ελληνική μουσική
    814 online   ·  210.850 μέλη

    Έχω πρόβλημα με τα νύχια για την κλασική λόγω αθλητισμού.

    freddieKrueger
    10.11.2013, 15:50

    Παράθεση:

    Το μέλος LeGuitarist στις 09.11.2013, 16:24 έγραψε...

    Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Είμαι ένα καλλιεργημένο παιδί γιατί απο πολύ μικρός έμαθα το νόημα της ζωής παθαίνονας φυσικά. Πάμε στο θέμα μας. Δεν είναι ότι στο μπάσκετ είμαι πρωταθλητής και τέτοια απλά είμαι καλός (σύμφωνα με τον προπονητή).Χρησιμοποιώ το μυαλό μου για να κάνω κάποια πράγματα και σύμφωνα πάντα με τον προπονητή αν συνεχίσω έτσι θα τα πάω πολύ καλά.. Όσων αφορά την κιθάρα, επίσης δεν είναι ότι είμαι κανένας μεγάλος αστέρας της έγχορδης σκηνής απλά μου είπε ο δάσκαλος πως έχω πολλές δυνατότητες και ότι τα πάω πολύ καλά. Και πες πώς σταματάω ένα από τα δύο... Με το μπάσκετ έκανα την γυμναστική μου,για να μην γίνω σαν τίποτα παιδιά του λυκείου που πραγματικά θλίβομαι με αυτούς.Aπο την άλλη,στην κιθάρα οι γονείς μου έχουν δώσει 5.000 (ένας υπολογισμός που μου είρθε τώρα στο μυαλό) με την ελπίδα ότι κάποια μέρα θα τα βγάλω αυτά τα λεφτά.Είναι σαν να πλήρωναν τζάμπα τόσο καιρό.Το καταλαβαίνω και ο ίδιος δηλαδή.Θα στεναχωριέμαι συνέχεια. Άρα επειδή δεν υπάρχει λύση να διαλέξω πρέπει να τα συνδυάσω.Εσύ για τα νύχια πένες έχεις ακούσει τίποτα?

    Φίλε μου και για να σου απαντησω και περα απ την πλάκα...

    Στ αυτιά μου ακούγεται απαράδεκτο πως δώσατε προκαταβολικά 5000 ευρω σε ενα δάσκαλο για να σου μάθει κιθάρα...σ αυτό το σημείο δεν θυμάμαι αν είπες πως είσαι σε κάποιο Ωδείο,αλλά ΕΛΕΟΣ με αυτη την τακτική τους να πληρώνεις προκαταβολικά.

    Το είχα συναντήσει αυτό όταν πήγα να κάνω μαθήματα για φωνή σε κάποιο επώνυμο Ωδείο.Με το που άκουσα πληρωμή προκαταβολικά για μαθήματα που ΔΕΝ έχω κάνει,την έκανα.Πως γίνεται να δέχεσαι αν πληρώσεις για κάτι που ακόμη δεν εχεις λαβει???

    Οκ υπό το κράτος των νέων πληροφοριών...Ή ζητάς τα  λεφτά σου πίσω και κάνεις αυτό που θες,Η παρατας το μπασκετ για το χρόνο.Γιατί πως να το κάνουμε ρε μεγάλε 5 χιλιάρικα είναι 5 χιλιάρικα...Δεν τα βρήκαν στο δρόμο οι γονείς σου...ούτε και τα λαμόγια του Ωδείου που πηγαίνεις...πες και σ αυτους να κόψουν τα νύχια τους γιατι χωρις νυχια μετρας καλυτερα τα 100 αρικα και 500 αρικα χαρτονομισματα στον ''πάκο''του ρευστου που τσουβαλιαζουν από αφελείς γονείς και μαθητές που πίστεψαν πως τα 5000 θα τα βγάλουν κάποτε με το να παίζουν...κλασσικη κιθαρα...

    Ε-Λ-Ε-Ο-Σ


    LeGuitarist
    10.11.2013, 16:14
    οχι δεν δώσαμε προκαταβολικά λέμε ότι έχουμε δώσει
    LeGuitarist
    10.11.2013, 16:16
    σε ωδείο είμαι.και έπειτα τόσο δύσκολο είναι με μαθήματα ιδιαίτερα να βγάλεις κάποια λεφτά?
    optimus222
    12.11.2013, 08:40
    Κοίταξε, δεν παίζω ποτέ κιθάρα με δάχτυλα και με το μπάσκετ ποτέ δεν προχώρησα, αλλά πιστεύω πως ότι πω ισχύει και μπορεί να σε βοηθήσει: 1) Υπάρχουν "σχολές" κλασικής κιθάρας που έπαιζαν χωρίς νύχια και τον αλλιώτικο ήχο που βγαίνει χωρίς νύχια τον εκμεταλεύονται (πχ Tarrago και η φαμίλια του). Και αν ο δάσκαλός σου παίζει με νύχια δε σημαίνει ότι μπορεί να σου διδάξει μόνο αυτό. 2) Αν παίζεις συνέχεια χωρίς νύχια ή με πενάκια για τα δάχτυλα θα τη βρεις την άκρη και θα μπορέσεις να φτάσεις σε όποιο επίπεδο θα έφτανες και με νύχια. Κι εμένα όταν ξεκίνησα το μπάσο με πένα όλοι οι μπασίστες που ήξερα μου έλεγαν για το πόσο "περιορισμένη" είναι. Μάντεψε μετά από τρία χρόνια ποιός έχει το καλύτερο δεξί χέρι και τις καλύτερες δυναμικές από τους μπασίστες που ξέρω. 3) Δοκίμασε να αλλάξεις χέρι στο μπάσκετ. Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται με αυτά. Αν σουτάρεις με το αριστερό, λίγο finger tape στα ακροδάχτυλα του δεξιού δε θα σου κάνει καμία διαφορά. Τα βάζαμε στην πάλη κυρίως στα κότσια για να μη λυγίζουν τα δάχτυλά μας, αλλά έχω δει τον κιθαρίστα από τους Misfits που βάζει στα ακροδάχτυλά του για να μη ματώνουν επειδή κοπανάει την κιθάρα με την πένα λες και είναι ζώο (αυτός, όχι η κιθάρα, δεν κάνει να κοπανάμε τα ζώα). Και θυμάμαι ένα παιδί στην πάλη με σπασμένο νύχι που έβαζε από πάνω μέχρι να επουλωθεί. 4) Σε περίπτωση που πρέπει να διαλέξεις, διάλεξε τις γυναίκες (κανείς δεν είδε ότι λέει και για τις γυναίκες ρε παιδιά;). Παίξε και το μπασκετάκι σου χωρίς νύχια, συνέχισε να κάνεις ασκήσεις στην κιθάρα και να αγοράζεις βιβλία και κάποια στιγμή είτε θα βρεθεί δάσκαλος που δε θα σου τη λέει για τα νύχια (ειδικά αν έχεις κάνει και πρόοδο μόνος σου), είτε θα ελαττώσεις το μπάσκετ αν δε σου βγει οπότε θα μπορείς να αφήσεις ξανά.
    JULIOS
    12.11.2013, 11:09

    Το ολο θεμα ειναι γεματο με αποψεις κ το παιδι θα κρινει μιας κ νομιζω πως το εχουμε εξαντλήσει πλεον.

    Ομως (ισως κ λογω της ηλικιας μου πρεπει να κανω καποιες παρατηρήσεις σε αυτα που διαβαζω) υπαρχουν ορισμενα πραγματα τα οποια πρεπει να σχολιασω(κυριως μιλαω για τις παρατηρήσεις του φιλου optimus)

    Εχεις δικιο πως για να μαθεις κιθαρα δεν χρειαζεσαι ντε κ καλα νυχια.Σωστο,το γραφουμε ολοι.Ομως αν θες να προχωρας στις σπουδες κλασσικής κιθαρας πρεπει να εχεις.Ειναι τοσο απλο.

    Οταν μιλας για μπασσο φανταζομαι μιλας για ηλεκτρικό μπασσο κ προφανως καποια συγκεκριμένα ειδη συγχρονης μουσικής αφηνοντας εξω καποια αλλα.Εαν μιλας για σπουδες (κ πτυχιο) μπασσου στην Ελλαδα τοτε μιλαμε για το κοντραμπασσο (αυτο καταλαβαινω εγω) κ αρα ο μουσικός παιζει με δοξάρι(ουτε πενα ουτε δακτυλα).

    Επειδη ομως προφανως δεν αναφερεσαι σε αυτο θα πω το εξης:ναι δεν ειναι απαραιτητο να χρησιμοποιεις δακτυλα να παιζεις ποπ ή ροκ αλλα αν θες να μαθεις να παιζεις καλα Funk για παραδειγμα τοτε πρεπει να χρησιμοποιήσεις δακτυλα (μιλαω για το ηλεκτρικό μπασσο παντα)

    Οι προτασεις με τα "πενακια" ως λυση στο προβλημα κατα την γνωμη μου ειναι λαθος για πολλους λογους που αν θελετε θα αναλυσω (κ πραγματικά απορω γιατι επιμενετε να το προτείνετε ως λυση στο παιδι).

    Το θεμα ειναι απλο:αν κ κατα ποσο θελει να ασχοληθει πολυ σοβαρα με το μπασκετ ή(και) την κιθαρα.

    Επειδη απο αυτα που γραφει εγω καταλαβα πως δεν εχει ιδιαιτερες βλεψεις για κανενα απο τα 2 η αποψη μου ειναι να τα εχει κοντα (οσο μπορει γιατι φτανοντας στην Μεση δεν θα εχει τετοια επιλογη),να ξεκαθαρισει στους γονεις του κ τους δασκαλους του το τι θελει να κανει για να ειναι ενταξει κ με τον εαυτο του κ με αυτους.

    Μιας κ δεν τον ενδιαφερει ουτε το πτυχιο στην κιθαρα ουτε επαγγελματικα το μπασκετ ή καποιο αλλο αθλημα μπορει να τα κανει κ τα δυο,με κοντα νυχια τουλαχιστον τωρα που ειναι στην κατωτερα.Αν θελει να προχωρισει παραπανω θα εχει προβλημα,μιας κ κανενας δασκαλος/εξεταστης δεν θα τον αφησει να προχωρισει στην Μεση χωρις νυχια (εκτος κ αν πεσει πανω σε ιδιαιτερους δασκάλους/εξεταστες που θα κανουν τα στραβα ματια).


    Mad4U
    12.11.2013, 18:25

    Ελεος παιδια...πατε να βγαλετε απο την μυγα ξιγκι...εχωντας παιξει μπασκετ σε αγωνιστικο επιπεδο σας λεω οτι εχω δει απειρους βρωμιαριδες με μεγαλα νυχια...Δεν παιζει κανενα ρολο αν τα νυχια ειναι πολυ μεγαλα, μεγαλα η κανονικα...αν ειναι να φας την νυχιά θα την φας και θα φυγει κομματια το δερμα, ισως και κρεας.


    Σκοπος ειναι να κανεις αυτο που θα σε κανει να αισθανεσαι καλυτερα...Η μουσικη σε κανει να αισθανεσαι καλα, οπως και το μπασκετ, οπως και οι γκομενες. Αν εστω κατι απο αυτα σε μιζεριαζει ξεκοβε το.


    STEFANOS604
    12.11.2013, 19:28

    Και κάποιο προιόν ΕΔΩ για να μη σπάνε τα νύχια. Το είχα δοκιμάσει και είναι πολύ καλό (τώρα παίζω με πένα και δεν μου χρειάζεται).

     


    optimus222
    13.11.2013, 05:34
    Julios, μιλάω για ηλεκτρικό μπάσο κυρίως σε Blues, rock'n'roll και Reggae, αλλά για την παρέα και το τζαμάρισμα μέχρι και μέταλλο της τάξης του thrash και του groove. Αλλά οι σωστές δυναμικές μου χρειάζονται στα πιο "απαλά" είδη. Ένα παράδειγμα έφερα, αν θες να το συζητήσουμε στείλε μου πμ για να μη χαλάμε και το θέμα του LeGuitarist. Αυτό με τους εξεταστές που λες με φοβίζει. Δε θα τον αφήσουν να πάει στη μέση με κοντά νύχια; Αν ισχύει τέτοιο πράγμα είναι κοροϊδία προς τους εκπαιδευόμενους. Με την ίδια λογική, στο βιολί θα σε κόψουν αν παίζεις με πολύ κοντό ή πολύ μακρύ δοξάρι ή στα τύμπανα αν παίζεις με ξύλινες ή πλαστικές μπακέτες;
    JULIOS
    13.11.2013, 11:30

    Παράθεση:

    Το μέλος optimus222 στις 13.11.2013, 05:34 έγραψε...

    Julios, μιλάω για ηλεκτρικό μπάσο κυρίως σε Blues, rock'n'roll και Reggae, αλλά για την παρέα και το τζαμάρισμα μέχρι και μέταλλο της τάξης του thrash και του groove. Αλλά οι σωστές δυναμικές μου χρειάζονται στα πιο "απαλά" είδη. Ένα παράδειγμα έφερα, αν θες να το συζητήσουμε στείλε μου πμ για να μη χαλάμε και το θέμα του LeGuitarist. Αυτό με τους εξεταστές που λες με φοβίζει. Δε θα τον αφήσουν να πάει στη μέση με κοντά νύχια; Αν ισχύει τέτοιο πράγμα είναι κοροϊδία προς τους εκπαιδευόμενους. Με την ίδια λογική, στο βιολί θα σε κόψουν αν παίζεις με πολύ κοντό ή πολύ μακρύ δοξάρι ή στα τύμπανα αν παίζεις με ξύλινες ή πλαστικές μπακέτες;

    Δεν διαφωνω σε αυτο που εγραψες απλα ηθελα να ξεκαθαρισω οτι  δεν μπορεις να τα κανεις ολα με τον ιδιο τροπο ή οτι μπορεις πχ να σπουδασεις κλασσικη κιθαρα χωρις νυχια στο απαιτουμενο μεγεθος.Για να χρησιμοποιησω το δικο σου παραδειγμα ειναι σα να παιζεις βιολι με μπακετα ή τυμπανα με τα χερια.Στα υποψιν πως πολλοι (αν οχι ολοι) οι καθηγητες λογιας μουσικης στα Ωδεια ειναι πολυ αυστηροι σε τετοια θεματα κ ιδιαιτερα τυπικοι.Με λιγα λογια πολλες φορες εξαντλουν την αυστηροτητα τους σε τετοια ζητηματα που μπορει να φαινοντα τυπικα αλλα εχουν κ ουσιαστική βαση απο ενα επιπεδο κ πανω.(ειδικα οι μεγαλυτεροι στην ηλικια που μενουν πιστοι στο προγραμμα σπουδων αλλα κ στον τροπο διδασκαλιας που κυριαρχει στα ελληνικά Ωδεια κ ειναι σαφως απαρχαιομενο)

    Για αυτο επιμενω απο την αρχη οτι ειναι δικη του επιλογη το ποσο μακρυα θελει να παει με τις σπουδες του ο φιλος.Αν θελει να σταματαει στην κατωτερα για παραδειγμα δεν εχει προβλημα.Αν ομως θελει να προχωρισει παραπερα τοτε πρεπει να μαθει να παιζει με νυχια κ δερμα(για να ειμαστε ακριβεις σε αυτα που λεμε)να εχει ενα συγκεκριμενο ηχο κ να βελτιωνει την τεχνικη του.

    Ο σωστος καθηγητης (κατα την γνωμη μου) πρεπει να πει στον μαθητη του ακριβως αυτο χωρις να του βαλει το μαχαιρι στον λαιμο.Οτι δλδ εφοσον θελει να προχωρισει απο ενα επιπεδο κ πανω τις σπουδες του ειναι απαραιτητο να εχει νυχια στο σωστο μεγεθος κ να "βγαζει" τον αναλογο ηχο.Χωρις ομως να γινεται μπαμπουλας ή κακος μιας κ στην τελικη ο μαθητης/σπουδαστης θα αποφασισει ποσο κ μεχρι που θελει να φτασει σπουδαζοντας.

    Αρα λοιπον εχω λογο να επιμενω πως ο ιδιος πρεπει να αποφασισει που ακριβως θελει να παει κ απλα να το ξεκαθαρισει στους γονεις του (που πληρωνουν) κ στον δασκαλο του.Απλα ορισμενα πραγματα απαιτουν κ θυσίες αν θελεις.Δεν μπορουμε να τα κανουμε ολα με τον ιδιο τροπο.Εξου κ χρησιμοποιησα αυτο που εγραψες για να δειξω αυτο που λεω.Δεν ειχα διαθεση να χαλασω το θεμα του παιδιου,απλα να χρησιμοποιησω αυτα που εγραψες για να δειξω οτι ναι μεν ο καθενας παιζει οπως θελει αλλα αν θελεις να σπουδασεις ή να μελετας ή να παιζεις σωστα το α ή β μουσικο ειδος ή οργανο υπαρχουν καποια βασικα προαπαιτουμενα που αφορουν τοσο την θεωρητική καταρτηση οσο κ την τεχνική δεξιοτητα,ηχο κτλ

    (εξακολουθω να περιμενω την απαντηση στο θεμα καποιου που διδασκει κλασσική κιθαρα για να δουμε τελικα αν ο δασκαλος του παιδιου ειναι υπερβολικος σε αυτα που λεει ή οχι.Στον τροπο που χρησιμοποιει σιγουρα ειναι κατα την γνωμη μου αλλα νομιζω πως αν βρεθει καποιος καθηγητης να απαντησει στο θεμα θα δειτε πως θα συμφωνει με αυτα που λεει ο δασκαλος του παιδιου.Εχω κανει την συζητηση με 2-3 καθηγητες εκτος φορουμ,μονο κ μονο για να δω ποσο αυστηροι ειναι πανω στο θεμα οι νεοτεροι καθηγητες κ να μην μεινω σε αυτα που θυμαμαι εγω απο τοτε που εγω σπουδαζα κλασσικη κιθαρα κ ολοι μου ειπαν το ιδιο πραγμα:πρεπει να εχει νυχια.Δεν νομιζω πως ειναι τυχαιο αυτο.) 


    -----------------

    "The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play 
     Oh, the eagle, the eagle flies on Friday Saturday I'll go out and play 
     Sunday I'll go to church, and I fall on my knees and pray.." B.B King 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 13-11-2013 11:35 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 13-11-2013 11:40 ]


    artistic
    27.12.2013, 15:24
    θα μπορουσες να στραφεις προς την ακουστικη κιθαρα και να παιζεις με πενα!