ελληνική μουσική
    618 online   ·  210.833 μέλη

    Αγορα εξοπλισμου για ηχοληψια φωνης και Καραοκε

    bill777
    26.10.2013, 20:17

    Καλησπερα.

    Αυτο που θελουμε  να κανουμε  ειναι  να αγοράσουμε ένα μικρόφωνο και να το συνδέσσουμε με τον IMAC για να ηχογραφουμε φωνητικά (κάποια τραγουδια). Και εκτος απο ηχογραφηση , και για προβα, Δηλαδη να ακουμε δυνατα και καθαρα την φωνη μας απο τα ηχεια (πχ σαν ΚΑΡΑΟΚΕ) ....  

     Κάτι φθηνό, όπως καταλαβαίνετε γιατι ειναι πιο πολυ για την πλακα μας δεν θα θελα να ξεπερασω τα 250 ευρω

    Απο  εξοπλησμο εχω μονο εναν IMAC , το προγραμμα garageband και ενα μικροφωνο το SURE 58.

    Διάβασα ότι καλύτερα να πάω σε πυκνωτικό.

    πια καρτα ηχου να παρουμε που να υποστηριζει 2 μικροφωνα?  καθως και τι ηχεια?  πρεπει να ειναι ξεχωριστα τα ηχεια που θα παιζουν την μουσικη που θα γραφουμε απο το garageband απο τα ηχεια που θα παιζουν τα φωνητικα?

    τελος τα ηχεια πρεπει να ειναι τα λεγομενα monitor?

    Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την bill777, 26-10-2013 20:31 ]


    bill777
    28.10.2013, 11:13

    Ειδα πριν λιγο αυτο εδω  http://athensproaudio.gr/live-sound-gr/voice-processors-gr/tc-helicon-voice-live-play-mp75-s3-bundle.html

    Το οποιο λεει ειναι επεξεργαστης φωνης και με καποια βιντεακια που ειδα μου αρεσαν τα εφφε του.

    Ηθελα να ρωτησω αυτο λειτουργει αυτονομα?  δηλαδη συνδεεται με το μικροφωνο και τα ηχεια η απαιτει καρτα ηχου η κονσολα?

    Ειμαι μπερδεμενος δηλαδη σε πιες περιπτωσεις χρειαζεται η κονσολα και σε πιες η καρτα ηχου για το καραοκε


    trelakias
    30.10.2013, 14:04

    Σε αυτό το budget δεν θα ήταν καλή ιδέα να πάτε σε πυκνωτικό και με αυτά τα λεφτά μπορείτε να βρείτε κάποια πιο αξιόπιστη λύση από το μηχάνημα που αναφέρεις πιστεύω...

    Με κανα 100ευρο, μπορείτε να πάρετε ένα ακόμη δυναμικό μικρόφωνο, αντίστοιχο ποιοτικά με το sm58 (ή και ένα δεύτερο 58άρι). (Καλό είναι γενικά να μην έχετε μεγάλες διαφορές στον ήχο μεταξύ των 2, κυρίως για την ηχογράφηση)

    Τα μικρόφωνα θα τα συνδέσετε σε μια κάρτα ήχου με 2 προενισχύσεις μικροφώνων.  Επειδή μπορεί στο μέλλον να θελήσετε κάποια αναβάθμιση (πυκνωτικό μικρόφωνο, καλύτερη ποιότητα ηχογράφησης κλπ) κοιτάξτε μια και καλή για κάρτες που θα κάνετε τώρα τη δουλειά σας αλλά θα σας παίρνει να κάνετε και αναβάθμιση...

    Τέτοιες κάρτες για παράδειγμα είναι οι εξής:

    Alesis IO|2 express: συμβατή με MAC OS, καλοί προενισχυτές και USB 2.0. Καλή κάρτα για τα λεφτά της πιστεύω, με 2 εισοδους για μικροφωνα (πυκνωτικα/δυναμικα) ή όργανα.

    Tascam US-122 MK2: αντίστοιχη με την Alesis και με καλούτσικα review (τη συγκεκριμένη ΜΚ2 δεν την έχω χρησιμοποιήσει)

    M-Audio M-Track: ούτε αυτη την εχω χρησιμοποιήσει, αλλα κι αυτή έχει  καλές κριτικές

     

    Αυτές οι κάρτες είναι γύρω στα 90-100 ευρώ.  Στην κατηγορία τους πάνω κάτω οι περισσότερες έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά... Καλούτσικους προενισχυτές, 2-3 στανταρ (τύπου midi, phantom power) και το λογισμικό.  Δεν ξέρω αν οι διαφορές ποιοτικά είναι τόσο προφανείς κατε με...

    Σημασία έχει και από που θα ακούτε το αποτέλεσμα οπότε θα χρειαστείτε και ηχεία...  Για το καραόκε, τη μουσική και τις φωνές θα τις ακούτε από το ίδιο ζευγάρι πιστεύω οπότε σας κάνει ένα απλό ζευγάρι active ηχείων.  Υπάρχουν τα studio monitors, που δεν έχουν τόσο μεγάλη ένταση γενικά αλλά έχουν καλή ποιότητα ήχου, και κλασσικά PA που είναι καλύτερα στις μεγάλες εντάσεις και το budget ανεβαίνει... Με 200 ευρώ για κάρτα και μικρόφωνο, θα μένουν γύρω στα 150 για τα ηχεία.  Σε αυτά τα λεφτά παίζουν monitor 30-40W που ίσως να μην είναι αρκετά δυνατής έντασης...

    Πιστεύω ότι με ένα τέτοιου είδους σετάκι θα είστε καλυμμένοι και για κάτι καλύτερο θα χρειαστείτε περισσότερα χρήματα. Κάντε μια καλή έρευνα αγοράς στα μαγαζιά και στο ίντερνετ για τις τιμές και για να βρείτε αυτό που σας ταιριάζει καλύτερα (υπολογίστε και τα μεταφορικά).


    -----------------

    Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 30-10-2013 14:35 ]