ελληνική μουσική
    383 online   ·  210.816 μέλη

    Eν ψυχρώ δολοφονία δύο μελών της χρυσής αυγής στο Ν.Ηράκλειο.

    KRISTHESS
    01.11.2013, 20:56

    Ένας ακόμα βαριά τραυματισμένος..

    η ανακοίνωση της Χρυσής Αυγής

    "Μία μοτοσικλέτα με δύο κρανοφόρους τρομοκράτες σταμάτησε μπροστά στα γραφεία της Χρυσής Αυγής στο Νέο Ηράκλειο την ώρα που το γραφείο λειτουργούσε και αρκετός κόσμος βρισκόταν στην είσοδο. Ο συνοδηγός κατέβηκε και εκτέλεσε εν ψυχρώ από απόσταση μισού μέτρου δύο νέα παιδιά 22 και 26 ετών.

    Πριν αποχωρήσουν οι τρομοκράτες πυροβόλησαν και πάλι τα παιδιά που κείτονταν στο έδαφος νεκρά. Άδειασαν στην κυριολεξία τα όπλα τους πάνω τους. Άλλος ένας συμπολίτης μας τραυματίστηκε σοβαρά από σφαίρα. Είναι θαύμα που δεν θρηνήσαμε και άλλα θύματα. Το χτύπημα ήταν τυφλό και οι εγκληματίες είχαν στόχο να εκτελέσουν όποιον βρισκόταν την ώρα εκείνη στα γραφεία της Χρυσής Αυγής.Η Χρυσή Αυγή είχε ζητήσει αστυνομική φύλαξη των γραφείων, καθώς είχαν δεχθεί απειλές, αλλά η προδοτική συγκυβέρνηση Σαμαρά την αρνήθηκε!

    ΕΝΟΧΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ ΠΟΥ ΕΒΑΖΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΙΣ ΚΑΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΞΕΙ ΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΚΑΙ ΑΦΗΣΕ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΣ ΝΑ ΕΚΤΕΛΟΥΝ ΕΝ ΨΥΧΡΩ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ

    ΕΝΟΧΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΑ ΜΜΕ ΠΟΥ ΣΤΟΧΟΠΟΙΗΣΑΝ ΕΝΑ ΝΟΜΙΜΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ"

    Ήταν αναμενόμενο  η Χρυσή Αυγή να βγάλει μία τέτοια ανακοίνωση..κι ότι ίσως θα εκμεταλλευτεί  με τον τρόπο της ένα τέτοιο γεγονός. Εκείνο που με στεναχωρεί εμένα είναι ότι 2 νέα παιδιά ακόμα δολοφονήθηκαν.. κατά τα άλλα..δεν υπάρχουν τα δύο άκρα...που να υπήρχαν κι όλας.. Ας απευχόμαστε τα χειρότερα... αντεκδικήσεις και βάλε...ειλικρινά πιάστηκε η ψυχή μου..και θα επαναλάβω την  άποψή μου. Η βία πρέπει να καταδικάζεται απ'οπου κι αν προέρχεται. Αλλιώς θα γίνουμε ζούγκλα..αν δεν είμαστε ήδη. Και μένα σε ζούγκλα δε μου αρέσει να ζω.Θλίψη για την κατάντια. Μόνο αυτό.


    jorge
    01.11.2013, 21:10
    Κρίμα για τα παιδιά.

    Να δούμε αν δολοφονήθηκαν επειδή ήταν Χρυσαυγίτες ή επρόκειτο για ξεκαθάρισμα λογαριασμών. Ελπίζω κι εύχομαι το δεύτερο.
    KRISTHESS
    01.11.2013, 21:21

    Μακάρι Jorge.. τι να πω.. αν και το βλέπω λίγο δύσκολο μπροστά στα γραφεία τους...θα μπορούσαν να τους είχαν καθαρίσει και κάπου αλλού αν ήταν ξεκαθάρισμα.. Η σημειολογία της τοποθεσίας πάντως..δείχνει πολιτικά κίνητρα..Το να ανοίξει κάποιος πυρ μπροστά σε πολιτικό γραφείο..λίγες αμφιβολίες αφήνει.. αλλά ας δούμε τι θα πει η Αστυνομία και η δικαιοσύνη.. τα θύματα είναι θύματα.. με ή χωρίς πολιτική ταυτότητα... είναι τραγικό το γεγονός.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 01-11-2013 21:22 ]


    tallos
    01.11.2013, 21:24
    αν θελουν να βρουν τον ενοχο ας ψαξουν στον ΣΥΡΙΖΑ
    KRISTHESS
    01.11.2013, 21:46

    Τallos και ακροαριστεροί ή αναρχικοί να είναι δεν πάει να πει ότι είναι Συριζαίοι.. Ας αφήσουμε την Αστυνομία να βρει τον ένοχο και να κάνει τη δουλειά της καλύτερα..ωστόσο αν είναι πολιτικά τα κίνητρα.. θα συμφωνήσω απόλυτα με κάτι που διάβασα και έλεγε το εξής..

    "Καθώς δεν υπάρχουν δύο άκρα, που αποτελούν πανομοιότυπες βίαιες εκφράσεις του ολοκληρωτισμού, το ένα (και μοναδικό) αυτοπυροβολήθηκε. Aπό πλήξη. (Ήταν 22 και 26 ετών. Θλίψη και καταδίκη)" Ελπίζω με όλη μου την καρδιά μην αναβιώσουν καταστάσεις 2 άκρων...γιατί αν δεν υπάρχουν..που να υπήρχαν κι όλας όπως είπα παραπάνω..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 01-11-2013 21:55 ]


    jorge
    01.11.2013, 21:48
    Υπάρχει και το παρακράτος helloooo....
    mary_omikron
    01.11.2013, 22:01

    Παράθεση:

    Το μέλος tallos στις 01.11.2013, 21:24 έγραψε...

    αν θελουν να βρουν τον ενοχο ας ψαξουν στον ΣΥΡΙΖΑ

    Ναι, και για την Συρία επίσης....

    ΥΓ. {#emotions_dlg.thumbdown}


    tallos
    01.11.2013, 22:16
    ε δεν πιστευω ,να νομιζετε ότι ηταν μυστικοι πρακτορες
    KRISTHESS
    01.11.2013, 23:45

    Tallos αυτό είναι το θέμα ή ότι χάθηκαν 2 ζωές νεαρών ανθρώπων άδικα στο όνομα και γω δεν ξέρω ..ποιας δικαιολογίας??Κανείς δεν έχει δικαίωμα να αφαιρεί τη ζωή κάποιου άλλου.. εκτός αν κινδυνεύει ίσως η ζωή του και βρίσκεται σε νόμιμη άμυνα.. Τόσο απλά...Αν η δικαιολογία είναι η πολιτική θέση...τότε ακόμα χειρότερα για τους δολοφόνους.. γιατί δεν τους αγιοποιεί αυτό ..αλλά τους προσδίδει την έννοια του "φασίστα" που μπορεί στην τελική και οι ίδιοι να απεχθάνονται

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 01-11-2013 23:46 ]


    KRISTHESS
    01.11.2013, 23:53
    τραγικό αν είναι αλήθεια..τίποτα άλλο
    freak
    02.11.2013, 00:30

    Παράθεση:

    Το μέλος tallos στις 01.11.2013, 22:16 έγραψε...

    ε δεν πιστευω ,να νομιζετε ότι ηταν μυστικοι πρακτορες

    Ετσι οπως ειναι τα πραγματα, εγω δεν θεωρω τιποτα απιθανο.


    Chrysanna
    02.11.2013, 01:08

    Το παρελθόν θα 'πρεπε να μας έχει διδάξει :

    1. Να μην βιαζόμαστε να διαμορφώνουμε άποψη.

    2. Τα πιθανά σενάρια είναι πολλά.

    3. Να μην παρασυρόμαστε απ' το συναίσθημα.

    Εννοείται βεβαίως πως το ότι δύο τόσο νέα παιδιά έχασαν την ζωή τους, είναι τραγικό.


    PHILIPPOSSM
    02.11.2013, 02:07

    Παράθεση:

    Το μέλος Animista στις 01.11.2013, 23:51 έγραψε...

    Μου είπανε πριν λίγο ότι πέθανε και ο βαρειά τραυματισμένος! Γίνανε τρία τα θύματα!

    Δεν υπάρχει λόγος να σπέρνετε ψευδείς ειδήσεις μόνο και μόνο να για να γράψετε ενα σχόλιο......λίγος σεβασμός.


    sympetheros
    02.11.2013, 06:46

    H δολοφονία έιναι πάντα μια καταδικαστέα και ακραία πράξη.

    Σ αυτό συμφωνούμε όλοι .

    Ο κανιβαλισμός που ακολούθησε όμως απ τα κανάλια στο σύνολό τους που είδα χθες το βράδυ με προβληματισε σχετικά με το ποιός και τα γιατί.

    Η Χρυση Αυγή πρώτη και καλύτερη τρέχει να το εκμέταλευθεί πολιτικά,

    Ο Αδωνις βγήκε για 1561η φορά στην τηλεόραση της ομαδικής ύπνωσης να μας ενημερώσει απευθείας ότι...''οι γιατροί κάνουν ότι είναι ανθρωπινως δυνατό''.Το δεδομένο δηλαδή.

    Ο Κεδίκογλου βγήκε να μας δειξει πως....ειναι ο εγγυητής της σταθερότητας αυτός και τ αφεντικά του.

    Και όλοι μαζί οδηγούν τη σκέψη μας με χειρουργική ακρίβεια στη λογική των δύο άκρων που βολευει ποιον άραγε;

    Ας πάμε να ψωνίσουμε αύριο Κυριακή και απο Δευτέρα εδώ είμαστε να συνεχίσουμε το άρμεγμα.

    Το σύστημα ξερει να δημιουργεί να συντηρεί να αποπροσανατολίζει και να εκμεταλεύεται ότι το συντηρεί.

    Το σκοτάδι συνεχίζει να απλώνεται και να πυκνώνει γύρω μας δυστυχώς και το μυαλό μας θέλει προσπάθεια για να βγεί έξω απο το καλοστημένο και πολύ ισχυρό... Ελληνικό.....MATRIX


    AlfaWolf
    02.11.2013, 09:44
    Εγω παλι εχω την αισθηση οτι κι αυτη η εκτελεση εγινε απο τους ιδιους τους ΧΑ. Ελπιζω ομως να μην ειναι ετσι.
    KRISTHESS
    02.11.2013, 09:58
    E δε νομίζω Νικόλα.Είπαμε σενάρια..αλλά αυτό είναι παρατραβηγμένο
    KRISTHESS
    02.11.2013, 10:21

    η μητέρα του τραυματία..."όλοι είμαστε αδέρφια.."


    ilio
    02.11.2013, 11:01

    Τα πράγματα γίνονται ολοένα και χειρότερα.

    Η βία,η οποιαδήποτε είδους,φέρνει βία αναπόφευκτα,δεν γλιτώνεις από αυτό,είναι ένας φαύλος κύκλος.

    Και δεν εξιλεώνεται από όπου κι αν προέρχεται.

    Το θέμα δεν είναι να βρούμε εμείς τις απαντήσεις για το ποιος σκότωσε τα δύο αυτά παιδιά αλλά το να κάτσουμε και να δούμε επιτέλους το πόσο βαριά άρρωστοι είμαστε εμείς οι άνθρωποι τελικά.Δεν θα το θέσω ως πρόβλημα της ελληνικής κοινωνίας μοναχά.Θα το ανοίξω το θέμα.Πως δαμάζεται το θηρίο μέσα μας;Με ποιους τρόπους;Πρέπει επιτέλους να κοιταχτούμε και να παραδεχτούμε πως έχουμε νοσήσει βαριά.Και ως άνθρωποι και ως κοινωνία ανθρώπων.Με το να κάνουμε την οποιαδήποτε ιδεολογία σημαία μας δεν μας λύνει  αυτό ... Το μείζον μας πρόβλημα ... Πως να δαμάζουμε το θηρίο μέσα μας και πως να αγαπάμε τον εαυτό μας και τους άλλους ...

    Τι άλλο να πω μετά από άλλο ένα φονικό;Στεναχώρια για τις ζωές που χάθηκαν αλλά και τις ζωές μας που "χάνονται" από την έλλειψη αγάπης.


    -----------------

    "Δεν τα βλέπεις όλα από εκεί που τα κοιτάς"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ilio, 02-11-2013 11:03 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ilio, 02-11-2013 11:04 ]


    AlfaWolf
    02.11.2013, 11:15

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 02.11.2013, 09:58 έγραψε...

    E δε νομίζω Νικόλα.Είπαμε σενάρια..αλλά αυτό είναι παρατραβηγμένο

    Το προφανές δεν ειναι παντα και το ένοχο

    και ειδικα σε μια τετοια κατασταση.


    AlfaWolf
    02.11.2013, 11:18

    Παράθεση:

    Το μέλος tallos στις 01.11.2013, 21:24 έγραψε...

    αν θελουν να βρουν τον ενοχο ας ψαξουν στον ΣΥΡΙΖΑ

    Αυτο θα ηθελε κι ο εγκεφαλος τις δολοφονιας