ελληνική μουσική
    743 online   ·  210.832 μέλη
    vaninoui
    26.05.2005, 00:37
    Εγω ειμαι μαζι σου Astron




    koripaki
    26.05.2005, 13:44
    Εχθές ανέφερα μια συνέντευξη του δρος Άρη Πατρινού στο Κ της Καθημερινής. Ε, ναι, τη βρήκα.
    Απαντώντας, λοιπόν, σε μια ερώτηση Σύλβιας Αποστόλου, λέει: "Δεν βλέπω καμιά αντίφαση και καμιά αντιπαράθεση μεταξύ της πίστης στην εξέλιξη και της πίστης στο Θεό. Προσωπικά πιστεύω στην εξέλιξη και δεν μπορώ να καταλάβω αυτούς που θεωρούν αντίθετη αυτή μου την πεποίθηση, με την πίστη στο Θεό. Σε τελική ανάλυση ποιοί είμαστε εμείς να αποφασίσουμε ότι ο Θεός μέσα στην παντοδυναμία Του δεν κανόνισε ώστε η ζωή να ξεκινήσει και να εξελιχθεί ακριβώς έτσι όπως εξελίχθηκε; Ότι δεν όρισε το σύμπαν να έχει τη μορφή που έχει;"
    Ακόμα λέει: " Είναι πολύ δύσκολο για μένα να δεχθώ ότι όλη αυτή η αρμονική συνεργασία τρισεκατομμυρίων έμβιων οργανισμών είναι απλώς το αποτέλεσμα μιας χαοτικής συμπεριφοράς. Επομένως, θα ένιωθα περισσότερα άνετα με μιαν απάντηση που θα είχε το Θεό στο ρόλο αυτο (του διευθυντή της ορχήστρας)."

    Σημείωση: Ο δρ Άρης Πατρινός είναι ο επικεφαλής της διεπιστημονικής ομάδας που χαρτογράφησε το ανθρώπινο DNA.

    Astron
    26.05.2005, 16:07
    Από τα λόγια του κυρίου Πατρινού θέλω να υπογραμμίσω την φράση "θα ένιωθα περισσότερα άνετα".
    Επίσης μιλάει για έναν Θεό γενικό, έναν δημιουργό που έφιαξε τα πράγματα και τα άφησε να κυλήσουν μέσω της εξέλιξης.
    Με αυτήν την άποψη δεν έχω λόγο να έρθω σε αντιπαράθεση γιατί δεν επηρεάζει την ζωή μου με κάποιο τρόπο.

    Άλλο όμως η ύπαρξη κάποιου δημιουργού που προκάλεσε την αρχή του σύμπαντος και άλλο η ύπαρξη ενός Θεού που κάθεται κι ασχολείται μαζί μας, κάθεται και ακούει την κάθε προσευχή, ορίζει τις αμαρτίες μας, στέλνει το γιο του, ή τους προφήτες του κλπ κλπ Αυτά είναι καθαρά ανθρώπινα δημιουργήματα κατά τη γνώμη μου.

    Προσωπικά είμαι άθρησκος και όχι άθεος. Για να γίνω πιο σαφής, θεωρώ ότι όλες οι θρησκείες είναι ανθρώπινα δημιουργήματα και δεν πιστεύω ότι ο Θεός επεμβαίνει.
    Το ερώτημα αν υπάρχει δημιουργός απλά θεωρώ ότι δεν μας αφορά και συν τοις άλλοις είναι πολύπλοκο.

    Βλέπετε τί γίνεται με τις επιστημονικές ανακαλύψεις; Σε λίγο καιρό θα μπορούμε να δημιουργήσουμε ακόμα και ανθρώπους και να καθορίζουμε κάθε λεπτομέρεια πάνω τους.
    Θα είμαστε τότε Θεοί; Αν για παράδειγμα δημιουργός του ανθρώπινου γένους πάνω στην γη ήταν ένας πιο εξελιγμένος πολιτισμός, τί γίνεται τότε; Αυτόματα ο πολιτισμός αυτός γίνεται ο Θεός μας;
    Τί ορίζουμε λοιπόν ως Θεό;
    Όσο εξελίσσεται λοιπόν η επιστήμη και αποκτούμε ιδιότητες και ικανότητες που κάποτε προσδίδονταν μόνο σε Θεούς, έτσι σιγά σιγά καταρρέουν οι θρησκείες.

    mickey
    30.05.2005, 12:03
    ...καπου το άκουσα και μου φανηκε σοφό

    ...αν ο Θεος δεν υπάρχει και δεν τον πιστεύεις δεν χάνεις τίποτα

    ...αν ο Θεός δεν υπάρχει και τον πιστεύεις τότε χάνεις μόνο αυτά που του αφιέρωσες

    ...αν ο Θεός υπάρχει και τον πιστεύεις τοτε τα κέρδισες όλα

    ...αν ο Θεός υπάρχει και δεν τον πιστεύεις... τότε σκέψου τι πρόκειται να χάσεις.


    Hastaroth
    30.05.2005, 22:57
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 26-05-2005 στις 16:07 έγραψε:

    Από τα λόγια του κυρίου Πατρινού θέλω να υπογραμμίσω την φράση "θα ένιωθα περισσότερα άνετα".
    Επίσης μιλάει για έναν Θεό γενικό, έναν δημιουργό που έφιαξε τα πράγματα και τα άφησε να κυλήσουν μέσω της εξέλιξης.
    Με αυτήν την άποψη δεν έχω λόγο να έρθω σε αντιπαράθεση γιατί δεν επηρεάζει την ζωή μου με κάποιο τρόπο.

    Άλλο όμως η ύπαρξη κάποιου δημιουργού που προκάλεσε την αρχή του σύμπαντος και άλλο η ύπαρξη ενός Θεού που κάθεται κι ασχολείται μαζί μας, κάθεται και ακούει την κάθε προσευχή, ορίζει τις αμαρτίες μας, στέλνει το γιο του, ή τους προφήτες του κλπ κλπ Αυτά είναι καθαρά ανθρώπινα δημιουργήματα κατά τη γνώμη μου.

    Προσωπικά είμαι άθρησκος και όχι άθεος. Για να γίνω πιο σαφής, θεωρώ ότι όλες οι θρησκείες είναι ανθρώπινα δημιουργήματα και δεν πιστεύω ότι ο Θεός επεμβαίνει.
    Το ερώτημα αν υπάρχει δημιουργός απλά θεωρώ ότι δεν μας αφορά και συν τοις άλλοις είναι πολύπλοκο.

    Βλέπετε τί γίνεται με τις επιστημονικές ανακαλύψεις; Σε λίγο καιρό θα μπορούμε να δημιουργήσουμε ακόμα και ανθρώπους και να καθορίζουμε κάθε λεπτομέρεια πάνω τους.
    Θα είμαστε τότε Θεοί; Αν για παράδειγμα δημιουργός του ανθρώπινου γένους πάνω στην γη ήταν ένας πιο εξελιγμένος πολιτισμός, τί γίνεται τότε; Αυτόματα ο πολιτισμός αυτός γίνεται ο Θεός μας;
    Τί ορίζουμε λοιπόν ως Θεό;
    Όσο εξελίσσεται λοιπόν η επιστήμη και αποκτούμε ιδιότητες και ικανότητες που κάποτε προσδίδονταν μόνο σε Θεούς, έτσι σιγά σιγά καταρρέουν οι θρησκείες.






    Εγώ θά συμπλήρωνα μάλιστα οτι "αυτό που δημιούργησε το σύμπαν" θά μπορούσε νά μήν λέγεται κάν Θεός,αλλά απλώς "Ον" (δηλαδή κάτι που υπάρχει).

    Αλλά,όπως είπε καί ο Ηράκλειτος,ο άνθρωπος φαντάζεται αυτό το Ον σύμφωνα μέ τήν δική του αντίληψη καί γι'αυτό τού δίνει ιδιότητες που έχει ο ίδιος (δηλαδή το νά ασχολήται μέ προβλήματα τών ανθρώπων,νά έχη αισθήματα κλπ.).Διότι όπως είπε ο ίδιος,"καί τά βόδια άν μπορούσαν νά μάς πούν πώς φαντάζονται τον θεό,θά τον φανταζόντουσαν σάν ένα βόδι"....


    Hastaroth
    30.05.2005, 23:05
    Quote:

    Το μέλος mickey στις 30-05-2005 στις 12:03 έγραψε:

    ...καπου το άκουσα και μου φανηκε σοφό

    ...αν ο Θεος δεν υπάρχει και δεν τον πιστεύεις δεν χάνεις τίποτα

    ...αν ο Θεός δεν υπάρχει και τον πιστεύεις τότε χάνεις μόνο αυτά που του αφιέρωσες

    ...αν ο Θεός υπάρχει και τον πιστεύεις τοτε τα κέρδισες όλα

    ...αν ο Θεός υπάρχει και δεν τον πιστεύεις... τότε σκέψου τι πρόκειται να χάσεις.







    Εγώ τό βρίσκω απλώς "δογματικό".

    Καί οι δογματικές απόψεις απλώς περιορίζουν την ελευθερία μας νά ψάχνουμε καί να ανακαλύπτουμε.

    Εσύ τί πιστεύεις οτι πρόκειται νά χάση κάποιος που δέν πιστεύει στην ύπαρξη ενός Θεού που έχει γιό καί τον στέλνει στην Γή νά σώση τούς ανθρώπους (καί άραγε μόνο οι άνθρωποι υπάρχουν σάν έλλογη μορφή ζωής στο σύμπαν;),ακούει τίς αμαρτίες τών ανθρώπων καί τους κρίνει,τους τιμωρεί ή τους συγχωρεί κλπ κλπ;
    StavmanR
    17.07.2007, 12:14
    Θα προσπαθήσω να υιοθετήσω και να εκφράσω μία μετριοπαθή στάση σε ευαίσθητο θέμα όπως αυτό της θρησκείας. Τα χριστιανικά κείμενα, ειδικά τα προ θανάτου του Χριστού, είναι άκρως παραβολικά. Τα νοήματα που φέρουν, δεν έχουν καμμία σχέση με αυτά τα οποία προκύπτουν από μία απλή ανάγνωση. Έχουν δε τρομερό επιστημονικό ενδιαφέρον, και έχουν ερευνηθεί με ιδιαίτερη σοβαρότητα από τον επιστημονικό κόσμο. Η αναφορά που διάβασα στη δημιουργία του κόσμου σε 7 ημέρες έχει κάποιες εξηγήσεις. Π.χ. η ημέρα είναι μονάδα μέτρησης, αλλά σε ποιο ημερολόγιο; Ως ποιο μέγεθος αναφοράς; Η σύγχρονη αστρονομία έκανε παρόμοιες αναφορές όσον αφορά τη δημιουργία της γης και την εμφάνιση του ανθρώπου λέγοντας "Αν η δημιουργία της γης καταλάμβανε χρονικό διάστημα μίας ημέρας, η ανθρωπότητα θα απασχολούσε μόνο 5 λεπτά αυτής". Επίσης, η δημιουργία αναφέρεται ως δημιουργία του κόσμου, "ο θεός εποίησεν ουρανό και γη". Το θέμα είναι από ποια οπτική γωνία επιλέγουμε να παρατηρήσουμε τα κείμενα.
    Όσον αφορά το θέμα του Αδάμ και της Εύας, το κείμενο θεωρώ ότι έχει ηθικολογική μορφή. Ας μην ξεχνούμε ότι μιλώντας για παναθρώπινη λειτουργία, πρέπει να δώσω σε έναν άνθρωπο όπως η γιαγιά μου να κατανοήσει τη δομή της κοινωνίας. Σκέφτεστε να μιλώ στη γιαγιά μου με αναφορές σε DNA και θεωρίες της εξελίξεως; Τα παραδείγματα είναι απλά ώστε να ανταποκρίνονται σε ανθρώπους με μικρότερο δυναμικό παιδείας, καθώς υποτίθεται ότι ο πιο παιδευμένος άνθρωπος θα παρακολουθήσει τα βαθύτερα νοήματα. Κι εδώ επήλθε το αδιανόητο...
    Η επιστήμη δεν είναι κατά της θρησκείας. Ας μην ξεχνούμε ότι και η ίδια βασίζεται σε δόγματα. Επιστήμη είναι η αναζήτηση της γνώσης και της αλήθειας. Κάποιοι έχουν τα πολεμοφόδια να περιηγηθούν στον κόσμο και να αναζητήσουν το άγνωστο και κάποιοι δεν έχουν αυτές τις δυνατότητες λόγω συνθηκών και παιδείας. Εκεί μπαίνουν τα όρια της επιστήμης και της θρησκείας. Η κοινωνία απαιτεί τη γνώση είτε ώς σκοπό ζωής είτε ως κλειδί επικοινωνίας, είτε το κερδίζουμε είτε μας το χαρίζουν. Σε κάθε περίπτωση η γνώση είναι απαραίτητη.
    Για να μην παρεξηγηθώ, μιλώ για όλες τις θρησκείες. Απλώς το συγκεκριμένο τοπικ είναι εξειδικευμένο και οι αναφορές μου στα χριστιανικά κείμενα είναι για να μείνω στο θέμα. Τέλος, ο Αινστάιν τόνιζε συχνά-πυκνά την ύπαρξη του θεού, γεγονός που μου επισημαίνει ότι ίσως τελικά το ένα δεν αναιρεί το άλλο.
    mariza18
    17.07.2007, 12:24
    Παράθεση:

    Το μέλος piterpiano στις 22-05-2005 στις 05:26 έγραψε...

    egw exw mia aporia..afou oi protoplastoi htan lefkoi,pws vgikan oi egxrwmoi????????




    swstooooos!opws kai oi skistomates!
    asxetos
    17.07.2007, 14:31
    Η Γενεσις ειπαμε ειναι ενα ομορφο παραμυθι για παιδια.....



    επισυναπτόμενα: _________7qm8uy.jpg 
    Eftihia
    17.07.2007, 14:35
    Αγαπητέ Mickey
    αν ο Θεός υπάρχει και δεν τον πιστεύω, δεν πειράζει γιατί αν υπάρχει και είναι έτσι όπως λέγεται, ο ίδιος με έπλασε με το χάρισμα της σκέψης και της επιλογής να αμφισβητώ. Η αμφισβήτηση είναι μέσα σε μία φύση που εκείνος όρισε. ’λλωστε, η αμφισβήτηση των αρχικών πιστεύω για το "θείο" - τις εποχές που θεοποιούσαν οι άνθρωποι τα φυσικά φαινόμενα π.χ.- εξέλιξε όλες τις θεωρίες που γνωρίζουμε σήμερα.
    Η γνώμη μου είναι ότι πιστεύουμε ότι είμαστε θεοί, μόνο και μόνο που νομίζουμε ότι έχουμε καταλάβει πως δημιουργήθηκε το σύμπαν. Ποιοι νομίζουμε ότι είμαστε; Απλά εικάζουμε και κανείς ποτέ δεν μπορεί να είναι σίγουρος. ’λλωστε, δεν έχει και σημασία. Είτε υπάρχει, είτε δεν υπάρχει, η αλήθεια είναι μία. Το ότι είμαστε άνθρωποι και πρέπει να κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε, να αγαπάμε και να προστατεύουμε ο ένας τον άλλο και όλοι μαζί τον πλανήτη, το κατανοούμε χωρίς να μας το υπαγορεύσει κανένας. Δεν πρέπει να χρειαζόμαστε την υπόσχεση ενός μεταθανάτιου παραδείσου για να υπερασπιζόμαστε το καλό.


    esta
    17.07.2007, 15:40
    Πολύ όμορφες και ιδιαίτερα χιουμοριστικές απαντήσεις βρίσκω στα βιβλία του αρκά(η ζωή μετά).Σε ένα από αυτά έλεγε ο πεθαμένος ήρωας(με λίγα λόγια για να μην πολυλογώ) ότι η διαφορά μεταξύ της βίβλου και της κοκκινοσκουφίτσας είναι:ότι το ένα είναι παραμύθι για μικρά παιδιά...και το άλλο μια ιστορία μέ ένα κοριτσάκι και ένα λύκο!!!



    ΥΓ,φαντάζομαι οι απόψεις μου για το θέμα είναι ξεκάθαρες!!Πάντως πέρα από την πλάκα δεν χρειάζεται να επικρίνουμε τους άλλους για τις απόψεις τους,έτσι κι αλλιώς πιο σημαντική για μένα είναι η ελευθερία(της σκέψης κλπ) από την ύπαρξη του θεού ή όχι.
    gexrag
    17.07.2007, 20:03
    Ο Αδάμ και η Ευα
    Πριν από 301000 χρόνια περίπου εγκααστάθηκαν στη περιοχή της σημερινής
    μεσοποταμίας τα δύο αυτά πρόσωπα τα οποία αποτελούν τους πρώτους και
    γεννήτορες του ανθρώπινου είδους. Βέβαια ορισμένοι έχουν διαφορετική άποψη
    και για να τεκμηριώσω θα έπρεπε να μπω σε θεολογικά θέματα κάτι που δεν θα το
    κάνω.
    Σχετικά με τις θρησκείες ορισμένοι αγγίζουν την πραγματικότητα λέγοντας ότι είναι
    δημιουργήματα του ανθρώπου. Η Ορθοδοξία όμως δεν αποτελεί θρησκεία. Αποτελεί
    ΠΙΣΤΗ στην αιώνια ζωή και την ΑΓΑΠΗ που είναι ο Θεός. Κάποιοι πιστεύουν ότι ο
    Θεός δεν επεμβαίνει. Αυτό υσχύει μερικώς μια που επεμβαίνει σπάνια και μετά από
    πολύ μεγάλες προσευχές, οι οποίες συνοδεύονται από δάκρυα ψυχής. Τότε
    λαμβάνουν χώρα τα ΘΑΥΜΑΤΑ που ορισμένοι αρνούνται να δουν. Η Ορθοδοξία
    αποτελεί την πιο αρχαία θρησκεία (θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και έτσι αφού
    εκτός από πίστη είναι και θρησκεία). Αρχή της είναι η δημιουργία η οποία τελείωσε
    όταν πλάστηκε η Έυα και όχι η ελευση του Κυρίου όπως νομίζουν μερικοί.
    Περισσότερα για την ΑΛΗΘΕΙΑ, όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να έχουν εφόσον μου
    ζητηθεί μπορώ να τους αποστείλω με email το κείμενο της ΑΛΗΘΕΙΑΣ. Θυμίζω ότι ο Κύριος είπε το όνομά μου είναι ΑΛΗΘΕΙΑ.
    Κλείνω λέγοντας και θυμίζοντας πως ο ΛΟΓΟΣ του Θεού δεν καταρέει.
    Tren
    17.07.2007, 23:37
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 17-07-2007 στις 20:03 έγραψε...

    Ο Αδάμ και η Ευα
    Πριν από 301000 χρόνια περίπου εγκααστάθηκαν στη περιοχή της σημερινής
    μεσοποταμίας τα δύο αυτά πρόσωπα τα οποία αποτελούν τους πρώτους και
    γεννήτορες του ανθρώπινου είδους. Βέβαια ορισμένοι έχουν διαφορετική άποψη
    και για να τεκμηριώσω θα έπρεπε να μπω σε θεολογικά θέματα κάτι που δεν θα το
    κάνω.
    Σχετικά με τις θρησκείες ορισμένοι αγγίζουν την πραγματικότητα λέγοντας ότι είναι
    δημιουργήματα του ανθρώπου. Η Ορθοδοξία όμως δεν αποτελεί θρησκεία. Αποτελεί
    ΠΙΣΤΗ στην αιώνια ζωή και την ΑΓΑΠΗ που είναι ο Θεός. Κάποιοι πιστεύουν ότι ο
    Θεός δεν επεμβαίνει. Αυτό υσχύει μερικώς μια που επεμβαίνει σπάνια και μετά από
    πολύ μεγάλες προσευχές, οι οποίες συνοδεύονται από δάκρυα ψυχής. Τότε
    λαμβάνουν χώρα τα ΘΑΥΜΑΤΑ που ορισμένοι αρνούνται να δουν. Η Ορθοδοξία
    αποτελεί την πιο αρχαία θρησκεία (θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και έτσι αφού
    εκτός από πίστη είναι και θρησκεία). Αρχή της είναι η δημιουργία η οποία τελείωσε
    όταν πλάστηκε η Έυα και όχι η ελευση του Κυρίου όπως νομίζουν μερικοί.
    Περισσότερα για την ΑΛΗΘΕΙΑ, όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να έχουν εφόσον μου
    ζητηθεί μπορώ να τους αποστείλω με email το κείμενο της ΑΛΗΘΕΙΑΣ. Θυμίζω ότι ο Κύριος είπε το όνομά μου είναι ΑΛΗΘΕΙΑ.
    Κλείνω λέγοντας και θυμίζοντας πως ο ΛΟΓΟΣ του Θεού δεν καταρέει.




    Κατι μου θυμιζει αυτο... να δεις που μ'ειχανε πιασει και μου τα λεγανε...


    asxetos
    17.07.2007, 23:50
    Όταν το ηλιακό σας σύστημα Ήλιος - Απόλλων εισχωρήσει μέσα στο νέφος φωτονιών, για σαράντα οχτώ ώρες περίπου θα επικρατήσει απόλυτο σκοτάδι και μέχρι να εξισορροπηθούν οι συνθήκες φωτισμού ο ήλιος δεν θα φαίνεται πότε δύει και πότε ανατέλλει. Η Γαία θα βιώνει συνθήκες κόλασης. Ο Ουρανός θα φαίνεται γεμάτος από αστέρια που θα πέφτουν αλλά δεν θα φωτίζουν. Όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί μετά την παρέλευση δύο ημερών σκότους, θα κολυμπούν στο φως και για όσες μέρες το νέφος των φωτονίων θα καλύπτει την Γαία, οι άνθρωποι και τα ζώα θα μεταβληθούν σε φωτεινές πηγές ενέργειας και θα αυτοφωτίζονται από το φως που θα εκπέμπουν. Το σώμα τους θα γίνει διάφανο.

    Ανάλογα με την πυκνότητα του νέφους και τις ενεργειακές συνθήκες της περιοχής θα συμβαίνουν γεγονότα πρωτόγνωρα και ασύλληπτα από τους ανθρώπινους νόες. Οι επικοινωνίες για όλο το διάστημα επικάλυψης της Γαίας από το νέφος θα νεκρώσουν. Τα γήινα ηλεκτρομαγνητικά πεδία του πλανήτη θα μηδενιστούν και η μόνη ενέργεια που θα υπάρχει θα είναι η εκπεμπόμενη από το νέφος των φωτονίων. Η έλλειψη ενέργειας θα επηρεάσει τον χώρο και τον χρόνο και την ομαλή ροή των χρονικών γεγονότων. Τα πάντα θα αναιρούν τα πάντα. Αδυνατείτε να καταλάβετε τον ορισμό του αδιάστατου χωροχρόνου. Θα σας δημιουργηθεί η εντύπωση οτι βιώνετε σε άχρονο κόσμο. Θα ζείτε στο πουθενά ' τα πάντα θα γίνονται ακαριαία και αφύσικα.

    Στον ουρανό θα δημιουργηθούν παράξενα φωτεινά νέφη με παράξενα χρώματα, που θα μοιάζουν με πολύχρωμες φλόγες φωτιάς. Θα οξυνθούν όλες οι ανθρώπινες αισθήσεις, ιδιαίτερα η όραση και η ακοή. Θα υπάρξουν προβλήματα όρασης, λόγω έντασης και διάρκειας του απολύτου φωτός.

    Κάτω από τον συνεχή βομβαρδισμό των φωτονίων του νέφουυς, θα μεταβληθεί η μοριακή δομή των ζωντανών οργανισμών και του ανθρώπου, ο οποίος θα είναι σε θέση να παρακολουθεί τις μεταβολές του οργανισμού του. Το ανθρώπινο σώμα θα αραιώσει μέχρι το σημείο της αεριώδους κατάστασης, χωρίς να απολέσει τίποτα από τα ανθρώπινα γνωρίσματα. Θα είναι μια διαφανής ενεργειακή φιγούρα με απίστευτες δυνατότητες. Όσοι βρίσκονται σε υπόγειες εγκαταστάσεις θα παραμείνουν στην υλική τους κατάσταση. Πολλοί ανθρώπινοι οργανισμοί θα παρουσιάσουν φαινόμενα υπερφόρτισης και θα μεταπέσουν σε αιθερικές οντότητες ή ενεργεικά ολογράμματα.

    Την περίοδο αυτή της Γαίας, οι άνθρωποι θα έχουν δυνατότητα άμεσης επικοινωνίας με υπερβατικές οντότητες τέταρτης και πέμπτης διάστασης. Τα διαστρικά ταξίδια στους πλανήτες του ηλιακού σας συστήματος θα είναι θέμα επιθυμίας του ανθρώπου. Ο άνθρωπος θα ανακαλύψει τις κοσμικές γέφυρες που χρησιμοποιούν οι ουράνιες οντότητες όταν επισκέπτονται την Γαία.

    Η σκέψη παράγει αόρατο φως, άγνωστο στη γήινη τεχνολογία και αυτό είναι που μορφοποιεί και μεταφέρει τις εικόνες της σκέψεως, αλλά και τον ίδιο τον άνθρωπο όταν ανακαλύπτει την ύπαρξη και τη χρήση του.

    Απο.. άγνωστο.

    Το γήινο μαγνητικό πεδίο - που μας προστατεύει από τη θανάσιμη ακτινοβολία που φθάνει από το εξωτερικό διάστημα - αποδυναμώνεται εντυπωσιακά.
    asxetos-(ο δημιουργος της καταστροφης).
    εγώ παντως πρόλαβα και βρήκα την Ευα μου
    okanenas
    18.07.2007, 00:11
    Φίλε asxetos το δικαιούσαι




    Ποιος να ξέρει στο βλέμα του πίσω τι κρύβει ο Θεός για μας...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : okanenas στις 18-07-2007 00:12 ]


    επισυναπτόμενα: palmas.gif 
    asxetos
    18.07.2007, 00:31
    μην ανησυχειτε παντως ο αγιος Καρολος δεν θα μας εγκαταλειψει....



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 18-07-2007 00:45 ]


    επισυναπτόμενα: ____ ____.jpg 
    Desmar
    20.07.2007, 11:12
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 17-07-2007 στις 23:50 έγραψε...

    Όταν το ηλιακό σας σύστημα Ήλιος - Απόλλων εισχωρήσει μέσα στο νέφος φωτονιών, για σαράντα οχτώ ώρες περίπου θα επικρατήσει απόλυτο σκοτάδι και μέχρι να εξισορροπηθούν οι συνθήκες φωτισμού ο ήλιος δεν θα φαίνεται πότε δύει και πότε ανατέλλει. Η Γαία θα βιώνει συνθήκες κόλασης. Ο Ουρανός θα φαίνεται γεμάτος από αστέρια που θα πέφτουν αλλά δεν θα φωτίζουν. Όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί μετά την παρέλευση δύο ημερών σκότους, θα κολυμπούν στο φως και για όσες μέρες το νέφος των φωτονίων θα καλύπτει την Γαία, οι άνθρωποι και τα ζώα θα μεταβληθούν σε φωτεινές πηγές ενέργειας και θα αυτοφωτίζονται από το φως που θα εκπέμπουν. Το σώμα τους θα γίνει διάφανο.

    Ανάλογα με την πυκνότητα του νέφους και τις ενεργειακές συνθήκες της περιοχής θα συμβαίνουν γεγονότα πρωτόγνωρα και ασύλληπτα από τους ανθρώπινους νόες. Οι επικοινωνίες για όλο το διάστημα επικάλυψης της Γαίας από το νέφος θα νεκρώσουν. Τα γήινα ηλεκτρομαγνητικά πεδία του πλανήτη θα μηδενιστούν και η μόνη ενέργεια που θα υπάρχει θα είναι η εκπεμπόμενη από το νέφος των φωτονίων. Η έλλειψη ενέργειας θα επηρεάσει τον χώρο και τον χρόνο και την ομαλή ροή των χρονικών γεγονότων. Τα πάντα θα αναιρούν τα πάντα. Αδυνατείτε να καταλάβετε τον ορισμό του αδιάστατου χωροχρόνου. Θα σας δημιουργηθεί η εντύπωση οτι βιώνετε σε άχρονο κόσμο. Θα ζείτε στο πουθενά ' τα πάντα θα γίνονται ακαριαία και αφύσικα.

    Στον ουρανό θα δημιουργηθούν παράξενα φωτεινά νέφη με παράξενα χρώματα, που θα μοιάζουν με πολύχρωμες φλόγες φωτιάς. Θα οξυνθούν όλες οι ανθρώπινες αισθήσεις, ιδιαίτερα η όραση και η ακοή. Θα υπάρξουν προβλήματα όρασης, λόγω έντασης και διάρκειας του απολύτου φωτός.

    Κάτω από τον συνεχή βομβαρδισμό των φωτονίων του νέφουυς, θα μεταβληθεί η μοριακή δομή των ζωντανών οργανισμών και του ανθρώπου, ο οποίος θα είναι σε θέση να παρακολουθεί τις μεταβολές του οργανισμού του. Το ανθρώπινο σώμα θα αραιώσει μέχρι το σημείο της αεριώδους κατάστασης, χωρίς να απολέσει τίποτα από τα ανθρώπινα γνωρίσματα. Θα είναι μια διαφανής ενεργειακή φιγούρα με απίστευτες δυνατότητες. Όσοι βρίσκονται σε υπόγειες εγκαταστάσεις θα παραμείνουν στην υλική τους κατάσταση. Πολλοί ανθρώπινοι οργανισμοί θα παρουσιάσουν φαινόμενα υπερφόρτισης και θα μεταπέσουν σε αιθερικές οντότητες ή ενεργεικά ολογράμματα.

    Την περίοδο αυτή της Γαίας, οι άνθρωποι θα έχουν δυνατότητα άμεσης επικοινωνίας με υπερβατικές οντότητες τέταρτης και πέμπτης διάστασης. Τα διαστρικά ταξίδια στους πλανήτες του ηλιακού σας συστήματος θα είναι θέμα επιθυμίας του ανθρώπου. Ο άνθρωπος θα ανακαλύψει τις κοσμικές γέφυρες που χρησιμοποιούν οι ουράνιες οντότητες όταν επισκέπτονται την Γαία.

    Η σκέψη παράγει αόρατο φως, άγνωστο στη γήινη τεχνολογία και αυτό είναι που μορφοποιεί και μεταφέρει τις εικόνες της σκέψεως, αλλά και τον ίδιο τον άνθρωπο όταν ανακαλύπτει την ύπαρξη και τη χρήση του.

    Απο.. άγνωστο.

    Το γήινο μαγνητικό πεδίο - που μας προστατεύει από τη θανάσιμη ακτινοβολία που φθάνει από το εξωτερικό διάστημα - αποδυναμώνεται εντυπωσιακά.
    asxetos-(ο δημιουργος της καταστροφης).
    εγώ παντως πρόλαβα και βρήκα την Ευα μου



    ...και για όσους θέλουν περισσότερη ενημέρωση σχετικά με την προαναφερθείσα πληροφόρηση ... check this out!!!

    http://www.blackstate.gr/nefosfo.htm




    Tren
    20.07.2007, 11:42
    Τζαμπα τα κοπια μου..τζαμπα οι αντιρυτιδικες..τζαμπα οι υδατικες...τζαμπα τα αντιηλιακα.. μπου χουουουου!

    Ολα αυτα για να γινω φωτονιο???


    Asxete τι δεικτη προστασιας μου προτεινεις για τα παραξενα φωτεινα νεφη???
    Desmar
    20.07.2007, 11:51
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 20-07-2007 στις 11:18 έγραψε...

    Βαλθηκατε να με απομουρλανετε, εδω μεσα

    Desmar



    ... ...κοίτα φιλενάδα ... η τρέλα θέλει καλή παρέα ...με αυτή την έννοια ΝΑΙ! αυτό προσπαθούμε να κάνουμε ...

    Σκεφτόμουν ότι αν μου ζητούσαν να διαλέξω ποιόν τύπο προτιμώ ...πάω περισσότερο δηλαδή (σαν χαρακτήρα εννοώ) τον Αδάμ ή την Εύα ... ...θα διάλεγα την Λίλιθ ... γιατί ήταν πιο ...πως να το πω ... allegro τύπος ...πιο παθιασμένος και σίγουρα διέθετε μια μεγαλύτερη τρέλα !!!

    Είμαι off topic???


    asxetos
    20.07.2007, 11:53
    γλυκυτάτη μου tren νομίζω οτι ο δείκτης προστασίας του αντιηλιακού που ζητάς δεν υπάρχει...... ....υπάρχει όμως ο θεός...γι' αυτό πίστευε και μοι ερεύνα
    Ενας άνθρωπος μπορεί να μας σώσει...........Λουκαααααααααααα που είσαι....?



    επισυναπτόμενα: luka_01adxhlk.jpg