ελληνική μουσική
    626 online   ·  210.830 μέλη

    Κυκλοφορία και παρουσίαση του νέου δίσκου του Βασίλη Παπακωνσταντίνου !!

    Ananeotis
    11.11.2013, 18:53

    O Βασίλης Παπακωνσταντίνου κυκλοφορεί την Κυριακή 17 Νοέμβρη το πρώτο μέρος του μουσικού έργου "Ο Δραπέτης" με τίτλο "Το παραμύθι της βεντάλιας" σε στίχους και μουσική του Αποστόλη Μπουλασίκη και σε ενορχήστρωση του Γιώργου Αρχοντάκη.

      Η παρουσίαση του δίσκου θα γίνει 

    * Δευτέρα 18 Νοεμβρίου στη Θεσσαλονίκη,στο Δον Κιχώτης

    * Τετάρτη 20 Νοεμβρίου στην Αθήνα,στο Pinocchio Bar

    ΠΗΓΗ: http://www.vasilisp.com

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Ananeotis, 12-11-2013 23:45 ]


    JohnnySyl
    11.11.2013, 19:56

    Με τι συχνότητα βγάζει πλέον δίσκο ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου;


    Ananeotis
    11.11.2013, 20:50

      Όπως φαίνεται κύριοι πράγματι πολύ σύντομα επανέρχεται ο Βου Παπ με νέα δισκογραφική δουλειά η οποία όμως έχει ενα πολυ ιδιαίτερο χαρακτηριστικό.Από τις ανακοινώσεις που διάβασα στο επισημο site του η νέα δουλειά έρχεται σε μορφή μουσικού έργου με το όνομα "Ο Δραπέτης". Το πρώτο λοιπόν μέρος αυτού του "μουσικού έργου" κυκλοφορεί τώρα με τον τίτλο "Το παραμύθι της βεντάλιας" και το δεύτερο θα κυκλοφορήσει αργότερα προς το καλοκαίρι..

       Ελπίζω να έχει ενδιαφέρον γιατί λείπουν νομίζω τέτοιες απόπειρες από την ελληνική δισκογραφία τα τελευταία χρόνια..

       

      


    JohnnySyl
    11.11.2013, 21:04

    Το ζήτημα δεν είναι αν λείπουν τέτοιες απόπειρες-που όντως λείπουν-αλλά το ότι πέρυσι κυκλοφόρησαν 2(!) δίσκοι του και καπάκι μέσα σε λίγους μήνες κυκλοφορεί άλλος ένας... Αν οι δίσκοι αυτοί περιείχαν ΤΑ τραγούδια, θα μπορούσαμε να λέμε πως καλά κάνει... Δε καταλαβαίνω αν προσπαθεί να αποδείξει κάτι περισσότερο ή να επιβεβαιωθεί ή δεν ξέρω κι εγώ τι... Εδώ, τραγουδιστές χαμηλότερης στάθμης-και όσον αφορά σε ικανότητες και σε τραγούδια κτλ-βγάζουν ανά 1,5-2 χρόνια και αν ολοκληρωμένο δίσκο και μέχρι τότε κυκλοφορούν ένα ένα τραγούδι... 3 δίσκοι ουσιαστικά μέσα σε διάστημα ενός περίπου χρόνου και με τους 2 από αυτούς-για τον 3ο θα γνωρίζουμε εν καιρώ-να μην είναι ΟΙ δίσκοι ή να έχουν ΤΑ αξιοπρόσεκτα τραγούδια μέσα, δεν καταλαβαίνω αν έχει κάποιο νόημα...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JohnnySyl, 11-11-2013 21:05 ]


    Ananeotis
    11.11.2013, 21:32

    Παράθεση:

    Το μέλος JohnnySyl στις 11.11.2013, 21:04 έγραψε...

    Το ζήτημα δεν είναι αν λείπουν τέτοιες απόπειρες-που όντως λείπουν-αλλά το ότι πέρυσι κυκλοφόρησαν 2(!) δίσκοι του και καπάκι μέσα σε λίγους μήνες κυκλοφορεί άλλος ένας... Αν οι δίσκοι αυτοί περιείχαν ΤΑ τραγούδια, θα μπορούσαμε να λέμε πως καλά κάνει... Δε καταλαβαίνω αν προσπαθεί να αποδείξει κάτι περισσότερο ή να επιβεβαιωθεί ή δεν ξέρω κι εγώ τι... Εδώ, τραγουδιστές χαμηλότερης στάθμης-και όσον αφορά σε ικανότητες και σε τραγούδια κτλ-βγάζουν ανά 1,5-2 χρόνια και αν ολοκληρωμένο δίσκο και μέχρι τότε κυκλοφορούν ένα ένα τραγούδι... 3 δίσκοι ουσιαστικά μέσα σε διάστημα ενός περίπου χρόνου και με τους 2 από αυτούς-για τον 3ο θα γνωρίζουμε εν καιρώ-να μην είναι ΟΙ δίσκοι ή να έχουν ΤΑ αξιοπρόσεκτα τραγούδια μέσα, δεν καταλαβαίνω αν έχει κάποιο νόημα...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JohnnySyl, 11-11-2013 21:05 ]



      Μωρέ και πολύ κομψά τα είπες σχετικά με τα αποτελέσματα των τελευταίων και πράγματι πολύ συχνων δισκογραφικών του δουλειών.Όμως άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου..

      Δεν είμαι στο κεφάλι του.Παρ'όλα αυτά πρέπει ίσως να διαχωρήσουμε τον τραγουδιστή από τον συνθέτη.Με άλλα λόγια ένας δίσκος δεν είναι αποκλειστικά του τραγουδιστή.

      Θέλω να ελπίζω πως μια τέτοια απόπειρα και μάλιστα με συνθέτη και στιχουργό (Απόστολος Μπουλασίκης) έναν άνθρωπο καθόλου πολυγραφότατο και πολύ μακριά από τα φώτα της δημοσιότητας ίσως να δώσει κάτι όμορφο και δυναμικό στην κατα γενική ομολογία ΒΑΡΕΤΗ ελληνική δισκογραφια.

      Ίσως παλι κι όχι..Θα δείξει...

      


    JohnnySyl
    11.11.2013, 21:46

    Το γεγονός ότι ο Μπουλασίκης θα υπογράφει τις συνθέσεις του δίσκου-ιδίως το στίχο, καθώς κάποια τραγούδια του είναι αριστουργήματα ως προς αυτό(βλ. Σώματα ασώματα, Μη μιλάς, Οι ψυχές και οι αγάπες)-μπορεί να δώσει κάποια ελπίδα... Το θέμα είναι και το τι ενορχηστρώσεις έχουν γίνει οι οποίες είτε θα αναδείξουν τα τραγούδια είτε...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JohnnySyl, 11-11-2013 21:47 ]


    sillia
    12.11.2013, 12:27

    Το φοβάμαι το θέμα {#emotions_dlg.walkman}

    Εύχομαι οι φόβοι μου να μην βγουν αληθινοί, αλλά ............. μας έχει τρομάξει τελευταία ο Βασίλης !


    Ananeotis
    12.11.2013, 23:52

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 12.11.2013, 12:27 έγραψε...

    Το φοβάμαι το θέμα {#emotions_dlg.walkman}

    Εύχομαι οι φόβοι μου να μην βγουν αληθινοί, αλλά ............. μας έχει τρομάξει τελευταία ο Βασίλης !



      Sillia νομίζω πως οι φόβοι σου είναι "νόθοι".Να κοίτα..στο λέει κι ο ίδιος στο 0:15 :  {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.biggrin}

          


    vasilisx
    27.11.2013, 10:10

    ο νεός δίσκος του Βασίλη ο οποιος κυκλοφορει πανω απο μια βδομαδα τωρα, ειναι τελικα αυτων που εψαχνε ο ιδιος ο Βασιλης, και εμεις αυτων των Βασιλη ζητουσαμε. μουσικη φρεσκια και με την υπογραφη του Μπουλασικη και στους στιχους το αποτελεσμα ειναι μαγευτικο. πολλοι ειπαν οτι τετοιον δισκο εχει να βγαλει απο το 1999 και το Θαλασσα στη σκαλα, προσωπικα θα συμφωνησω! ο δίσκος δουλευονταν 1,5+ χρόνο και τον εκοψαν σε 2 μεροι οπου τωρα ακουμε το πρωτο μερος και την αρχη του καλοκαιριου θα ακουσουμε και το 2ο μερος.

    με το πρωτο τραγουδι (σε studio clip) θα καταλαβετε τι υπαρχει στην συνεχεια. ακουστε πολυ καλα τους στιχους σε όλα τα κομματια!

    εδω υπάρχουν όλα τα κομματια μαζι με τους στιχους του καθε κομματιου!


    tago
    27.11.2013, 11:10
    Μιά απ' τα ίδια νομίζω....
    Ananeotis
    28.11.2013, 14:00

    Παράθεση:

    Το μέλος tago στις 27.11.2013, 11:10 έγραψε...

    Μιά απ' τα ίδια νομίζω....

      Νομίζω οτι τον αδικείς τον δίσκο..Έχει πολυ ιδιαίτερα τραγούδια και ο ήχος είναι ανανεωμένος κατα 80%..

      Αν ξεχάσουμε για λίγο τις κακές προηγούμενες δισκογραφικές επιλογές του Βασίλη θα δούμε πως αυτός είναι μάλλον ένας απο τους καλύτερους ελληνικους δισκους του 2013..

      Δυστυχώς όμως υπάρχει ο κίνδυνος να τον φάει το σκοτάδι εξαιτίας της πολυ συχνης δισκογραφικης παρουσιας του Παπακωνσταντινου τα τελευταια χρονια..

      Παρ'ολα αυτα συνεχιζω να πιστεύω πως τα τραγουδια ειναι εξαιρετικα και πολυ ανωτερα οχι μονο απο τα τελευταια του Βου Παπ αλλα και γενικα από αυτα της σαπιας λαικοεντεχνης ελληνικης δισκογραφιας...


    jorge
    29.11.2013, 11:19

    Ναι, ο καλός Βασίλης είναι πάλι εδώ:


    FilimegasNikos
    29.11.2013, 12:06

    ακουσα λιγο αλλα μου αρεσε!


    sillia
    29.11.2013, 14:39

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 29.11.2013, 11:19 έγραψε...

    Ναι, ο καλός Βασίλης είναι πάλι εδώ:



    Eίναι ο δικός μας Βασίλης ναι !

    Αν είναι να σαρώσεις απο ανία

    καλύτερα σαν κάρβουνο να καείς !

    Κοιμήσου σε πακέτα δεδομένων

    στην πλατεία της διχόνοιας .....

    Κοιμήσου....

    Μουσική στίχος ερμηνεία τα καταφέρανε........ και μπράβο τους !


    mary_omikron
    29.11.2013, 17:21

    Κι εμένα μ΄αρεσε αυτή η δουλειά, αν και δεν την άκουσα ολόκληρη. Ο "κωπηλάτης" είναι ένα πολύ ωραίο τραγούδι για μένα Smile

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 29-11-2013 17:27 ]