ελληνική μουσική
188 online   ·  202.075 μέλη

μοντερνο πιανο ή αρμονιο?

panagiota1994
Περαστική Νότα
Chat
21.12.2013, 13:04

Γεια σας! τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι να ξεκινησω πιανο. Παντα το ηθελα αλλα τωρα εχω παρει πιο ζεστα. Το θεμα ειναι οτι ενω μεν μου αρεσει η κλασικη μουσικη, δεν ασχολουμαι αρκετα μ αυτη και δε θα ηθελα να εντρυφησω στους κλασικους αλλα να μαθω να παιζω περισσοτερο συγχρονα κομματια ελληνικα και ξενα, ερασιτεχνικα. Εχω καποιες βασικες γνωσεις μουσικης (νοτες, καποιες συγχορδιες κτλ) και εκανα και 2-3 ιδιαιτερα μαθηματα κλασικου πιανου με μια καθηγητρια που μου εδειξε δαχτυλοθεσια, ασκησεις με τα δυο χερια και μπηκαμε σε μια πρωτη ευκολη παρτιτουρα. Επειδη σκεφτομαι να γραφτω σε ωδειο, αναρωτιεμαι επειδη ενδιαφερομαι για  μοντερνα μουσικη περισσοτερο, τι μουσικο οργανο πρεπει να ζητησω να κανω ? μοντερνο πιανο? αρμονιο? διδασκεται αρμονιο στα ωδεια? εξασκηση θα κανω σε αρμονιο που σκεφτομαι να αγορασω, γιατι δεν υπαρχει δυνατοτητα για πιανο.

LlamaWithHat
Σολίστ
Chat
21.12.2013, 23:14

Αν μπορεις να βρείς ωδείο που να σου κάνει πλήκτρα (και όχι αρμόνιο...), πιθανότατα κάποιο σύγχρονο τμήμα που να κάνει και μουσική τεχνολογία τότε ναι θα ήταν μια καλή επιλογή. Πολλά ωδεία έχουν τάξεις 'αρμονίου' και τα μαθήματά αυτά είναι αισχρά. Στην Ελλάδα ο όρος 'αρμόνιο' φαίνεται να αναφέρεται σε 3-4 διαφορετικά πράγματα και δυστυχώς στα ωδεία διδάσκουν το χειρότερο από αυτά.

Πες μας σε ποια περιοχή είσαι, τι σκέφτεσαι να αγοράσεις και ποιο συγκεκριμένα τι θα ήθελες να παίζεις να σου πουμε παραπάνω λεπτομέριες. 

panagiota1994
Περαστική Νότα
Chat
23.12.2013, 23:10
Δε θελω κατι πολυ ακριβο, γιατι ειναι και αρχη ακομα. Σκεφτομουν κατι σαν το Yamaha PSR-E233 για παραδειγμα. Η καθηγητρια μου ομως μου ειπε οτι χρειαζομαι ενα με touch response που το συγκεκριμενο δεν εχει απ οσο θυμαμαι.Σ αυτη την κατηγορια σε τι τιμες κυμαινονται τ αρμονια? Ακουω περισσοτερο ξενα ποπ και ροκ και απο ελληνικα κυριως εντεχνα, οποτε θα με ενδιαφερε περισσοτερο να παιζω τετοιου ειδους τραγουδια. Ειμαι Αθηνα.
LlamaWithHat
Σολίστ
Chat
28.12.2013, 01:29

Σε ποια τιμή βρήκες το Yamaha και γενικά ποιό είναι το budget σου?

Είμαι αντίθετος στο θέμα 'αρμόνιο' με την έννοια του arranger (δηλαδή ένα πλήκτρο με ενσωματωμένα ηχεία που έχει ήχους οργάνων [υλοποιημένους από άθλια έως κάτω του μετρίου ανάλογα την τιμή], accompaniaments (έτοιμες συνοδείες) ή και μαθήματα τραγουδιών) γιατί 1ον) ο ήχος τους είναι ψιλοάθλιος 2ον) το να παίζεις με έτοιμη συνοδεία είναι αρκετά kitsch και φορμαλιστικό στις περισσότερες περιπτώσεις 3ον) δε σου δίνει δυνατότητες να παίξεις με τον ήχο σου και γενικότερα για μένα δε μαθαίνεις μουσική έτσι.

Έχει τη μαγεία του το να μάθεις κλασικό ή μοντέρνο (jazz/blues/funky/latin etc.) πιάνο, έχει τη μαγεία του να μάθεις να παίζεις με τους ηλεκτρονικούς ήχους να μάθεις να συνδιάζεις τα πλήκτρα που σου ταιριάζουν και να εξερευνείς τις ατελείωτες δυνατότητες τους.

Στο θέμα αρμόνιο όλα αυτά μου φαίνονται εξαιρετικά αποστειρωμένα και περιορισμένα και συνήθως απευθύνονται σε παιδιά μικρότερης ηλικίας που έρχονται σε επαφή με τη μουσική χωρίς όμως να ξέρουν τι θέλουν να ακούσουν/παίξουν κλπ.

Δεν είμαι ειδικός, γι αυτό θα σου πω ρώτα τη γνώμη κάποιου πληκτρά. Φυσικά όλα εξαρτώνται από το budget σου και από το πόσα ζητάς από τον ήχο σου πόσο σοβαρά το βλέπεις και αν θα ήθελες να κάνεις κατι επαγγελματικό με αυτό (και δεν εννοώ παραγωγές δίσκων, αλλά και το να παίξεις με 3-4 φίλους τη μουσική που σου αρέσει, είναι μεγάλη υπόθεση). 

Δυστυχώς το θέμα πλήκτρα και ηλεκτρονικός μουσικός εξοπλισμός δεν είναι σαν τις κιθάρες τα μπάσα και τα drums όπου και τα κακά όργανα μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους... 

costaspanag
Φθασμένος
Chat
28.12.2013, 11:45

Για να λέμε τα οπράγματα με το όνομά τους:

To "αρμόνιο" δεν είναι υποκατάστατο του πιάνου! Είναι εντελώς διαφορετικό όργανο, με μόνο κοινό σημείο ότι χρησιμοποιεί πληκτρολόγιο που απλά μοιάζει με του πιάνου.

Η ονομασία "αρμόνιο" που κακώς έχει επικρατήσει στη χώρα μας -και ιδιαίτερα στα Ωδεία- είναι λανθασμένη και δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

Το αληθινό αρμόνιο είναι ακουστικό, φυσικό αερόφωνο όργανο, που μοιάζει με το εκκλησιαστικό όργανο και ο ήχος σ'αυτό παράγεται με φυσούνα, χειριζόμενη με πεντάλ.

Αυτό που κακώς ονομάζεται "αρμόνιο" είναι το ηλεκτρονικό όργανο με πληκτρολόγιο (ηλεκτρονικό πληκτρολόγιο ή απλά "πλήκτρα"), σε διάφορες μορφές (electronic keyboard, autorgan, hammond, συνθεσάιζερ, ψηφιακό "πιάνο"  κλπ.).

Ούτε πιάνο είναι, ούτε αρμόνιο.

LlamaWithHat
Σολίστ
Chat
28.12.2013, 13:31

Βασικά αρμόνια λένε τα arranger keyboards ή τις φτηνοσειρές που προορίζονται για παιδικά παιχνίδια. Τώρα αν κάποιος δει ενα synthesizer ή ενα workstation ή ενα stage piano και το πει αρμόνιο γιατί δεν ξέρει, αυτό είναι άλλη ιστορία. 

Edit: Και ναι έχεις απόλυτο δίκαιο ως προς τι είναι πραγματικά το αρμόνιο. 

[ τροποποιήθηκε από τον/την LlamaWithHat, 28-12-2013 13:33 ]