενα απλο μουσικο δεν περνανε στην εφορια, και πρακτικα δεν μπορουν να δικιαολογηθουν και τελικα πληρωνεται και φορος για αυτα, αντι να αφαιρειται ως εξοδο.

    Για ποιο σωματειακο φορεα μιλαμε?

    Για ποιο εργασιακο σχδεδιασμο μιλαμε?

    Για ποιο επαγγελμα μιλαμε?

    Τα πανηγυρια τα εχεις ακουστα?

    Για αυτα ειμαστε.

    Απλα, δεν ειναι με λαμπιτσες κοκκινες, πρασινες, κιτρινες και κλαρινα. Ειναι με ρομποτικα και σαμπλερακια.

    Το ενσημο μας μαρανε.

    Βλεπω κι εγω τι κερδισα,  που εργαζομαι ολη τη ζωη μου ως (ανεξαρτητος και οχι διορισμενος καπου) μουσικος (σε ολους τους τομεις λαιβ, στουντιο, διδασκαλια) που πληρωνα ενσημα και μαλιστα βαρεα και ανθυγιεινα.


    -----------------

    ....Spyros Delta....Μαθήματα Κιθάρας....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 19-10-2013 16:28 ]


    orzza
    30.10.2013, 15:57
    ολα καλα κι ολα ωραια αυτα που λετε & γραφετε εσεις που ειστε - εξω απ το χορο γιατι η πραγματικοτητα για αυτους πουναι μεσα στο χορο ειναι ....ολα καλα κι ολα σκατα !!!! κι ο δρομος τις περσοτερες φορες αργει να τελεψει ^^^
    delta66
    30.10.2013, 22:04

    Τρεις εχουμε γραψει στο θεμα.

    Δεν ξερω για τα αλλα παιδια, αλλα εγω ως επαγγελματιας μουσικος εδω και 25 χρονια, δεν θεωρουμαι οτι ειμαι μεσα στο χορο?


    orzza
    01.11.2013, 10:08
    Σου απαντω σαν " επαγγελματιας " πλανοδιος μουσικος στην ουσια - παρ ' ολο που η σφραγιδα μου " λεει " ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ οταν κοβω αποδειξη στο καθαρο ποσο προστιθενται 20% + παρακρατηση φορος εισοδ.(επιστρεφομενη σε μενα στο τελος της τρεχουσας χρησης ) + ποσοστο ΙΚΑ που μου το δινει ο εκαστοτε εργοδοτης συμφωνα μετο τι εχει γραψει στο "πορτοκαλι βιβλιο" δηλ τεκμαρτο η πραγματικο ποσο αμοιβης για 1 ημερα ασφαλισης συνηθως + 13% ΦΠΑ . ειμαι 48 χρονων εχω 7500 ενσημα κι απ ' αυτα της " νυχτας " ειναι μονο τα 135 , τα υπολοιπα ειναι ημερας δουλεια για επιβιωση , μεχρι το 2010 πολλοι " συναδερφοι μας" που ειχαν ενα πρωινο επαγγελμα - ομοιως με μενα - αλλα ασφαλισμενοι σε αλλο ταμειο οπως ΤΕΒΕ,ΤΣΜΔΕΕ,ΤΑΠΟΤΕ,ΤΣΑΥ,ΤΑΞΥ κλπ τη περναγανε φινα και καλα κανανε αφου το ΙΚΑ τους εδινε απαλλαγη οτν δουλευαν σαν μουσικοι , εγω που δουλευα ομως πρωι ολα αυτα τα ιδια χρονια δεν δικαιομουν απαλλαγη αν ειχα στον ιδιο μηνα - ημερησια 25 κι απ το βραδυ περσοτερο απο 5 γιατι οπως γνωριζεις ο νπμεθετης λεει οτι δεν δυναται να ξεπερνουν τις 30 μηνιαιως οι ημερες-νυχτες ασφαλισης , για οτι επιπλεον λοιπον ηθελα να κοψω εγω των 5 νυχτοκαματων δεν εδικαιουμουν γιατι ημουν ηπερημερος ( τα αδιανοητα του νομοθετη αλλα το μπλοκ μου και η εναξη μου ως επιτηδευματια ελεγε & λεει ακομα οτι ο ταγουδοποιοςμουσικος αφου δηλωνει οτι εργαζεται κι ειναι νομμος εκδιδει μεχρι για 30 νυχτες ασφαλιση στα ΤΙΜ . ΠΑΡ. ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ του ( το μπλοκ δηλ.) εν ολιγοις ανεξαρτητα αν δουλευω το πρωι + το βραδυ εχω δικαιωμα να κολαω 55 ημεροωυχτες ασφαλισης , και ξερεις γιατι ; - γιατι οι ασφαλιζομενες ωρες εργασιας μαξιμουμ απο το ΣΕΠΕ (σωμα ελεγχου επιθεωρησης εργασιας δυνανται απο 167,77 που αναλογουν μηνιαιως για εναν οκταωρο να επεκτεινονται νομιμα - προσαξουμενες η μη εως και 300 . Λοιπον αν μπορεσεις να μου εξηγησεις γιατι εγω αναγκαστικα απ το ασυμβατο των 2 Δημοσιων φορεων δηλ.ΙΚΑ & ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ , αναγκαζομουν να ειμαι στη " μαυθρη εργασια - οντας νομμος καθ'ολα ( ενδεικτικο της νομιμοτητας οτι η ΕΦΟΡΙΑ μου επεστρεφε ωες και το 2009 οτι ποσα αναλογουσαν στην παρακρατηση φορου .εισοδ. 20% , συμφωνα με τα παραστατικα πυ ειχα εκδωσει ανα ετος , μετα δε το 2009 επειδη μου φορολογησαν μεχρι και το ενοικιο που πληρωνω & το παιδι που σπουδαζα , δεν πηρα φραγκο - παρόλο που ο παρακρατηθεις φορος πολλες φορες ξεπερνουσε τα 1000 Ε τον καθε χρονο ) παραλληλα τοτε κι εγω θα αποδεχτω το τι μου τσαμπουνανε οι παραπανω αρθρογραφοι κι οχι εσυ προσωπικα , αλλα μεχρι τοτε το ξαναλεω - οποιος ειναι εξω απ το χορο πολλα τραγουδια λει !!! ο νεος Νομος για προστιμο 10.000 + 550 τον παλιο Νομο ειναι μια ξεφτιλα και τιπατ ' αλλο οπως το παραθυρακι των Νταβατζηδων ΑΕΠΙ - ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΔΙΣΚΩΝ κλπ για οσους επιδοξους δημιουργους σε φαση " υπο εκδοση " πρωσοπικης τους καλλιτεχνικης παραγωγης , ΔΗΛ . ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙς ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΝΟΜΙΜΗ ΚΙ ΟΧΙ ΣΤΟΥς ΠΑΓΚΟΥΣ ( αδιαφορο αν το συστημα εχει καταρευσει ) πρεπει να εχεις ΟΑΕΕ . Αυτα .....φιλικα και τιποτ ' αλλο για να τα βλεπουν οι απειροι