ελληνική μουσική
    426 online   ·  210.817 μέλη

    17η Νοεμβρη, μια προσέγγιση του εορτασμού της επετείου...

    optiras
    18.11.2013, 20:22

    Πέρασε για μια ακόμα φορά η επέτειος, η 40η αυτή τη φορά...

    Φέτος περισσότερο από ποτέ άρχισε η αμφισβήτηση του εορτασμού της επετείου...

    Ένα κειμενάκι που βρήκα στο ίνερνετ μου άρεσε παρά το ότι διαφωνώ με την προσέγγιοη...Είναι όμως αξιόλογο σημείο από το οποίο μπορούμε να ξεκινήσουμε τη συζήτησήμας:

    Γιατί το πολυτεχνείο έπερεπε να είναι εθνική γιορτή

    [ τροποποιήθηκε από τον/την optiras, 18-11-2013 20:26 ]


    KRISTHESS
    18.11.2013, 20:55
    εγώ ειλικρινά δεν έχω καταλάβει γιατί αυτήν τη γιορτή της δημοκρατίας την οικειοποιήθηκε με το στανιό αν θέλεις η αριστερά εδώ και χρόνια και δεν αφήνει άλλες δυνάμεις που δεν ανήκουν σε αυτή να την τιμήσουν όπως και θά'πρεπε. Δεν έχει το μονομερές προνόμιο τιμής στη Δημοκρατία μόνο αυτή. Το αν δεν είναι "εθνική" θεωρώ είναι γιατί κάποιοι ακόμα και στο άκουσμα του επιθέτου αυτού..βγάζουν μάλλον σπυράκια..(για να κάνουμε ίσως και λίγο χιούμορ..)μακάρι να γινόταν..αλλά δυστυχώς δε θα γίνει ποτέ..Το βλέπουμε κάθε χρόνο.Και όλοι γνωρίζουμε γιατί.Και είναι κρίμα.
    tallos
    18.11.2013, 21:11
    στα 40 χρονια αν βαλεις τα σπασμένα ,βιτρινες ,καμενα αυτοκίνητα,εξοπλισμος του πολυτεχνιου,ωραια γιορτη για να την ανακυρηξουμε εθνικη.Ασε που αυτοι που πρωτοστατησαν στον αγωνα τοτε,τωρα είναι στο ΠΑΣΟΚ.
    EVAGGELIASAKELLARIOU
    18.11.2013, 22:07

    Καλησπέρα. Δεν θα πω πολλά πράγματα, απλά θα παραθέσω τα εξής:

    1. Ο πρώτος εορτασμός της 25ης Μαρτίου έγινε το 1838 με διάταγμα του Όθωνα, δέκα επτά χρόνια μετά την έναρξη της επανάστασης το 1821.
    2. Ο πρώτος εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου έγινε το 1941 μέσα στη κατοχή και ο πρώτος επίσημος εορτασμός έγινε το 1944.
    3. Το 1832 η Ε' Εθνοσυνέλευση Ναυπλίου στο Ναύπλιο ψήφισε το «Πολιτικόν Σύνταγμα της Ελλάδος του 1832» (που αναφέρθηκε και ως «Ηγεμονικόν Σύνταγμα» το οποίο όμως δεν εφαρμόστηκε και ο Όθωνας βασίλευσε χωρίς σύνταγμα μέχρι το Μάρτιο του1844. Σύνταγμα παραχωρήθηκε μετά από την εξέγερση της Γ' Σεπτεμβρίου 1843. Η επέτειος της 3ης Σεπτέμβρη εορτάστηκε μόνο τα χρόνια από το 1844 έως και το 1862.

    Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: Έχω τη γνώμη ότι η ιστορία γράφεται από τους λαούς, αλλά η αναγωγή της σε πραγματικά και αντικειμενικά ορθά ιστορικά γεγονότα γίνεται αφού ανοιχτούν κάποια αρχεία των κρατικών μηχανισμών των κρατών που πήραν μέρος την δεδομένη χρονική περίοδο και αφού αυτά εξεταστούν από προσωπικότητες αναγνωρισμένου κύρους. Εσείς πιστεύετε ότι ο εορτασμός της 25ης Μαρτίου, της 28ης Οκτωβρίου και της 17ης Νοέμβρη και ο μερικός εορτασμός της 3ης Σεπτέμβρη γίνεται ή γινόταν με αντικειμενικά κριτήρια; Ας λάβουμε υπόψη μας και αυτή τη παράμετρο. Με εκτίμηση, Ε.Σ.