ελληνική μουσική
    776 online   ·  210.833 μέλη
    Hastaroth
    24.05.2005, 15:15
    Quote:

    Το μέλος Christine στις 24-05-2005 στις 01:46 έγραψε:

    Θα συμφωνήσω με την κυρία Φαραντούρη!

    Πείτε ένα μπράβο, δεν είναι κακό!
    Άλλωστε δεν νομίζω να είπαν κάποιοι βασικοί συντελεστές ότι είναι δείγμα πολιτισμού αυτό το πανυγήρι....






    Μπράβο λοιπόν στην -εορτάζουσα κατά την ημέραν εκείνην- κυρία Παπαρίζου που πέτυχε αυτό που ήθελε.

    Ας ασχοληθούμε τώρα πλέον μέ πιό ενδιαφέροντα καί ουσιώδη πράγματα....
    tsuku_elf
    24.05.2005, 15:25
    Έστω ότι μεταξύ άλλων βλαχορόκ κιτσαριών ευρωπαίων η κυρία αυτή και το σινάφι της ήταν οι καλύτεροι. Μπράβο τους λοιπον και εις άλλα με υγεία.
    Αυτό που με προβληματίζει δεν έχει να κάνει με την ποιότητα, την αισθητική κλπ κλπ αυτής της υπόθεσης. Αυτό αλλωστε είναι και ζήτημα προσωπικής αισθητικής.

    Το ζήτημα -θεωρώ- είναι το εξής:
    Είμαστε ίσως ο μοναδικός λαός που ανάγουμε σε μεγίστη εθνική υπόθεση μια ιστοριούλα τόσο ασήμαντη που σε άλλες χώρες περνάει σχεδόν απαρατήρητη.
    Θεωρούμε ύψιστη εθνική επιτυχία μια πρωτιά που τους άλλους συμμετέχοντες λαούς τους αφήνει μάλλον αδιάφορους (άντε ίσως και να μειδιούν λίγο με το θέαμα...)

    Ενώ εμείς σημειώσαμε 95% τηλεθέαση, θα ήθελα να μάθω πόσοι άλλοι ευρωπαίοι έμειναν καρφωμένοι στην τηλεόρασή τους.

    Και να μου εξηγήσουν γιατί αξίζουν τα 500.000€ (τουλάχιστον) που διατέθησαν για την επίτευξη της διάκρισης αυτής, όταν πιθανώς οι μόνοι Ευρωπαίοι που παρακολουθήσαμε με αφοσίωση και συγκίνηση την Ευρωβύζιον ήμασταν εμείς...

    christos-reg
    24.05.2005, 16:27
    Quote:


    Ενώ εμείς σημειώσαμε 95% τηλεθέαση, θα ήθελα να μάθω πόσοι άλλοι ευρωπαίοι έμειναν καρφωμένοι στην τηλεόρασή τους.




    Καλά... η τηλεθέαση 95% (94,1% για την ακρίβεια) δεν σημαίνει ότι την παρακολούθησε το 95% των Ελλήνων. Το συγκεκριμένο ποσοστό τηλεθέασης είναι επί ανοιχτών δεκτών και αφορά πληθυσμό 3.742.231...
    Τα υπόλοιπα 3/5 (και παραπάνω) του πληθυσμού, έκαναν άλλα πράγματα...!

    http://eurovision.ert.gr/news.asp?id=136981
    christos-reg
    24.05.2005, 16:53
    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 24-05-2005 στις 12:13 έγραψε:

    Αρκετά δεν κράτησε η υποκουλτούρα των οπαδών της κουλτούρας (στα ΜΜΕ και παντού);;
    Γιατί, πόσο καλλιεργημένος μπορεί να υποστηρίξει ότι είναι κάποιος που πολύ απλά δεν μπορεί να δεχθεί τη χαρά του διπλανού με κάτι που ο ίδιος θεωρεί ανούσιο;; Κάποιος που θέλει να επιδεικνύει την -κατά τον ίδιο πάντα θεωρούμενη- ανωτερότητά του;;
    Ο σνομπισμός δυστυχώς δεν υποδηλώνει καλλιέργεια, αλλά κόμπλεξ.
    Προσωπικά χάρηκα 5 λεπτά κι αυτό ήταν όλο, αλλά μακαρίζω αυτούς που κατάφεραν να γίνουν "ευτυχισμένοι" με τη νίκη στη Eurovision. Μπράβο τους. Λίγη απλότητα δε βλάπτει. Άλλωστε η ευτυχία στα μικρά, καθημερινά πράγματα δεν είναι κρυμμένη;;





    Δεν μπορώ να παρά να συμφωνήσω.
    Κάθησα το βράδυ, για λίγη ώρα, και είδα τα χθεσινά panels. Δεν άκουσα κανένα από τους συντελέστες, να λέει ότι κάνει υψηλή τέχνη ή συνεισφέρει στα πολιτιστικά δρώμενα της χώρας... Την δουλειά τους έκαναν και την έκαναν καλά.
    Πρόβλημα υπάρχει, στο πως παρουσιάστηκε το όλο θέμα από ΜΜΕ (και παραδόξως, κυρίως, από τα δελτία της ΕΡΤ)...
    Επιστρέψτε στις , όπως είπε και η κ. Γερμανού, χθες: "μην τρελένεστε, το όλο θέμα σε 5 μέρες θα έχει ξεχαστεί", όπως συμβαίνει συνήθως με αντίστοιχα θέματα...

    ----


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: christos-reg on 24-05-2005 16:55 ]
    ZeNiA
    24.05.2005, 18:23
    Δεν ξέρω εσείς τι λέτε, αλλά εγώ αν ξανακούσω έστω και μισή φορά το "You are the one you 're my number one......." ακόμη και σε ringtone, θα κάνω φόνο!
    Καλό ήταν, εντάξει, περάσαμε μία ευχάριστη βραδιά...
    Αυτό είναι το ζητούμενο όμως; Προσωπικά, το προηγούμενο Σάββατο που παίξαμε μουσική με παρέα σε ένα φοιτητικό σπίτι, καλύτερα πέρασα! Πειράζει;
    Δεν απορρίπτω τίποτα, αλλά δε νομίζω ότι είναι σωστό να εκθειάζουμε μια κοπελα 23 χρονών που βγήκε πρώτη σε ένα διαγωνισμό τραγουδιού...

    Imagine all the people living life in peace...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: ZeNiA on 24-05-2005 18:25 ]
    GL
    24.05.2005, 19:53
    Αντε παμε παρακατω λοιπον....Η εθνικη παιζει σε λιγες μερες με τους τουρκαλους που λεει και και η πρωην εθνικη μας σταρ Αντζελλα...και μετα με τους ουκρανους....Ξερετε....αυτους που εχουν πρωτευουσα το κιεβο οπως μαθαμε και το σαββατο απο την νεα εθνικη μας σταρ...την Ελενα......Αντε και στην κατακτηση του μουντιαλ λοιπον!!!!


    LithiHios
    24.05.2005, 21:04
    Quote:

    Το μέλος GL στις 24-05-2005 στις 19:53 έγραψε:

    Αντε παμε παρακατω λοιπον....Η εθνικη παιζει σε λιγες μερες με τους τουρκαλους που λεει και και η πρωην εθνικη μας σταρ Αντζελλα...και μετα με τους ουκρανους....Ξερετε....αυτους που εχουν πρωτευουσα το κιεβο οπως μαθαμε και το σαββατο απο την νεα εθνικη μας σταρ...την Ελενα......Αντε και στην κατακτηση του μουντιαλ λοιπον!!!!






    Nai as asxolithoumai kai me to podosfairo ligo, as pame na panigyrisoume tin via sta gipaida, as pame na spasoume kamia vitrina, na kaspoume kanena autokinitaki etsi more gia plaka, as anoiksoume kanena kefali, auta einai ta oraia oxi i mousiki. Prosopika mou aresoun ta palia laika, ta rempetika, Ntalaras Alexiou, alla prepei na to po xarika me tin niki tis Elenas kai bravo tous. Giati na min panigirisoun osoi to theloun kai na min zitokravgasoun? Peirazoun kanena? Kaine autokinita? Oxi vevaia oute simaies ellinikes kaine opos kati patriotes tou polytexniou. Panigirisame tin niki tis ethnikis perisi (Astoria NY) kai bravo mas as panigirisoume tora kai to vravio tis Eurovision. O kathenas me ta gousta tou kai ofiloume na to sevastoume. Kai kati allo, to podosfairo to latrevo tin via sta gipaida apexthanomai....
    GL
    24.05.2005, 22:47
    Quote:

    Το μέλος LithiHios στις 24-05-2005 στις 21:04 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος GL στις 24-05-2005 στις 19:53 έγραψε:
    [i]



    Nai as asxolithoumai kai me to podosfairo ligo, as pame na panigyrisoume tin via sta gipaida, as pame na spasoume kamia vitrina, na kaspoume kanena autokinitaki etsi more gia plaka, as anoiksoume kanena kefali, auta einai ta oraia oxi i mousiki. Prosopika mou aresoun ta palia laika, ta rempetika, Ntalaras Alexiou, alla prepei na to po xarika me tin niki tis Elenas kai bravo tous. Giati na min panigirisoun osoi to theloun kai na min zitokravgasoun? Peirazoun kanena? Kaine autokinita? Oxi vevaia oute simaies ellinikes kaine opos kati patriotes tou polytexniou. Panigirisame tin niki tis ethnikis perisi (Astoria NY) kai bravo mas as panigirisoume tora kai to vravio tis Eurovision. O kathenas me ta gousta tou kai ofiloume na to sevastoume. Kai kati allo, to podosfairo to latrevo tin via sta gipaida apexthanomai....

    [/I]


    Αγαπητε-η LithHios τωρα που καλοικαιριαζει και εκει στην Νεα Υορκη σου προτεινω να κατεβεις νοτιοτερα προς florida μερια και ειδικα στο tarpon spring να κανεις τις διακοπες σου,να κανεις τα μπανακια σου και να ψαρεψεις και κανα ψαρακι εκει στη γεφυρα,προσεχε μονο τους καρχαριες.Σου το προτεινω αυτο μηπως και ξελαμπικαρει λiγακι το μυαλο σου και δεις πιο χαλαρα τα πραγματα στο κεφαλι σου...
    Τι σχεση εχουν ολα αυτα που γραφεις εσυ....με αυτα που εγραψα εγω και πηρες αφορμη για να μου απαντησεις...αν μου λυσεις αυτη την απορια θα σε παραδεχθω!!!!

    Υ.Γ Οχι αλλο νταλαρα,παριο κι αλεξιου.....Τζιμακος!!!


    LithiHios
    24.05.2005, 23:29
    Proton, tis diakopes mou tis kano sti Xio, o sarkasmos sou den me thigei einai o klasikos sarkasmos tou Ellina, deuteron sou apantisa peri tou podosfairou, an den thes apantiseis na to ksekathariseis otan grafeis kati!!!
    (Αντε παμε παρακατω λοιπον....Η εθνικη παιζει σε λιγες μερες με τους τουρκαλους που λεει και και η πρωην εθνικη μας σταρ Αντζελλα...και μετα με τους ουκρανους....Ξερετε....αυτους που εχουν πρωτευουσα το κιεβο οπως μαθαμε και το σαββατο απο την νεα εθνικη μας σταρ...την Ελενα......Αντε και στην κατακτηση του μουντιαλ λοιπον!!!! ) Kalo kalokairi kai se sena kai min kathese poli ora ston ilio varaei sto kefali!!

    GL
    25.05.2005, 12:35
    Kαλημερα η Καλησπερα ξενητεμενε-η Lithi απο την Χιο...
    Η αληθεια ειναι πως εδω στην Ελλαδα απο οτι ξερεις εχουμε παρα πολυ ηλιο...και αυτο μας κανει να ειμαστε παντα ανοιχτομυαλοι,προσχαροι, ανοιχτοκαρδοι και να κανουμε και να δεχομαστε την πλακα...αλλα το να ειμαστε συνεχεια μεσα στην τρελλη χαρα η μεσα στην απολυτη σοβαροτητα βλαπτει πολυ....
    Καλο θα ειναι λοιπον να διαβαζουμε και καμια φορα κατω απο τις λεξεις και να μην δινουμε βαση στο περιτυλιγμα οσο φανταχτερο και αν ειναι.....
    Αυτα.....πολυ καλο καλοκαιρι να εχετε και να δωσετε πολλα χαιρετησματα και φιλια στα "μαστιχοδεντρα"..........

    kifa
    25.05.2005, 12:38
    ...θα ... έλεγα ... καλό...ξύσιμο....και μην παρεξηγηθεί...δεν λεγεται αλλιώς.....


    frufru
    25.05.2005, 18:34
    Εγω δεν εχω να πω πολλα πραγματα για το ζητημα αφου συμφωνω με τις γνωμες αρκετων. Αλλα θα παραθεσω ενα σχολιο που εκανε ενας φιλος μου την βραδυα της Eurovision.

    Λεω: τι θα κανουμε σημερα? Θα παμε πουθενα η θα κατσουμε να βλεπουμε την Παπαρίζου?

    Λεει: ...Την Παπαρίζου?? ....στα ''Παπαριζια'' μου....!
    Hastaroth
    25.05.2005, 23:07
    Τό πιό ωραίο το είδα γραμμένο στην εφημερίδα ΕΘΝΟΣ,την Δευτέρα.

    Εγραφε λοιπόν ο συντάκτης ώς τίτλο τού ρεπορτάζ του "Ολη η Ελλάδα Παπαρίζει".....

    Βεβαίως άλλα ήθελε νά εννοήση αυτός μέ τον τίτλο του,αλλά....άθελά του περιέγραψε το βαθύτερον νόημα τής υπόθεσης.


    KIT_KAT
    26.05.2005, 01:18
    Το είδα κι εγώ αυτό. Δεν νομίζω όμως πως έγινε άθελά του.... ο τίτλος ήταν ξεκάθαρα ειρωνικός
    Hastaroth
    26.05.2005, 08:49
    fotinit
    26.05.2005, 14:39
    Καλή η πρωτιά, καλή η Παπαρίζου, καλό το τραγούδι, αλλά μήπως το παρακάνουμε με τους πανηγυρισμούς; Εντάξει και αν ερχόμασταν δευτεροι τι θα κάναμε;
    evans_g
    26.05.2005, 18:14
    Quote:

    Το μέλος fotinit στις 26-05-2005 στις 14:39 έγραψε:

    Καλή η πρωτιά, καλή η Παπαρίζου, καλό το τραγούδι, αλλά μήπως το παρακάνουμε με τους πανηγυρισμούς; Εντάξει και αν ερχόμασταν δευτεροι τι θα κάναμε;




    Θα περνούσαμε άλλον έναν χρονο ψάχνοντας τον λόγο για τον οποίο δεν τα πήγαμε και τόσο καλά(όπως πέρυσι,αν θυμάστε)και θα μιλούσαμε όλοι για μια ακόμη φορά για την καλύτερη θέση που έχουμε κατακτήσει σ'αυτόν τον διαγωνισμό(μην ξεχνάτε οτί η καλύτερη θέση που έχουμε λάβει είναι η τρίτη)!Επίσης,θα κλαίγαμε τα 500.000€!!!Τουλάχιστον,η κοπέλα έκανε αυτό για το οποίο πληρώθηκε και,κατά τη γνώμη μου,πολύ καλά,μάλιστα.
    Είναι μια ακόμη ευκαιρία να προβληθεί η χώρα μας στο εξωτερικό.Μικρή ίσως,όχι όμως και ασήμαντη.
    Εγώ,προσωπικά,χαίρομαι για κάθε πρωτιά και για κάθε διάκριση οποιουδήποτε είδους που επιτυγχάνεται από έλληνα/ίδα/ες!Ας γίνουμε λίγο εθνικιστές!
    Α!Και για να μην ξεχάσω,κάποιος είπε για τον κόσμο που θα αρχίσει πάλι να φοράει μπλουζάκια με τη σημαία της Ελλάδος.Ε ναι,λοιπόν!Τα προτιμώ από τα μπλουζάκια με την αγγλική ή την αμερικάνικη σημαία(μπλιαξ)!
    tetraktis
    27.05.2005, 01:30
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 23-05-2005 στις 20:56 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος tetraktis στις 23-05-2005 στις 19:31 έγραψε:
    [i]
    Κι εγώ...

    ...ως "ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ" νεοέλλην (το)...

    Οραματίζομαι...

    ...Την Έλενα να μεσολαβεί για την απελευθέρωση ομήρων στο Ισλαμαμπάντ...

    ...Να βρίσκει λύση για το Κυπριακό...

    ...Νέο όνομα για τα Σκόπια...

    ...Να βάζει τέλος στο σχήσμα μεταξύ των δύο Εκκλησιών...

    ...Να καταργεί τα πυρηνικά...


    (κοινώς γέλιο μέχρι δακρύων...)






    Τα παραπάνω μου φαίνονται τραβηγμένα. Νομίζω πως κανένας νεοέλληνας δε σκέπτεται έτσι. Ή ίσως δεν έπιασα το πνεύμα σου Σταύρο. Τι ακριβώς εννοείς;

    [/I]



    Τίποτε δεν εννοούσα Γιώργο μου πέραν του αστείου...(πιθανώς να ήταν και ατυχές...).

    Την ειλικρινή μου στάση την εξέφρασα παραπάνω.

    (Άργησα να σου απαντήσω λόγω προβλήματος διακωμιστή).


    Έ... τώρα, για γκρίνια ας μην κάνουμε λόγο, όποιος δεν πάει με το ρεύμα είναι πάντα γραφικός...

    Κι εγώ μαζί με όσους θέλουν να ξεχαστούν για λίγο από την καθημερινότητα...

    ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ! ΟΧΙ ΕΙΔΩΛΑ!
    ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙ ΟΙ "ΣΗΜΑΙΕΣ", Η ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ!!!

    Κι αυτό δεν το λέω για να κομπάσω, με πικρία θα το πω, όταν έγιναν τα Ίμια δεν βγήκε κανείς με σημαίες στους δρόμους.

    ΑΛΟΙΜΟΝΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΦΥΛΑΓΑΝ ΒΡΑΧΟΝΗΣΙΔΕΣ...

    (ΚΑΤΙ ΞΕΡΩ ΓΙ ΑΥΤΟ...)


    ( ο καθένας με τα βιώματα του)
    frufru
    27.05.2005, 14:51
    Quote:






    ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ! ΟΧΙ ΕΙΔΩΛΑ!
    ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙ ΟΙ "ΣΗΜΑΙΕΣ", Η ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ!!!

    Κι αυτό δεν το λέω για να κομπάσω, με πικρία θα το πω, όταν έγιναν τα Ίμια δεν βγήκε κανείς με σημαίες στους δρόμους.

    ΑΛΟΙΜΟΝΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΦΥΛΑΓΑΝ ΒΡΑΧΟΝΗΣΙΔΕΣ...

    (ΚΑΤΙ ΞΕΡΩ ΓΙ ΑΥΤΟ...)


    ( ο καθένας με τα βιώματα του)





    Ενταξει ρε παιδια καλα κανουμε και γελαμε με ολη την ιστορια και εγω το διακωμωδω οσο μπορω.....
    Αλλα......
    Το να φτασουμε στο αλλο ακρο και με αφορμη τon Euroδιαγωνισμο να μιλαμε για το που και πως πρεπει ως ''καθαροαιμοι'' Ελληνες να σηκωνουμε τα λαβαρα και τις σημαιες και πως θα ανυψωσουμε την ''εθνικη μας συνειδηση'' Ε οχι ρε παιδια....\
    ....και μεγαλη δυσαρεσκεια θα με επιανε αν με τα Ιμια εβγαιναν οι Ελληναρες με σημαιες στους δρομους οπως το ιδιο με επιασε και με το Εuro και με τα ''Παπαριζια''.......

    what are songs but exercises in solitude?-Peter Hammill
    ...all things are apart all things are a part...-Peter Hammill


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 27-05-2005 14:55 ]
    tsuku_elf
    27.05.2005, 15:21
    Το κακό δεν είναι ότι βγαίνουμε στους δρόμους frufru, το κακό είναι ότι είμαστε μόνο για τα "γιούπι"....

    Σήμερα που ξεκινά η δίκη για το ΣΑΜΙΝΑ και σε όλο το Αιγαίο υπήρξε κινητοποίηση για τις άθλιες ακτοπλοϊκές συγκοινωνίες , δεν είδα πολλές σημαίες στους δρόμους....ούτε νομίζω ότι τα ΜΜΕ θα ασχοληθούν με το ζήτημα....Και πώς να ασχοληθούν, αφού πρέπει πρώτα να εξαντληθεί ο "παπαρίζειος" τηλεοπτικός χρόνος...

    Τον εθνικό μας τσαμπουκά εμείς οι Ελληνάρες τον αναλώνουμε στα πάσης φύσεως EURO(βύζιον) για να αποκοιμίζουμε τις συνειδήσεις μας.

    .....

    Άντε....γιατί μας σιχάθηκα πια.