ελληνική μουσική
    471 online   ·  210.845 μέλη

    Θεσσαλονίκη,τουριστικός προορισμός:στην τύχη,στα λόγια...Στην πράξη;

    optiras
    24.10.2013, 17:01

    Τα τελευταία χρόνια η πόλη μας παρουσιάζεται ως ανερχόμενος τουριστικός προορισμός...Μάλιστα,αυτό παρουσιάζεται και ως έργο της δημοτικής αρχής μπουτάρη, της οποίας η θητεία τελειώνει και το έργο της θα αποτιμηθεί στις ερχόμενες δημοτικές εκλογές, τον επόμενο Μάϊο...

    Βαυκαλιζόμαστε,οι θεσσαλονικείς ,ότι η Θεσσαλονίκη έχει πολλά να προσφέρει σαν τουριστικός πόλος...Είναι όμως έτσι;

    Ποια είναι η τωρινή κατάσταση;Οι υποδομές υπάρχουν;Λειτουργούν καλά;Πως το βλέπουν οι τουρίστες;Την ξέρουν;

    Η τουριστική σαιζόν τελειώνει...Να κάνουμε έναν απολογισμό;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την optiras, 19-11-2013 07:10 ]


    optiras
    25.10.2013, 12:55

    Φέτος πολλοί ιταλοί θέλησαν να έρθουν διακοπές στην ελλάδα και για να μας στηρίξουν...Κάλεσα,λοιπόν, φίλους μου και γνωστούς στην Θεσσαλονίκη...

    Για πολλούς η πόλη ήταν άγνωστη...

    Μερικοί είχαν την εντύπωση πως δεν θα είχε τίποτα να πει σαν πόλη...Λόγω του ότι έχω πολλές επαφές με Μπολόνια (η πάλαι ποτέ πρωτεύουσα του ιταλικού μπάσκετ,η μόνη πόλη της ιταλίας που είχε δυο ομάδες μπάσκετ στην Ά εθνική κατηγορία για πολλά χρόνια) κάποιοι θυμόντουσαν την Θεσσαλονίκη σαν την μπασκετούπολη, ενθυμούμενοι τις ιστορικές κόντρες στα ευρωπαϊκά κύπελα π.χ. μεταξύ ΠΑΟΚ και VIRTUS Bologna ).

    Οι πιο πολιτικοποιημένοι και δραστήριοι στα πολιτικά θέματα θυμόντουσαν ότι Μπολόνια και Θεσσαλονίκη είναι αδελφοποιημένοι Δήμοι..

    Χρειάστηκε λοιπόν να κάνω αυτό που έκανε με εμένα ο ελβετικός οργανισμός τουρισμού:κάποια στιγμή σε ένα ταξίδι στην ιταλία πέτυχα έναν πάγκο με ελβετούς σε κάποια πλατεία που ρωτούσαν αν ήθελε κανείς πληροφορίες, φυλλάδια,οδηγίες για τουρισμό στην ελβετία.Έδωσα e-mail  και διεύθυνση στην ιταλία αλλά δεν περίμενα τίποτα (κρίνοντας από τις ανάλογες ενέργειες που κάνει ο εοτ).Αντίθετα οι ελβετοί μου στέλνουν ελκυστικότατο ενημερωτικό φυλλάδιο (news letter) στην ηλεκτρονική θυτρίδα,μου έστειλαν ένα πακέτο μεγάλο με φυλλάδια/βιβλία ταχυδρομικά και με e-mail μου έστειλαν το κινητό κάποιου υπαλλήλου για απορίες/βοήθεια για την περιοχή που είχα εκδηλώσει ενδιαφέρον )...

    Έκανα λοιπόν και εγώ τα ίδια για τους γνωστούς και φίλους και έτσι κάποιοι αντί να πάνε στους γνωστούς προορισμούς (νησιά, νησιά, νησιά) ήρθαν και κατά εδώ μεριά,στην άγνωστη, για αυτούς  Θεσσαλονίκη!!!

    Με βάση λοιπόν αυτή την εμπειρία θα αναφέρω πως είδαν αυτοί την Θεσσαλονίκη σαν τουριστικό προορισμό.....

    θα αναφέρω και κάποιες προτάσεις,ιδέες που συζητήσαμε...


    optiras
    27.10.2013, 12:16

    Κλασσική περίπτωση της ανεπάρκειας των αρχών της πόλης είναι αυτό που συνέβη φέτος το καλοκαίρι, κατά την διάρκεια της φουλ τουριστικής σαιζόν.

    Στην λεωφόρο μπροστά στο "βασιλικό θέατρο" -άλλο έκτρωμα της πόλης και αυτό- σταματάν τα τουριστικά λεωφορεία για vα αφήσουν τον κόσμο, όταν βρουν χώρο,αλλιώς κάνουν διπλοπαρκαρίσματα...Όσοι λοιπόν κάνουμε την ποδηλατάδα μας ή τον περίπατό μας από αυτό τον δρόμο μια και η παραλία φυλακίστηκε πίσω από τις σιδεριές του εργοταξίου (που πηγαίνει με ρυθμούς αργότερους και από αυτούς της χελώνας), συναντούσαμε συνέχεια τουρίστες που διαμαρτύρονταν γιατί ενώ ήθελαν να βγάλουν μια αναμνηστική φωτογραφία στο άγαλμα του μεγάλου αλεξάνδρου, ήταν υποχρεωμένοι να το κοιτούν πίσω από τα κάγγελα και εξ' αποστάσεως.Οπως δείχνουν και οι κάτωθι φωτογραφίες που έβγαλα τον Αύγουστο.

    Η πρώτη δείχνει πως βλέπει το άγαλμα ο μέσος τουρίστας:

    Η δεύτερη, από απόσταση, δείχνει τα κάγγελα που φράζουν την πρόσβαση:

    Η τρίτη βγήκε από κινητό.Την έβγαλα για τουρίστα, ο οποίος είχε έρθει οδικώς, περνώντας πριν από τα σκόπια-όπου ο μέγας αλέξανδρος είναι ελεύθερος, δεν φυλακίζεται από κάγγελα.Ο συγκεκριμένος είχε φωτογραφική μηχανή DSLR αλλά κινητό με μάπα φωτογραφική μηχανή.Πέρασα λοιπόν το κινητό μου μέσα από τα κάγγελα (η DSLR λόγω μεγέθους δεν περνά...) και τράβηξα την φωτογραφία, για τον τουρίστα που πιθανώς να μην ξαναρχόταν στην Θεσσαλονίκη...:

    Παρατηρώντας την τρίτη φωτογραφία,φαίνεται καθαρά ότι ,παρά το γεγονός ότι τα έργα δεν είχαν τελειώσει, θα μπορούσε να επιτρέπεται πρόσβαση στο άγαλμα,που είναι ένα από τα σημεία αναφοράς της πόλης.

    Στην τέταρτη φωτογραφία φαίνεται η μεγάλη φυλακή του μεγάλου αλεξάνδρου από την μεριά της θάλασσας:

    Στο βάθος διακρίνεται η σειρά των παρκαρισμένων λεωφορείων.

    Παρατηρεί,όποιος είχε επισκεφθεί την περιοχή πριν την ανάπλαση και "αναβάθμιση", ότι κόπηκαν δεκάδες δέντρα-προφανώς στα πλαίσια του πολέμου που έχει κηρύξει η δημοτική αρχή κατά των δέντρων (θα ανεβάσω θέμα).

    Μπράβο λοιπόν στην τοπική αυτοδιοίκηση για τον ζαμανφουτισμό της, για το καφενιλίκι της, την ασχετοσύνη της όσον αφορά την τουριστική προβολή της πόλης!Έρχονται όμως εκλογές και θα αποτιμηθεί το έργο της στις κάλπες!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την optiras, 28-10-2013 10:33 ]


    optiras
    29.10.2013, 19:57

    Ένα άλλο θέμα είναι η λειτουργία των γραφείων τουριστικών πληροφοριών

    1)Γραφείο Αεροδρομίου

    Υπήρχε γραφείο στις αφίξεις, στην αίθουσα παραλαβής αποσκευών, δίπλα στο γραφείο απωλεσθέντων αποσκευών το οποίο συνήθως ήταν κλειστό-δεν υπήρχε κανείς και υπήρχαν μόνο κάποια φυλλάδια αφημένα...

    Φέτος , τυχαία ανακάλυψα ότι υπάρχει και έξω μακρυά από την έξοδο επιβατών σε άσχετο μέρος, δίπλα στις τουαλέτες (έτσι το ανακάλυψα).

    Το ωράριο λειτουργίας δεν αναγράφεται και ρωτόντας μαθαίνεις ότι λειτουργεί Δευτέρα-Παρασκευή 08:00-14:00,κανονικά θα ήταν ανοιχτό και απόγευμα αλλά λόγω έλλειψης προσωπικού είναι κλειστό.

    Υπήρχαν φυλλάδια σε ελληνικά και άλλες γλώσσες για Θεσσαλονίκη , Χαλκιδική, Κεντρική μακεδονία και για κάποια μουσεία, όχι όμως όλα

    Πάλι καλά που δεν ήταν κλειστό λόγω διακοπών του προσωπικού δηλαδή...Και μιλάμε για φουλ σαιζόν...

    2)ΕΟΤ, Γραφείο Πληροφοριών Θεσσαλονίκης, οδός Τσιμισκή (από εδώ και η φωτογραφεία, αξιοσημείωτο, μιας και είναι το μοναδικό γραφείο τουριστικών πληροφοριών που αναγράφει ωράριο)...Παλιότερα στο γραφείο αυτό δεν ήξεραν ότι στην Θεσσαλονίκη διεξαγόταν η εκδήλωση "Βοροινα" που γινόταν την ίδια μέρα....Βρίσκεις κάποια φυλλάδια, άλλα πάλι έχουν τελειώσει

    3)Visitors information Kiosk, πλατεία Αριστοτέλους

    Και εδώ δεν αναγράφεται πουθενά το ωράριο λειτουργίας.Είναι το μόνο γραφείο όμως που έχει λογικό ωράριο λειτουργίας:

    Κάθε μέρα 09:00-21:00

    Σχετικά εξυπηρετικό, δεν ήξερα όλα τα μουσεία, δεν υπήρχαν όλα τα φυλλάδια

    Κανονικά υπάρχουν ακόμα άλλα δυο σημεία πληροφόρησης:

    -το κίοσκι στην καμάρα που ήταν πάντα κλειστό και δεν έγραφε τίποτα

    To

    -ένα γκισέ στο σταθμό επιβατών στο λιμάνι που όμως βρίκαμε κλειστό

    Θεωρητικά υπάρχει το κέντρο πληροφόρησης του Δήμου, στην Π. Συνδίκα 24 το οποίο όμως δεν επισκεφθήκαμε

    Μερικές γενικές παρατηρήσεις:κανονικά όλα τα γραφεία θα πρέπει να λειτουργούν συντονισμένα, ακόμα καλύτερα υπό την εποπτέια του ίδου φορέα...Απαράδεκτο το γεγονός ότι πρέπει να επισκεφθείς τρία γραφεία για να μαζέψεις ότι φυλλάδια υπάρχουν, μια και σε κάθε γραφείο βρίσκεις διαφορετικά..

    Ερώτηση:μια και οι υπάλληλοι δουλεύουν οκτάωρο, δεν γίνεται κατανοητό γιατί τα γραφεία Εοτ και αεροδρομίου είναι ανοικτά μόνο 6 ώρες...Ακόμα είναι γνωστό ότι το χειμώνα στο αεροδρόμιο δεν κουνιέται ψυχή λόγω του ότι οι πτησεις είναι ελάχιστες.Ακόμα, τότε τουρίστες δεν υπάρχουν:μήπως θα ήταν καλύτερα να δουλεύουν φουλ τα γραφεία την τουριστική σαιζόν και να είναι κλειστά τον χειμώνα, όταν και δεν χρειάζονται...;

    Τέλος η παρατήρηση της τελείως άστοχης τοποθέτησης του γραφείου πληροφοριών του αεροδρομίου: αν ο τουρίστας που έρχεται δεν θελήσει να πάει στην τουαλέτα είναι απίθανο να το εντοπίσει....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την optiras, 29-10-2013 21:00 ]


    Hastaroth
    29.10.2013, 21:40

    1.Αυτό το κιόσκι στην πλατεία Αριστοτέλους δέν θα μπορούσε να είναι κάαπως πιό καλαίσθητο;Σάν κονσερβοκούτι ξεχασμένο μοιάζει-και επίσης "χαλάει" όλη την εικόνα τής πλατείας.

    2.Τί έργα γίνονται στην παραλία;

    3.Δοθέντος ότι πολλοί τουρίστες έρχονται στην Θεσσαλονίκη όχι μόνο γιά να δούν την πόλη (που έχει σημαντικά αξιοθέατα) αλλά και γιά να πάνε στους υπόλοιπους τουριστικούς προορισμούς τής Βόρειας Ελλάδας καθώς και στά νησιά,νομίζω πως θα έπρεπε οι αρμόδιοι να δώσουν περισσότερη προσοχή στην πόλη,ώστε να γίνη ΚΑΙ διαμετακομιστικός κόμβος.

    4.Αυτό το έρημον το λιμάνι τής πόλης θα εκσυγχρονιστή και θα ορθολογιστή κάποτε;

    5.Τουλάχιστον ο σιδηροδρομικός σταθμός είναι-ήδη εδώ και πολλά χρόνια-πολύ καλύτερος και λειτουργικώτερος απ'την Καραγκιόζειον παράγκα που έχουμε εμείς εδώ στην Αθήνα.Είναι επίσης και σχετικώς καθαρώτερος (δέν είναι βεβαίως Gare D'austerlitz αλλά δέν είναι και αχούρι).Αν μάλιστα το κυλικείο/εστιατόριό του ήταν κάπως πιό φτηνό,δέν θα είχα λόγο να γκρινιάζω......


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    29.10.2013, 22:21

    Καλησπέρα, optiras. Έχω επισκεφθεί αρκετές φορές τη Θεσσαλονίκη τα τελευταία δέκα χρόνια (μία με δύο φορές το χρόνο). Η πρώτη μου φορά ήταν να επισκεφθώ όσο το δυνατόν περισσότερα μουσεία και αξιοθέατα. Και το έκανα. Οι εντυπώσεις μου ήταν οι ίδιες με αυτές της Αθήνας. Λιγοστοί επισκέπτες και ελάχιστοι από αυτούς από άλλες χώρες εκτός από την Ελλάδα. Όλα αυτά τα χρόνια α αριθμός των ανθρώπων από τις Βαλκανικές χώρες όλο και αυξάνεται, όπως λέμε με μια δόση ειρωνείας ότι το επίπεδο ανεβαίνει. Έχω σχηματίσει την χειρότερη εντύπωση για το αεροδρόμιο της συμπρωτεύουσας, το οποίο δίνει την αίσθηση της εγκατάλειψης. Αντίθετα, η γνώμη μου για το σιδηροδομικό σταθμό της πόλης είναι σαφώς πολύ καλύτερη και αυτό σε σύγκριση με το σταθμό Λαρίσης στην Αθήνα. Τώρα, ας πάμε στο οδικό δίκτυο της πόλης. Το μόνο καλό σημείο της πόλης είναι ο παραλιακός δρόμος και η πλατεία Αριστοτέλους. Ο δρόμος από το σιδηροδομικό σταθμό της πόλης μέχρι το κέντρο είναι διάτρητος και μετά βίας φθάνεις στο κέντρο, ενώ ο δρόμος από το αεροδρόμιο στο κέντρο είναι ανεκτός. Να μιλήσουμε και λίγο για τους οδηγούς ταξί. Όπως σε κάθε επάγγελμα υπάρχουν οι επαγγελματίες και οι μη επαγγελματίες. Οι Θεσσαλονικείς οδηγοί ταξί, τουλάχιστον αυτοί που έχω συναντήσει, είναι σκέτοι φραγκοφονιάδες. Βέβαια, δεν εξαιρώ τους Αθηναίους οδηγούς ταξί από αυτή τη κατηγορία. Από τα προάστια που έχω επισκεφθεί (Χαριλάου, Τούμπα, Καλαμαριά) έχω πειστεί ότι οι άνθρωποι έχουν έντονα τη νοοτροπία της επαρχίας και σε γενικές γραμμές είναι χαλαροί και ντόμπροι. Όμως λίγο ευγένεια δεν βλάπτει. Η αγορά της Θεσσαλονίκης (εννοώ τον εμπορικό κόσμο) είναι καλύτερη από αυτή της Αθήνας. Όσον αφορά τη κουζίνα της πόλης σου είναι γεμάτη φαντασία και καλύτερη από αυτή της Αθήνας. Δεν αναφέρομαι στα τουριστικά μέρη (Λαδάδικα και παραλία). Ελπίζω να μη σε προσέβαλα για τη πόλη σου, αλλά είπα τη γνώμη μου με τα μάτια της Αθηναίας ή μάλλον Πειραιώτισσας. Σε ευχαριστώ για την ανοχή-κατανόηση σου και ελπίζω να μου στείλεις με Π.Μ. το μικρό σου όνομα. Με εκτίμηση, Ε.Σ.


    optiras
    29.10.2013, 22:33

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 29.10.2013, 21:40 έγραψε...

    1.Αυτό το κιόσκι στην πλατεία Αριστοτέλους δέν θα μπορούσε να είναι κάαπως πιό καλαίσθητο;Σάν κονσερβοκούτι ξεχασμένο μοιάζει-και επίσης "χαλάει" όλη την εικόνα τής πλατείας.

    Έχεις απόλυτο δίκιο...Αυτός είναι και ο λόγος που έβαλα την φωτογραφία...Χώροι -μαγαζιά υπάρχουν στην πλατεία, δεν γίνεται κατανοητό γιατί στήθηκε κάτι τόσο ξένο με την γενική ατμόσφαιρα της πλατείας...Θα μπορούσε να παραχωρηθεί κάποιος χώρος του παρακείμενου Ολύμπιον...ακόμα και η τοποθέτηση διακόπτει την συνέχεια της πλατείας....

    Την ίδια γκάφα έκαναν και με το κιόσκι στην καμάρα...Σε αυτή την περίπτωση δεν γίνεται κατανοητό γιατί αφού δεν το χρησιμοποιούν δεν το απομακρύνουν και το αφήνουν να σχημαίνει την περιοχή...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 29.10.2013, 21:40 έγραψε...

    2.Τί έργα γίνονται στην παραλία;

    Δυστυχώς η παραλία ανάμεσα στον Λευκό πύργο και τον ιστιοπλοϊκό όμιλο Θεσσαλονίκης (η προβλήτα που προεξέχει στον χάρτη μετά το Μακεδονία Παλάς) έχει μετατραπεί σε απέραντο γιαπί...Το καρακιτσαριό βασιλεύει, τα δέντρα αποδεκατίστηκαν, κάγκελα και τείχη κρύβουν και φυλακίζουν την θάλασσα...Τόνοι τσιμέντου θα καλύψουν την περιοχή...

    Οι διαμαρτυρίες είναι ελάχιστες

    Το έργο έχει σχεδιαστει από την προηγούμενη δημοτική αρχή-αυτή που πήγε στην φυλακή...όλοι ελπίζαμε ότι το αίσχος δεν θα συνεχιζόταν με την τωρινή δημοτική αρχή αλλά ο μπουτάρης αποδείχτηκε λίγος, κότεψε που λέμε και το αίχσος πραγματοποιήθηκε, αποδεικνύοντας ότι η δημοτική αρχή μπουτάρη είναι σχεδόν μια από τα ίδια με την προηγούμενη σε ελαφρά καλύτερη έκδοση...

    Που η υπέροχη ποδητάδα που απολάμβάναμε δίπλα στην θάλασσα;

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 29.10.2013, 21:40 έγραψε...

    3.Δοθέντος ότι πολλοί τουρίστες έρχονται στην Θεσσαλονίκη όχι μόνο γιά να δούν την πόλη (που έχει σημαντικά αξιοθέατα) αλλά και γιά να πάνε στους υπόλοιπους τουριστικούς προορισμούς τής Βόρειας Ελλάδας καθώς και στά νησιά,νομίζω πως θα έπρεπε οι αρμόδιοι να δώσουν περισσότερη προσοχή στην πόλη,ώστε να γίνη ΚΑΙ διαμετακομιστικός κόμβος.

    Πόλυ σωστή επισήμανση...είναι ένα θέμα πολύπλοκο....Είναι γνωστό ότι η διοίκηση μπουτάρη έφερε την Ryanair στην Θεσσαλονίκη με χρήματα που πληρώνει μόνο ο δήμος ενώ οι περισσότεροι τουρίστες που φθάνουν έτσι δεν μένουν στην Θεσσαλονίκη αλλά πηγαίνουν ή χαλκιδική ή πιερία...δεν ξέρω αν υπάρχει προστριβή για το ζήτημα που να οδηγεί σε συνεργασία τους φορείς...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 29.10.2013, 21:40 έγραψε...

    4.Αυτό το έρημον το λιμάνι τής πόλης θα εκσυγχρονιστή και θα ορθολογιστή κάποτε;

    Το λιμάνι έχει και χώρο αλλά και εγκαταστάσεις (το υπέροχο κτήριο του τελωνεία απλώς θα έπρεπε απλώς να αξιοποιηθεί σωστά)..Το πρόβλημα είναι ότι έχει ελάχιστη επιβατική κίνηση λόγω έλλειψης δρομολογίων....

    Κάποιες από τις μη χρησιμοποιούμενες αποθήκες έχουν μετατραπεί στα μουσεία φωτογραφίας και κινηματογράφου και μιά σε ένα καφέ

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 29.10.2013, 21:40 έγραψε...

    5.Τουλάχιστον ο σιδηροδρομικός σταθμός είναι-ήδη εδώ και πολλά χρόνια-πολύ καλύτερος και λειτουργικώτερος απ'την Καραγκιόζειον παράγκα που έχουμε εμείς εδώ στην Αθήνα.Είναι επίσης και σχετικώς καθαρώτερος (δέν είναι βεβαίως Gare D'austerlitz αλλά δέν είναι και αχούρι).Αν μάλιστα το κυλικείο/εστιατόριό του ήταν κάπως πιό φτηνό,δέν θα είχα λόγο να γκρινιάζω......

    Σαν σταθμός έχει το πρόβλήμα ότι έχει μετατραπεί σε εργοτάξιο του μετρό ο εξωτερικός του χώρος...Σαν υπηρεσίες είχε την χειρότερη πιάτσα ταξί της πόλης...Τα μαγαζιά μέσα δεν λένε κάτι το ιδιαίτερο...Τελευταία έχει κοπέι κάθε σύνδεση με το εξωτερικό...Το μόνο ενδιαφέρον είναι κάποια εκθέμετα μηχανές κτλ που εκτίθενται εκεί

    Σαν μνημείο ο Σταθμός Λαρίσσης είναι κόσμημα...Απλώς σαν σταθμός είναι ξεπερασμένος αλλά θα μπορούσε να αξιοποιηθεί σαν π.χ. μουσείο, όπως το σιδηροδρομικό μουσείο της Θεσσαλονίκης, ναι έχουμε και τέτοιο!!!Ποιος το ξέρει;Το επισκέφθηκε κανείς;


    optiras
    29.10.2013, 22:44

    Παράθεση:

    Το μέλος EVAGGELIASAKELLARIOU στις 29.10.2013, 22:21 έγραψε...
    Οι Θεσσαλονικείς οδηγοί ταξί, τουλάχιστον αυτοί που έχω συναντήσει, είναι σκέτοι φραγκοφονιάδες. Βέβαια, δεν εξαιρώ τους Αθηναίους οδηγούς ταξί από αυτή τη κατηγορία.

    Συμφωνώ και εγώ...Παρά το ότι έχω κάνει Αθήνα δυο χρονια -και οι αθηναίοι ταξιτζήδες δεν φημίζονται για καλά παιδιά_ τα χειρότερα επεισόδια με ταξιτζήδες μου συνέβησαν στη Θεσσαλονίκη...Τους αθηναίους ταξιτζήδες τους βρήκα απλά πονηρούς και καφενεία....

    Όντως ένα άλλο πρόβλημα για τον τουρισμό απότελούν οι ταξιτζήδες...

    Παράθεση:

    Το μέλος EVAGGELIASAKELLARIOU στις 29.10.2013, 22:21 έγραψε...

       Όσον αφορά τη κουζίνα της πόλης σου είναι γεμάτη φαντασία και καλύτερη από αυτή της Αθήνας. Δεν αναφέρομαι στα τουριστικά μέρη (Λαδάδικα και παραλία).

    Με τα προβλήματα της κουζίνας της πόλης θα ασχοληθώ σε άλλη απάντηση

    Παράθεση:

    Το μέλος EVAGGELIASAKELLARIOU στις 29.10.2013, 22:21 έγραψε...

    Ελπίζω να μη σε προσέβαλα για τη πόλη σου, αλλά είπα τη γνώμη μου με τα μάτια της Αθηναίας ή μάλλον Πειραιώτισσας. Σε ευχαριστώ για την ανοχή-κατανόηση σου και ελπίζω να μου στείλεις με Π.Μ. το μικρό σου όνομα. Με εκτίμηση, Ε.Σ.

    Δεν προσβλήθηκα καθόλου!Ίσα-ίσα, ο σκοπός του θέματος που ανέβασα είναι να διαπιστώσουμε, εμείς οι θεσσαλονικείς πως βλέπει την πόλη μας ο τουρίστας, έλληνας ή ξένος...Ίσα-ίσα, η απάντηση σου ήταν πολύ ενδιαφέρουσα

    [ τροποποιήθηκε από τον/την optiras, 31-10-2013 08:31 ]


    optiras
    09.11.2013, 11:15

    Θα ασχοληθώ λίγο με την εστίαση στην πόλη...

    Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι πως παρά το γεγονός ότι η ελλάδα θεωρείται από τις χώρες που πολλοί ξέρουν ξένες γλώσσες, στην εστίαση -αλλά και σε καφέ-υπάρχει πρόβλημα συνεννόησης .

    Ελάχιστοι σερβιτόροι/ες ήξεραν αγγλικά...Ακόμα πιο λίγοι ήταν σε θέση να εξηγήσουν το μενού στους τουρίστες...

    Εδώ ο δήμος και οι άλλοι φορείς θα έπρεπε να οργανώσουν σεμινάρια, να προσπαθήσουν να εκπαιδεύσουν τον κόσμο, συντονισμένα, με πρόγραμμα....

    Το πρόβλημα επιχειρήθηκε να λυθεί με καταλόγους σε ξένες γλώσσες...Σε διάφορα μαγαζιά βρήκαμε καταλόγους, μέχρι και σε γλώσσες που δεν θα περιμέναμε...

    Εντοπίστικε κατάλογος στα κινέζικα (Κρασοδικείο), σε αρκετά μαγαζιά υπήρχαν κατάλογοι στα ρώσσικα, τούρκικα,  στις πιο δημοφιλείς δυτικοευρωπαϊκές γλώσσες, μέχρι και στα ιταλικά υπήρχε κατάλογος...

    Από την εξέταση των καταλόγων στις γλώσσες που καταλαβαίνω εγώ αλλά και σε αυτές που καταλάβαιναν οι γνωστοί μου γινόταν αντιληπτό ότι οι μεταφράσεις δεν ήταν επαγγελματικές αλλά ερασιτεχνικές, υπήρχαν λάθη και γκάφες, παραλείψεις κτλ και στην ουσία δεν ήταν προϊόν κάποιας συντονισμένης προσπάθειας...Κάποιοι κατάλογοι περιορίζονταν στην απλή μετάφραση ονόματος του πιάτου χωρίς άλλα στοιχεία και ήταν ελλιπείς...Άλλοι κατάλογοι δεν ήταν καθόλου κατατοπιστικοί....

    Εδώ ο δήμος και οι άλλοι αρμόδιοι φορείς θα έπρεπε να επεμβούν, κανονίζοντας μεταφράσεις, με κάποια κριτίρια και ελέγχοντας το αποτέλεσμα...

    Μια αναφορά στον καλύτερο κατάλογο από αισθητικής μεριάς που εντόπισα: πρόκειται για τον κατάλογο του εστιατορίου Christofer στην λεωφόρο Μεγάλου Αλεξάνδρου, στον οποίο θα απένειμα το βραβείο του καταλόγου της χρονιάς.

    Μια άλλη παρατήρηση αφορά τις τιμές και την ποιότητα...

    Οι τιμές έχουν κατέβει σε όλα σχεδόν τα μαγαζιά με ελάχιστες εξαιρέσεις...

    Αυτό είναι και αποτέλεσμα της πρωτοβουλίας του δήμου "Thessaloniki food festival" και εδώ , <<τρώμε έξω Τρίτη με 10 ευρώ>> .Στον κατάλογο των εστιατορίων που συμμετέχουν παρατηρήθηκε ότι κάποια στοιχεία θέλουν ενημέρωση (π.χ. η διεύθυνση του εστιατορίου Tiffany's που μετεφέρθηκε στον ίδιο δρόμο αλλά πιο πάνω τον Σεπτέμβριο κτλ) ενώ δεν στάθηκε δυνατό να εντοπιστεί η ιστοσελίδα στα αγγλικά, παρα μόνο αυτό:

    βλέπε εδώ...

    Όσον αφορά την ποιότητα, είναι κοινή διαπίστωση πως με ελάχιστες εξαιρέσεις η πτώση τιμών συνοδεύτικε και με πτώση ποιότητας από λίγο έως πολυ, ανάλογα με την περίπτωση...Αυτό είναι κάτι που πρέπει να προσεχθεί...

    Και οι τεράστιες μερίδες περιορίστηκαν...



    [ τροποποιήθηκε από τον/την optiras, 09-11-2013 11:40 ]


    optiras
    10.11.2013, 11:26

    Στην απάντηση αυτή θα ασχοληθώ με τα τραινάκια, λεωφορεία, πλοία που οργανώνουν εκδρομούλες για τους τουρίστες....

    ένα από τα πρώτα πράγματα που διαπιστώνει κανείς-ξανά, ουφ!-είναι ότι δεν υπάρχει καμία ιστοσελίδα συγκεντρωτική με όλα αυτά (δήμε, δήμε είσαι εδώ;...)

    Η ενημέρωση του τουρίστα, επαφίεται στην γκούγκλ ή στον πατριωτισμό του..θεσσαλονικιού-που τυχαίνει να ξέρει...

    1)ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ

    Υπάρχουν δυό επιλογές:

    α) Πολιτιστική Γραμμή ΟΑΣΘ (γραμμή 50)

    και εδώ

    β) Περιήγηση με ανοιχτό λεωφορείο

    2)ΤΡΑΙΝΑ

    α) υπάρχει τραίνάκι τουριστικό που κάνει γύρες στην πόλη. Πάλι δεν βρέθηκε ιστοσελίδα αλλά μόνο λινκ  παρουσίασης από μμε .Το μόνο λινκ που βρήκα είναι του κατασκευαστή

    β) υπάρχει το τραινάκι στο πάρκο της ΧΑΝΘ, δεν υπάρχει ιστοσελίδα-ή δεν εντοπίστηκε, βρέθηκε όμως άρθρο εφημερίδας

    3)ΚΑΡΑΒΑΚΙΑ

    Είναι τρία, για κανένα όμως δεν στάθηκε δυνατό να βρεθει ιστοσελίδα.Η είσοδος είναι ελεύθερη, πληρώνεις τα ποτά που ενδεχομένως θα πάρεις, το ταξιδάκι διαρκεί περίπου 30 λεπτά.Τα παίρνεις μπροστά από τον Λευκό Πύργο και κάνουν σχεδόν την ίδια διαδρομή:

    α)Αραμπέλλα, πανέμορφο σκαρί,

    β)Κλειώ ,εμφανησιακά το χειρότερο,

    κουνάει όμως και λιγότερο-το καλύτερο για φωτογραφησεις με ψηφιακή μηχανή

    γ)Αργώ (γιορτάζει τα δέκα χρόνια δραστηριότητας, όμορφο και αυτό

    άρθρο

    Υ.Γ.:

    Στα σχέδια του δήμου είναι η ενεργοποίηση και άλλων εναλλακτικών τρόπων μετακίνησης:

    -τελεφερίκ-νεροτσουλήθρα (ο τουρίστας θα καταλήγει στο Θερμαϊκό κατευθείαν μαζί με το σωσίβιο που θα του χαρίζει ο δήμος)

    -πύραυλοι εδάφους αέρος ( ο τουρίστας θα εκτοξεύεται με πύραυλο και θα λανσάρεται με αλεξίπτωτο που θα του παρέχει ο δημος πάνω από τον θερμαϊκο-εδώ δεν προβλέπεται σωσίβιο)

    Η πρόταση του δημάρχου για διαστημόπλοια κρίθηκε μη ρεαλιστική λόγω τεχνολογικής ανεπάρκειας των υπαρχουσών τεχνολογιών!!!

    Πότε είπαμε είναι το gay parade;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την optiras, 10-11-2013 12:07 ]


    optiras
    10.11.2013, 12:19

    Ένα ακόμα δείγμα της ανεπάρκειας των αρμόδιων υπηρεσιών είναι αυτό που διαπιστώνει κανείς στην αγγλική ιστοσελίδα του tripadvisor.

    Στην αξιολόγηση των μνημείων της πόλης διαπιστώνει ότι π.χ. η Ροτόντα βρίσκεται δυο φο΄ρες με διαφορετικό όνομα στην 14η θέση και στην 26η, ο λευκός Πύργος στην 9η θέση και αβααθμολόγητος στο τέλος, ενώ στο λήμμα παλαιοχριστιανικά και βυζαντινά μνημεία (17η θέση) βγάζει μάτι η φωτογραφία της αψίδας του Γαλέριου!!!!

    Είπαμε παιδιά να μην κάνετε τίποτα, αλλά τουλάχιστον διορθώνετε τις γκάφες που κάνουν οι άλλοι!!!


    Hastaroth
    10.11.2013, 15:29

    1.Δέν ήξερα ότι έχετε και σιδηροδρομικό μουσείο εκεί επάνω-πού ακριβώς είναι;Θέλω πολύ να το επισκεφτώ.Εδώ έχουμε ένα τέτοιο,έχω πάει αρκετές φορές αλλά δέν έχει και πολύ υλικό.Στον σταθμό τής Θεσσαλονίκης πάντως υπάρχει μία χειροκίνητη δραιζίνα (όχημα που χρησιμοποιούσαν οι σιδηροδρομικοί υπάλληλοι γιά να επιθεωρούν τίς γραμμές) μέσα στην κεντρική αίθουσα και μία προκατακλυσμιαία ατμομηχανή έξω απ'το κεντρικό κτίριο.

    2.Στο θέμα τών πλοιαρίων να προσθέσω και το SPIRIT OF ATHOS,υπήρχε επί πάρα πολλά χρόνια αλλά επωλήθη προσφάτως και κατέβηκε πρός Κρήτη μεριά-διατηρεί όμως,απ'όσο ξέρω,το ίδιο όνομα.Υπήρχε κι'ένα άλλο που το είχα επισκεφτεί μιά φορά που ανέβηκα στην Θεσσαλονίκη γιά συνάντηση τού MH,αλλά δέν θυμάμαι το όνομά του.Οσο γιά το ΚΛΕΙΩ,είναι όντως ακαλαίσθητο,μοιάζει με πλωτό μανάβικο....

    3.Στό θέμα τού φαγητού δέν έχω καμμιά ιδιαίτερη παρατήρηση καθώς,εκτός απ'τίς φορές που έχω βρεθεί σε εστιατόρια λόγω Μιουζικχεβενικών συναντήσεων,συνήθως πηγαίνω στα Goody's που είναι κοντά στον Λευκό Πϋργο.

    4.Και μιά και αναφέρθηκα στον εν λόγω Λευκό Πύργο,λειτουργεί εκεί μουσείο Βυζαντινής Ιστορίας με εκθέματα τής καθημερινής ζωής τών τότε κατοίκων τής πόλης,μιά φορά μάλιστα κυκλοφορύσαν και φυλλάδια με συνταγές "βυζαντινής μαγειρείας".Περίεργα γούστα είχαν οι άνθρωποι τότε,άν κρίνω απ'τα υλικά που χρησιμοποιούσαν.

    5.Τό τραινάκι στην παραλιακή ουδέποτε το έχω δεί.Πάντως έχω περπατήσει αρκετές φορές την αποσταση απ'τα Λαδάδικα (εκεί που είναι η είσοδος τού λιμανιού) μέχρι το Μέγαρο Μουσικής και πίσω.Είναι αρκετή απόσταση,όσο κι'άν δέν φαίνεται.

    6.Επίσης υπάρχουν και τα αρχαία στην πλατεία Ναυαρίνου,τα οποία όμως τα βλέπει κανείς μόνο από πάνω,δέν μπορεί να κατέβη να τα δή από κοντά.

    Η γενική μου εντύπωση είναι ότι ενώ η Θεσσαλονίκη είναι αξιόλογος τουριστικός προορισμός αλλά και "κόμβος" (που έλεγε και ο Λογοθετίδης) γιά την διακίνηση τουριστών στην υπόλοιπη Β.Ελλάδα και τα νησιά τού Β.Αιγαίου,δέν έχει αξιοποιηθεί όσο (και όπως) θα έπρεπε.

    ΥΓ.Μιά φορά χρειάστηκε να επιστρέψω αεροπορικώς στην Αθήνα-και μάλιστα είχα και χρονική πίεση,ενώ δέν είχα βγάλει ούτε κάν εισιτήριο γιατί η απόφαση πάρθηκε την τελευταία στιγμή (κανονικά ήταν να γυρίσω με το τραίνο).Ο ταξιτζής που με πήρε,επί μισή ώρα με τριγύριζε στην πόλη διότι,όπως μού είπε,δέν ήξερε πώς να πάη στο αεροδρόμιο-ενώ είχα το άγχος άν θα προλάβαινα την πτήση.Τελικώς φτάσαμε "στο τσάκ",πέντε λεπτά ακόμη άν αργούσαμε,θα είχα μείνει αμανάτι.Καθώς κατέβαινα,παραπονέθηκα στον οδηγό ότι ήταν απαράδεκτο να μήν ξέρη πώς να πάη στο αεροδρόμιο-και η απάντησή του ήταν "φυσικά και ξέρω,αλλά είπα να σε κάνω βόλτα να δής την πόλη"......


    -----------------

    Ma ha ba kodem,ha beitsa o ha tapuah?

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 10-11-2013 15:38 ]


    optiras
    10.11.2013, 17:47

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 10.11.2013, 15:29 έγραψε...
    1.Δέν ήξερα ότι έχετε και σιδηροδρομικό μουσείο εκεί επάνω-πού ακριβώς είναι;Θέλω πολύ να το επισκεφτώ.

    Και πολλοί συμπολίτες μου δεν το ξέρουν...Και στα γραφεία τουριστικών πληροφοριλών αλλά και ταξιτζήδες δεν το έχουν υπόψη...

    Η αλήθεια είναι πως είναι περιφερειακά και είναι δύσκολο να το βρεις αν δεν ξέρεις που βρίσκεται...

    Λινκ εδώ , όπου θα βρεις πληροφορίες, (πως πας, ωράρια, τιμή κτλ)...

    Ούτε και αυτό είναι μεγάλο μουσείο...Δυνατό σημείο η καρότσα από το orient epress...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 10.11.2013, 15:29 έγραψε...

    3.Στό θέμα τού φαγητού δέν έχω καμμιά ιδιαίτερη παρατήρηση καθώς,εκτός απ'τίς φορές που έχω βρεθεί σε εστιατόρια λόγω Μιουζικχεβενικών συναντήσεων,συνήθως πηγαίνω στα Goody's που είναι κοντά στον Λευκό Πϋργο.

    Με την ευκαιρία αναφέρω κάτι που ξέχασα σε προηγούμενη απάντησή μου:ο θεσμός τρώμε Τρίτη έξω με 10 ευρώ έχει γενικοποιηθεί και πολλά μαγαζιά τον εφαρμόζουν από Δευτέρα μέχρι Παρασκευή, μεσημέρι ή και βράδυ...Λίστα μα τα μαγαζιά που συμμετέχουν πιο πάνω λινκ...Υπάρχουν και μαγαζιά με πλήρες γεύμα στα 5 ή 7 ευρώ...Δε αξίζει λοιπόν τον κόπο να τρως σε ταχυφαγεία ...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 10.11.2013, 15:29 έγραψε...

    4.Και μιά και αναφέρθηκα στον εν λόγω Λευκό Πύργο,λειτουργεί εκεί μουσείο Βυζαντινής Ιστορίας με εκθέματα τής καθημερινής ζωής τών τότε κατοίκων τής πόλης,μιά φορά μάλιστα κυκλοφορύσαν και φυλλάδια με συνταγές "βυζαντινής μαγειρείας".Περίεργα γούστα είχαν οι άνθρωποι τότε,άν κρίνω απ'τα υλικά που χρησιμοποιούσαν.

    Έχεις καιρό να το επισκεφθείς...Το μουσείο μετά από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα στο οποίο έμεινε κλειστό άλλαξε χαρακτήρα και όνομα:τώρα είναι το Μουσείο για την Τέχνη και την Ιστορία της Θεσσαλονίκης, υπερσύγχρονο μουσείο με υλικό multimedia.Λινκ εδώ ...

    Με την ευκαιρία αναφέρω ότι πλήρης λίστα με όλα τα μουσεία της πόλης-η μοναδική στο είδος της μέχρι σήμερα -με όλα τα λινκς υπάρχει-μόνο στο φόρουμ μας, στο τόπικ με θέμα Τα μουσεία της Θεσσαλονίκης...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 10.11.2013, 15:29 έγραψε...

    5.Τό τραινάκι στην παραλιακή ουδέποτε το έχω δεί.Πάντως έχω περπατήσει αρκετές φορές την αποσταση απ'τα Λαδάδικα (εκεί που είναι η είσοδος τού λιμανιού) μέχρι το Μέγαρο Μουσικής και πίσω.Είναι αρκετή απόσταση,όσο κι'άν δέν φαίνεται.

    Είναι σχετικά καινούριο φρούτο...Το άλλο τρενάκι ήταν αποθηκευμένο από τις αρχές της δεκαετίας του 90..

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 10.11.2013, 15:29 έγραψε...

    6.Επίσης υπάρχουν και τα αρχαία στην πλατεία Ναυαρίνου,τα οποία όμως τα βλέπει κανείς μόνο από πάνω,δέν μπορεί να κατέβη να τα δή από κοντά.

    Άλλο ζήτημα και αυτό:απλώς αυτός που επιμελήθηκε το χώρο ήταν πόντιος και έβαλε την είσοδο έτσι ώστε να μην την βρίσκει συνήθως κανείς-εκτός ισως από τους εργαζόμενους...Πρέπει να κάνεις όλο το γύρο αν αναβαίνεις από την οδό Γούναρη...Απλά ο χώρος έχει πολύ περιορισμένο ωράριο, όπως μπορείς να δεις και σε φωτογραφία που τράβηξα πρόσφατα

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 10.11.2013, 15:29 έγραψε...

    Η γενική μου εντύπωση είναι ότι ενώ η Θεσσαλονίκη είναι αξιόλογος τουριστικός προορισμός αλλά και "κόμβος" (που έλεγε και ο Λογοθετίδης) γιά την διακίνηση τουριστών στην υπόλοιπη Β.Ελλάδα και τα νησιά τού Β.Αιγαίου,δέν έχει αξιοποιηθεί όσο (και όπως) θα έπρεπε.

    Για αυτό ανέβασα το θέμα , μπας και ιδρώσει κανενός το αφτί....

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 10.11.2013, 15:29 έγραψε...

    ΥΓ.Μιά φορά χρειάστηκε να επιστρέψω αεροπορικώς στην Αθήνα-και μάλιστα είχα και χρονική πίεση,ενώ δέν είχα βγάλει ούτε κάν εισιτήριο γιατί η απόφαση πάρθηκε την τελευταία στιγμή (κανονικά ήταν να γυρίσω με το τραίνο).Ο ταξιτζής που με πήρε,επί μισή ώρα με τριγύριζε στην πόλη διότι,όπως μού είπε,δέν ήξερε πώς να πάη στο αεροδρόμιο-ενώ είχα το άγχος άν θα προλάβαινα την πτήση.Τελικώς φτάσαμε "στο τσάκ",πέντε λεπτά ακόμη άν αργούσαμε,θα είχα μείνει αμανάτι.Καθώς κατέβαινα,παραπονέθηκα στον οδηγό ότι ήταν απαράδεκτο να μήν ξέρη πώς να πάη στο αεροδρόμιο-και η απάντησή του ήταν "φυσικά και ξέρω,αλλά είπα να σε κάνω βόλτα να δής την πόλη"......

    Σε αυτή την περίπτωση παίρνεις την πινακίδα του οχήματος-αφού κατέβεις για να μην έχεις πρόβλημα προσέχοντας σε ποια εταιρία ανήκει το ταξί...Αν ανήκει σε μια από τις τρεις της πόλης παίρνεις το τηλεφωνικό κέντρο και αναφέρεις το ζήτημα-ο ταξιτζής βγαίνει εκτός δικτύου ραδιοταξί τουλάχιστον για τρεις μέρες...Αν είναι ξέμπαρκο ταξί-στην πόλη υπάρχουν 300 περίπου- κάνεις την καταγγελία στις αρχές ή σε ένωση καταναλωτών-ακόμα κλύτερα.....

    Φυσικά αυτά τα κάνεις όταν τελειώσεις με τις δουλειές σου..

    Ένα άλλο κολπάκι είναι να ζητάς απόδειξη, οπότε έχεις κατευθείαν τα στοιχεία του οχήματος και του ταξιτζή...Ακόμα μέσα στο όχημα είναι υποχρεωτικό να αναγράφεται το όνομα ιδοκτήτη...Μέσα λοιπόν στο ταξί προσέχουμε αν δούμε περίεργη συμπεριφορά...

    Υ.Γ.:την επόμενη φορά που θα οργανώσουμε συνάντηση στην πόλη, συμφορουμίτες μου, εκτός από το φαΐ να οργανώναμε και καμιά επίσκεψη σε κανένα μουσείο για αυτούς που έρχονται έξω από την πόλη;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την optiras, 10-11-2013 17:53 ]


    Konstantinosoa
    10.11.2013, 18:15
    Σωστός ο παίχτης ! Αναλαμβάνω χαμηλόφωνες ξεναγήσεις....! Και φαγητό όχι σε Goodys...!
    optiras
    10.11.2013, 18:29

    Μερικές φωτογραφίες για το Spirit Of Athos που κατασκευάστηκε το 1996 και έμεινε έως περίπου το 2010


    tallos
    10.11.2013, 21:08
    το ΚΛΕΙΩ καποτε ηταν το πιο χαι στεκι.
    trelakias
    10.11.2013, 21:19

    Ευτυχώς που το Κλειώ δεν παίζει τη μουσική των άλλων δύο...


    Hastaroth
    10.11.2013, 22:49

    Το SPIRIT OF ATHOS έφυγε πρόσφατα από την Θεσσαλονίκη (σχετικό τόπικ υπάρχει στο www.shipfriends.gr).Νομίζω όμως πως είχε σταματήσει τα δρομολόγια αρκετό καιρό πρίν και ήταν τραβηγμένο στην ξηρά σ'ένα καρνάγιο.

    Η φάση με το ταξί είχε γίνει γύρω στο 1986-87,οπότε δέν έδιναν αποδείξεις οι ταξιτζήδες (εδώ δέν δίνουν τώρα,που είναι και υποχρεωτικό...).Αλλωστε εκείνη την ημέρα βιαζόμουν να φύγω και ίσα που πρόλαβα να βγάλω εισιτήριο στο γκισέ τής ΟΑ,πού καιρός γιά διαπληκτισμούς με τον ταξιτζή κλπ..

    Το link γιά το μουσείο το είδα,αλλά είναι ολόκληρη μανούβρα γιά να πάη κανείς ώς εκεί,χώρια που πρέπει να τηλεφωνήση και στον διευθυντή να κλείση ραντεβού.Ούτε οδοντογιατρός να ήταν.....Καλύτερα να το είχαν βάλει κάπου κοντά στον σταθμό τού τραίνου,έχει τόσον χώρο εκεί (ιδιαίτερα στην περιοχή μετά τίς αποβάθρες γιά Β.Ελλάδα. 


    optiras
    11.11.2013, 00:31

    Και το άλλο φόρουμ που παρακολουθώ με θέμα την ναυτιλία αυτά αναφέρει:

    http://www.nautilia.gr/forum/archive/index.php?t-94808.html

    Μια από τις τελευταίες εκδηλώσεις πάνω στο πλοίο που είναι καταχωρημένη στο ίντερνετ πρέπι να είναι αυτή:

    http://hayabusaclub.forumotion.net/t115-topic


    optiras
    11.11.2013, 17:13

    Παράθεση:

    Το μέλος trelakias στις 10.11.2013, 21:19 έγραψε...

    Ευτυχώς που το Κλειώ δεν παίζει τη μουσική των άλλων δύο...


    Την ημέρα που το πήραμε εμείς το Κλειώ έπαιζε μουσική ρέγγε...Τα άλλα δυό τι μουσική παίζουν;Παρότι μπήκαμε-και βγήκαμε-όσο ήταν δεμένα, δεν ακούσαμε τι μουσική έπαιζαν, και ούτε ρωτήσαμε ή γιατί ήμασταν επικεντρωμένοι στις φωτογραφήσεις ή γιατί εκείνη την ώρα δεν έπαιζαν μουσική...