ελληνική μουσική
    544 online   ·  210.845 μέλη

    Είμαι άνεργος και άτυχος

    defactoboy
    16.11.2013, 00:44

    καλως σας βρηκα!
    τι κανετε;;;
    χαιρομαι πολυ που ειμαι εδω.
    ειμαι ενας νεος 26 χρονων ανεργος-αεργος, μενω αθηνα.
    θα σας μιλησω για κατι που μου συνεβη πριν λιγες μερες και που ειναι εξαιρετικα απιστευτο και εξαιρετικο.
    εγω που λετε ψαχνω για δουλιτσα. πριν καποιες μερες περνουσα απο ενα μαγαζι με ρουχα, κοιτουσα τη βιτρινα και ο ιδιοκτητης με λεει "περνα μεσα νεαρε. εμπρος λοιπον. τι περιμενεις; ειμαστε νεο μαγαζι". οταν ακουσα το "νεο μαγαζι", αδιαφορησα για τα ρουχα και ρωτησα αν ψαχνουν προσωπικο. μου ειπαν να περασω απο βδομαδα. ετσι και εκανα. πηγα ξανα απο βδομαδα κρατωντας ενα βιογραφικο στο χερι.
    η υπαλληλος που με ειδε με ρωτησε αν εχω αναλογη προυπηρεσια και την ειπα ψεμματα οτι περυσι δουλεψα σε ενα μαγαζι με ρουχα που βρισκοταν στον ιδιο δρομο. "Στο Νικο; Στον κοντουλη;" με ρωτησε αυτη. "Ναι" απαντησα εγω διστακτικα μη εχοντας αλλη επιλογη. Μετα αυτη η υπαλληλος ειπε στον ιδιοκτητη οτι δουλεψα σε αυτο το Νικο και αυτος με ρωτησε με αυστηρο υφος ποσο καιρο. "7-8 μηνες" του ειπα εγω. "Πλακα μου κανεις; Ουτε δυο βδομαδες δε δουλεψες. Ο Νικος ειναι φιλος μου. Εγω του ανοιξα το μαγαζι". Ξεροκαταπια τη γλωσσα και εφυγα χωρις να πω τιποτα. Ενιωσα πολυ χαλια παρα πολυ χαλια. Με πιασανε στα πρασα. Καταλαβα ομως πως με το να λες ψεμματα δεν κερδιζεις τιποτα, αντιθετα βγαινεις χαμενος. Η ειλικρινεια ειναι δυσκολο πραγμα αλλα πολυ σπουδαιο.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 16-11-2013 01:09 ]


    trelakias
    16.11.2013, 01:08

    Looking for a job
    I'll do anything except steal and rob AND LIE


    optiras
    16.11.2013, 09:48

    Να καταλάβω κάτι: τι είσαι άνεργος ή άεργος;...Υπάρχει μεγάλη διαφορά...

    Η ειλικρίνεια είναι κάτι που στην ελλάδα λείπει και κάτι πάντως που εκτιμούν...Ίσως και για αυτό να μην πετυχες τον σκοπό σου...

    Το εξωτερικό το σκέφθηκες; Την εβδομαδιαία εφημερίδα Εργασία Τώρα την έχεις υπόψη σου;Ασχολείται με θέματα σχετικά με το ζήτημα που σε αφορά...Έχει πολύ καλές πληροφορίες για εξωτερικό και για ελλάδα...Ρίξε μια ματιά...

    Ακόμα, η γερμανική πρεσβεία έχει κάποια προγράμματα ενδιαφέροντα...

    Υ.Γ.1: για να προλάβω την ερώτηση "εσύ γιατί μένεις εδώ και δεν φεύγεις στο εξωτερικό" θα πω μονάχα πως ετοιμάζομαι για εκεί και με κρατάν κάποιες εκκρεμότητες...

    Υ.Γ.2: Με την ευκαιρία θα αναφέρω τα ένθετα εφημερίδων που ασχολούνται με αγγελίες και θέματα σχετικά με την εύρεση εργασίας:

    Ένθετα Εφημερίδων με θέμα την αγορά Εργασίας
    Α/Α Εφημερίδα Ένθετο Ημέρα Κυκλοφορίας Παρατηρήσεις
    1 Ελεύθερος Τύπος Αγορά Εργασίας Τρίτη εβδομαδιαίο
    2 Τα Νέα Προσλήψεις Δευτέρα εβδομαδιαίο
    3 Έθνος Επαγγελματικές Ευκαιρίες Δευτέρα εβδομαδιαίο
    4 Ελευθεροτυπία Εργασία και Ασφάλιση Δευτέρα εβδομαδιαίο
    5 Εφημερίδα των Συντακτών Ασφαλιστικός και Εργασιακός Σύμβουλος Δευτέρα εβδομαδιαίο
    Εξειδικευμένα Ένθετα
    1 Ναυτεμπορική Executive Δευτέρα εβδομαδιαίο, για στελέχη επιχειρήσεων
    Γεωγραφικά Περιορισμένα Ένθετα
    1 Αγγελιοφόρος Εργασία Κυριακή Θεσσαλονίκη, βόρεια ελλάδα
    2 Τύπος Θεσσαλονίκης Ένθετο Εργασίας Σάββατο Θεσσαλονίκη, βόρεια ελλάδα, καινούριο, από 16/11/2013, πολύ μικρό-45 σελίδες μόνο κάποιες θέσεις εργασίας στον ιδιωτικό τομέα
    3 Μακεδονία Εργασία Τρίτη Θεσσαλονίκη, βόρεια ελλάδα

    Αν γνωρίζει κάποιος και άλλα ας τα επισημάνει....

    Αντιγραφές, ελεύθερα...Ο οπτήρας είναι οπαδός του open source...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την optiras, 18-11-2013 20:04 ]


    renabill
    03.03.2014, 00:28
    επίσης ένα άλλο καλό site για αναζήτηση εργασίας είναι το γραφείο Διασύνδεσης του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης. Για Ελλάδα, εξωτερικό, δημόσιο και ιδιωτικό τομέα. Πολύ ψαγμένη φάση