ελληνική μουσική
    710 online   ·  210.832 μέλη

    Τζίμης Πανούσης ο ΣΥΡΙΖΑ, είναι μεγάλη παγίδα

    AlfaWolf
    08.12.2013, 14:43

    Ο Τζίμης Πανούσης στο ραδιόφωνο του Δίεση 101,3 μίλησε άλλη μια φορά και ελάλησε, όπως κάνει μοναδικά, εδώ και τόσα χρόνια.

    Για την Αριστερά, το ΕΣΥ, το Θεό και πολλά άλλα, για τα οποία συζητάμε κι εμείς μεταξύ μας, αλλά, άλλο εμείς.

    Αρχικά αναφέρθηκε στις νέες εμπειρίες που απέκτησε επισκεπτόμενος ένα ελληνικό νοσοκομείο:

    «Ήταν ένα ηλεκτροσόκ ρεαλισμού. Σε προσγειώνει στην πραγματικότητα και φεύγουν όλα αυτά τα δήθεν τα οράματα που έχουν οι καλλιτέχνες.

    Το σημαντικό είναι ότι εκεί συναντάς ανθρώπους κανονικούς, που στις δικές μας τις παρέες δυστυχώς δεν υπάρχουν.

    Και βλέπεις τα παιδιά που δουλεύουν εκεί, να μην κοιμούνται καθόλου, να παίρνουν μισθό 800 ευρώ και αυτά να τους τα χρωστάνε.

    Όμως, στον πόνο και στο θάνατο, είμαστε όλοι ίσοι. Εκεί μέσα γνώρισα κανονικούς ανθρώπους και το σημαντικό είναι ότι αυτοί οι άνθρωποι έχουν πολιτική ιδεολογία και είναι ξεκάθαροι στο πώς θα σου αναλύσουν τα πράγματα.

    Η δική μου η παρέα είναι ΔΗΜΑΡ με πέντε διδακτορικά και δεν μπορεί να φτάσει εκεί το μυαλό τους».

    Για την Αριστερά είπε: «Συναναστρέφομαι κάτι ΔΗΜΑΡ όπως είπα. Από μικρό παιδί είχα το πρόβλημα…Αυτό είναι το καρκίνωμα του ελληνισμού.

    Η ΔΗΜΑΡ, ο ΣΥΡΙΖΑ, το ΚΚΕ, όλη αυτή η συστημική Αριστερά.

    Και η ΔΗΜΑΡ γράφεται ΔΕΙΜΑΡ, δηλαδή Δεν ΕΙμαι Αριστερός».

    Για το ΚΚΕ: «Το ΚΚΕ είναι ένα κόμμα που δεν μπόρεσε να κρατήσει ένα ραδιοφωνικό σταθμό. Ντροπή. Αντί να ανοίξει τώρα το Σπίτι του Λαού να κάνει παιδικούς σταθμούς, το έχει μαυσωλείο.

    Το σπίτι του Λαού είναι ένα μεγάλο αυθαίρετο, χτισμένο πάνω στον Ποδονίφτη και δεν τολμάει κανείς να το πειράξει.

    Και πλημμυρίζει γιατί ο θεός εκδικείται, αν και δεν υπάρχει σε αυτές τις περιοχές.

    Εγώ είμαι της γενιάς του Χημείου και έχω τραβήξει πολλά από την ΚΝΕ, τα ΚΝΑΤ τα λεγόμενα.

    Τα περιμέναμε να αντιδράσουν τώρα, μετά το χαστούκι του Κασιδιάρη, αλλά δυστυχώς δεν έγινε τίποτα.

    Αν είχε χτυπήσει την κ. Κανέλλη ένας αντιεξουσιαστής, την επόμενη ημέρα θα είχαν καεί τα Εξάρχεια.

    Εγώ αν είχα (κλειστό) εμπορικό κέντρο, θα έκανα άγαλμα στην Αλέκα Παπαρήγα.

    Έχει καταστρέψει όλο το εμπορικό κέντρο της Αθήνας.

    Κάνουν κάτι εθιμοτυπικές απεργίες χωρίς λόγο, ταλαιπωρώντας και κλείνοντας μαγαζιά, δίχως να επιτυγχάνεται τίποτα. Χρειάζονται άγριες απεργίες. Αν απεργήσεις 12 ημέρες έχει παραλύσει το κράτος».

    Για τον ΣΥΡΙΖΑ: «Στον ΣΥΡΙΖΑ δεν μπορούν να φτιάξουν τα δόντια τους και θα φτιάξουν τη χώρα;

    Έχουμε μια πολιτική χούντα που είναι ριζωμένη βαθιά από όλα τα κόμματα και της αριστεράς, κυρίως.

    Και ο ΣΥΡΙΖΑ μέσα, είναι μεγάλη παγίδα και θα το δείτε όταν θα έρθει στην εξουσία.

    Τους έβλεπα προεκλογικά και το 80% δεν έχει δόντια.

    Αν δεν μπορείς να φτιάξεις τα δόντια σου, πώς θα φτιάξεις τη χώρα;

    Κατεβάζουν το μουστάκι για να μην φαίνονται τα δόντια που δεν υπάρχουν.

    Ο φερετζές του ξεδοντιάρη. Ντροπή».

     

    Για την κρίση και την επανάσταση: «Στο πρόγραμμα δεν θέλω να κάνω κανένα αστείο με τους πολιτικούς, δεν θέλω να πιάσω στο στόμα μου τους αλήτες, όλη αυτή τη συμμορία, το Σαμαρά και τους άλλους.

    Τους σιχαίνομαι, δεν θέλω να ασχοληθώ.

    Ξέρετε, υπάρχει ένα οργανωμένο σχέδιο.

    Ενώ εμείς σαν λαός ήμασταν τελείως ανοργάνωτοι, εκείνοι την έκαναν πάρα πολύ καλά τη δουλειά, τους βγάζω το καπέλο. Μιλάω για τους δοσίλογους του Χριστοφοράκου και των άλλων.

    Το έχουνε στήσει πολύ καλά το πράγμα, οι Εβραιοναζήδες.

    Είμαστε ακόμη μουδιασμένοι γιατί δεν μας έκοψαν 100 ευρώ, μας πήραν τα μισά. Εκεί μένεις άναυδος. Και λες, ας έχω τη δουλίτσα μου, κι ας παίρνω 300 ή 500 ευρώ. Έχουν προσλάβει κάτι τρισάθλιους δημοσιογράφους οι οποίοι διαφημίζουν κάθε μέρα κάτι τρισάθλιους τύπους, που κανονικά δεν θα έπρεπε να τους ξέρει κανείς. Αυτοί που απασχολούν την ημέρα μας με πρωτοσέλιδα είναι κάτι άχρηστοι, αγράμματοι άνθρωποι, κλέφτες, πρώην έμποροι ναρκωτικών.

    Οπότε τι να κάνει κι ο κόσμος, όταν δεν έχει από κάπου να πιαστεί;

    Είναι δύσκολο να προβλέψεις το timing της εξέγερσης.

    Αλλά θα έρθει κάποια στιγμή, εκτός κι αν όπως έλεγε ο Καστοριάδης, αποδεχτούμε ότι θέλουμε να είμαστε δούλοι. Υπάρχει κι αυτή η πιθανότητα.

    Το κράτος αυτό πρέπει να ξεριζωθεί εκ θεμελίων.

    Το πρόβλημα θα λυθεί μόνο με βία και αίμα, δεν υπάρχει εναλλακτική.

    Ξέρεις τι είναι να είσαι άνεργος;

    Να ξυπνάς το πρωί και να μην έχεις πού να πας;

    Εγώ αν ήμουν άνεργος και δεν είχα να δώσω γάλα στο παιδί μου, δεν θα αυτοκτονούσα.

    Θα κατέβαινα κάτω, θα αγκάλιαζα δέκα γουρούνια και θα φεύγαμε όλοι μαζί.

    Η, κατέβα κάτσε μόνος σου στο Σύνταγμα. Ακίνητος!

    Δύο εκατομμύρια κόσμος να κατέβει στο Σύνταγμα και να καθίσει ακίνητος, μέσα σε δύο μέρες θα έχει πέσει η κυβέρνηση. Θα είχαμε τελειώσει με αυτούς τους αλήτες.

    Και το μετά; Το μετά να χτιστεί με απλούς, τίμιους ανθρώπους, όπως αυτοί που συνάντησα στο νοσοκομείο.

    Λαϊκές επιτροπές στις γειτονιές, να κάνουμε δημοψηφίσματα από τα προποτζίδικα, από το ίντερνετ, απλά πράγματα.

    Ας μη γίνει λαϊκή δημοκρατία, ας γίνει μια αστική δημοκρατία που να μην είναι χυδαία, που να μην εξευτελίζει τον άνθρωπο».

    Για το Θεό: «Προσπαθώ να πιστέψω στο Θεό αλλά δεν τα έχω καταφέρει.

    Έχω πάει στο θάνατο τρεις φορές και έχω γυρίσει.

    Παρόλα αυτά μυαλό δεν βάζω.

    Όμως σέβομαι απόλυτα αυτούς που πιστεύουν».

    Πηγή: http://mhnpetaslefta.blogspot.gr




    [ τροποποιήθηκε από τον/την AlfaWolf, 08-12-2013 14:46 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 08-12-2013 15:23 ]


    επισυναπτόμενα: web.jpg 
    Hastaroth
    08.12.2013, 18:46

    Μού φαίνεται πως πάει να χαϊδέψη κι'αυτός τούς χρυσάυγουλους,γι'αυτό μιλάει για "Εβραιοναζήδες".Κρίμα....


    Konstantinosoa
    08.12.2013, 19:11

    Το Ελληνικό κοινό του χαϊδεύει τα έχουμε ξαναπεί, όμως σαφώς λέει και αλήθειες. Όσο για το θέμα που θίγεις, έχει δικαίωμα να τον χαλάει ο Σιωνισμός, όπως και εσύ μπορείς να μην αναγάγεις κάθε κατηγορία εναντίον της φυλής σου στους Φασίστες νοσταλγούς του Χίτλερ. Και η εθνική αυτοκριτική καλή είναι όχι βέβαια δημόσια, αυτά δεν γίνονται. Επαγγελματίας είναι ο Πανούσης, το δημόσιο ρεύμα αποδοκιμάζει τώρα όλα τα κόμματα, πάει, λοιπόν, με το μάνατζμεντ της εποχής. Και φυσικά δεν έχει καμία μα καμία σχέση με την Χρυσή Αυγή.... Μην τρελαθούμε...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 08-12-2013 19:12 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 08-12-2013 19:14 ]


    Hastaroth
    08.12.2013, 19:32

    Κανείς σας δέν έχει ιδέα τί είναι ο Σιωνισμός,οπότε αφήστε τον έξω απ'την συζήτηση.

    Είναι σάν να λέμε ότι γιά όλα τα κακά στην Ελλάδα φταίει η...Φιλική Εταιρία.

    Ο Πανούσης δέν έχει συναντήσει Εβραίο ούτε στον ύπνο του-οπότε δέν έχει δικαίωμα να μάς προσβάλλη,πολύ περισσότερο δέ να μάς εξομοιώνη με τους ναζί.

    Σαφώς κάποια πράγματα που λέει έχουν βάση-αλλά μήν ξεχνάμε πως κι'ό ίδιος πλέον έχει αλλοιωθεί απ'το λεγόμενο "σύστημα",συνεπώς άς κρατάμε μικρό καλάθι στα λεγόμενά του.


    atreu73
    08.12.2013, 19:39

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 08.12.2013, 19:32 έγραψε...

    Κανείς σας δέν έχει ιδέα τί είναι ο Σιωνισμός,οπότε αφήστε τον έξω απ'την συζήτηση.

    Είναι σάν να λέμε ότι γιά όλα τα κακά στην Ελλάδα φταίει η...Φιλική Εταιρία.

     

    Μπαρδόν. Ο σιωνισμός βρίσκει ανάλογο στη φιλική εταιρία; Κατάλαβα καλώς;

     

     


    blogarismenos-enge-falos
    08.12.2013, 20:34

    Όποιος ανοίξει ένα βιβλίο ιστορίας μπορεί να δεί οτι η βίαιη προσπάθεια
    των Άγγλων και άλλων πολιτικών και οικονομικών παραγώντων να
    δημιουργηθεί ένα κράτος λεγόμενο του Ισραήλ στην Παλαιστίνη δεν
    είναι μια λεγόμενη φιλική εταιρεία. Καθότι το κράτος της Ελλάδας
    υπήρξε νομίμως μέσω των δανείων της ανεξαρτησίας τυπικά, ενώ το
    κράτος του Ισραήλ επιβλήθηκε με την βία και τον πόλεμο βάσει ειδικών
    συμφωνιών με τον Βασιλιά της Αγγλίας επάνω στους Άραβες. 'Επειτα
    μπήκε και ο ΟΗΕ να βγάλει και τα κάστανα απο την φωτιά, αλλα του
    κάκου. Ο Γκάντι μάλιστα είχε πεί πως "η Παλαιστίνη ανήκει στους Άραβες
    με τον ίδιο τρόπο που η Αγγλία ανήκει στους Άγγλους η Γαλλία στους
    Γάλλους. Είναι λάθος και απάνθρωπο να επιβάλλουν τους Εβραίους στους
    Άραβες". Τους είχε προταθεί η Ουγκάντα σαν χώρα των Εβραίων αλλα
    το κογκρέσο τους, αρνήθηκε την προσφορά. Έτσι είχαμε απο την
    δεκαετία του 20 και μετά εκατομμύρια θύματα πολέμου και απο τις
    δυο πλευρές αντί της Ειρήνης και της χώρας που θέλανε να έχουνε και
    τους προσφέρθηκε σαν δώρο. Σήμερα ο Σιωνισμός είναι κάτι πολύ πιο
    μεγάλο και απο αυτή την μικρή ιστορία.

    Όσο για τον Πανούση δεν είναι αδιάβαστος απο Ιστορία. Όταν
    αναφέρεται σε Εβραιοναζήδες δεν αναφέρεται συλλήβδην στον απλό
    Λαό του Ισραηλ, αλλα σε αυτούς που φέραν με αίματα την Ευρώπη
    και τον κόσμο. Και εμπεριέχονται ΚΑΙ Ισραηλινοί μέσα. Εδώ τα στοιχεία
    που φέρνουν στο φώς επιζόντες του ολοκαυτώματος. Για διάβασμα των
    στοιχείων και για ψάξιμο να δεί οτι ισχύουν όποιος έχει την όρεξη.
    http://www.relay-of-life.org/gr/

    Καλό είναι να μήν τσουβαλιάζουμε καμία Εθνικότητα σε ταμπέλα
    και χαρακτηρισμό. Όλοι οι άνθρωποι είμαστε ξεχωριστοί και διαφορετικοί.
    Όσο μπαίνουνε οι άνθρωποι κάτω απο σημαίες και παρατάξεις τότε
    όσοι ανήκουνε, έχουν λόγους και συμφέροντα για τον χαρακτηρισμό
    των άλλων ώς κακών. Το να λέμε δε, οτι οι Σιωνιστές ήταν κάτι σαν
    Φιλική Εταιρεία είναι εντελώς - παντελώς ανιστόρητο.

    Αντιθέτως ο Σιωνισμός ήταν και επίσημα ονομασία ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ με
    την βούλα του ΟΗΕ και με το ψήφισμα 3379 του 1975 επειδή οι
    Σιωνιστές αναφέρουν τους εαυτούς τους σαν οι επίλεκτοι του Θεού
    και ανώτεροι άνθρωποι και ανώτερη φυλή. Όλα αυτά μέχρι το 1991
    που άλλαξαν οι συσχετίσεις των δυνάμεων...


    [ τροποποιήθηκε από τον/την blogarismenos-enge-falos, 08-12-2013 20:50 ]


    Konstantinosoa
    08.12.2013, 23:55
    Δεν είχα καμία πρόθεση να ανοίξω σχετική κουβέντα. Μπορείς όμως να μιλάς με λιγότερη έπαρση. Δεν γνωρίζεις τον Πανούση για να ξέρεις αν και ποιόν Εβραίο γνωρίζει. Εκτός αν διατηρείτε σχετικές λίστες δεδομένων για να κάνω λίγο καλαμπούρι. Δεν γνωρίζεις την ιδιότητα του καθενός, πόσο καλά έχει θεολογικές και θρησκειολογικές γνώσεις και πόσο καλή ιστορία μπορεί να επίσταται. Υποτιμάς χωρίς να γνωρίζεις. Όσο για ο τί είναι Σιωνισμός μην απαντάς σαν Ισραηλίτης της σειράς. Μια χαρά σκεπτόμενος είσαι. Όλοι όσοι κάνουν Εθνικισμό εις βάρος των άλλων τον δικό τους Εθνικισμό τον έχουν Ιερό και Όσιο. Αυτό το λέω ως γενική διαπίστωση όχι προσωπική.
    KRISTHESS
    09.12.2013, 01:44

    Την ίδια ισοπέδωση για την οποία ειρωνεύεσαι τους άλλους liamawithat και την προσάπτεις στους άλλους..αντίστοιχη ακολουθείς και συ..Κανείς δεν είπε ότι οι Εβραίοι φταίνε για όλα..έλεος!(Ειδικότερα.. Ευραίοι που αναφέρεις..με Ευ..δεν υπάρχουν σίγουρα... πόσο μάλλον..για να φταίνε κιόλας..{#emotions_dlg.tt2}) Συμφωνώ με αρκετά από αυτά που επισημαίνει ο Πανουσης αλλά όχι με όλα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 09-12-2013 01:53 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    blogarismenos-enge-falos
    09.12.2013, 02:49

    @Kostantinosoa

    To πόσο γνωρίζω έναν καλλιτέχνη τον γνωρίζω απο την καθημερινή του ραδιοφωνική
    εκπομπή, απο τις συνεντέυξεις του, απο τις γνώμες που έχει εκφράσει. Βάσει αυτών,
    βγάζω τα συμπεράσματά μου. Άν είναι λάθος, χαρά μου να μου δώσεις την πηγή σου,
    και να διορθωθώ.

    Το "Μήν απαντάς σαν" είναι ΜΗΝ που εκφράζω. Δέν επιτρέπω σε κανέναν να μου βάζει ΜΗΝ
    στην έκφραση μου ειδικά όταν δεν ενοχλεί. Και ούτε κάν εκφράζω. Διαβάζω. Απο
    ιστορικές πηγές και απλά αναμεταδίδω. Άν θές και εσύ διαβάζεις. Σου απαντώ σαν
    απλός Μαρουσιώτης. . Και διαβάζω. Αρκετά. Και η απάντηση ήταν στον Hastaroth.





    Hastaroth
    09.12.2013, 09:41

    Παράθεση:

    Το μέλος Konstantinosoa στις 08.12.2013, 23:55 έγραψε...

    Όσο για ο τί είναι Σιωνισμός μην απαντάς σαν Ισραηλίτης της σειράς. Μια χαρά σκεπτόμενος είσαι. Όλοι όσοι κάνουν Εθνικισμό εις βάρος των άλλων τον δικό τους Εθνικισμό τον έχουν Ιερό και Όσιο. Αυτό το λέω ως γενική διαπίστωση όχι προσωπική.

    Πάρε λοιπόν μιά απάντηση από έναν Ισραηλίτη που σίγουρα δέν είναι "τής σειράς":

    http://www.cohen.gr/newsite/index.php?option=com_content&view=article&id=2942:2013-10-22-08-08-17&catid=69:2011-03-21-15-02-30&Itemid=78

     


    Hastaroth
    09.12.2013, 10:00

    Παράθεση:

    Το μέλος blogarismenos-enge-falos στις 08.12.2013, 20:34 έγραψε...
    Όποιος ανοίξει ένα βιβλίο ιστορίας μπορεί να δεί οτι η βίαιη προσπάθεια
    των Άγγλων και άλλων πολιτικών και οικονομικών παραγώντων να
    δημιουργηθεί ένα κράτος λεγόμενο του Ισραήλ στην Παλαιστίνη δεν
    είναι μια λεγόμενη φιλική εταιρεία. Καθότι το κράτος της Ελλάδας
    υπήρξε νομίμως μέσω των δανείων της ανεξαρτησίας τυπικά, ενώ το
    κράτος του Ισραήλ επιβλήθηκε με την βία και τον πόλεμο βάσει ειδικών
    συμφωνιών με τον Βασιλιά της Αγγλίας επάνω στους Άραβες. 'Επειτα
    μπήκε και ο ΟΗΕ να βγάλει και τα κάστανα απο την φωτιά, αλλα του
    κάκου. Ο Γκάντι μάλιστα είχε πεί πως "η Παλαιστίνη ανήκει στους Άραβες
    με τον ίδιο τρόπο που η Αγγλία ανήκει στους Άγγλους η Γαλλία στους
    Γάλλους. Είναι λάθος και απάνθρωπο να επιβάλλουν τους Εβραίους στους
    Άραβες". Τους είχε προταθεί η Ουγκάντα σαν χώρα των Εβραίων αλλα
    το κογκρέσο τους, αρνήθηκε την προσφορά. Έτσι είχαμε απο την
    δεκαετία του 20 και μετά εκατομμύρια θύματα πολέμου και απο τις
    δυο πλευρές αντί της Ειρήνης και της χώρας που θέλανε να έχουνε και
    τους προσφέρθηκε σαν δώρο. Σήμερα ο Σιωνισμός είναι κάτι πολύ πιο
    μεγάλο και απο αυτή την μικρή ιστορία.

    Πολύ φοβάμαι ότι δέν τα λέει έτσι το "βιβλίο ιστορίας".

    Οσο γιά τον Γκάντι,το γεγονός ότι ήταν μεγάλος ηγέτης γιά την χώρα του δέν σημαίνει ότι δέν είπε και μεγάλες μπαρούφες γιά άλλες χώρες.Γιά τους Εβραίους ειδικώς είχε πεί ότι θα ήταν σωστό να υποταχθούν στον Χίτλερ και να κάτσουν να τους αφανίση γιατί έτσι θα έδιναν ένα μεγάλο μάθημα παθητικής αντίστασης στην ανθρωπότητα.

    Επίσης,οι λοιπές αερολογίες σου περί Ουγκάντας κλπ δέν αντέχουν σε σοβαρή κριτική.Αλλωστε η Ουγκάντα έχει Ουγκαντέζους και είναι γνωστή η συμπάθεια που έτρεφε ο ηγέτης τους Ιντι Αμίν Νταντά πρός τους "Παλαιστίνιους".Πώς είναι δυνατόν να είχε προταθεί (και από ποιούς,αλήθεια;) να κατοικήσουν οι Εβραίοι στο "στόμα τού λύκου";

    Παράθεση:
    Όσο για τον Πανούση δεν είναι αδιάβαστος απο Ιστορία. Όταν
    αναφέρεται σε Εβραιοναζήδες δεν αναφέρεται συλλήβδην στον απλό
    Λαό του Ισραηλ, αλλα σε αυτούς που φέραν με αίματα την Ευρώπη
    και τον κόσμο. Και εμπεριέχονται ΚΑΙ Ισραηλινοί μέσα. Εδώ τα στοιχεία
    που φέρνουν στο φώς επιζόντες του ολοκαυτώματος. Για διάβασμα των
    στοιχείων και για ψάξιμο να δεί οτι ισχύουν όποιος έχει την όρεξη.
    http://www.relay-of-life.org/gr/

    Το ότι κάποιοι που αυτοπροσδιορίζοντσι ώς "επιζώντες τού ολοκαυτώματος" παραθέτουν κάποια στοιχεία,δέν τους δίνει και εγκυρότητα.Και η γιαγιά μου,επιζήσασα τού Όλοκαυτώματος ήταν..... 

    Παράθεση:
    Το να λέμε δε, οτι οι Σιωνιστές ήταν κάτι σαν
    Φιλική Εταιρεία είναι εντελώς - παντελώς ανιστόρητο.

    Διάβασε λοιπόν κι΄εσύ αυτό

     http://www.cohen.gr/newsite/index.php?option=com_content&view=article&id=2942:2013-10-22-08-08-17&catid=69:2011-03-21-15-02-30&Itemid=78

    που δέν το λέει κάποιος ανιστόρητος....

    Παράθεση:
    Αντιθέτως ο Σιωνισμός ήταν και επίσημα ονομασία ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ με
    την βούλα του ΟΗΕ και με το ψήφισμα 3379 του 1975 επειδή οι
    Σιωνιστές αναφέρουν τους εαυτούς τους σαν οι επίλεκτοι του Θεού
    και ανώτεροι άνθρωποι και ανώτερη φυλή. Όλα αυτά μέχρι το 1991
    που άλλαξαν οι συσχετίσεις των δυνάμεων...


    More μπαρούφες,που αποδεικνύουν την πλήρη άγνοιά σου γιά το τί είναι Σιωνισμός.Οσο γιά το ψήφισμα 3379,είναι γνωστό ότι εκδόθηκε μετά από πίεση τών Αραβικών κρατών....

     


    atreu73
    09.12.2013, 10:08
    Hastaroth όταν οι Εβραίοι αποφάσισαν να ιδρύσουν κράτος αυτούς που ζούσαν εκεί τους ρώτησαν; Ζούν ειρηνικά μήπως όλοι μαζί σαν τα πουλάκια που πλέκουν ζακέτες του Λάμα;
    tallos
    09.12.2013, 10:36
    όταν οι μεγαλη Βρετανια θελησε να διωξει τους Ωθομανους από την παλαιστινη Ζητησε την βοηθεια των αραβων και για ανταλαγμα τους εταξε καποια περιοχη της παλαιστινης,την οποια όμως εταξε κρυφα και στους Εβταιους για τη δημιουργια του Ησραηλ.διπλο παιχνιδι,η αγαπημενη τακτικη των αγγλων.
    DrLove
    09.12.2013, 10:48

    Επίσης, μετά τη Στάση του Νίκα, ο Αυτοκράτορας καταπιάνεται με έναν από τους βασικούς του στόχους: την ανακατάληψη των δυτικών επαρχιών. Ο Βελισάριος, επικεφαλής του ρωμαϊκού στρατού (magister militum), εκστρατεύει κατά του βασιλείου των Βανδάλων της Βόρειας Αφρικής, κατακτά την Καρχηδόνα το 533 μ.Χ. και προετοιμάζεται για την απόβαση στην Ιταλική χερσόνησο. Με το θάνατο του βασιλιά των Οστρογότθων Θεοδώριχου (ή Θευδέριχου) το 526 μ.Χ., τη διακυβέρνηση αναλαμβάνει η φιλόδοξη γυναίκα του Αμαλασούνθα, κηδεμόνας του διαδόχου Αθαλάριχου, την οποία όμως εκθρονίζει και θανατώνει ο Θεόδαχαδ.


    mary_omikron
    09.12.2013, 14:46

    Για τον Πανούση και τον ΣΥΡΙΖΑ που "είναι μεγαλη παγίδα" μήπως θα ευαρεστηθεί κανείς? Για να είναι και in topic δηλαδή.

    Το θέμα που -ως συνήθως- προωθεί για συζήτηση ο Αλβέρτος, είναι μέρος του όλου...

    ΥΓ. DrLove {#emotions_dlg.beer}

       


    Hastaroth
    09.12.2013, 15:53

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 09.12.2013, 14:46 έγραψε...

    Για τον Πανούση και τον ΣΥΡΙΖΑ που "είναι μεγαλη παγίδα" μήπως θα ευαρεστηθεί κανείς? Για να είναι και in topic δηλαδή.

    Το θέμα που -ως συνήθως- προωθεί για συζήτηση ο Αλβέρτος, είναι μέρος του όλου...

    ΥΓ. DrLove {#emotions_dlg.beer}

    Το σχόλιο περί τού "ως συνήθως" σού τον επιστρέφω.Οταν είσαι συντονιστής σε συζήτηση,οφείλεις ν'αποφεύγης να "χαρακτηρίζης" τους συμμετέχοντες στην συζήτηση.

    Εγώ απλώς σχολίασα μιά δήλωση τού Πανούση,η οποία περιλαμβανόταν σε συνέντευξή του.

    Σάς πείραξε το ότι είπε -ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ κατά την γνώμη μου- ότι ο Σύριζα είναι μεγάλη παγίδα.Γιατί όντως ο Σύριζα είναι ένα επικίνδυνα λαϊκιστικό κόμμα.

    Δέν σάς πείραξε το ότι -ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ κατά την γνώμη μου- "πούλησε" αντισημιτισμό με την περί "Εβραιοναζήδων" δήλωσή του.

    Εμένα όμως με πείραξε και ώφειλα να το επισημάνω.

    Συνεχίστε.

     


    mary_omikron
    09.12.2013, 16:22

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 09.12.2013, 15:53 έγραψε...

    Το σχόλιο περί τού "ως συνήθως" σού τον επιστρέφω.Οταν είσαι συντονιστής σε συζήτηση,οφείλεις ν'αποφεύγης να "χαρακτηρίζης" τους συμμετέχοντες στην συζήτηση.

    Πρόκειται περί διαπίστωσης συντονιστή και επεσημάνθη, ως όφειλα. Οχι περι "χαρακτηρισμού".

    Παρακαλώ συνεχίστε επί του θέματος.


    Konstantinosoa
    09.12.2013, 18:19

    Η αλήθεια είναι, πως δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω πως από τον Πανούση φτάσαμε στην Ουγκάντα και την Πρώιμη Βυζαντινή Ιστορία. Προσωπικά Αλβέρτε έχω περισσότερη εκτίμηση στην κρίση σου από τις Ιστορίες του Κοέν με μερικά σημεία εκ των οποίων δεν ήξερα αν θα έπρεπε να γελάσω ή να κλάψω. Καθείς βέβαια με την Ιστορία της πλευράς που ανήκει και έχει μάθει. Τυπικά ο όρος "Σιωνισμός" αποδίδει στο Κίνημα για την δημιουργία Ισραηλιτικού κράτους στην φυσική του θέση που είναι η Παλαιστίνη και η πόλη της Αγίας Σιών δηλαδή τα Ιεροσόλυμα. Βέβαια η ερμηνεία του δεν είναι τόσο απλή και μονοδιάστατη αφού ουσιαστικά ταυτίζεται με τον αντίστοιχο δικό μας όρο "Εθνικός". Επι παραδείγματι το Εβραϊκό Μουσείο Θεσσαλονίκης (αυτό που αντί για αντίτιμο εισιτηρίου σου παρέχει απόδειξη δωρεάς προς το Κ. Ι. Σ. (Ν. Π. Δ. Δ.) 3 € !!!), μεταφράζεται στα Αγγλικά ως "Σιωνιστικό Μουσείο Θεσσαλονίκης". Τυπικά η λέξη αντισιωνισμός σαφώς και ταυτίζεται με το αντισημιτισμός, ανάλογο του δικού μας "ανθελληνισμός". Ωστόσο σαφώς και ο καθείς κάνοντας χρήση του όρου μπορεί να εννοεί τρία τινά:

    1) Τους Ισραηλίτες γενικά(πιό σπάνια) οπότε μιλάμε για καθαρό ρατσισμό,

    2) την Κυβέρνηση του Ισραήλ σε σχέση με τον εξευτελισμό των Παλαιστινίων ή την αν-ισοπολιτεία που επικρατεί απέναντι στους μη Ισραηλίτες εκεί και

    3) το Παγκόσμιο χρηματοπιστωτικό και δημοσιογραφικό κατεστημένο, οπότε πάμε σε θεωρίες συνομωσίας, με το τί απο αυτά ισχύει και τί όχι να ξεφεύγει της παρούσης συζητήσεως.

    Δεν θα μπω στη διαδικασία να αναπτύξω το όλο θέμα. Ένα θα πω πως ο άνθρωπος την Ιστορία μπορεί να την αγγίξει πραγματικά μόνο όταν μπει στην διαδικασία να αποδεχθεί πως κάθε επικρατούσα άποψη μπορεί να είναι και ένα ωραία σκηνοθετημένο ψέμα, προς εξυπηρέτηση χρόνιων και αιώνιων πολιτικών σκοπιμοτήτων.

    Έχει ξαναμιλήσει ο Πανούσης και έχω αρθρογραφήσει σχετικά, μάλιστα σου είχα και τότε πως αυτά τα λέει γιατί ζει εδώ, σε μια Ελλάδα που μεγάλωσε με την εικόνα του Παπανδρέου και του Αραφάτ αντάμα. Το κοινό του, το κοινό που στηρίζει τις καλλιτεχνικές παρουσίες στην Ελλάδα είναι κυρίως αριστερό. Στήριξη της Σιών σημαίνει κατέβασμα αυλαίας. Αντίστοιχα στο εξωτερικό και γενικά στο Δυτικό Κόσμο, κουβέντα εναντίον Ισραηλίτη χαρακτηρίζεται σε χρόνο ντε τε ως αντισημιτική, πεπατημένη που ακολουθείς και εσύ εδώ. Και φυσικά δεν είναι τυχαίο πως και ο ΣΥΡΙΖΑ, μιας και κάνει ο Πανούσης λόγο, σπεύδει να κάνει κολεγιές με το Ίδρυμα Levy αν το έγραψα σωστά, το ίδιο ίδρυμα που κορυφαίο στελέχος του καθοδήγησε τον Παπανδρέου για προσφυγή στο ΔΝΤ. Αλλά θα πρέπει να μπούμε σε μια ατέρμονη συζήτηση, μακριά απο τους βασικούς σκοπούς της ιστοσελίδας, κάτι που συχνά-πυκνά κάνουμε. Επιπλέον δεν θέλω οποιαδήποτε αναφορά μου στο θέμα να λαμβάνεται ως αφορμή για να αρχίσουμε να γράφουμε αντισιωνιστικούς ελληναράδικους φιλιππικούς. Μακριά απο εμένα. Ούτως ή άλλως ποτέ δεν είχα σε συμπάθεια τον Δημοσθένη.

         

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 09-12-2013 18:20 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 09-12-2013 18:23 ]


    blogarismenos-enge-falos
    09.12.2013, 18:36

    @Konstantinosoa

    Ποιούς εννοεί (το ηχητικό της συνέντευξης)
    32:57-33:39


    @ Hastaroth
    Είπες "οι λοιπές αερολογίες σου περί Ουγκάντας κλπ δέν αντέχουν σε σοβαρή κριτική"
    Οι αναφορές και οι πηγές είναι άπειρες θα σου δώσω ΜΟΝΟ απο Εβραϊκή πηγη
    http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/Zionism/Uganda.html
    (γιατί και το wikipedia μπορεί να σφάλει - ουδείς άσφαλτος που είχε πεί και η Άντζελα)

    τα "και η γιαγιά μου ήταν θύμα ολοκαυτώματος" δεν αναιρεί τα στοιχεία που παραθέτονται

    Γενικά όσον αφορά τον Σύριζα είπε (εκτός των άλλων) οτι είναι ένα κομμάτι της κομματικής
    χούντας που έχει πιάσει το κοινοβούλιο. Άν κάποιος ακούσει όλη την συνέντευξη και όχι
    μεμονωμένες δηλώσεις θα έχει πιο ολοκληρωμένη και σωστή ενημέρωση για αυτά που είπε
    κάποιος.