ελληνική μουσική
    693 online   ·  210.832 μέλη

    C - Cmaj - Cmaj7 - Σύμβολα – Προφορά Συμβόλων.......

    mpjxprt
    02.11.2013, 18:57

    Ως ένας από τους ας πούμε "πολέμιους" του Κύριου Στέφανου, αισθάνομαι την επιθυμία να αιτιολογήσω τη στάση μου ...

    Τα γραπτά του Κύριου Στέφανου νομίζω ότι πια δεν με αφορούν. Είναι γνώσεις που είτε κατέχω, είτε βρίσκω πάρα πολύ εύκολα αλλού είτε γιατί δεν αισθάνομαι τόσο αρχάριος πια ... Ακόμη και τα λάθη που βρίσκω δεν τα θεωρώ ιδιαίτερα σημαντικά ... θα μπορουσαν εύκολα να είναι αποτελέσματα κούρασης ή στιγμιαίας αφηρημάδας, απόλυτα ανθρώπινο και κατανοητο ...

    Αυτό όμως που δεν του συγχωρώ είναι η συμπεριφορά του όταν κάποιος του τα υποδείξει ...

    Θα αρκούσε μόνο να πει : "ΟΚ, το διορθώνω" εφόσον το αναγνωρίσει, και εκεί θα έληγαν όλες οι απίθανες συζητήσεις που έχουν γραφτεί κατά καιρούς ... αντί γι' αυτό, ο Κύριος Στέφανος γράφει έναν κατεβατό από απίθανα πράγματα και ερμηνείες για να ενισχύσει την -λανθασμένη- άποψή του ... ΑΥΤΟ με κάνει έξω φρενών ... είναι αυτή η συμπεριφορά που με βγάζει έξω απ' τα ρούχα μου ...

    Προσωπικά, και έχω διδάξει (και επαγγελματικά ως Μηχανικός), και έχω γράψει άρθρα (μουσικά και μη -σε άλλο site-) για αρχαρίους, και έχω καταπιαστεί με αντικείμενα στα οποία δεν ήμουν ειδικος, και έχω υποστεί (και κακόβουλη) κριτική και λάθη έχω κάνει και έχω προβληματιστεί με αυτά ... 

    Ως μουσικός είμαι καθαρά αυτοδίδακτος (ψέμματα έκανα 6 μήνες ιδιαίτερα μαθήματα με δάσκαλο όταν ήμουν 16 - γενικά δεν έχω αυτό το Ωδειακό "κάτι") και δεν αισθάνομαι τον παραμικρό φθόνο (μακάρι να γράφει ο άνθρωπος και για τα υπολοιπα 1000 χρόνια) ή φόβο ότι απειλούμαι από τα γραπτά του Κύριου Στέφανου ... Δεν μπορώ όμως να βλέπω λάθη σε εκπαιδευτικά κείμενα που να μην διορθώνονται ...

    /Πέτροc Cool


    delta66
    02.11.2013, 19:34

    Παράθεση:

    Το μέλος mpjxprt στις 02.11.2013, 18:57 έγραψε...

    Ως μουσικός είμαι καθαρά αυτοδίδακτος (ψέμματα έκανα 6 μήνες ιδιαίτερα μαθήματα με δάσκαλο όταν ήμουν 16 - γενικά δεν έχω αυτό το Ωδειακό "κάτι") και δεν αισθάνομαι τον παραμικρό φθόνο (μακάρι να γράφει ο άνθρωπος και για τα υπολοιπα 1000 χρόνια) ή φόβο ότι απειλούμαι από τα γραπτά του Κύριου Στέφανου ...

    Μα δεν νομιζω οτι εχει γραψει κανενας συγγραφεας θεωρητικων βιιβλιων στο παρων θεμα, για να υπαρχει υποψια φοβου ή φθονου.

    Δεν "απειλουν" καποιον αλλο τα αρθρα του, ουτε δασκαλους ουτε ωδεια.

    Αντιθετως θα ηταν ευτυχεις αν μπορουσαν να δωσουν δωρεαν τις θεωρητικες γνωσεις στους μαθητες τους απο τα αρθρα του κυριου Στεφανου, αντι να τα αγοραζουν.

    Ειναι νομιζω προφανες (στους γνωστες τουλαχιστον) οτι ενα κειμενο δεν φτανει για να μαθει καποιος μουσικη ειτε θεωρητικα ειτε πρακτικα.

    Εκει χρειαζονται τα ωδεια και οι δασκαλοι.

    Τα βιβλια που διδασκονται υπαρχουν διαθεσιμα για ολους στα βιβλιοπωλεια. Δεν ειναι αποκρυφα.

    Eπισης υπαρχουν πολλα αξιοπιστα θεωρητικα και στο ιντερνετ δωρεαν. (αρκει να τα ξεχωρισει καποιος)

    Δεν νομιζω οτι τιθεται τετοιο θεμα.


    -----------------

    ....Spyros Delta....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 02-11-2013 19:40 ]


    delta66
    02.11.2013, 20:13

    Για να τελειωνουμε νομιζω εχω καταλαβει τι παιζει.

    Ο κυριος Στεφανος μελεταει μουσικη τον τελευταιο καιρο κι εχει "πεσει με τα μουτρα".

    Μονο που το κανει μονος του κι αυτο εμπεριεχει κινδυνους να του διαφευγουν διαφορα και ενιοτε να βγαζει και λαθος συμπερασματα (συνηθως φυσιολογικα πραγματα για αυτοδιδαχτους που βιαζονται)

    Πιστευω οτι ειναι απο τους ανθρωπους που για να μαθουν κατι καλα, κρατανε σημειωσεις, τις καθαρογραφουν, φτιαχνουν σχηματα κλπ και τωρα που υπαρχει και η τεχνολογια και ειναι απο τους λιγους στην ηλικια του που ξερουν να δουλευουν υπολογιστη, ειναι παιχνιδακι η διαδικασια "σημειωσεων" για αυτον, συγκριτικα με παλιοτερα.

    Επ ευκαιριας αφου τα εχει ετοιμα, τα δημοσιευει και στο blog του και μετα και σε μουσικα φορουμ με μεγαλη επισκεψιμοτητα, για να αναμεταδωσει οτι μαθαινει νοικοκυρεμενα και απλα για αρχαριους, και ταυτοχρονα να παρει και καποιο μπραβο για να παρει κουραγιο και κινητρο να συνεχισει.

    Δεν ειναι κακο γενικα.

    Απο την αλλη, ολοι εχουμε τα ελλατωματα μας, αλλοτε μικρα και αλλοτε μεγαλα, αλλοτε ενοχλουν τους γυρω μας κι αλλοτε οχι.

    Το ελλατωμα πρεπει να ειναι οτι, ειτε δεν αποδεχεται τα λαθη του, ειτε δεν αντεχει τη στενοχωρια να βλεπει τον κοπο του να πηγαινει χαμενος, ειτε δεν θελει να μειωνεται η αξιοπιστια του στα ματια των αναγνωστων γιατι κατα βαθος πιστευει οτι καποια στιγμη θα τελειωσει την υλη του, θα διορθωσει τα λαθη του και θα εχει φτιαξει ενα χρησιμο εργο για τη μουσικη προς τους αρχαριους.

    Καπου πρεπει ομως να προειδοποιει τους αναγνωστες κι απο μονος του, οτι αυτα που γραφει ειναι ακομα προς επεξεργασια και οχι τελειωμενα.

    Και επισης να καταλαβει οτι οταν καποιος του υποδεικνυει καποιο λαθος, ουσιαστικα τον βοηθαει να βελτιωθει (ακομα και αυτος που το κανει με ακομψο τροπο).

    Δεν πειραζει αν κανουμε λαθη, αρκει να τα διορθωνουμε (ή να μας τα διορθωνει καποιος αλλος τουλαχιστον)

    Αναγκαστικα οσο εκτιθομαστε με τα γραπτα μας, θα πολλαπλασιαζουμε τις πιθανοτητες να βρεθουμε λαθος.

    Οπως κι εγω στο θεμα με τα ταστα. (τουλαχιστον δεν ηταν ενα προετοιμασμενο μελετημενο αρθρο, αλλα ενα απλο ποστ που το λαθος απροσεξιας, διορθωθηκε στη συνεχεια)

    Ειναι ενα ρισκο λοιπον που πρεπει να παρουμε αν θελουμε να βοηθησουμε τον συνανθρωπο.

    Θα ηταν σοφο πιστευω, οτι αν καταλαβουμε οτι κανουμε πολλα λαθη , να κατσουμε να βελτιωθουμε πριν αποφασισουμε να εκτεθουμε παλι.

    Πρεπει ομως να το καταλαβουμε πρωτα και να το αποδεχτουμε.


    -----------------

    ....Spyros Delta....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 02-11-2013 20:19 ]


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    02.11.2013, 20:49

    Kαλησπέρα. Μια διαπίστωση θα πω και να με συμπαθάτε, εάν είμαι λάθος. Ένας από τους δευτερεύοντες λόγους που δεν έγινα μουσικός ή δεν ολοκλήρωσα τις μουσικές μου σπουδές, είναι η όποια αντιπαράθεση υπήρχε ή υπάρχει μεταξύ των: αδαών ή επαϊόντων, αρχάριων ή προχωρημένων, πανεπιστημιακών ή ωδειακών κ.λ.π. Σας ευχαριστώ όλους σας, που επιβεβαιώσατε την επιλογή μου. Με εκτίμηση, Ε.Σ.


    mpjxprt
    02.11.2013, 21:01
    Α!, και που να δεις τι συμβαίνει σε άλλους χώρους ... στον Πανεπιστημιακό για παράδεογμα ...