ελληνική μουσική
    516 online   ·  210.830 μέλη

    Συγκριση φθηνων οικιακων recorders - Tascam vs Zoom.

    Bunnys
    22.11.2013, 01:46

    Γεια σε ολους. Ειμαι κατα βαση κιθαριστας,ερασιτεχνης με μικρη σχετικα γνωση απο μουσικη θεωρια. Παιζω ομως απο αρκετα μικρος. Κατι φεγγαρια εχω δουλεψει και σε παλκο (μπασο) και για χρονια επαιζα σε μια μπαντα με δικες μας δουλειες και μπολικα live.

    Αυτα πανω κατω για να συστηθω, και τωρα στο θεμα μου.

    Θα ηθελα να παρω ενα μικρο οικιακο recorder για να γραφω ιδεες μαζι με κανα δυο φιλους.

    Μεσα απο ενα συντομο ψαξιμο βρηκα το Tascam dp-008ex και το Zoom R8.

    Ενω το Zoom με εντυπωσιασε ,η αναμνηση που εχω απο ενα zoom 505 που ειχε καποτε ενας ξαδερφος μου και τον φρικτα ψευτικο ηχο του ,με απομακρυνει.

    Εχω την εντυπωση οτι το Tascam θα ειναι πιο "επαγγελματικο" πχ καλα λογια διαβαζω για τα δυο πυκνωτικα μικροφωνα που εχει εγκατεστημενα.

    Το Zoom το βλεπω σαν πιο "παιχνιδι"-ετσι μου φαινοταν και το 505,"αγιοβασιλιατικο". Παρολα αυτα εχει ενα καρο εφε, drum machine και το cubase δωρο.Φοβαμαι ομως οτι θα ειναι το τυρι στην φακα.

    Εχει κανενας εμπειρια απο αυτα τα δυο ή τουλαχιστον αναλογες συσκευες απο τις δυο εταιριες?

    Ευχαριστω εκ των προτερων.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 26-11-2013 11:07 ]


    Bunnys
    25.11.2013, 19:36
    UP!
    trelakias
    26.11.2013, 10:09

    Στην ίδια θέση είχα βρεθεί κι εγώ και σε αυτά τα λεφτά κατέληξα ότι δεν άξιζε να πάρω recorder.  Εξωτερικά αυτοί οι recorders την ίδια αίσθηση παιχνιδιού που περιγράφεις μου είχαν δώσει, αν και δεν είναι άσχημοι για ηχογράφηση.  Δεν ξέρω όμως πόσο επαγγελματικό μπορεί να είναι το αποτέλεσμα.  Αν θες φορητότητα και ευκολία είναι καλή λύση αλλά για ποιότητα καλύτερα να κοιτάξεις μια και καλή για κάρτα ήχου, μικρόφωνο κλπ και ένα μηχανάκι τέτοιου τύπου για πιο εύχρηστο (πχ ιδέες και πρόβες με το τελευταίο τις γράφουμε και είναι μια χαρά.  Ειδικά αν ο χώρος είναι καλός και βρεις τη σωστή θέση).

    Στα ίδια λεφτά νομίζω και οι δυο εταιρείες είναι ανάλογης ποιότητας...


    SonarNSonic
    27.11.2013, 22:05

    Εγώ είχα το ZOOM Handy Recorder H2 κάποτε και έκανα αυτή τη δουλειά: (άκουσε το δείγμα από ανοιχτό περιβάλλον)

    http://www.freesound.org/people/Ali@k/sounds/156581/

    και κάτι για τον ύπνο:

    http://www.freesound.org/people/Ali@k/sounds/128903/

    έχω πολλά δείγματα αυτού και άλλου τύπου

    (μερικά από αυτά τα έχουν χρησιμοποιήσει κάποιοι παραγωγοί στο εξωτερικό για δουλειές τους)

     

    Τα κριτήρια και συμπεράσματα δικά σου.


    Bunnys
    05.12.2013, 16:24

    Μου φαινετε βρηκα το καλυτερο.  Σοβαρη κατασκευη και πολλες λειτουργιες

    Boss BR800. Μου φανηκε το καλυτερο απο τα δυο προηγουμενα.

    >

    Εχει κανεις εμπειρια απο αυτο?