ελληνική μουσική
    734 online   ·  210.833 μέλη

    Και οι Scorpions σε εφημερίδα - Το MTV Unplugged στη Real News

    jorge
    26.11.2013, 11:40

    Υποτίθεται πως η παραγωγή ήταν του MTV και θα το πρωτοβλέπαμε - ακούγαμε στο συγκεκριμένο κανάλι ή έστω θα πρωτοκυκλοφορούσε σε DVD.

    Φαίνεται όμως πως πρόλαβε ο Χατζηνικολάου...


    alpatman
    03.12.2013, 10:13

     ειναι 'μελετημενη ' κινηση 

    το συγκεκριμενο ειναι cd  εχει  μικρο σχετικα αριθμο κομματιων (12 αν δεν κανω λαθος ) σε σχεση με αυτα που παιχτηκαν (αρα  υπαρχει ακομα υλικο ακυκλοφορητο) 

    ετσι οταν θα κυκλοφορησει το dvd με περισσοτερα τραγουδια , οι ιδιοι φιλοι των Scorpions που πηραν την εφημεριδα για το cd θα παρουν και το dvd που μπορει να εχει μεσα και cd με περισσοτερα κομματια 

    με αυτο τον τροπο πετυχαινουν ο ιδιος αγοραστης να πληρωσει περισσοτερα 

    αν κυκλοφορουσε πρωτο το dvd , οι αγοραστες του δεν θα ενδιαφεροντουσαν για το cd 


    jorge
    03.12.2013, 10:58
    Μπορεί, απλά το ενδιαφέρον για το DVD δεν είναι πλέον το ίδιο. Σε οποιαδήποτε περίπτωση και έχοντας ακούσει το CD πολλές φορές, έχω να σχολιάσω πως πρόκειται για ήχο που σε καμια περίπτωση δεν έβγαινε στο live. Τα βιολιά και το πιάνο, σαν κοινό, τα ακούγαμε ελάχιστα. Στο CD ακούγονται καταπληκτικά. Όλο το CD πάντως είναι η φωνή του Klauss Meine. Διαμαντένια.
    tallos
    03.12.2013, 13:12
    εδώ στη γερμανια εδειξε ολο το σοου το καναλι VIVA
    Konstantinosoa
    03.12.2013, 17:58
    Έχω την αίσθηση πως το εν λόγω συγκρότημα έχει πετύχει να γράψει τις περισσότερες μεγάλες και παγκόσμιες επιτυχίες απο κάθε άλλο συγκρότημα. Δεν θυμάμαι κανένα άλλο σχήμα με τόσες πολλές όντως ποιοτικές και μεγάλες επιτυχίες. Ως Γερμανοί βέβαια δεν αντιμετωπίστηκαν ποτέ ως Αγγλοσάξονες αναφορικά με το αγγλόφωνο τραγούδι και πάντα προκρίνονται σχήματα όπως οι Led Zepellin, Deep Purple, οι Queen κ.α. Προσωπικά πάντα προτιμούσα το ροκ των Γερμανών και τον πανέμορφο λυρισμό τους. Ως Έλλην δεν με χάλαγε η προφορά τους. Ο Κλάους μεγάλη φωνή, πάντως ο Παπακωνσταντίνου δίπλα του είχε μεγαλύτερο όγκο και μιλάμε βέβαια για δεκαετία 2000 όχι 80΄.
    tallos
    03.12.2013, 19:41
    περασαν μια περιοδο οι σκορπιονς 1984/1989 που γεμιζαν σταδια σολντ αουτ εμφανισεις,σ ολα τα περιοδικα,συνεντευξεις.Γνωρισαν πολυ μεγαλη επιτυχια.ειδικα στην αμερικη.ενα διαστημα ηταν το καλυτερο χαρντ ποκ συγκροτημα μαζι με τους βαν χαλεν.
    Konstantinosoa
    03.12.2013, 21:19
    Σαφώς και έχουν Παγκόσμια αναγνώριση, αλλά αν μιλήσεις με ροκά, τα ονόματα, ειδικά τα πρώτα δύο, ή δεις λίστες με τα καλύτερα τραγούδια βλέπεις τους παραπάνω και Beatles βέβαια. Είναι Θρύλοι δεν το συζητάμε.
    alpatman
    04.12.2013, 10:12

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 03.12.2013, 10:58 έγραψε...

    Μπορεί, απλά το ενδιαφέρον για το DVD δεν είναι πλέον το ίδιο. Σε οποιαδήποτε περίπτωση και έχοντας ακούσει το CD πολλές φορές, έχω να σχολιάσω πως πρόκειται για ήχο που σε καμια περίπτωση δεν έβγαινε στο live. Τα βιολιά και το πιάνο, σαν κοινό, τα ακούγαμε ελάχιστα. Στο CD ακούγονται καταπληκτικά. Όλο το CD πάντως είναι η φωνή του Klauss Meine. Διαμαντένια.

    συμφωνω απολυτα σε ολα , 

    ο ηχος στο live αφηνε μονο τις κιθαρες να ακουγονται ,σε καποια σημεια νομιζες οτι ακους country απο τα 'γκλανκα γκλανκα ' της κιθαρας .Δεν ακουσα τον ηχο που εχω ακουσει σε αλλα ακουστικα τους . 

    strings ,πληκτρα ,πιανα ακουγονταν ελαχιστα ομως ημουν σιγουρος οτι στο cd-dvd  θα ακουγονταν κανονικα 

    24 κομματια θα εχει το dvd απο οτι διαβασα καπου αρα τα διπλασια 

    η φωνη του Meine ξεχωριζε τοσο πολυ , που θα τολμουσα να πω οτι η συναυλια εμοιαζε σαν συναυλια Meine and friends . Τους δε quest ,τους καθαριζε εναν εναν , εμπαινε ο καθε quest στο κομματι και μολις ξεκινουσε ο Meine καταλαβαινες την διαφορα .... 

     

     


    alpatman
    04.12.2013, 10:14

    Παράθεση:

    Το μέλος tallos στις 03.12.2013, 19:41 έγραψε...

    περασαν μια περιοδο οι σκορπιονς 1984/1989 που γεμιζαν σταδια σολντ αουτ εμφανισεις,σ ολα τα περιοδικα,συνεντευξεις.Γνωρισαν πολυ μεγαλη επιτυχια.ειδικα στην αμερικη.ενα διαστημα ηταν το καλυτερο χαρντ ποκ συγκροτημα μαζι με τους βαν χαλεν.

    νομιζω κυριως Ευρωπαικη επιτυχια γνωρισαν στην καριερα τους ,  με καθυστερημενη Αμερικανικη αναγνωριση αλλα ως εκει , εχω την εντυπωση οτι ποτε στην Αμερικη δεν εφτασαν οχι μονο τους Van Halen ,αλλα και πολλους αλλους .Αυτο βεβαια καμια σημασια δεν εχει , δεν μπορει να ειναι παντου το ιδιο δημοφιλεις . 

    Και φυσικα αναλογικα παντα στην Ελλαδα οπως και σε αλλες χωρες ηταν πιο δημοφιλεις απο οτι μεσα στην Γερμανια .

     


    alpatman
    04.12.2013, 10:17

    Παράθεση:

    Το μέλος Konstantinosoa στις 03.12.2013, 17:58 έγραψε...

    Έχω την αίσθηση πως το εν λόγω συγκρότημα έχει πετύχει να γράψει τις περισσότερες μεγάλες και παγκόσμιες επιτυχίες απο κάθε άλλο συγκρότημα. Δεν θυμάμαι κανένα άλλο σχήμα με τόσες πολλές όντως ποιοτικές και μεγάλες επιτυχίες. Ως Γερμανοί βέβαια δεν αντιμετωπίστηκαν ποτέ ως Αγγλοσάξονες αναφορικά με το αγγλόφωνο τραγούδι και πάντα προκρίνονται σχήματα όπως οι Led Zepellin, Deep Purple, οι Queen κ.α. Προσωπικά πάντα προτιμούσα το ροκ των Γερμανών και τον πανέμορφο λυρισμό τους. Ως Έλλην δεν με χάλαγε η προφορά τους. Ο Κλάους μεγάλη φωνή, πάντως ο Παπακωνσταντίνου δίπλα του είχε μεγαλύτερο όγκο και μιλάμε βέβαια για δεκαετία 2000 όχι 80΄.

    ειναι σαν να αναφερεις σε ενα κειμενο τον Βαν μπαστεν , τον Μεσι , τον Μαραντονα  και στο τελος να βαζεις και τον Τζιμη τον Πατικα . 


    jorge
    04.12.2013, 11:11

    Παράθεση:

    Το μέλος alpatman στις 04.12.2013, 10:12 έγραψε...

    ο ηχος στο live αφηνε μονο τις κιθαρες να ακουγονται ,σε καποια σημεια νομιζες οτι ακους country απο τα 'γκλανκα γκλανκα ' της κιθαρας .Δεν ακουσα τον ηχο που εχω ακουσει σε αλλα ακουστικα τους . 

    strings ,πληκτρα ,πιανα ακουγονταν ελαχιστα ομως ημουν σιγουρος οτι στο cd-dvd  θα ακουγονταν κανονικα

    Πολύ χαίρομαι που το διαπίστωσες κι εσύ γιατί είχα αρχίσει ν' αμφιβάλλω με τ' αυτιά μου με αυτά που διάβαζα από άλλους.

    Φαντάσου οτι φεύγοντας αυτό που είπα, λόγω των γκλανκα-γκλάνκα ήταν, "ωραίο το beach party" :)

    Στο CD το σιξτέτο έγχορδων ακούγεται υπέροχα και όσο πρέπει. Όπως και το πιάνο.