ελληνική μουσική
    614 online   ·  210.851 μέλη
    vasilisrave
    18.12.2013, 16:10

    Γεια χαρα σε ολους, εχω στα χερια μου ενα mackie 32 8 bus απο διαλυση στουντιο ενος φιλου μου και μου την χαρισε.. επειδη δεν εχω ιδεα απο αυτην την κονσολα θα ηθελα να μου πειτε τι μπορω να συνδεσω πανω στην κονσολα και σε ποιες εισοδους..Επισης θα ηθελα να μου πειτε αν τα ηχεια μονιτορ συνδεονται κατευθειαν στην κονσολα... πειτε μου την γνωμη σας για αυτην την κονσολα... Ευχαριστω για τον χρονο σας Smile

    [ τροποποιήθηκε από τον/την vasilisrave, 18-12-2013 16:18 ]


    GiannisPaok4
    18.12.2013, 16:45
    Έτσι λέγεται η κονσόλα?? είναι 32άρα προφανώς. Κατά 99,9% Εγώ θα έκανα μία ηχογράφηση με μία τέτοια κονσόλα!!!!!! Πες μας λίγες περισσότερες πληροφορίες αν δεν σου είναι δύσκολο και μία φώτο θα ήταν διαφωτιστικότατη!
    vasilisrave
    18.12.2013, 19:20

    γεια σου φιλε ευχαριστω που απαντησες ναι ετσι λεγεται η κονσολα mackie 32 8 bus,εχει 32 καναλια και πολλα μα παρα πολλα κουμπια και μου φαινεται οτι οδηγαω αεροπλανο .. αλλα δεν θελω να την πουλησω γιατι ασχολουμαι με την παραγωγη μουσικης ..

    οριστε η φωτογραφια




    [ τροποποιήθηκε από τον/την vasilisrave, 18-12-2013 19:21 ]


    επισυναπτόμενα: mackie32-8.jpg 
    GiannisPaok4
    19.12.2013, 13:15

    Καλησπέρα! Με ένα γρήγορο ψάξιμο που έκανα βρίκα στο ebay την συγκεκριμένη κονσόλα στα 1200 USD. Δεν έιναι σε καμία περίπτωση για home recording για να είμαι ειλικρινής. Γενικότερα κονσόλες με τόσα κανάλια είναι ή για Live ή για πολυκάναλες ηχογραφήσεις.

    Στην κονσόλα συνδέεις κάρτα ήχου, μικρόφωνα για ηχογράφηση, διάφορα εφφέ που χρησιμοποιείς για την επαιξεργασία του σήματος. Αυτή απ' ότι βλέπω έχει τα δικά της εφφεδάκια compressors, delays κτλ. Βλέποντας την πάντος μου κάνει για πολύ Liveάδικη κονσόλα. Σε Live θα σου ήταν υπερπολύτιμη με μερικά εφέ επάνω! Γενικότερα είναι πολύ μεγάλη συζήτιση για το πως μπρεί να χρησιμοποιηθεί η κονσόλα σωστά. Αλλά είναι αρκετά εβέλικτη κρίνοντας μόνο βλέποντάς την.

    Αν έχεις την δυνατότητα να κάνεις Live ή πολυκάναλες ηχογρφήσεις, τότε είσαι άρχοντας. Τσίμπησες μία αρκετά καλή κονσόλα (και σε ζηλεύω :P ) δωρεάν και μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα! Αν από την άλλη αν δεν ξέρεις και πολλά από ηχοληψίες θα ήταν μία καλή ιδέα να την νοικιάζεις σε μαγαζιά για Live. Αν βρείς κανένα θα ήταν καλή περίπτωση! Πληρώνουν αρκετά καλά για ενοικίαση εξοπλησμού γενικότερα. Έχε το στο μυαλό σου αυτό.

    ότι και να αποφασήσεις να την κάνεις πάντως Καλορύζικη!!!!!


    vasilisrave
    19.12.2013, 14:38

    Αδερφε να σαι καλα και ευχαριστω πολυ που με βοηθας .. θα ηθελα να σε ρωτησω κατι ομως ..τι καρτα ηχου να παρω για να την συνδεσω πανω.. ? αν μπορεις γραψε μου μερικες καλες καρτες ηχου γιατι σκεφτομαι να αγορασω μια να μην ειναι φθηνη αλλα να μην κοστιζει και 1000 ευρω Smile μεχρι 500 με 600 ευρω μπορω να διαθεσω..αν σου ειναι ευκολο γραψε μου καποιες απο τις καρτες ηχου που μου προτινεις {#emotions_dlg.biggrin} 


    GiannisPaok4
    19.12.2013, 15:47

    Βασικά πρέπει να συνεννοηθούμε για ένα πράγμα. Τι σκοπεύεις να κάνεις με την κονσόλα και την κάρτα ήχου. Π.χ. Αν θέλεις να ηχογραφείς πολυκάναλα ακουστικά drums τότε πρέπει να αγοράσεις μία κάρτα με τουλάχιστον 8 κανάλια όπως αυτή ή αυτή για παράδειγμα. Αν θέλεις τώρα μία πολύ καλή περίπτωση,η AVID έχει βγάλει ένα Bundle που έχει κάρτα ήχου και το Pro Tools μαζί!!! που είναι εξαιρετική!! Τσέκαρε

    Όπως βλέπεις δεν σου προτείνω stereo κάρτες αλλά multychanel για να μπορείς να γράφεις πολλά όργανα ταυτόχρονα. Ξέρω ότι η τελευταία ξεφέυγει "λίγο" σε τιμή αλλά πραγματικά αξίζει τον κόπο πιστεύω.


    vasilisrave
    19.12.2013, 20:02

    δεν θα ηθελα να ηχογραφησω ντραμς ..θα ηθελα να συνδεσω συνθεσαιζερ και οτιδηποτε ηλεκτρονικο εξοπλισμο ..πχ racks,sampler κτλ ..


    GiannisPaok4
    19.12.2013, 21:14
    Για να βάλεις synthesyzers και εφέ, δεν χρειάζεσαι μία τόσο μεγάλη κονσόλα. και με μία απλή κάρτα ήχου τα καταφέρνεις αυτά και σου είναι υπέραρκετή. Απλά με μία 32αρα κονσόλα μπορείς να κάνεις πολύ περισσότερα από αυτά γι αυτό και σου πρότεινα εγώ τα παραπάνω. Και βέβαια μπορείς να συνδέσεις το synth σου επάνω και τα εφέ σου και την ρακιέρα σου. Σε αυτήν την περίπτωση θα επιμήνω στο Bundle της Avid γιατί είναι πολύ καλή επένδιση, και σύγουρα όταν έχεις όλο αυτό το headroom του εξωπλησμού μπορείς να κάνεις πολλά ωραία πράγματα!
    vasilisrave
    19.12.2013, 21:25

    ωραια ευχαριστω πολυ με βοηθησες παρα πολυ εχω να πω ...αν θα εχω καποια απορια καποια φορα πιστευω να μου απαντησεις σε αυτην την σελιδα..να σαι καλα