ελληνική μουσική
    672 online   ·  210.830 μέλη

    Απ: EPIPHONE EJ-200 θα ήθελα τη γνώμη σας

    tolis77
    24.10.2013, 10:20

    Καλημέρα

    Θα ήθελα τη γνώμη όσων έχουν ασχοληθεί με το θέμα κινέζικες ,αμερικανικές , ταιβανεζικες κτλ κιθάρες γιατί θέλω να κάνω μια αγορά και ψάχνοντας στο διαδίκτυο έχω προβληματιστεί αρκετά , και για να είμαι ποιο συγκεκριμένος το βλέμμα μου έπεσε επάνω στην  Epiphone ej-200 ,  διαβάζοντας λοιπόν σε διάφορα site  οι γνώμες διίστανται σχετικά με την τιμή , άλλοι είναι κάθετοι πως με 350 ευρο δεν παίρνεις τη καθαρά αμερικανική Epiphone , άλλοι  έχουν διαφορετική γνώμη , τελικά τη ισχύει ; η Epiphone ej -200  κυμαίνετε στα online shop από 310 έως 350 , είναι το γνήσιο προϊόν η κάποια πατέντα;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την tolis77, 24-10-2013 10:38 ]


    JULIOS
    24.10.2013, 12:10

    Ολες οι epi κατασκευαζονται πλεον στην Κινα(Εκτος αν εχει καποια μοντελα απο Κορεα που δε μου ερχονται στο μυαλο).Παλαιότερα (κ εννοω δεκαετιες 1990 κ 2000) ειχαν μοντελα απο Κορεα και καποιες απο Ιαπωνια.Αν σου αρεσει το οργανο (το οτι ειναι απο την Κινα δεν σημαινει πως ειναι κ κακο οργανο) κ σου κανει να το παρεις.Απλα να ξερεις πως σε αυτες τις τιμες υπαρχουν κ αλλες αξιολογες κ εξισου καλες αν οχι καλυτερες λυσεις.(Μια εταιρια ειναι η Cort που στα εργοστασια της εδω κ 40 χρονια κατασκευαζονται πολλες κιθαρες απο γνωστα brand του χωρου κ η οποιο βγαζει κ δικα της οργανα πολυ καλα).

    Παντως Αμερικάνικο οργανο στα λεφτα που δινεις ουτε μεταχειρισμένο δεν θα βρεις.Γι αυτο να εισαι σιγουρος.


    tolis77
    24.10.2013, 20:31

    Ευχαριστώ φιλέ μου για το σχόλιο σου, δεν είμαι γνωστής καθόλου στο αντικείμενο αυτό, 3 χρόνια παίζω κιθάρα και έχω μια Yamaha , θα κοιτάξω και για τις cort που ανέφερες και θα αποφασίσω , να είσαι καλά 


    JULIOS
    25.10.2013, 11:25

    Την Cort την εφερα ως παραδειγμα value for money σε οργανα στις τιμες που παιζεις.

    Εχει κ αλλες αρκετες εταιριες/οργανα που μπορεις/πρεπει να ψαξεις.

    Πανω απο ολα δοκιμαζε ξανα κ ξανα τι σου κανει στο χερι

    Κ μην σνομπαρεις την Yamaha.Δεν ξερω τι κιθαρα εχεις αλλα και η Yamaha εχει καλες ακουστικές σε αυτη την κατηγορία.

    ;)


    tolis77
    26.10.2013, 09:44

    Καλημέρα … βασικά δε σνομπάρω απολυτός τίποτα σε ότι είναι στο κατοχή μου γιατί όταν παίρνεις κάτι είναι καθαρά από επιλογή δική μας και πρέπει να το σεβόμαστε γιατί κάνουμε τη δουλεία μας , απλά θεωρώ τις Yamaha εξαιρετικά δύσκολες στο παίξιμο ( για έμενα πάντα ) έχουν αρκετά σκληρό μανίκι . Η Yamaha που έχω είναι η FG-720S και έχει απίστευτα σκληρό παίξιμο , τολμώ να τη συγκρίνω με μια 12 χορδή Takamine που είχα δοκιμάσει και ήταν σα τσιμέντο , αλλά αυτά όπως και να έχει είναι γούστα και με τη τρόπο παίζει ο καθένας. Τώρα θα μου πεις αφού έχεις όργανο στα χρήματα αυτά γιατί δε παίρνεις ένα καλύτερο ,η απαντηση είναι γιατι εχω τρυπιες τσεπες , ειμαι αυτό που λεμε στη βραση κολαει το σίδερο , αν δε το κάνω τώρα που τα έχω μετά δεν θα μπορώ να πάρω ούτε χορδές όχι κιθάρα χεχε  .... Στην Epiphone κατέληξα ποιο πολύ για τον γεμάτο ήχο που προσφέρει , για της πολύ καλές κριτικές που ακούω για αυτό το μοντέλο σε σχέση με την τιμή του και τελευταίο για την ομορφιά της . Αν έχεις υπόψην κάτι άλλο σε αυτή τη τιμή καλύτερο ριχτώ να το τσεκάρω , δεν έχω  καταλήξει οριστικά ακόμη , κάθε άποψη δεκτή  :)


    -----------------

    Το αδοκίμαστο και το απ' αλλού φερμένο δεν τ' αντέχουν οι άνθρωποι

    [ τροποποιήθηκε από τον/την tolis77, 26-10-2013 09:48 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την tolis77, 26-10-2013 09:57 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την tolis77, 26-10-2013 09:58 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την tolis77, 26-10-2013 09:58 ]


    JULIOS
    26.10.2013, 11:38

    Προφανως κ ολα τα οργανα δεν κανουν για ολους.Αλλωστε γι αυτο ειπα οτι το βασικο ειναι να δοκιμασεις οσα οργανα μπορεις παραπανω κ να αποφασισεις τι σου ταιριαζει εσενα καλυτερα.Αυτο που εγραψα ειναι οτι κ η Yamaha σε αυτα τα χρηματα εχει καλα οργανα σε σχεση με τον ανταγωνισμο.Αυτο δε σημαινει οτι θα σου αρεσουν ή οτι σε βολευουν.Εφοσον σου αρεσει ο ηχος της epi,δοκιμασε την κ αμα σου κατσει καλα στο χερι να την παρεις.Παντως οι διαφορες στα χρηματα που δινεις δεν ειναι κ τοσες μεγαλες (κατα την γνωμη μου).Στα πλαισια αυτα σου ειπα οτι ειπα.Τσεκαρε κ τις Tanglewood αν θες.Ειναι τιμια οργανα.


    -----------------

    "The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play 
     Oh, the eagle, the eagle flies on Friday Saturday I'll go out and play 
     Sunday I'll go to church, and I fall on my knees and pray.." B.B King 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 26-10-2013 11:38 ]