ελληνική μουσική
    650 online   ·  210.830 μέλη

    Δύσκολη ρε παιδιά η κιθάρα....

    simplelife
    13.11.2013, 19:27

    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ.

    Εδώ και πείπου 2 μήνες έχω αρχίσει μαθήματα ηλεκτρικής κιθάρας.Μου αρέσει πάρα πολύ αλλά δυσκολελυομαι πάρα πολύ εξίσου.Ο καθηγητής μου, μου λέει ότι είναι θέμα εξάσκησης καθαρά.Εγώ όμως έχω αρχίσει να απογοητεύομαι αλλά δεν θέλω να τα παρατήσω...Θα ήθελα να μου πείτε και τις δικές σας εμπειρίες  και συμβουλές!!

                                                                                                                           Ευχαριστώ πολύ!


    trelakias
    13.11.2013, 19:34

    H δυσκολότερη περίοδος είναι όταν ξεκινάς ένα μουσικό όργανο.  Θέλει γαϊδουρινή υπομονή και θα σε βοηθήσει αν βάζεις μικρούς και εφικτούς στόχους.  Μην βιάζεσαι, θα δεις τα αποτελέσματα του κόπου σου αρκετά σύντομα και όπως είπε ο δάσκαλός σου είναι θέμα εξάσκησης.  Όλοι πέρασαν αυτό το στάδιο, δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς.  Σκέψου ότι η κιθάρα είναι από τα όργανα που βλέπεις πολύ γρήγορα τη βελτίωσή σου αλλά ακόμα και σε αυτή θα χρειαστεί να περάσει κάποιος χρόνος.

    Καλή συνέχεια! {#emotions_dlg.rockon}


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    13.11.2013, 20:02

    Καλησπέρα και από μένα. Αφού σου αρέσει τόσο πολύ η ηλεκτρική κιθάρα, πάλεψε το μέχρι εκεί που δεν παίρνει. Η επιμονή και η υπομονή μαζί με το διάβασμα-εξάσκηση θα φέρουν σύντομα αποτελέσματα. Μην απογοητεύεσαι, γιατί θα το μετανοιώσεις, εάν τα παρατήσεις τόσο νωρίς. Ε.Σ.


    reteos
    13.11.2013, 22:04

    Και από μένα καλησπέρα.

    Χρειάζεται αγάπη –«έρωτας» για το όργανο,  υπομονή, επιμονή  και πρό πάντων μελέτη και εξάσκηση. Είναι πολύ  μικρό το χρονικό διάστημα των 2 μηνών για να δεις  αποτελέσματα σύμφωνα με τις,  ως υποθέτω,  προσδοκίες σου.

     


    DrLove
    13.11.2013, 22:22

    Θα σου πω κάτι πολύ απλό, που μάλλον σου διαφεύγει. Και γι' αυτό, πάρε ως παράδειγμα όλους τους κιθαρίστες όλων των εποχών. Ήρθαν όλοι τους σ' αυτόν τον κόσμο, μην γνωρίζοντας το παραμικρό πράγμα για το τι είναι κιθάρα, Μουσική κτλ. Από ένα σημείο και μετά όλοι τους ήρθαν σε επαφή με το όργανο, έχοντας μηδενικές γνώσεις όσον αφορά το πώς παίζεται, τι είναι το ένα, τι είναι το άλλο κ.ο.κ. . Με υπομονή, επιμονή, εξάσκηση, μαθαίνοντας το σωστό μέσα από το λάθος, μόρφωση, αντίληψη, φαντασία, δημιουργικότητα, ο καθένας εξ αυτών προσπάθησε να διαμορφώσει τον ήχο του, να καθορίσει το πώς θέλει να εκφράζεται μέσω της κιθάρας, να βελτιώσει το παίξιμό του και να εντρυφήσει όλο και πιο βαθειά στον κόσμο της Εξάχορδης Θεάς και της Μουσικής.

    Θα σε συμβούλευα να επιμείνεις, αν όμως θεωρείς ότι σε κουράζει όλο αυτό και "δεν αντέχεις", τότε θα πρότεινα να ασχοληθείς με κάτι άλλο που θα γεμίζει πιο ευχάριστα τις ώρες σου. Το παν, είναι να τρέφεις αγάπη για την ενασχόλησή σου με το εκάστοτε όργανο και την Μουσική. Αυτό όμως, δεν πρέπει να γίνεται με το στανιό.


    simplelife
    13.11.2013, 22:32
    το μόνο σίγουρο είναι πως συνειδητοποιώ όλο και περισσότερο πόσο μου αρέσει....η ενασχόληση με το συγκεκριμένο μουσικό όργανο είναι πολύ ευχάριστη γιια μένα, το θέλω και το κάνω....το γουστάρω... απλά μερικές φορές μπορεί να προσπαθώ πολλές ώρες να βγάλω μία άσκηση και τυχαίνει να την βγάζω και λάθος..κι εκεί είναι που σκέφτομαι...μπας κι απλά δεν το έχω? Αλλά έχετε δίκιο είναιι πολύ νωρίς.... θα συνεχίσω να επιμένω! Και ως γνωστόν πάντα οι κόποι στο τέλος ανταμείβονται!
    guitarforever
    03.12.2013, 22:00

    δεν ξερω ποσο χρονων εισαι, αλλα αν θελεις καποιες συμβουλες στειλε ενα email να επικοινωνησουμε στο b.markatis@yahoo.gr. χρονος δεν μου περισσευει αλλα επειδη ειπες οτι γουσταρεις να μαθεις κιθαρα! 


    takispag
    03.12.2013, 23:29

    Η κιθάρα δεν είναι θεωρητικό μάθημα που θα διαβάσεις μια σελίδα μέχρι να την μάθεις. Στην ουσία λειτουργεί ως εξής πολλές φορές: Θα κάνεις διάφορες ασκήσεις, οι οποίες οι περισσότερες δεν θα βγαίνουν όπως πρέπει. Πιθανόν για αρκετό καιρό αυτό. Η διαδικασία όμως της μελέτης δυναμώνει σιγά σιγά τα χέρια σου, και αυτά που σήμερα δεν βγαίνουν, σύντομα θα τα θεωρείς εύκολα.

    Αυτό που πρέπει να δεις είναι συνολικά η πρόοδος σου, σε βάθος χρόνου. Δηλαδή, γυρνώντας πίσω 5-6 μαθήματα πόσο βελτιωμένος είσαι τώρα συγκριτικά με όταν τα πρωτοέπαιξες. Πιστεύω ότι αν το δεις έτσι θα καταλάβεις αμέσως...

    Και ένα τελευταίο, κάνε υπομονή. Θέλει λίγο το χρόνο της η κιθάρα. Αναλογικά πάντα και με το χρόνο μελέτης που της αφιερώνεις, θα δεις αποτελέσματα βδομάδα με τη βδομάδα.


    c-bouzouksis
    05.12.2013, 22:12
    "Η απογοήτευση ενέχει εγωισμό" μου είχε πει ένας μεγάλος δάσκοαλος. Και με έχει οφελήσει.
    vvasilios
    11.12.2013, 09:40
    ..Συνέχισε να επιμένεις - αφού σου αρέσει και την αγαπάς - σε λίγο καιρό θα δικαιωθείς και θα μας δικαιώσεις - για τις προτροπές μας :)
    simplelife
    30.12.2013, 23:34
    κάθε φορά που βλέπω τα μηνύματά σας πεισμώνω όλο και περισσότερο.... ευχαριστώ πολύ!