ελληνική μουσική
    774 online   ·  210.833 μέλη

    Η τολμηρή επιλογή της Δ.Βανδή

    Konstantinosoa
    24.11.2013, 01:07

    Το θέμα βέβαια είχε και συνέχεια. Στο κεντρικό δελτίο του STAR ερωτηθείς σχετικά ο Νότης Σφακιανάκης δήλωσε τα εξής για την Βανδή αλλά και την Έλενα Ακρίτα, που παραφράζοντας τραγούδι του έγραψε: "Σαν πληγωμένο φασιστόπουλο στο χώμα..."

    Ακολούθησαν οι εξής δηλώσεις:

    «Ο Νότης Σφακιανάκης είμαι, Έλληνας και μόνο. Αυτό είμαι. Πες τους να πάνε να ... απ' όπου και αν προέρχονται».

    "Δεν είναι οι δηλώσεις μου αυτές στις οποίες θα έπρεπε να εστιάσει ο κόσμος, αλλά αυτά που συμβαίνουν. Τα συμβάντα είναι συνταραχτικά. Η δικτακτορία που αυτή τη στιγμή ζούμε, που φυλακίζει ανθρώπους όπως και αν λέγονται, από όπου και αν προέρχονται, είναι υπαρκτή. Αύριο θα σου χτυπήσουν τη δική σου πόρτα, τη δική μου… κατάλαβες; Εγώ δεν έχω ιδιοτέλεια, εσένα σκέφτομαι που αύριο, δεν θα έχεις δουλειά. Εγώ είμαι τακτοποιημένος, εσένα σκέφτομαι που αύριο θα σε τυραννήσουν, θα σε κλείσουνε φυλακή, επειδή θα πεις τη γνώμη σου…».

    Για το σχόλιο της Βανδή είπε:

    "Ήμουν και ο ίδιος μετανάστης και όχι παιδί μεταναστών. Ήμουν ο ίδιος μετανάστης με τη μητέρα μου. Είναι λάθος η επιλογή της, είναι άκαιρη και άκυρη. Σέβομαι την άποψη και τη θέση του κάθε ανθρώπου, όπως επιθυμώ και απαιτώ να σέβονται και τη δική μου».

    Για την Έλενα Ακρίτα:

    «Από πού και ως πού σηκώνουν ανάστημα αυτοί που είναι μέσα στο καθεστώς; Βουλευτής δεν ήταν με το ΠΑΣΟΚ η μητέρα της; Τι να μας πει τώρα;».

    Εγώ πάλι ως Κωνσταντίνος θα ήθελα να πω πως δεν στηρίζουμε ή απορρίπτουμε κάποιον με γνώμονα το αν ανήκει ή όχι στο ιδεολογικό μας πεδίο.

    Στα συν του Σφακιανάκη εν προκειμένω, είναι το γεγονός πως την δεδομένη στιγμή το να δηλώνει τις δεδομένες ιδεολογικές του προτιμήσεις, αποτελεί μεγάλο ρίσκο. Αντίθετα η Βανδή της ΜΙΝΟΣ και της HEAVEN δεν υπήρχε περίπτωση να μην δεχτεί μεγάλη πίεση να παραιτηθεί απο το σχήμα. Προσωπικά το βρίσκω αντιεπαγγελματικό απο την μεριά της και δήθεν, αλλά μπροστά στον κίνδυνο να εξαφανιστεί η ίδια απο την μουσική πιάτσα την καταλαβαίνω.

    Στα μείον του Νότη είναι το γεγονός πως αποτελεί Εθνικιστή μιας συγκεκριμένης μερίδας Ελλήνων, που αφού διαβάσαν Ομάδα Ε, Απολλώνειο Φως, Πουλιανό κ.α. και ένα σκασμό ανιστόρητα και αντισημιτικά βιβλία αλλά όχι αντισυστημικά, ομιλούν προσβλητικά για το Χριστιανισμό, το Ισραήλ και επαίρονται για την καθαρότητά τους. Έχει μιλήσει πολλές φορές προσβλητικά και με ύφος χιλίων καρδιναλίων απέναντι σε κάθε τί που δεν θεωρεί Ελληνικό με σφραγίδα γνησιότητος.

    Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα που το έχω ξανα-αναφέρει είναι το γεγονός, πως ενώ κατα την ιδεολογία του ο Παπαδόπουλος είναι ο μέγιστος Εθνάρχης, στο clip του τραγουδιού του "Πατρίδα μου" υπάρχουν πλάνα απο τη δικτατορία των Συνταγματαρχών.


    KRISTHESS
    24.11.2013, 12:05

    αυτό πάντως για το ήταν η μάνα του μετανάστης ισχύει και ο ίδιος έχει ζήσει στη Γερμανία.Γι'αυτό και η Βανδή έκανε φάουλ εκεί..προς χάρην επικοινωνιακής πολιτικής (σιγά μη δεν ήξερε)..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 24-11-2013 12:12 ]


    gikostas
    24.11.2013, 12:14
    Παιδιά μην τους κάνετε την χάρη και τους βγάζετε πάλι στο προσκήνιο.Πάνω που τους είχε ξεχάσει ο κόσμος,βρήκαν τον τρόπο πάλι να μιλάνε γι'αυτούς.Και οπωςδήποτε όχι για την μουσική και τα τραγούδια τους,αλλά για κάτι άλλο.Όπως γινόνταν όλα αυτά τα χρόνια.Ξέραμε που πήγανε διακοπές,τί φάγανε,με ποιόν πήγανε,ποιός τους περίμενε αλλά για τα τραγούδια τους όυτε λόγος.Αυτό αδικεί λίγο τον Νότη βέβαια.
    mary_omikron
    24.11.2013, 13:57

    ... και έγινε η σαμπάνια θρύψαλα........


    freak
    24.11.2013, 14:32

    Παράθεση:

    Το μέλος gikostas στις 24.11.2013, 12:14 έγραψε...

    ...πάνω που τους είχε ξεχάσει ο κόσμος, βρήκαν τον τρόπο πάλι να μιλάνε γι'αυτούς.


    Εγω παντως οταν θελω να γελασω διαβαζω κανα τετοιο, ειναι καλυτερο κι απο Μοντυ Παιθονς!

    Περσινη δηλωση του πανσοφου Νοτη:

    "Πιστεύω στην αναρχία με την κυριολεκτική έννοια. Δεν μου λέει τίποτα ο Τσίπρας"  {#emotions_dlg.smartass}

    {#emotions_dlg.happycrazy}

    Και τωρα θελω να κρατησετε ενος λεπτου σιγη για αυτον τον φωστηρα που εκτος αλλων εχει μνημες απο την κοιλια της μανας του και απο προηγουμενες ζωες! Απλα θελει να μας ανοιξει τα ματια ο χριστιανος! Ξυπνατε! {#emotions_dlg.lol}

    .

    Παράθεση:

    Το μέλος Chrysanna στις 23.11.2013, 16:26 έγραψε...

    ...όταν ένας καλλιτέχνης...

    Αμα ο Νοτης και οι Βανδη ειναι καλλιτεχνες, εγω ειμαι ο Ντα Βιντσι. Θα μου πεις η μαζα ως τετοιους τους θεωρει.

    Αλλα μην ανησυχειτε παιδια. Βρεθηκε λυση στο προβλημα μας!

    Θα μας σωσει ο πριγκηπας! Yeah!!!

    http://kourdistoportocali.com/post/31416/vasilikokomma


    freddieKrueger
    24.11.2013, 14:40

    Σοβαρά?Όλα αυτά τα είπε ο θηλυκός Michael Jackson?

    Πωπω κρίμα για το παιδί απ τα Σφακιά με τις φαβορίτες...

    Κάποιος ''αδερφός'' του,άραβας μετανάστης που κατοικούσε Κρήτη, ήταν πρωταγωνιστής σε ανέκδοτο πάντως:

    ''Δύο τύπισσες συνομιλούν για τα προσόντα των ανδρών ανάλογα με το που κατάγονται.Λέει η μια στην άλλη:'Εχω ακούσει πως οι Κρητικοί την έχουν μεγάλη σε μήκος...'' ''τι λες φιλενάδα?Εγώ έχω ακούσει πως οι Αραβες την έχουν μεγάλη σε πάχος...

    Κάποιος άνδρας περαστικός που έτυχε να ακούσει τη συζήτηση των δύο φιλενάδων,έσπευσε να τους μιλήσει και να τους πει:

    Επιτρέψτε μου να συστηθώ:''ΙΣΜΑΗΛ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ''...

    {#emotions_dlg.tt2}

     


    -----------------

    Τα συναισθήματα είναι άγρια άλογα...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 24-11-2013 14:42 ]


    KRISTHESS
    24.11.2013, 15:36

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 24.11.2013, 14:32 έγραψε...

    Και τωρα θελω να κρατησετε ενος λεπτου σιγη για αυτον τον φωστηρα που εκτος αλλων εχει μνημες απο την κοιλια της μανας του και απο προηγουμενες ζωες! Απλα θελει να μας ανοιξει τα ματια ο χριστιανος! Ξυπνατε! {#emotions_dlg.lol}

    αχα..δεν αποδέχεσαι ότι είναι.. αναρχικός...που δεν είναι..αλλά αποδέχεσαι ότι είναι χριστιανός..που δεν είναι{#emotions_dlg.tt2} got you{#emotions_dlg.biggrin}


    tallos
    24.11.2013, 20:06
    όχι και χριστιανος,δωδεκαθεο πιστευει.
    Konstantinosoa
    24.11.2013, 20:08

    Οι όροι "Δεξιός, αριστερός, αναρχικός, Εθνικόφρων" και πολλοί άλλοι σχετικοί μύθοι, σηκώνουν πολύ κουβέντα στην χώρα μας, στην χώρα που δεν κυβερνάνε Έλληνες (βασικά δεν ξέρω σε ποιές χώρες κυβερνούν ιθαγενείς), στην χώρα του παραλόγου, στην χώρα που ελάχιστη σχέση έχει συνήθως με την πραγματικότητα.

    Απο τη μια π.χ. έχουμε το Νότη να λέει και αρκετές αλήθειες (αναφέρομαι στην πολιτική κατάσταση της χώρας που αυτοαποκαλείται δημοκρατία) αλλά να δηλώνει και το αμίμητο πως "η Χ. Α. δεν είναι φασίστες" όταν οι ίδιοι οι ταγοί της καυχιούνται για τον όρο.

    Τελούμε εν πλήρει συγχύσει που έλεγε και ο μεγάλος ΤΕΟ, αναφορικά με το τί είναι Αναρχία, τί είναι αναρχικός και πόσο μεγάλη τιμή περικλείει. Εξάλλου οι Έλληνες αλλά και όχι μόνο τρώνε πολύ χορταράκι.

    Δηλώσεις του φερομένου ως ήρωος αναρχικού Χρήστου Τσάκαλου των "Πυρήνων της Φωτιάς" απο την φυλακή:

     «Επειδή ειπώθηκαν πολλά και γράφτηκαν άλλα τόσα για την εκτέλεση των νεοναζί, εγώ αυτό που μπορώ να πω και να περιοριστώ σε αυτό είναι το εξής: κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη στιγμή επίθεσης κατά των νεοναζί. Οποιοσδηποτε δεν χάρηκε με αυτό που έγινε καλά θα κάνει να αναρωτηθεί τι σημαίνει αναρχικός τελικά και γιατί ο ίδιος λέει ότι είναι αναρχικός και αυτοπροσδιορίζεται έτσι». Για τον αντίκτυπο της επίθεσης στον αναρχικό χώρο, ο Χ. Τσάκαλος λέει ότι «τέτοιες κινήσεις πρέπει να λειτουρογούν σαν πυροκροτητής και για τους υπόλοιπους αναρχικούς και να θεωρήσουν ότι η ώρα είναι πάντα τώρα. Πιστεύω- και θα το πω σχηματικά- ότι η επίθεση αυτή άργησε να γι΄νει στους φασίστες. Όχι απλώς ήταν η ώρα τους, άργησε να γίνει. Γι' αυτό είχαν ξεθαρρέψει τόσο πολύ ακι είχαν γίνει όλα αυτά.». 

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 24-11-2013 20:11 ]


    KRISTHESS
    24.11.2013, 22:29

    φιλειρηνιστής αυτοπροσδιοριζόμενος ως αναρχικός κι αυτός να υποθέσω..που τον έχουν ως πρότυπο άλλοι φιλειρηνικοί αυτοπροσδιοριζόμενοι ως αναρχικοί..

    όσο για το Σφακιανάκη ..αυτοπροσδιορίζεται κι αυτός..ως εθνικόφρων μάλλον που στηρίζει τη χρυσή αυγή και δεν είναι φασίστας..Αν όμως αυτοπροσδιορίζεται αυτός και μεις τον θεωρούμε (και πολύ δικαιολογημένα κατέ με..) φασίστα..τότε γιατί να μη θεωρήσουμε κατά τον ίδιο τρόπο και τους αυτοπροσδιοριζόμενους ως αναρχικούς..τους μπαχαλάκηδες( όπως μου τους προσδιόρισε ο αγαπημένος μου FREAK)...αναρχικούς? ..{#emotions_dlg.blink}Αφού και εκείνοι..αυτοπροσδιορίζονται!!{#emotions_dlg.blink}{#emotions_dlg.eek}

    Σε τι χώρα ζω τελικά η έρμη.. Αυτοπροσδιορίζομαι και γω ως ..πλανημένη και περιτριγυρισμένη..από κάθε είδους φρούτα..που όμως είναι ..σάπια.. και από τον πολύ αυτοπροσδιορισμό...θα σαλτάρω κάποια στιγμή..αν δεν έχω ήδη σαλτάρει

    Υ.Σ. Η Βανδή με την κίνησή της αυτή..αυτοπροσδιορίστηκε ως.. αντιφασίστρια??{#emotions_dlg.biggrin}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 24-11-2013 22:40 ]


    Konstantinosoa
    24.11.2013, 23:52
    ....ως αντι-αντισυστημική....
    freak
    25.11.2013, 00:26

    Δεν ειναι του επιπεδου σας {#emotions_dlg.biggrin}


    alpan254
    27.11.2013, 12:33
    αλλα 30 λεπτα στο προγραμα και δεν θα εφευγε!!!!!
    pastella
    27.11.2013, 21:45
    KRISTHESS
    28.11.2013, 19:53
    Πολύ πολύ ενδιαφέρουσα η αντισυστημική αντικατάσταση ..όταν μάλιστα πρόσφατα είχε συμμετάσχει και στη συνέντευξη των ραππερ για τον Παύλο Φύσσα... ο καθείς ας βγάλει τα συμπεράσματά του..
    Konstantinosoa
    28.11.2013, 22:20
    Φαίνεται το έχει το όνομα Βουρλιώτης γαρ. Πάντως πως γίνεται εφέτος να δηλώνει ΚΚΕ, όντως να εμφανίζεται στυλοβάτης κατά της Χ.Α. σε εκείνη την γραφική συνέντευξη όπου κάθε καρυδιάς καρύδι δήλωνε ράπερ και αντιφασίστας και τώρα δίπλα στο Νότη. Αριστερός του Οπορτουνισμού, Εθνικιστής της καπηλείας, δύο συχνές ιδιότητες που φοριούνται πολύ στην Ελλάδα των τελευταίων δεκαετιών...!
    stelios123
    01.12.2013, 10:31
    Υπερχειλισε η δημοκρατια!!
    alpan254
    02.12.2013, 00:20
    αυτοι τα περνουν και εμεις καθοματε και συζηταμε δυνοντας τους αξια , τιποτα ρε παιδια αγνοηστετους σαν να μην υπαρχουν για να παψουν να υπαρχουν!!!!!!!
    Konstantinosoa
    06.12.2013, 13:06

    Προς ολοκλήρωση του θέματος παραθέτω σημεία της επεισοδιακής συνέντευξης πού έδωσε στην εκπομπή του ΣΚΑΙ "Ευθέως" και στον δημοσιογράφο Μπογδάνο: 

    Σε μια συνέντευξη που συχνά ο Σφακιανάκης διάβαζε στίχους απο τραγούδια του για να τονίσει εμφανώς πως απο χρόνια πριν μιλάει για την κατάσταση που τώρα ζούμε, εξ αρχής ισχυρίστηκε πως εκβιάστηκε για να δώσει συνέντευξη βράδυ, ώρες που βέβαια λόγω εργασίας δεν μπορούσε παρά απο αναβολή να δώσει παρόν, με προφανές αποτέλεσμα μια απουσία του και μια καταγγελία τηλεοπτική πως παρότι καλέστηκε δεν ήρθε.

    Έτσι είχαμε τον εξής διάλογο (βασικά σημεία της συνέντευξης μιας συνέντευξης που ο Μπογδάνος οφείλω να πω ήταν σαν βρεγμένη γάτα):

    ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ:

    «Δεν έχω πρόβλημα να σε ξεμπροστιάσω Κωνσταντίνε... "Θα δείτε αύριο τι θα πάθετε...; Δεν το είπες αυτό στον Μιχάλη από την εταιρία ; Άλλη μέρα είχαμε πει ότι θα κάνουμε τη συνέντευξη», 

    «Γιατί δεν πήρες την εταιρία; Την προηγούμενη φορά είχαμε κάνει την συνέντευξη μεσημέρι και έπαιξε το βράδυ. Σήμερα γίνεται 10 και μισή το βράδυ. Ούτε μία στο δισεκατομμύριο. Δεν υπήρχε περίπτωση να μπορώ να έρθω. Βγάλτε τα συμπεράσματά σας...!».

    Κατήγγειλε δε πως όταν λόγω υποχρεώσεων δεν θα μπορούσε να ρθει ο Μπογδάνος απείλησε

    «Θα δείτε τι θα πάθετε».

    «Αν δεν είχες δημοσιοποιήσει ότι θα είμαι εδώ, δεν θα ερχόμουν, επειδή οι δημοσιογράφοι ξέρεις καλά τι είστε και τι κάνετε, ενδεχομένως να πλήρωνα πολύ ακριβά το τίμημα του να έλεγες σε μια πολυθρόνα απέναντι που δεν θα ήμουν εγώ ότι θα ήταν ο κύριος τάδε, αλλά δεν ήρθε γιατί αθέτησε το λόγο του, έναν λόγο που δεν έδωσα ποτέ και το διευκρινίζω. Θα σου απαντώ με τα τραγούδια μου...». 

    Στην ερώτηση περι του αν φοβάται γι΄αυτά που υποστηρίζει είπε:


    «Έχω αντέξει πολλά. Ό,τι και αν μου συμβεί, ξέρετε από που θα είναι. Από αυτούς που μας τυρρανούν...».

    Για το θέμα της Βανδή ανέφερε τα εξής κατηγορώντας την για αντι-επαγγελματισμό και υποκρισία:

    «Ένα μήνυμα μου έστειλε και έτσι έληξε η συνεργασία

    “Λυπούμαι πάρα πολύ, είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένη, αλλά δεν μπορώ να συνυπάρξω σε ένα χώρο διότι συνέβησαν αυτά που συνέβησαν”

     "Που δεν ξέρω και τι συνέβη…"Το ότι η Δέσποινα Βανδή συμπεριφέρθηκε έτσι αν με πείραξε το αφήνω στην κρίση σας. Εγώ δεν έπρεπε να είμαι εδώ σήμερα, αλλά με όλα αυτά που έγιναν χθες υποσχέθηκα να έρθω. Δεν ήθελα να είμαι εδώ. Όταν είχαμε μιλήσει, σου είχα πει πως αν κάνω συνέντευξη, μετά από κάποιο διάστημα, θα την κάναμε παρέα. Εφόσον, όμως, έδωσα τον λόγο μου… Εμένα ο λόγος μου είναι 12 συμβόλαιο υπογεγραμμένα. Αυτό. Όποιον αθετεί, λοιπόν, τη συμφωνία του διότι διαφωνεί με του άλλου τις ιδέες, το αφήνω στην κρίση σας. Αν διαφωνώ εγώ με τις ιδέες σου, τι θα σου κάνω; Δεν θα συνεργαστώ, ενώ έχουμε υποσχεθεί ο ένας στον άλλον ότι θα συνεργαστούμε; Δεν σε γνωρίζω; Ξέρω ποιος είσαι για αυτό και έχω συμφωνήσει να συνεργαστώ μαζί σου. Έμενα ένα μήνυμα μου έστειλε και έτσι έληξε η συνεργασία". 

    Όταν αναφέρθηκε το όνομα του Λάκη Λαζόπουλου, ο οποίος τον μέμφθηκε σε εκπομπή με το να πει πως βγάζουμε ότι τρώμε, αυτά τρώει αυτά βγάζει, είπε: 


    «Εγώ δεν έχω καμία σχέση με το Υπουργείο Πολιτισμού. Οι άνθρωποι που έχουν αλισβερίσια με τις εκάστοτε κυβερνήσεις, παίρνουν επιδοτήσεις και τα ρέστα, λένε αυτά που λένε. Κι εγώ που δεν έχω καμία σχέση με όλα αυτά, εγώ που είμαι απόλυτα αντικαθεστωτικός και ανένταχτος, λέω αυτά που λέω. Δεν έχω φιλίες και γνωριμίες, μη τυχόν και τις θίξω», 

    Για τις δηλώσεις του Μιχάλη Χατζηγιάννη ανέφερε:

    «Συμφωνώ με το ότι ο καλλιτέχνης πρέπει να μιλά καλλιτεχνικά, κοινωνικά και όχι πολιτικά. Εγώ κοινωνικά μιλάω.  Συμφωνώ απολύτως μαζί του. Εγώ είμαι ενωτικός πάντοτε. Το λέει και το όνομα μου: Νότις/ενώτις».

    Για το αν ψηφίζει Χ .Α. απήντησε:

    «Δεν είμαι ούτε χρώμα, ούτε κόμμα, ούτε θρησκεία. Δεν είμαι χρυσαυγίτης. Δεν είμαι, ούτε θα γίνω ποτέ. Δεν ανήκω σε κανένα κόμμα. Θα παραμείνω αυτό που είμαι. Ανένταχτος όλα αυτά τα χρόνια». 

    Για τους φόνους των τριών Ελλήνων μέμφθηκε την διχόνοια των Ελλήνων που έχει στείλει στο χώμα τρια νέα παιδιά, είπε για τον Ρουπακιά:

    «Ο Ρουπακιάς ήταν ένας εγκληματίας του κοινού Ποινικού Δικαίου και αφαίρεσε μια ζωή και πρέπει να μείνει φυλακή όλη του τη ζωή».

    ενώ στην επιμονή του δημοσιογράφου να συνδέσει τον φόνο του Φύσσα με την κατηγορία που βαραίνει την          Χ. Α. ως εγκληματική οργάνωση, υπο την λογική ότι ο Ρουπακιάς εμφανίζεται να συμμετέχει στις εκδηλώσεις του κόμματος σε διάφορα μέρη όπως στον Μελιγαλά, τόνισε ουσιαστικά, πως με την ίδια λογική που ο Ρουπακιάς χωρίς να είναι επίσημο μέλος της Χ. Α. χρεώνει συμβόλαιο θανάτου στην Χ. Α., στην περίπτωση Τεμπονέρα υπάρχει δολοφονία απο δεδομένο στέλεχος της Νέας Δημοκρατίας και άρα η Ν. Δ. είναι εγκληματική οργάνωση.   

    Σε άλλο σημείο της συνέντευξης, ο τραγουδιστής διαχώρησε την περίοδο Γεωργίου Παπαδόπουλου απο αυτήν του Ιωαννίδη (σ.σ. κοινό σημείο όλων των "Αρχαιοελληνιστών"), και ανέφερε. 

    «Οι Χούντες πρέπει να έχουν άσχημο τέλος. Η 6ετής δικτατορία του Παπαδόπουλου είχε αίσιο τέλος. Μετά έγινε το Πολυτεχνείο..», 

    με το δημοσιογράφο να παρεμβαίνει: 

    «Πριν το Πολυτεχνείο αποχώρησε...» και τον Νότη Σφακιανάκη να συνεχίζει:

    «Το κίνημα των Συνταγματαρχών είναι εθνική συνείδηση...Ζούσα, ήμουν παιδί, το οποίο αντιλαμβανόταν...».

    Τόνισε επίσης πως κάνει ότι κάνει απο ευαισθησία για τον Έλληνα, αφού αυτός έχει ικανή οικονομική κατάσταση ("εγώ είμαι βολεμένος") σε αντίθεση με την πλειοψηφία των Ελλήνων.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 06-12-2013 13:09 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 06-12-2013 13:11 ]


    GuitarJournal
    07.12.2013, 11:48

    Διάβασα την όλη συζήτηση για το θέμα και παρότι ποτέ μου δεν χάρηκα ένα τραγούδι με τη Βανδή αλλά ούτε και με το Σφακιανάκη θα μιλήσω και γω πολύ σύντομα για το συμβάν

    Ναι λοιπόν εγώ συγχαίρω την Βανδή για την συγκεκριμένη πράξη της

    και θα ήθελα να την ακολουθήσουν και οι μουσικοί που θα στηρίξουν την παράσταση του Σφακιανάκη

    γιατί; γιατί όλοι έχουμε ευθύνη !!!!!!!!!!!! και τα φαινόμενα αυτά του ρατσισμού, του φασισμού κλπ κλπ καλό είναι να μπούν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας από όπου και βγήκαν για να χρησιμοποιηθούν όταν χρεάστηκε να ξεχάσουμε ποιός / ποιοι μας οδηγούν στην κόλαση, τον εργασιακό μεσαίωνα στη φτώχεια και να τα ρίξουμε στους μετανάστες καταρχήν και στους προοδευτικούς αγωνιστές της εργασίας που διεκδικούν καλούς όρους για τη δουλειά τους μετά 

    Όταν μαζικοί φορείς και σωματεία κλείνουν την πόρτα στην ΧΑ για τις απαίσιες προσκλήσεις της για "αιμοδοσία μόνο για Έλληνες" το μαθαίνει κανείς; ΟΧΙ   και πολλά άλλα βέβαια δεν μαθαίνει ποτέ ο Ελληνικός λαός γιατί δεν του τα λένε

    Οπότε η κίνηση της Βανδή δεν με ξενίζει αλλά με χαροποιεί

    Δεν θα ακούσω ξαφνικά τα τραγούδια της, μην πάθω και τίποτε, εκτός και αν αυτή της η κίνηση της την οδηγήσει και σε άλλα ανατρεπτικά μονοπάτια σε σχέση με αυτό που πρεσβεύει στο χώρο της show μπιζνες και όχι ασφαλώς της μουσικής και πει και τιποτα καλό.