ελληνική μουσική
    504 online   ·  210.845 μέλη

    Πάνος Μουζουράκης κατά της 28ης Οκτωβρίου και της ελληνικής σημαίας..

    KRISTHESS
    29.10.2013, 12:10

    Έλεος με τους ψευτοκουλτουριάρηδες.. λυπάμαι πολύ γι'αυτό που βλέπω.. κάποιοι πολέμησαν με έμβλημα αυτή τη σημαία για την ελευθερία..και για να πετάει αυτός τώρα ελεύθερα τις κοτσάνες του...λίγο σεβασμός δε βλάπτει.. ακόμα και η ισοπέδωση έχει και όρια...ήθελα νά'ξερα τι πήρε..


    tallos
    29.10.2013, 12:43
    τι νουμερα είναι αυτά παλι;
    KRISTHESS
    29.10.2013, 12:47
    LIamaWithhat έχεις απόλυτο δίκιο..νόμιζα ήταν καινούριο αλλά μόλις πρόσεξα την ημερομηνία..όπως και νά'χει πάντως προκαλεί εντύπωση ..δεν το είχα ξαναδεί..το ξανάβγαλαν μάλλον στην επικαιρότητα λόγω 28ης..
    optiras
    29.10.2013, 14:13

    Χωρίς να θέλω να μπω σε πολεμική μαζί σου, πως ορίζεις τους "ψευτοκουλτουριάριδες" σε αντιδιαστολή προφανώς με τους "κουλτουριάριδες";

    Για την δημοκρατία του στυλ "αμα δεν συμμεριζόμαστε την άποψή σου τρως και ξύλο" δεν έχω σχόλιο...

    Μετά μη σας φταίνε αυτοί που, μην έχοντας έμπνευση, για να πουν κάτι δικό τους το παίζουν λαϊκίστικα και χαϊδεύουν αυτιά...Γιατί θα τους δίνουμε δίκιο, ακόμα και αυτοί που ισχυριζόμαστε ότι έχουν λάθος: "διαφωνώ με ότι λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες" Βολταίρος...Και αυτό γιατί έφαγαν ξύλο από τους "δημοκράτες"...

    Και ένα σχόλιο για την απέραντη υποκρισία της ελληνικής κοινωνίας: όταν έκανα την θητεία μου στο πολεμικό ναυτικό, το μακρινό 2000, ήμουν ο μόνος άθεος, "αναρχοκομμουνιστής" ανάμεσα στους στρατεύσιμους...

    Φυσικά, καζούρα, συζητήσεις, κόντρες, δούλεμα και ποινολόγια έπεφταν βροχή λόγω των-γνωστών απόψεών μου, φρόντιζα να μην τις κρύβω, παρά τις φωνές των δικών μου...

    Λοιπόν, οι "πατριώτες" ντρεπόντουσαν και ούτε καν σηκωνόντουσαν να ανεβάσουν σημαία το πρωΐ, ή να την κατεβάσουν το απόγευμα...Την μπάλα την έφαγα εγώ-τότε το θεωρούσα και τιμή μου, μόνο και μόνο για το γεγονός ότι για αυτό το σύμβολο κάποιοι έδωσαν και την ζωή τους...

    Στην οικογένεια μου μου έμαθαν να σέβομαι τα σύμβολα του Άλλου....

    Πατριώτης του κερατά είχε βάλει την σημαία ανάποδα...

    Και κάτι άλλο:κάποια στιγμή είχε δωθεί άδεια σε τούρκικα ιστιοπλοϊκά σκάφη να δέσουν ακριβώς πίσω από το ελληνικό πολεμικό πλοίο στο οποίο υπηρετούσα σε λιμάνι ακριτικού νησιού...Στο άγημα σημαίας-που κανονικά δεν κάναμε αλλά λόγω της παρουσίας των τούρκικων σκαφών ακρνβώς πίσω μας-το κάναμε ήμουν και εγώ...Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως ο τούρκος πολίτης που βρισκόταν πάνω στο κατάστρωμα του ιστιοπλοϊκού κατά την διάρκεια της υποστολής σημαίας καθόταν προσοχή!!!!

    Σε αντίθεση με τους έλληνες πολίτες της ακριτικού νησιού, οι οποίοι ούτε καν έμεναν ακίνητοι!!!


    KRISTHESS
    29.10.2013, 16:52

    Παράθεση:

    Το μέλος optiras στις 29.10.2013, 14:13 έγραψε...

    Χωρίς να θέλω να μπω σε πολεμική μαζί σου, πως ορίζεις τους "ψευτοκουλτουριάριδες" σε αντιδιαστολή προφανώς με τους "κουλτουριάριδες";


    επειδή με ρωτάς προφανώς.. ψευτοκουλτουριάρης είναι αυτός που παριστάνει ή παίζει το διανοούμενο ενώ δεν είναι.Και ο Μουζουράκης στο βίντεο μπορεί να τον παίζει, αλλά δεν είναι.Τόσο απλά.


    -----------------

    με μπουνάτσες και μποφόρια..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 29-10-2013 16:54 ]


    freak
    29.10.2013, 17:24

    Οταν καποιος χρησιμοποιει την λεξη "ψευτοκουλτουριαρης", δεν χρειαζεται να την ψαχνουμε παραπανω. Ειναι η γνωστη καραμελα των λεγομενων "νοικοκυραιων" και των ΜΜΕ. Α ναι, και κατι μυαλων που εχουν παραμεινει σε περασμενες δεκαετιες. Αυτες ειναι οι"αξιες" που μας μεγαλωσαν οι δικοι μας. Το τριπτυχο της χουντας δηλαδη. Με καλυπτουν απολυτα οι στιχοι του: "για την πατριδα" απο ΤΡΥΠΕΣ. Δεν ειναι τυχαιο που στις αρχες της δεκαετιας του 80 ο Αγγελακας ετρωγε κυριολεκτικο φτυσιμο σε live οταν τραγουδουσε αυτο το ασμα.

    Ο τυπος βεβαια δεν σταματουσε εκει. Συνεχιζε! "Γαμω την πατριδα σας" φωναζε στους ανεγκεφαλους καφρους που τον εκραζαν και τον εφτυναν στην Σαλονικα εκεινης της εποχης. Αυτος ειναι ενας λογος που γουσταρω τις ΤΡΥΠΕΣ τουλαχιστον στις παλιες τους αποπειρες. Προκαλουσαν με τετοιο τροπο ωστε σε εκαναν να σκεφτεις η να κατσεις να προβληματιστεις και να πεις: μα γιατι το κανουν αυτο? Το ιδιο ισχυει για το βιντεο του Μουζουρακη.

    Δεν τον πολυπαω τον τυπο, και μια φορα που μιλησα μαζι του δεν μου γεμισε το ματι, μα εδω ειναι ιδιοφυης.


    optiras
    29.10.2013, 18:00

    Παράθεση:

    Το μέλος LlamaWithHat στις 29.10.2013, 14:29 έγραψε...
    Δε ξέρω τι κατάλαβες αλλά προσωπικά μετέφερα απλά ένα γεγονός όπως το θυμάμαι από το 2010, δεν είπα πουθενά ότι καλώς έγινε. 

    Αν πρόσεξες, δεν γράφω, ότι λες τέτοιο πράγμα....Θεώρησα σκόπιμο όμως να εκφράσω την άποψή μου για το γεγονός στο οποίο αναφέρθηκες ουδέτερα


    KRISTHESS
    29.10.2013, 18:05

    (Προς freak)

    εγώ πάντως φίλε μου δεν μεγάλωσα ούτε έχω παραμείνει σε περασμένες δεκαετίες με την έννοια που το θέτεις.Το τρίπτυχο της Χούντας???Πολύ ωραία άποψη..Δηλαδή αν κάποιος αγαπά την πατρίδα του..πρέπει σώνει και καλά να ταυτίζεται με χουντικό???ή να είναι αναχρονιστικός ή χρυσαυγίτης και δεν ξέρω εγώ τι άλλο???Καταπληκτική άποψη..Αυτό δηλαδή δεν είναι καραμέλα δική σου???

    Αλλά θα σου πω αυτό.Ο παππούς μου  που πέθανε πέρυσι σε ηλκία 94 χρονών, έμεινε ανάπηρος πολεμώντας γι'αυτή τη σημαία και τη πατρίδα για να μπορείς εσύ και κάποιοι σαν το Μουζουράκη να εκφράζεστε τώρα ελεύθερα..

    Κι αν ο παππούς έκλαιγε όντας αριστερός της εθνικής αντίστασης κοιτώντας αυτό το "πανί" κατά κάποιους τότε μη μου μιλάς εμένα για καραμέλες.Τις καραμέλες τις επινοήσατε για να υπερασπίζεστε έναν δήθεν προοδευτισμό χωρίς αντίκρυσμα..Τα συγχαρητήρια μου λοιπόν αν το επιτύχατε.Εμένα πάντως έχουν μείνει στη μνήμη οι ιστορίες που μού'λεγε ο παππούς μου.Και προτιμώ αυτές από τα δήθεν.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 29-10-2013 18:21 ]


    optiras
    29.10.2013, 18:25

    Οι σημαίες τους δεν κινδινεύουν από τους εκάστοτε μουζουράκες αλλά από καταστάσεις όπως αυτές:

    Πρόκειται για το Γενί Τζαμί, το παλιό αρχαιολογικό μουσείο της Θεσσαλονίκης, στην οδό αρχαιολογικού μουσείου, τώρα στην αρμοδιότητα του δήμου όπου οργανώνονται εκθέσεις...Τις φωτογραφίες έβγαλα τις έβγαλα στις 29/04/2011 και έτσι ήταν οι σημαίες για αρκετό χρονικό διάστημα πριν και μετά...

    Προσωπικά,σε ταξίδια στο εξωτερικό, ακόμα και σε κράτη με κόμπλεξ απέναντι στη σημαία και στον εθνικό ύμνο όπως η γειτονική ιταλία λόγω της ταύτισής τους με τον φασισμό δεν έχω δει κάτι ανάλογο...

    Αν λοιπόν εσύ κράτος νεοελληνικό κράτος ξεφτυλίζεις τις σημαίες σου, δεν σε φταίνε οι οποιοιδήποτε μουζουράκες που κάνουν το ίδιο πράγμα.....

    Κάτι άλλο:η κατάχρηση και ιδιοποίηση των συμβόλων από την χρυσή αυγή δεν δημιουργεί προϋποθέσεις να συμβεί αυτό που έγινε στην ιταλία; Τώρα βέβαια καταβάλεται προσπάθεια στην γειτονική χώρα να ξαναδημιουργηθεί η κουλτούρα της σημαίας με τραγελαφικά αποτελέσματα-φωτορεπορτάζ δικό μου προσεχώς στο φόρουμ μας!

    Γιατί δεν είδα να φωνάξει κανείς "ναζιστές κάτω τα ξερά σας από τα εθνικά σύμβολα" (ποιος ξέρει γιατί).

    [ τροποποιήθηκε από τον/την optiras, 29-10-2013 18:49 ]


    KRISTHESS
    29.10.2013, 18:29
    μα ποιος είπε το αντίθετο Οptira μου?? φυσικά και είναι θλιβερό και αυτό όπως και πολλά άλλα..
    sven
    29.10.2013, 23:04

    Το να πηγαίνεις κόντρα στο ρεύμα -πέραν του ότι σε προσδιορίζει όταν στην ουσία δεν ξέρεις ποιος είσαι, αποτρέποντας με αυτόν τον τρόπο το χάος και την πιθανή κατάρρευση- έχει και τεράστια γοητεία καθώς στρέφει επάνω σου την προσοχή όταν τόσο ανάγκη την έχεις, νιώθοντας στην πραγματικότητα απέραντα ασήμαντος…

    Πριν από χρόνια, είχα έναν συνάδελφο ευφυή, ομοφυλόφιλο, απίστευτα νάρκισσο -άρα απέραντα ανασφαλή και με χαμηλή αυτοεκτίμηση- και στην ουσία απέραντα μόνο, παρά τους δεκάδες δεκάδων «φίλους» και γνωστούς. Προσπαθούσε με κάθε τρόπο -ακόμα και ακραία αρνητικό- να ελκύει την προσοχή του περίγυρου. Κάποτε, έκανε δύο βλεφαροπλαστικές και ένα λίφτινγκ προσώπου. Και τις τρεις φορές ήρθε στη δουλειά με τα μάτια και το πρόσωπο μελανιασμένα, σαν να του είχαν πολτοποιήσει το πρόσωπο από το ξύλο, δίχως καν γυαλιά και μέσα στην τρελή χαρά γιατί δεν υπήρχε άνθρωπος που να μην τον κοιτάξει χωρίς να πάθει σοκ…

    Ερχόταν πάλι κάτι βράδια που με έπαιρνε τηλέφωνο κλαίγοντας γιατί ένιωθε απέραντα θλιμμένος και μόνος, λέγοντας πως η ζωή του δεν έχει νόημα και πως δεν ξέρει ποιος είναι και τι ζητά από τη ζωή…


    atreu73
    30.10.2013, 14:09
    Εγώ τον Μουζουράκη από αυτό το βίντεο τον έμαθα πάντως οπότε κάτι προφανώς έκανε καλά.
    Konstantinosoa
    30.10.2013, 14:51

    Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω το εξής: Υποτίθεται έχουμε δημοκρατία, υποτίθεται έχουμε δημοκρατική σκέψη, γιατί πρέπει κάθε ένας καλλιτέχνης που εκδηλώνει μη πατριωτικές ιδέες ή μη αποδεκτές ως πατριωτικές ιδέες, είτε προτίμηση π.χ. προς την Χ. Α., για να θυμηθώ παλαιότερες αναρτήσεις, να αποτελεί λόγω ανάρτησης δημοσιεύματος σε μια κατεξοχήν μουσική ιστοσελίδα.

    Το κράξιμο, γιατί στην ουσία περι αυτού πρόκειται, του φρονήματος, αποτελεί βαθιά αντισυνταγματική θέση, σε κάθε σύγχρονο πολιτισμό. Εκτός και αν γίνεται με εσκεμμένο και προκλητικό τρόπο, οπότε υπάρχει θέμα. 


    KRISTHESS
    30.10.2013, 16:33

    Νομίζω ότι δεν είναι κακό να σχολιάζουμε τις απόψεις καλλιτεχνών και δη μουσικών σε ένα μουσικό site και θεωρώ στο κατάλληλο topic..Στο κάτω κάτω οι μουσικοί όταν τοποθετούνται δημόσια για κάποια θέματα ..θα πρέπει να είναι έτοιμοι λόγω δημοσιότητας να δεχτούνε και την κριτική είτε αυτή είναι καλή..είτε κακή..όπως και να το κάνουμε είναι ένα είδος προτύπου για πολλούς από εμάς που ανήκουμε στη νεολαία. Έτσι δε θεωρώ την κριτική και την έκφραση των απόψεων ως κάτι κακό..Ακριβώς γιατί όπως λες,υποτίθεται ..έχουμε δημοκρατία !

    Η κριτική δεν αφορά μόνο μουσικούς που εκδηλώνουν μη πατριωτικές ιδέες όπως λες αλλά και το αντίθετο..να σου θυμήσω για παράδειγμα το Σφακιανάκη.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 30-10-2013 16:44 ]


    optiras
    30.10.2013, 18:10

    Παράθεση:

    Το μέλος atreu73 στις 30.10.2013, 14:09 έγραψε...

    Εγώ τον Μουζουράκη από αυτό το βίντεο τον έμαθα πάντως οπότε κάτι προφανώς έκανε καλά.

    Θα σε διορθώσω:κάτι έκανε λάθος...Γιατί αλλιώς θα τον ήξερες και δεν θα χρειαζόταν ο ίδιος να καταφύγει σε λύσεις μάρκετινγκ της κακιάς ώρας...Γιατί αν έχει κανείς κάτι να πει και άποψη, δεν χρειάζεται να είναι εναντίον κάποιου πράγματος ή να τον δείρουν άλλοι για να τον μάθουμε ... Μπορεί να αργήσουμε να τον μάθουμε αλλά θα τον μάθουμε...

    Εγώ τον  μουζουράκη τον έμαθα όχι από το έργο του , την άποψή του, την στάση του-που ακόμα δεν ξέρω ποια είναι- αλλά γιατί τον δείρανε...Δεν ξέρω πόσο τον τιμάει αυτό...

    Ότι είναι νόμιμο δεν είναι και ηθικό, ότι είναι ηθικό δεν είναι απαραιτήτως και νόμιμο, αλλά μέχρι εκεί...Επειδή τον δείρανε κάποιοι δεν σημαίνει ότι είχε και δίκιο...Και το λέει αυτό κάποιος που είναι της γνώμης ότι κακώς τον δείρανε κάποιοι, χαζομάρα έκανε στο συγγεκριμένο περιστατικό αλλά είμαι της γνώμης ότι δικαίωμα του ήταν να εκφρασθεί , όσο κι αν δεν συμμερίζομαι την άποψή του...Για την άποψή του θα κριθεί όμως, και ενδεχομένως θα κατακριθεί...  Με επιχειρήματα όμως και όχι με οπαδιλίκι...Ούτε υπέρ, ούτε κατά....

    Και δεν είδα κανένα, ακόμα, να επιχειρηματολογεί για να υποστηρίξει ότι καλώς είπε αυτά που είπε ή ότι είχε δίκιο....Ακόμα περιμένω....


    optiras
    30.10.2013, 18:24

    Παράθεση:

    Το μέλος Konstantinosoa στις 30.10.2013, 14:51 έγραψε...

    Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω το εξής: Υποτίθεται έχουμε δημοκρατία, υποτίθεται έχουμε δημοκρατική σκέψη, γιατί πρέπει κάθε ένας καλλιτέχνης που εκδηλώνει μη πατριωτικές ιδέες ή μη αποδεκτές ως πατριωτικές ιδέες, είτε προτίμηση π.χ. προς την Χ. Α., για να θυμηθώ παλαιότερες αναρτήσεις, να αποτελεί λόγω ανάρτησης δημοσιεύματος σε μια κατεξοχήν μουσική ιστοσελίδα.

    Δημόσια τοποθέτηση κάνει, δεν βλέπω γιατί δεν θα έπρεπε να συζητήσουμε τις απόψεις του....Αυτό άλλωστε δεν επεδίωκε ο ίδιος όταν έκανε αυτό που υπάρχει στο βίντεο; Δεν ασχολούμαστε με την προσωπική του ζωή , πράγμα το οποίο θα ήταν κατακριτέο, αλλά σχολιάζουμε ένα θέαμα δημόσιο...Άλλοι θετικά, άλλοι αρνητικά ...Εδώ έχει δίκιο η συμφορουμίτισα...

    Από που κι ως που κράξιμο;

    Άσε που ο τύπος σαν ιδέες είναι mainstream-τόση πρωτοτυπία, χαϊδεύει αυτιά-είναι της μόδας να δείχνεις αντιπατριωτικές απόψεις για να δείξεις το πόσο μοντέρνος -δήθεν -είσαι ενώ απλά είναι άκρατος λαϊκισμός γιατί το κάνεις γιατι ξέρεις ότο ο κόσμος τέτοια θέλει να ακούσει....

    Εμένα μου αρέσουν αυτοί που πηγαίνουν κόντρα στο ρεύμα όταν οι απόψεις τους είναι τέτοιες, όχι από αντιδραστικότητα...Και δεν χαϊδεύουν αυτιά, παρά το ότι ξέρουν ότι αυτό μπορρεί να τους κοστίσει....


    atreu73
    31.10.2013, 09:53

    Παράθεση:

    Το μέλος optiras στις 30.10.2013, 18:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος atreu73 στις 30.10.2013, 14:09 έγραψε...

    Εγώ τον Μουζουράκη από αυτό το βίντεο τον έμαθα πάντως οπότε κάτι προφανώς έκανε καλά.

    Και δεν είδα κανένα, ακόμα, να επιχειρηματολογεί για να υποστηρίξει ότι καλώς είπε αυτά που είπε ή ότι είχε δίκιο....Ακόμα περιμένω....

     

    Ούτε και γω θα το κάνω. Όχι γιατί συμφωνώ ή διαφωνώ με αυτά που λέει αλλά επειδή μου είναι αντιπαθής.