ελληνική μουσική
    577 online   ·  210.844 μέλη

    Γυρνα με στο χθες cover απο την Στεφανια Χαλιλοπουλου

    stefiX
    15.12.2013, 20:05

    Το νεο μου cover ελπιζω να σας αρεσει και να κερδισω το like η το commend σας.Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...!!!


    KRISTHESS
    16.12.2013, 00:07

    λοιπόν..έχεις πολύ ενδιαφέρουσα χροιά φίλη μου..! τραγουδάς πάρα πολύ σωστά-αυτό είναι πολύ σημαντικό-δεν ξέρω αν έκανες ή κάνεις μαθήματα φωνητικής όμως εκείνο που θα'θελα προσωπικά να προσέξεις είναι η άρθρωσή σου..

    ό,τι λες όταν τραγουδάς θα πρέπει ο άλλος να μπορεί να το αντιλαμβάνεται με σχετική άνεση... Αυτό πιστεύω θέλει δουλίτσα ακόμα!!! Όμως είσαι πολύ καλή και επειδή είσαι μικρούλα.. θα σου πω να συνεχίσεις να εκφράζεσαι με το τραγούδι! τα καταφέρνεις αρκετά καλά και είμαι σίγουρη ότι μπορείς και καλύτερα!!!

    Ποτέ όμως μην το δεις σαν επάγγελμα..γιατί εκεί δυστυχώς θα χρειαστείς πολύ περισσότερα πράγματα από μια καλή φωνή...

    όσον αφορά πάντως το συγκεκριμένο κομμάτι..και επι τη ευκαιρία .. και αν μου επιτρέπεται να κάνω μία κριτική.. έχει πολύ καλή μουσική...ο στίχος όμως κάπου "χάνει"... οι στιχουργοί ας προσέχουν λίγο..παρακαλώ πολύ!!{#emotions_dlg.rolleyes} όταν γράφετε ένα κομμάτι.. κάνετε θέλοντας και μη "ποίηση" εν μέρει.. που όμως απευθύνεται στον απλό κόσμο... μην "μπουρδουκλώνετε" στίχους καθημερινούς και έντεχνη διάθεση... γιατί τότε κινδυνεύετε να περνάτε στον κόσμο "ασυναρτησίες" .. ο άλλος δεν είναι υποχρεωμένος να πάρει μολύβι και χαρτί για να καταλάβει τι γράψατε!!!Γράφετε παρακαλώ.. ή έντεχνα.. ή εμπορικά καθαρά..να τελειώνει το θέμα{#emotions_dlg.biggrin}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 16-12-2013 00:22 ]


    freddieKrueger
    16.12.2013, 15:16

    Το κομμάτι σου όμορφο Στεφη...κι έχει και μεγάλη έκταση...ειλικρινά δεν ξέρω αν οι χαμηλές σου είναι επεξεργασμένες,αλλά πολύ καλές...Πιάνεις τη χαμηλή Σι(Β2)τουλάχιστον και νομίζω και την Α2 σε κάποιο σημείο.

    Στα ψηλά φτάνεις C5.

    Πάνω από δύο οκτάβες με φωνή κοντράλτο.Μπράβο σου.

    Και ωραίο κομμάτι.

    {#emotions_dlg.biggrin}


    stefiX
    16.12.2013, 17:38

    KRISTHESS Πρωτα απο ολα σε ευχαριστω πολυ που μπηκες στον κοπο να ακουσεις και να σχολιασεις το κομματι.Οχι δεν εχω κανει μαθηματα και ουτε ειμαι επαγγελματιας αλλα ουτε εχω σκοπο να γινω.Το κανω γιατι μου αρεσει το αγαπαω και εκφραζομαι με αυτο τον τροπο Smile!Οτι κανω,το κανω με την βοηθεια του μαεστρου μου και προσπα8ουμε σιγα σιγα να φτια3ουμε καποια τεχνικα προβληματα (επειδη παρατηρησες προβλημα στην αρθρωση μου)αλλα ωστοσο δεχομαστε καθε κριτικη και σε ευχαριστουμε ξανα που μπηκες στον κοπο να δωσεις προσοχη σε αυτο το κομματι.Οσο αφορα το στιχο  το συγκεκριμενο κομματι ειναι ενα απλο cover.Το τραγουδι ανοικει στην Ελενα Παπαριζου και οι στιχοι στην Ελεαννα Βραχαλη  και τον Γιαννη Δοξα ενω η μουσικη ειναι του Γιωργου Σαμπανη.Οποτε πανω σε αυτη σου την παρατηρηση δεν μπορω να πω κατι..Και παλι σε ευχαριστω για τον χρονο σου και τα καλα σου λογια και φυσικα την κριτικη σου {#emotions_dlg.biggrin}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την stefiX, 16-12-2013 17:51 ]


    stefiX
    16.12.2013, 17:43

    freddieKrueger Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια...Οντως οι χαμηλες ηταν δυσκολες..Χρειαστικαν πολλα takes για να μεινει ικανοποιημενος ο μαεστρος μου...Αφου οσο παιδευτικαμε για τις χαμηλες δεν παιδευτικαμε για ολο το τραγουδι...Ηταν η πρωτη φορα που τολμησα ενα τραγουδι με τοσο μεγαλη εκταση...Με πεισμα ομως και δουλεια στο τελος τα καταφεραμε...!!!Και παλι σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια..!!! {#emotions_dlg.biggrin}


    reteos
    16.12.2013, 23:34
    Mπράβο Στεφανία. Περιμένουμε κι άλλα ωραία, σαν κι αυτό, από σένα. 
    stefiX
    17.12.2013, 01:04

    Animista και reteos ειλικρινα σας ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια και για τα likes και τα commends και φυσικα τον χρονο σας...Μου δινετε δυναμη να συνεχισω.Ευχαριστω πολυ και συντομα θα κανω και καινουργιες δουλειες...Σας ευχαριστω και παλι...!!! {#emotions_dlg.biggrin}


    DONARAKONTINTINA
    18.12.2013, 07:47
    Πολύ όμορφο κομμάτι,,,Μπράβο σου,,συνέχισε Stefix..Καλές γιορτές ,,
    stefiX
    18.12.2013, 10:50

    DONARAKONTINTINA Σας ευχαριστω πολυ...!!!Επισης καλες γιορτες να εχετε...!!!


    iarnold
    25.12.2013, 18:06

    Θα πω το εξής: Η φωνή σου έχει χαρακτηριστική χροιά. Και τι ενωοώ; Αν η Στεφανία Χαλιλοπούλου ήταν κάποια γνωστή τραγουδίστρια (και στο εύχομαι κάποια μέρα να γίνεις και να εκπληρώσεις τους στόχους σου) όπως π.χ. η Ελενα Παπαρίζου και άκουγε κάποιος (έστω και άσχετος με την μουσική) ένα τραγούδι της στο ραδιόφωνο, θα μπορούσε να την αναγνωρίσει: "Ρε συ, τραγουδάει η Στεφανία στο Ράδιο!". Κάτι το οποίο τείνει να ελαχιστοποιείται αρκετά στις μέρες μας.


    stefiX
    25.12.2013, 20:13

    iarnold Σε ευχαριστω πολυ και για τα καλα σου λογια και για την ευχη σου.Να΄σαι καλα...!!!Ελπιζω να εχουν κι'αλλοι την ιδια αποψη με εσενα :) .