ελληνική μουσική
    621 online   ·  210.846 μέλη

    Χαιρετώ την παρέα! Μία γνώμη;

    iarnold
    18.12.2013, 18:00

    Γεια σας κι άπο μένα! Είμαι ο Νίκος, 36 ετών και ασχολούμαι με την σύνθεση μουσικής με υπολογιστή σαν χόμπι, εδώ και μερικά χρόνια. Θα ήθελα, αν έχετε την καλοσύνη, την γνώμη σας πάνω σ' ένα χασάπικο demo ποτ-πουρί που έφτιαξα εξ ολοκλήρου με vsti's.

    Επειδή στον κύκλο μου δεν υπάρχει κάποιος που να ασχολείται με την μουσική, δεν μπορώ να ξέρω αν αυτό που κάνω είναι καλό. Οπότε θέλω να με βοηθήσετε απαντώντας ειλικρινά, ώστε να βελτιωθώ περισσότερο.

    Ευχαριστώ!

    https://soundcloud.com/iarnold/iarnold

    http://www.jumpingfish.gr/iNick

    [ τροποποιήθηκε από τον/την iarnold, 06-01-2014 20:00 ]


    KRISTHESS
    18.12.2013, 19:14

    είναι πολύ καλό το αποτέλεσμα!μπραβο...to FL STUDIO 10 είναι πρόγραμμα??Επίσης..ξέρεις να παίζεις κάποιο όργανο?ακόμα και τα ντραμς τα ακούω πολύ καλά τοποθετημένα!!!για πρώτο προτζεκτ..είναι εξαιρετικό..επίσης στο χασάπικο...το μπουζούκι είναι αληθινό?? εσύ παίζεις??

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 18-12-2013 19:28 ]


    iarnold
    19.12.2013, 00:35

    Ευχαριστώ για την απάντηση και τα καλά σου λόγια! Πράγματι το χασάπικο είναι φτιαγμένο με το FL Studio 10. Που το κατάλαβες!;

    Το FL Studio είναι ένα πρόγραμμα τύπου D.A.W. Δηλαδή Digital Audio Workstation ή αλλιώς εικονικό στούντιο.

    Εγώ προσωπικά παίζω πλήκτρα. Εχω στην κατοχή μου το Korg PA-50 και το M-Audio Keystation 88es.

    Ολοι οι ήχοι του πρότζεκτ, δηλαδή τα ντραμς, το μπουζουκι, ο μπαγλαμάς, το μπάσο και το ακορντεόν προέρχονται άπο βιβλιοθήκες ήχων, ανεξάρτητων εταιριών άπο το FL Studio και χρησιμοποιούνται με τον Sampler Kontakt της Native Instruments. Πρόκειται για πραγματικά μουσικά όργανα ηχογραφημένα νότα προς νότα σε ηλεκτρονική μορφή. Το FL Studio, σε γενικές γραμμές το χρησιμοποιώ σαν ξενιστή γιατί είναι εύχρηστο και εύκολο.

    Το χασάπικο είναι φτιαγμένο νότα προς νότα, (ακόμα και τα ντραμς) στο piano roll του FL Studio.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την iarnold, 19-12-2013 00:41 ]


    KRISTHESS
    19.12.2013, 11:46
    έκανες φοβερή δουλειά... κάνεις και ενορχηστρώσεις κομματιών??
    GiannisPaok4
    19.12.2013, 16:01
    Πάρα πολύ ωραίο συγχαρητήρια. Το θετικό δεν είναι μόνο ότι είναι πολύ καλά τοποθετημένα αλλά ότι δύσκολα καταλαβαίνεις αν είναι sample library ή όχι.
    iarnold
    19.12.2013, 18:13

    KRISTHESS σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!! Επειδή είμαι αυτοδίδακτος και δεν ξέρω νότες, ενορχήστρωση κάνω (υποθέτω... και ΑΝ αυτό που κάνω μπορεί να θεωρηθεί ενορχήστρωση....) μόνο στα κομμάτια που φτιάχνω με τον υπολογιστή. Εχω φτιάξει κι άλλα είδη μουσικής. Κάποια στιγμή θα ανεβάσω κι άλλο.


    iarnold
    19.12.2013, 18:17

    GiannisPaok4 σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!! Να είσαι καλά!


    MixalisP
    22.12.2013, 03:23
    kala gia tin oli douleia sou de to sizitw einai foveri, merika sxolia pou isws ta 8ewriseis xrisima. Sti thesi sou 8a prospa8ousa me kapoion tropo na saturarw tin ki8ara wste na apoktisei ligo grit alla oxi na akougete vromiki typou distorted ktl, elaxisto isa isa na min akougete toso pseutiki, dokimase kapoio Tape saturation (Ferric TDS einai ena kalo plugin) genika na xrisimopoieis ligo saturation stous sample hxous giati einai poly apostiromenoi tis perisoteres fores kai sti miksi akougonte san tin kalamia ston kampo :). Episis kati simantiko , i sin8esi sto mpouzouki apoteleite ws epi to pleiston apo memonomena xtipimata akoma kai stis diples einai kati pou fenete, giati den kaneis tin "adinamia" sou (to olo 8ema oti profanws den exeis to mpouzouki kai grafeis me vsti) proterima metatrepontas to mpouzouki apo hxo mpouzoukiou se hxo apo santouri, etsi k alliws hdh 8a to xaraktiriza "santourompouzouko" kai episis to santouri exei eksisou fovero hxo!!! :)
    iarnold
    22.12.2013, 11:34

    MixalisP σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου και τον χρόνο που αφιέρωσες! Ηδη είμαι προς αναζήτηση κάποιου Tape Sturation plugin (+ αυτό που πρότεινες!) όπως επίσης θα πειραματιστώ με τον ήχο του μπουζουκιού.

    Να είσαι καλά!

    Επίσης, αν κάποιος γνωρίζει, ψάχνω να βρω μπουζούκι σε samples για Kontakt, με ήχο όπως του Μανώλη Χιώτη ή όπως ακούγεται στα Live του Τάσου Μπουγά! Αν και δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο...