ελληνική μουσική
    520 online   ·  210.830 μέλη

    Έχω πρόβλημα με τα νύχια για την κλασική λόγω αθλητισμού.

    LeGuitarist
    31.10.2013, 15:08

    Καλησπέρα!

    Λοιπόν παιδιά κάνω κλασική κιθάρα.Είναι ο 2 χρόνος μου στην κατωτέρα και για να παίξω χρειάζομαι ΝΥΧΙΑ{#emotions_dlg.sad}

    Πέρα του ότι δεν μαρέσουν τα θεωρώ αντιαισθητικά (ειδικά για τα αγόρια) και δεν αρέσουν στις κοπέλες {#emotions_dlg.blush} δεν τα θέλω.Αλλά δεν είναι μονο αυτό...

    ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΠΑΣΚΕΤ...Στο μπάσκετ απαγορεύονται τα νύχια χωρίς δεύτερη κουβέντα(γιατί σπάνε και μπορεί να σχίσεις και κανά φρύδι)...Εδώ και τόσα χρόνια δεν χρειαζόμουν νύχια γιατί ήμουν σε μικρό επίπεδο αλλά εδώ και δύο χρόνια χρειάζονται...

    Αποτέλεσμα είναι να μην κάνω μπάσκετ που μου αρέσει τόσο πολύ για να κάνω κλασική.Δεν θέλω να σταματήσω απλά θέλω μια λύση για να τα συνδιάσω.

    Διάβασα κάπου στο σαιτ για τα νύχια λέει πένες που τα βάζεις σαν δακτυλίδια και παίζεις.Σχετικά με αυτό θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

    Α.Είναι αποτελεσματικά σαν τα φυσικά;

    Β.Σπάνε?

    Και γενικά πείτε μου ποια είναι τα κακά...

    Παρακαλώ πολύ {#emotions_dlg.helpsmilie}


    LeGuitarist
    31.10.2013, 15:11
    Σας παρακαλώ γρήγορα.... Έχει ξεκινήσει πρωτάθλημα...Πείτε μου τα πάντα όσων αφορά αυτα τα νύχια
    LeGuitarist
    31.10.2013, 15:19
    ρε οι γονείς μου σε 30 λεπτά λένε να πάνε να τα πάρουν γιαυτό θέλω γρήγορα απάντηση.αλλα το έγραψα απο κάτω γιατι το ξέχασα.
    Jazz-Guitar
    31.10.2013, 15:34

    Αυτά τα "νύχια" τα δοκίμασα ένα διάστημα που πειραματιζόμουν με τον ήχο μου. Δεν με βόλεψαν καθόλου και τα παράτησα σχεδόν αμέσως. Μόνο του αντίχειρα κράτησα ένα διάστημα άλλα το παράτησα και αυτό μετά από λίγους μήνες. Είναι πολύ άβολα και τουλάχιστον στο κατάστημα που τα βρήκα δεν είχε μεγέθη και μου έσφιγγαν πολύ τα δάχτυλα. Προσπάθησα να τα ανοίξω λίγο άλλα δεν είχαν καθόλου ελαστικότητα και έσπαγαν. Προσπάθησα άλλη μια φορά να τα μαλακώσω λίγο με αναπτήρα με αποτυχία. Βρήκα και κάτι μεταλλικά τα οποία προσαρμόζονται και δεν έχουν τα παραπάνω προβλήματα, άλλα δεν έχουν καλό ήχο, λόγω μάλλον του υλικού.

     

     


    LeGuitarist
    31.10.2013, 15:43
    Ο δασκαλός μου δεν ακούει απο αυτά γιατί δεν θέλει να κάνω μπάσκετ κ σίγουρα αυτό θα μου πεί.Θα του τα πάω στο μάθημα και ότι είναι να γίνει ας γίνει. Όσο για το ρε δεν ήξερα ότι σε πειράζει τόσο.Ντάξ δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι...
    LeGuitarist
    31.10.2013, 15:44
    Εσύ είχες πάει στο νάκα να τα πάρεις γιατί ο νάκας έχει πολλά μεγέθη. Και αν πιστεύεις ότι αυτα τα νύχια δεν είναι η λύση τι πρέπει να κάνω;
    Jazz-Guitar
    31.10.2013, 15:51
    Στην επαρχία και δεν υπάρχει νάκας, μόνο μια τρύπα με βασικά είδη μουσικής η οποία έβαλε λουκέτο λόγω κρίσης και δεν υπάρχει πλέον... Αν δεν σε βολέψουν, τότε μάλλον δεν υπάρχει άλλη λύση αν θες να κάνεις και τα δύο. Θα πρέπει να κόψεις νύχια και να παίζεις με την σάρκα. Πίτα ολόκληρη και σκύλος χορτάτος δεν γίνεται που λένε και οι παλιοί, σωστά;
    LeGuitarist
    31.10.2013, 15:53
    Δεν μ'αφήνουν καθόλου με το δέρμα.Τους το έχω πει τόσες φορές αλλά δεν ακούνε... Πφφφ...Τι θα κάνω...Εσύ τα είχες δοκιμάσει στην κλασική;
    Jazz-Guitar
    31.10.2013, 15:56
    Σε ηλεκτρική και ακουστική μόνο... Μπορείς να πεις στον δάσκαλο σου ότι σου έσπασε ένα νύχι και έτσι αναγκάστηκες να τα κόψεις όλα. Αν σου πάει να λες ψέματα φυσικά...
    LeGuitarist
    31.10.2013, 16:01
    Ναί αλλά και αυτό προσωρινά... Το νύχι θα ξαναβγεί...
    STEFANOS604
    31.10.2013, 16:08

    Επειδή πριν λίγες μέρες ξεκίνησα να μαθαίνω χαβάγια ,το άρπισμα των χορδών γίνεται με το δεξί χέρι κυρίως με πένες που φοριούνται (Fingerpicks) κυρίως στον αντίχειρα αλλά και στα άλλα δάκτυλα.

    Το πώς φοριούνται  και τι μεγέθη υπάρχουν δείτε εδώ:

    Εγώ τα αγόρασα από το music123 (τιμές από 1 – 15 δολάρια).

    Επειδή υπάρχουν 3 ειδών sizes (small-medium-large) αν δεν  βρεις στο size που θέλεις  (ή πονούν τα δάκτυλα) μπορείς να πάρεις το μικρότερο (πλαστικό)  να βράσεις σ’ ένα μπρίκι νερό και να το βάλει κρεμασμένο από ένα σχοινάκι για κλάσμα δευτερολέπτου και βάζοντας το στο δάκτυλο σου θα πάρει τη φόρμα σου αμέσως.


    LeGuitarist
    31.10.2013, 16:15
    Nαί,αλλά το νύχι έχει ειδικό σχήμα (το λιμάρεις απο τα αριστερά) για να έχει πιο φάλτσο,ή γυρνάς τα δάκτυλα στην κανονική τους μεριά για να ακούγετε πιο δυνατά.Μπορεί να τα κάνει αυτά αυτό;
    STEFANOS604
    31.10.2013, 16:39

    Τι θα πει το λιμάρεις; Σου δείχνω παραπάνω το πως φοριούνται και μπορείς να τα έχεις να προεξέχουν από λίγα χιλιοστά έως όσο θέλεις.


    LeGuitarist
    31.10.2013, 16:58
    αααα....
    Jazz-Guitar
    31.10.2013, 19:05
    Τώρα που το ξανασκέφτομαι, αν ο δάσκαλος σου είναι τόσο αυστηρός με τα νύχια, δεν θα είναι εξίσου αρνητικός με τα "ψεύτικα" νύχια?
    trelakias
    31.10.2013, 19:17

    Θα συμφωνήσω με τον Jazz.  

    Δεν είναι η ίδια αίσθηση, οπότε και η τεχνική που θα αναπτύξεις θα διαφέρει... Η κλασική κιθάρα χρειάζεται νύχια αλλά δεν είναι τόσο τρομακτικό.  Άλλοι αφήνουν λιγότερο και άλλοι περισσότερο.  Εξαρτάται πως βολεύει τον καθένα, ανάλογα με τα χέρια του.

    Εξαρτάται από το δάσκαλό σου βασικά...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 31-10-2013 19:24 ]


    LeGuitarist
    31.10.2013, 20:11
    Σίγουρα δεν θα θέλει αλλα κάτι πρέπει να γίνει...δεν θέλω να μην κάνω μπάσκετ.Μα καλά ρε παιδιά μόνο εγώ έχω αυτό το πρόβλημα;
    LeGuitarist
    31.10.2013, 20:18
    Αυτά που διάβασα στο άλλο το παιδί που είναι δαχτυλίδια με πένες;Για την κλασίκη Jazz-Guitar,εσύ τα είχες,μήπως μπορώ να τα δω;πες μου κανένα σαιτ.
    Mad4U
    06.11.2013, 00:58

    Δασκαλος που σου λεει παρατα το μπασκετ θα επρεπε να ντρεπεται...κιθαρα μπορεις να μαθαινεις σε ολη σου τη ζωη...το μπασκετ ειναι τωρα!

    Δεν νομιζω κανεις στο χωρο του μπασκετ να νοιαζεται αν εχεις νυχια η οχι, εκτος αν εχεις πετσοκοψει κανεναν και σε φοβουνται...


    Πρεπει αναγκαστικα να παιξεις με νυχια κιθαρα? Υπαρχουν κιθαριστες που παιζουν με γυαλινη λαμπα, με τα ποδια, με το στομα κτλ...Κ αν παιξεις με το δερμα τι εγινε δηλαδη θα στεναχωηρηθει o "μπετοβεν της κιθαρας"? Απλα θα εχεις διαφορετικο ηχο και διαφορετικη προσεγγιση...


    freddieKrueger
    06.11.2013, 13:22

    Παράθεση:

    Το μέλος Mad4U στις 06.11.2013, 00:58 έγραψε...

     

    Δεν νομιζω κανεις στο χωρο του μπασκετ να νοιαζεται αν εχεις νυχια η οχι, εκτος αν εχεις πετσοκοψει κανεναν και σε φοβουνται...


     



    Πονεμένη ιστορία αυτά τα νύχια αγαπητέ μου...

     

     




    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 06-11-2013 13:46 ]


    επισυναπτόμενα: Freddy_Krueger.jpg