ελληνική μουσική
    458 online   ·  210.845 μέλη

    Χριστουγεννιάτικα τραγούδια από Έλληνες τραγουδιστές

    KRISTHESS
    18.12.2013, 19:05

    Δημιουργώ αυτό το θεματάκι γιατί θέλω εδώ να "μαζέψουμε" ό,τι χριστουγεννιάτικο έχει τραγουδηθεί από Έλληνες τραγουδιστές ή σας έχει κάνει εντύπωση!!! θα ξεκινήσω λοιπόν πρώτη παραθέτοντας ένα "ΑΙΣΙΟΔΟΞΟ" αριστούργημα.. από Άντζελα..από το χαρούμενο κλίμα..μου έρχεται να κόψω φλέβες!!{#emotions_dlg.biggrin}Γνωστά και άγνωστα, εμπορικά ή μη..αγαπημένα ή όχι.. θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε τι έχει γραφτεί κατά καιρούς!!!


    costaspanag
    18.12.2013, 22:41

    Επιλογή από ελληνικά Χριστουγεννιάτικα τραγούδια.

    Γιάννης Βογιατζής "Χιόνια στο καμπαναριό". Στίχοι Στέλιος Σπεράντζας / Μουσική Ευάγγελος Καραηλίας

    Νίκος Ξυλούρης "Η Παρθένος σήμερον" Ρωμανού του Μελωδού

    Χορωδία Σίμωνος Καρά "Η παρθένος σήμερον"

    Χρόνης Αηδονίδης & Νεκταρία Καραντζή "Σαράντα μέρες, σαράντα νύχτες", Κάλαντα Δυτ.Θράκης (παραδοσιακό)

    Μπάμπης Τσέρτος & Εστουντιαντίνα Ν.Ιωνίας Βόλου "Χριστούγεννα Πρωτούγεννα" Κάλαντα Πελοποννήσου (παραδοσιακό)

    Παραδοσιακή χορωδία & ορχήστρα "Άναρχος Θεός καταβέβηκεν" Κάλαντα Κοτυώρων Πόντου (παραδοσιακό)

    Και ένα ωραίο Χριστουγεννιάτικο τραγούδι του "δικού μας" Σάκη Κουρουπού. Παίζει και τραγουδά ο ίδιος.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την costaspanag, 18-12-2013 23:06 ]


    KRISTHESS
    19.12.2013, 11:30

    Υπάρχει ένα τραγούδι που προσωπικά μου αρέσει πολύ.. αν και είναι ενός "αμφισβητούμενου" προσώπου(ο νοών νοείτω {#emotions_dlg.biggrin})