ελληνική μουσική
    790 online   ·  210.833 μέλη

    Μουσικές απορίες, ανησυχίες.

    marySp
    28.10.2013, 01:44

    Καλησπέρα παιδιά!

    Παρακολουθώ πολύ καιρό τη παρέα σας αλλα χωρίς εγγραφή μέχρι τώρα.
    Ας μπω στο θέμα όμως χωρίς να μακρυγορήσω.

    Εχω κάποιες απορίες και θα ήθελα παρακαλώ όποιος μπορεί κ επιθυμεί να με βοηθήσει να τις εξετάσουμε.
    Είμαι 24 χρονών. απόφοιτη εδώ και 2 χρόνια του τμήματος Ψυχολογίας του ΑΠΘ κ κάτοχος των (ωδειακών όπως λέτε οι μουσικολόγοι) πτυχίων αρμονίας, ωδικής, αντίστιξης, φυγής.

    Οι ερωτήσεις μου αφορούν το τμήμα Μουσικολογίας του ΑΠΘ.
    Σκεφτόμουν...τελευταίως να επιχειρήσω να δώσω κατατακτήριες για το τμήμα.
    Η μουσική δεν έπαψε να με ενδιαφέρει ποτέ και ας σπούδασα κάτι διαφορετικό.
    Είχα δώσει τα ειδικά το 2007 όταν ήμουν Γ' Λυκείου...αλλα χρονοτρίβησα πολύ στο θέμα Αρμονίας λόγω πανικού (τρομερά αγχώδης-δυστυχώς) κ κόπηκα-οπότε και πέρασα στη 2η επιλογή μου, Ψυχολογία.

    Θα ήθελα να με ενημερώσετε κατα πόσο αξίζει αυτή η σχολή.
    Εχω ακούσει διάφορες εκδοχές. 

    Οτι είναι το καλύτερο τμήμα μουσικών σπουδών στη χώρα..(παλιότερα θεωρείτο της Κέρκυρας).

    Οτι είναι "πασαλειμα"...κ άλλα πολλά και διάφορα.
    Θα ήθελα αν έχουν τη δυνατότητα σπουδαστές κ απόφοιτοι της σχολής να με διαφωτίσουν σχετικά.
    Διάβασα τον οδηγό σπουδών και μου κίνησε τη προσοχή αρκετα το οτι υπάρχουν μαθήματα μουσικοπαιδαγωγικής ή μουσικοθεραπείας...

    Για τι "επίπεδο" μιλάμε...και πόσο "κοντά" είναι σ αυτό που νομίζουμε όλοι όταν ακούμε "μουσικοθεραπεία";

    Το δύσκολο της υπόθεσης είναι...ότι έχω να ασχοληθω ουσιαστικάκαι όχι για τη πλάκα μου κ το χόμπι μου, με τη μουσική...απο 2011.
    Και ειδικά με την αρμονία...

    Θεωρώ οτι εχω "σκουριάσει"-γεγονός που με φρικάρει μιας και εξαιτίας αυτης της σκουριάς θεωρώ πολύ πιθανό την ενδεχόμενη αποτυχία μου στις εξετάσεις. Αν τελικά αποφασίσω να δώσω τις κατατακτήριες.

    Τώρα μια άλλη ερώτηση.
    Ξεκινώντας το ωδείο...το 2001 στα 12-13 ήμουν αποφασισμένη να κάνω πιάνο. 

    Να μη σας τα πολυλογώ ξεκίνησα στα 14 κάνοντας 1 χρόνο προετοιμασία, έδωσα εξετάσεις και η επιτροπή με πήγε κατευθείαν στη Β' ή Γ΄κατωτέρα-θα σας γελάσω τώρα, δε θυμάμαι.

    Καλώς ή κακώς είχα μια άσχημη εμπειρία..διδασκαλίας πιάνου.
    Μια καθηγήτρια...που καθόταν στο γραφείο της και με "ακουγε" απο εκει να παίζω.
    Εφτασα "'ετσι"...με αυτό τον τροπο "διδασκαλίας" Β' Ανωτερα.
    Τρομερά δυσαρεστημένη απο τη δασκάλα μου-Τωρα θα μου πεις γιατι δεν έφυγες; Long story.

    Να φτάνω στις εξετάσεις για να μου πει οτι παίζω λάθος το πρώτο μέρος της σονάτας. Σωστά...που να το άκουγε πριν; Απο το γραφειο της;
    Ενι γουει...

    Δεν πηρα ποτέ το πτυχίο. 

    1ον.Γιατι το πτυχίο έπεσε στη τελευταία μου χρόνια του πανεπιστημίου (έκανα 7 χρόνια μέχρι τότε πιάνο).
    2ον. Δεν αισθανόμουν ΕΤΟΙΜΗ. Σιγουρη...

    Και η ερώτηση μου είναι (αφού τελικά μακρυγόρησα)...αν  θα μπορούσα μέσα απο το τμήμα μουσικών σπουδών να πάρω το πτυχίο μου; Η αλήθεια είναι...πως αυτή τη στιγμή χρήματα δεν υπάρχουν για να πληρώσω κ αυτό.
    Και σίγουρα επειδή το επίπεδο μου θα έχει πέσει...παρόλο που παίζω, δεν έχω τη δυνατότητα.

    Παρόλα αυτά αν δεν υπάρχει η δυνατότητα μέσω της σχολής...αν κάποιος ξ'ερει κάποιον καλό καθηγητή για τη Θεσσαλονίκη...ας με ενημερώσει.
    Σίγουρα θα το έχω υπόψη μου...


    Ευχαριστώ παιδιά!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την marySp, 28-10-2013 01:45 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την marySp, 28-10-2013 01:46 ]


    marySp
    01.11.2013, 19:11

    Τι έγινε βρε παιδιά θα με διαφωτίσει κάποιος σχετικά με τα παραπάνω; Smile


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    01.11.2013, 20:06

    Καλησπέρα, marySp. Μια γνώμη θα πω μια γνώμη-συμβουλή. Επισκέψου το διαδικτυακό τόπο των τμημάτων Μουσικών Σπουδών των Πανεπιστημίων ΑΠΘ, ΕΚΠΑ, Ιόνιο. Αναζήτησε τα θέματα των κατακτηρίων εξετάσεων, που "μπήκαν" τα τελευταία χρόνια και προσπάθησε να τα λύσεις μόνη σου, διαβάζοντας και τη σχετική βιβλιογραφία. Επικοινώνησε με τις Γραμματείες των εν λόγω Τμημάτων και ενδεχομένως να σε βοηθήσουν. Ελπίζω και τα υπόλοιπα παιδιά από MusicHeaven να σου δώσουν περισσότερες και σαφείς πληροφορίες. Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις να κάνεις. Ε.Σ.


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    02.11.2013, 19:50

    Καλησπέρα, marySp. Πέρα από την απάντηση μου στο προβληματισμό σου, διάβασε επίσης το: "Είχα διακόψει τις σπουδές μου και τώρα θέλω να συνεχίσω.Είναι εφικτό;" Περισσότερα στο: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=30265&gotolast=1#ixzz2jVltQNjS. Έχει πολύ ενδιαφέρουσες απαντήσεις και γνώμες. Ε.Σ.
    -----------------

    Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο  το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την EVAGGELIASAKELLARIOU, 02-11-2013 19:50 ]


    MayKokkidou
    13.11.2013, 12:11
    Γεια σου Πτυχίο πιάνου -Πανεπιστημιακό- δίνει μόνο το Τμήμα ΜΟυσικής Επιστήμης και Τέχνης στο πανεπιστήμιο Μακεδονία.Όταν περάσεις στο Τμήμα, περνάς από «εσωτερική» ακρόαση για να γίνεις δεκτή στην κατεύθυνση του πιάνου. Καλή συνέχεια
    lina18
    28.11.2013, 01:12

    Λοιπόν,

     το Τμήμα μουσικών σπουδών του ΑΠΘ είναι ενα καλό τμήμα αν σε ενδιαφέρουν τα θεωρητικά μαθήματα και μάλιστα με μεγάλη εμβάθυνση σε πολλούς τομείς της μουσικής π.χ μοντέρνα μουσική/εθνομουσικολογία/παραδοσιακή/μουσική τεχνολογία/μουσικοθεραπεία κλπ. καθώς τα μαθήματα που κανονικά προσφέρει εξειδικεύονται σε αυτούς τους τομείς.

    Όσο για τα μουσικοπαιδαγωγικά που λες είναι κατεύθυνση,δηλαδή υπάρχουν δύο κατευθύνεσεις η μια ειναι η μουσικοπαιδαγωγική και η άλλη η σύνθεση(στην οποία μπαίνεις με κάποια συγκεκριμένη διαδικασία).Τα μαθήματα που αφορούν τα παιδαγωγικά τα κάνεις ετσι και αλλιως ως υποχρεωτικό μάθημα.

    Η αλήθεια είναι οτι το τμημα αυτο ΗΤΑΝ το καλύτερο τμημα στην ελλάδα αλλά οπως και όλα τα πανεπιστημια τελευταια γνωριζει μια σχετική πτώση θα έλεγα.

    Για το επίπεδο που λες μην ανησυχείς καθόλου διότι ούτε αυτοί που βρίσκονται μεσα εχουν το επιθυμητο επίπεδο που θα έπρεπε!

    Αρνητικό του τμήματος είναι οτι δεν έχει ΚΑΘΟΛΟΥ πρακτική.Επίσης είναι σχεδόν ακατόρθωτο να τελειώσεις αυτό το τμήμα στα χρόνια που πρέπει(δηλαδή 5) με το υπάρχων πρόγραμμα σπουδών.

    Για το πιάνο μπορείς να κοιτάξεις το κρατικό ωδείο,ομως πρεπει να ξερεις οτι το ποιο πιθανο ειναι οτι δεν θα συνεχίσεις στην τάξη που σταμάτησες!

    Ελπίζω να σε βοήθησα.