ελληνική μουσική
    847 online   ·  210.833 μέλη
    Kolidos
    02.11.2013, 14:37

    Παιδιά καλησπέρα και καλό μήνα :) Ασχολούμε εδώ και 7 χρόνια με την κιθάρα και σκέφτηκα να μάθω και βιολί, γιατί γενικά σαν όργανο πάντα με εντυπωσίαζε :D . Θέλω λοιπόν να μου δώσετε πληροφορίες για αυτό το όργανο καθώς και για τιμές για ένα καλό (για αρχάριο πάντα) και επίσης αν μου πείτε μάρκες. Επίσης θα μπορούσα να μάθω μόνος μου χωρίς κάποιο δάσκαλο? Ευχαριστώ :D


    VioliBK
    04.11.2013, 23:44
    Μπορεις για αρχαριος να παρεις βιολι που να την παλευει με 100-150€. Με 250-300€ ενα αρκετα καλο, αλλα εχει σημασια και ποσα προτιθεσαι να δωσεις εσυ. Υπαρχουν και βιολια με λιγοτερο απο 100€. Καλυτερα να βρεις πρωτα δασκαλο και να ρωτησεις κι αυτον για την αγορα βιολιου. Μονος σου αποκλειεται να μαθεις εξ ολοκληρου, στην αρχη ειδικα θες δασκαλο, ο οποιος θα σου δειξει τα βασικα και θα βλεπει τα λαθη σου. Δεν θες να συνηθισεις σε λαθος πραγματα, ο δασκαλος απο την αρχη θα σε καθοδηγησει σωστα. Οταν συνηθισεις το οργανο και αρχισεις να βγαζεις ηχο (δεν ειναι τοσο απλο, μην τα παρατησεις αν στην αρχη δε δεις αποτελεσμα, ετσι ειναι το φυσιολογικο), οταν θα εχεις μαθει τις βασικες θεσεις τοτε μπορεις να συνεχισεις μονος σου. Εξαρταται και το ειδος της μουσικης που θελεις να παιξεις, αλλα πραγματα θα μαθεις για να παιζεις ελληνικά παραδοσιακα/λαικα και άλλα για να παιζεις δυτικη/κλασσικη.
    artemis991998
    11.11.2013, 21:22
    να σου πω την αληθεια μου συμφωνω με τον απο πανω...πιστευεις πως μετα απο 7 χρονια βιολι να μπορω να μαθω κιθαρα χωρις δασκαλο???? εχω οργανο...