ελληνική μουσική
    602 online   ·  210.830 μέλη

    Ο ΣΥΡΙΖΑ ζητά την αποφυλάκιση του Σάββα Ξηρού..

    KRISTHESS
    22.12.2013, 00:18

    Παράθεση:

    Το μέλος LlamaWithHat στις 22.12.2013, 00:13 έγραψε...

    Είσαι κάποιου είδους εκπρόσωπος τους? Πως εμπλέκεις τις οικογένειες των θυμάτων στη συζήτηση απλώς για να στηρίξεις τη θέση σου? Δε μπορείς να ξέρεις τι αντιμετώπιση έχει η κάθε οικογένεια σχετικά με αυτό. Και από την άλλη, το να θέλεις το κακό κάποιου που σου έχει κάνει κακό, δεν είναι εκδίκηση? Και γιατί να εμπλακεί η πολιτεία στη δική σου επιθυμία για εκδίκηση? Ξαναλέω ενας εγκληματίας καταδικάζεται σε φυλάκιση, στην προκειμένη περίπτωση πολλές φορές ισόβια που είναι και η μεγαλύτερη ποινή σε αυτό το κράτος. Στέρηση βασικών ανθρωπίνων δικαιωμάτων δεν δικαιολογήται με κανένα τρόπο.



    Δεν εμπλέκω αγαπητέ μου τις οικογένειες για να στηρίξω τις θέσεις μου!! έλεος!! εσύ είσαι προφανώς αυτός που παραβλέπει ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ!!! έλεος


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 22-12-2013 00:19 ]


    Chrysanna
    22.12.2013, 00:19

    Ποιό είναι το αντικείμενο της συζήτησης;

    Ο ΣΥΡΙΖΑ ή το αν πρέπει ν' αποφυλακιστεί ο Ξηρός;

    Σκεφτόμουν ν' απαντήσω αλλά μπερδεύτηκα ελαφρώς {#emotions_dlg.blink}


    KRISTHESS
    22.12.2013, 00:27

    μάλλον ξεχνάς πολύ εύκολα.. προηγουμένως δεν είπες.. "Οι τρομοκράτες είναι κάποια ειδική μορφή εγκληματία? Μοιάσματα? Μολυσματικοί? Οι κοινωνίες και τα κόμματα πρέπει να τους ξεγράφουν? Τι ακριβώς, βοήθα με να καταλάβω..."

    Περισσότερα: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=30544&start=20#ixzz2o9PEFcb8"

    Λάμα δεν το σώζεις..με το παραπάνω κάνεις τη δική σου διάκριση και στην περίπτωση του Ξηρού.Άστο.Έχεις προφανώς τα πιστεύω σου. Καλώς τα έχεις.


    sven
    22.12.2013, 00:29

    KRISTHESS,

    πριν συνεχίσεις να εκτίθεσαι με τις απίστευτες αντιφάσεις σου και την ανύπαρκτη, όπως φαίνεται, πολιτική σου σκέψη, ξαναδιάβασε μερικές φορές τα σχόλια που έχεις κάνει μέχρι στιγμής, μήπως καταλάβεις τουλάχιστον ποιο είναι το θέμα συζήτησης...


    KRISTHESS
    22.12.2013, 00:36

    Το θέμα εγώ το άνοιξα φίλε μου Σβεν.Απάντησα σε απαντήσεις. Το αν έχω ανύπαρκτη πολιτική σκέψη επειδή δεν συμφωνώ με όσα προφανώς πιστεύεις ας μη το σχολιάσω καλύτερα.Τις αντιφάσεις που τις είδες δεν κατάλαβα. Ήμουν και είμαι απόλυτα ξεκάθαρη. Μάλλον εσύ τα μπερδεύεις.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 22-12-2013 01:25 ]


    KRISTHESS
    22.12.2013, 00:42

    Παράθεση:

    Το μέλος LlamaWithHat στις 22.12.2013, 00:33 έγραψε...

    Μα τι λες? Καταλαβαίνεις τι διαβάζεις? Εσυ τους λες ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΣ-ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΣ. Εγώ τους λεω απλά δολοφόνους. Και όπως κάθε δολοφόνος που καταδικάστηκε έχει πολύ συγκεκριμένα δικαιώματα που δεν είναι δυνατόν να παραβιάζονται κατα το δοκούν, το ίδιο ισχύει και για τον Ξηρό. Δηλαδή με τον Άκη Πάνου τι ακριβώς έγινε? Δεν αφέθηκε ελεύθερος λόγω προβλημάτων υγείας? Δεν είμαι γιατρός του Ξηρού για να ξέρω ποια ακριβώς είναι η κατάστασή του και τη περίθαλψη χρειάζεται, αλλά εσύ λες οτι πρέπει να του αρνηθούμε ΚΑΘΕ δικαίωμά του γιατί είναι ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣ-ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ, ή γιατι μπλέχτικε ο ΣΥΡΙΖΑ σόρρυ μπερδέυτικα και γώ τώρα.

    επαναλαμβάνω για να μην μπερδεύεσαι. Καλώς για ανθρωπιστικούς λόγους να αποφυλακιστεί.εφόσον προβλέπεται και είναι Σύννομο. Δεν είναι όμως δουλειά του ΣΥΡΙΖΑ να υπερασπίζεται τρομοκράτες.Και ειδικά με τέτοιες ανακοινώσεις. Ας δείξει κι αλλού τον Ανθρωπισμό του. Δε χάθηκε ο κόσμος. Αλλιώς να μην παραπονιέται όταν λένε ότι ενστερνίζεται το 1 απο τα 2 ανύπαρκτα άκρα. 


    KRISTHESS
    22.12.2013, 00:48
    Η επέκταση ήταν λογική στην πορεία της συζήτησης.Δεν μπορούσε να αποκλειστεί.Το ένα κάποιες φορές φέρνει το άλλο.
    KRISTHESS
    22.12.2013, 00:57

    όταν τον άλλο δεν τον έχεις μπροστά σου να τα πείτε προφορικά αν θέλεις, γίνονται και παρεξηγήσεις. Είναι λογικό.Δεν βλέπεις με τι ύφος τα λέει κάποιος. Τα γραπτά δεν παίρνουν "εκφράσεις" προσώπου , ούτε κάποιος μπορεί να τα αντιλαμβάνεται όπως στον προφορικό λόγο.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 22-12-2013 00:58 ]


    Chrysanna
    22.12.2013, 01:04

    Παράθεση:
    Είναι λογικό.Δεν βλέπεις με τι ύφος τα λέει κάποιος. 

    Σωτήριο, για κάποιους :)


    vert
    22.12.2013, 02:04

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 22.12.2013, 00:57 έγραψε...

    όταν τον άλλο δεν τον έχεις μπροστά σου να τα πείτε προφορικά αν θέλεις, γίνονται και παρεξηγήσεις. Είναι λογικό.Δεν βλέπεις με τι ύφος τα λέει κάποιος. Τα γραπτά δεν παίρνουν "εκφράσεις" προσώπου , ούτε κάποιος μπορεί να τα αντιλαμβάνεται όπως στον προφορικό λόγο.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 22-12-2013 00:58 ]



    Χριστίνα μου... σε συμπαθώ πάρα πολύ, παρά την αντισυριζαία συμπεριφορά σου... αλλά τελικά δεν ξεκαθάρισες,,, 

    Να δοθεί προσωρινή διακοπή ποινής ώστε να τύχει ιατρικής περίθαλψης ο Ξήρός?? κι ας είναι τέτοιο απόβρασμα όπως θεωρείς... κι έχει άδικο ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α που το υπεραμύνεται??

    ΝΑΙ ??? ή ΌΧΙ???


    -----------------

    Ο Μάρκος θα μου τράβαγε τ΄αυτί...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την vert, 22-12-2013 02:04 ]


    KRISTHESS
    22.12.2013, 02:17

    Θοδωρή μου τα έχω πει ξεκάθαρα-από την αρχή κι όλας-και ξανά και ξανά..εντός τόπικ..παρ'όλο που επεκτείναμε αρκετά..Δεν με παρακολουθείς.. τελευταία απάντηση είναι αυτή που έδωσα στον Lamawithhat. Απόβρασμα ή όχι για κάποιους..''Καλώς για ανθρωπιστικούς λόγους να αποφυλακιστεί.εφόσον προβλέπεται και είναι Σύννομο. Δεν είναι όμως δουλειά του ΣΥΡΙΖΑ να υπερασπίζεται τρομοκράτες.Και ειδικά με τέτοιες ανακοινώσεις. Ας δείξει κι αλλού τον Ανθρωπισμό του. Δε χάθηκε ο κόσμος. Αλλιώς να μην παραπονιέται όταν λένε ότι ενστερνίζεται το 1 απο τα 2 ανύπαρκτα άκρα." 

    Περισσότερα: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=30544&start=40#ixzz2o9pbcAf2>

    Μην επανερχόμαστε στα ίδια...Αυτή είναι η άποψή μου. Ακόμα κι αν με λες Αντισυριζαία, ακόμα κι αν δεν συμφωνώ με τον χαρακτηρισμό. Εντούτοις σέβομαι την αντίθετη άποψή σου πάνω στο όλο θέμα.


    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 22-12-2013 02:20 ]


    vert
    22.12.2013, 02:33

    Σε ρώτησα και δεν μου απαντησες Χριστίνα... με ένα ναί ή με ένα όχι...

    Εγώ είμαι ακατέργαστος... δεν θα μπλέξω σε φιλοσοφίες...

    Σε παραληρήματα χωρίς ουσία καί μόνο για να βγάζουν καπνό χωρίς φωτιά δεν θα ασχοληθώ...

    υ.γ. ό.τι είχα να πω το είπα, δεν θα επανέλθω... μην θεωρηθεί  ως αδυναμία...


    -----------------

    Ο Μάρκος θα μου τράβαγε τ΄αυτί...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την vert, 22-12-2013 02:35 ]


    KRISTHESS
    22.12.2013, 02:37

    Σου απάντησα.Ναι να δοθεί για ανθρωπιστικούς λόγους και με βάση αυτό που προβλέπει ο Νόμος , εφόσον προβλέπεται. Είμαι ξεκάθαρη.Η παρέμβαση του ΣΥΡΙΖΑ για μένα δεν χρειαζόταν και δεν έχει νόημα.

    Συμφωνώ επίσης με την άποψη του Άντυ Ζέρβα που λέει.

    "Μπορεί το ένστικτο και η άγνοια να λένε ότι θα πρέπει να σαπίσεις σε ένα κελί και να υποφέρεις όσο γίνεται. Δεν σου κρύβω ότι μου πέρασε από το μυαλό κι εμένα, ότι ίσως να το αξίζεις. Αλλά αν το υποστήριζα, τι διαφορά θα είχα από εσένα και την ιδεολογία σου;

    Αντίθετα, τρομοκράτη, θα προτιμήσω να υποστηρίξω τη δική μου ιδεολογία, το φιλελευθερισμό και την υπεράσπιση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Την εφαρμογή των νόμων. Γιατί έτσι θα σε έχω νικήσει. Έτσι δεν θα έχω γίνει σαν εσένα.

    Αν ο νόμος προβλέπει ότι τα προβλήματά σου είναι τέτοια που πρέπει να βγεις από τη φυλακή και να περιοριστείς στο σπίτι σου, τότε να βγεις. Να τηρηθεί ο νόμος."


    Όλα όμως αυτά τα έχω πει και παραπάνω. Ελπίζω να σε κάλυψα.Έστω κι αν διαφωνείς μαζί μου.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 22-12-2013 02:52 ]


    sven
    22.12.2013, 11:14

    Ο καθένας από εμάς είναι πρώτα και πάνω απ΄όλα ΑΝΘΡΩΠΟΣ και κατόπιν τρομοκράτης, δολοφόνος, απατεώνας, νόθος, σχιζοφρενής κ.τ.λ. Όποιος δεν έχει κατά νου αυτή τη βασική αρχή εύκολα θα ξεχνά και τον άνθρωπο εντός του, μετατρεπόμενος σε ον κατακλυζόμενο και κατευθυνόμενο από αρχέγονα ένστικτα και ενορμήσεις.

    Tα ανθρώπινα δικαιώματα δεν θα πρέπει να θεωρούνται και να είναι μια πολυτέλεια που να την επιτρέπουμε εκ του ασφαλούς, δηλαδή όταν ΔΕΝ υπάρχει άμεσος και υπαρκτός λόγος ή κίνδυνος.

    Παράδειγμα: Όλοι σχεδόν είναι υπέρ της δημιουργίας μονάδων απεξάρτησης και στήριξης ατόμων εξαρτημένων από ουσίες, κανείς, όμως, δεν τις θέλει στην περιοχή του…

    Η υποκρισία και η απροθυμία πολλών από εμάς να αναγνωρίσουμε, πολύ περισσότερο δε να αναλάβουμε τις ευθύνες μας, δείχνοντας πάντα αυτούς που βρίσκονται πίσω μας ή πάνω από εμάς, είναι ανεξάντλητη. Τα παραδείγματα ΑΠΕΙΡΑ.

    Τα ανθρώπινα δικαιώματα, λοιπόν, θα πρέπει να ισχύουν ΠΑΝΤΑ και κυρίως όταν τα πράγματα δυσκολεύουν, όταν αρχίζει να κυριαρχεί ο φόβος και η ανασφάλεια, όταν κινδυνεύουμε, όταν προκαλούμαστε, όταν αγγίζονται ή απειλούνται εντός μας οι πλέον ευαίσθητες πλευρές μας. Θαυμάζω, συγκινούμαι αφάνταστα και καταθέτω όλο μου το σεβασμό σε γονείς ή μάνες αδίκως δολοφονημένων παιδιών (π.χ. δες, Φύσσα ή τα νεαρά μέλη της Χρυσής Αυγής-θύματα τρομοκρατίας), που με τόση νηφαλιότητα και παρά τον ανείπωτο πόνο και σπαραγμό τους, καταφέρνουν να βρουν τη δύναμη και να αρθρώσουν με έμφαση: «όχι βία στη βία, όχι άλλο άδικο αίμα»…

    Κάποιοι από εμάς, όμως, αφελώς ή ελαφρά τη καρδία, εξακοντίζουν τόσο εύκολα τα ανάθεμά τους, χωρίς να αναλογίζονται στο ελάχιστο πως, η ευρύτερη υιοθέτηση μιας ανάλογης στάσης και αντίληψης, κινδυνεύει να μας μετατρέψει, ως άτομα, σε Homo Sapiens και, ως σύνολο, σε κοινωνία ιεροεξεταστική και ολοκληρωτική που δεν βρίσκει ως αιτία ελέους ούτε καν τη σωτηρία της ζωής -πολύ περισσότερο δε της ψυχής-  ακόμα και ενός δολοφόνου, διδάσκοντας με τον τρόπο αυτό νέο ήθος και είδος ανθρώπινων αξιών…

    Ο μοναδικός τρόπος προάσπισης μιας κοινωνίας δικαίου, δηλαδή μιας κοινωνίας ανθρωποκεντρικής που σέβεται και προστατεύει τον ΑΝΘΡΩΠΟ, όποιος και αν είναι αυτός, είναι ο πάση θυσία σεβασμός των βασικών ανθρωπίνων δικαιωμάτων ΟΛΩΝ μας…

    Ασφάλεια και ανθρώπινα δικαιώματα πηγαίνουν χέρι-χέρι. Χωρίς το ένα από αυτά δεν υφίσταται ούτε και το άλλο. Με πρόσχημα την καταπολέμηση της τρομοκρατίας, έγιναν τα τελευταία μόνο χρόνια απίστευτα εγκλήματα με εκατοντάδες χιλιάδες νεκρούς, διαλυμένες χώρες και εκατομμύρια παράπλευρα θύματα που αργοπεθαίνουν μέρα με τη μέρα…

    Τα ανθρώπινα δικαιώματα σε ολόκληρο τον κόσμο δοκιμάζονται κατάφορα και ο οποιοσδήποτε από εμάς -όπως και η οποιαδήποτε χώρα- κινδυνεύει ανά πάσα στιγμή να πληγεί. Η χώρα μας ήδη το ζει με μια πιο «τεχνοκρατική» και «πολιτισμένη» μορφή, δοκιμαζόμενη σκληρά…

    Το δικαίωμα της μη έκθεσης σε βασανιστήρια ή σε απάνθρωπη και εξευτελιστική συμπεριφορά (δες, Ιράκ, Γκουαντάναμο, Λαμπεντούζα Ιταλίας κ.ά.) αποτελούν ακρογωνιαίους λίθους μιας ασφαλούς και δημοκρατικής κοινωνίας. Δεν υπάρχει αμφιβολία πως η κάθε κοινωνία οφείλει να βρει μια λειτουργική ισορροπία μεταξύ των δικαιωμάτων ΟΛΩΝ των μελών της -π.χ. μερικές φορές, φυλακίζοντας κάποιους ώστε να προστατευθούν κάποιοι άλλοι- ποτέ, όμως, δεν θα πρέπει να σταματά να διδάσκει, πέραν του σωφρονισμού, και διαφορετικό ήθος. Αν κάποιο παιδί διαπαιδαγωγείται, για το οποιοδήποτε λάθος που κάνει, τιμωρούμενο σκληρά, χωρίς να του καταλογίζεται το παραμικρό ελαφρυντικό ή η οποιαδήποτε κατανόηση, τότε οι πιθανότητες να γίνει κάποια στιγμή κάποιου είδους τρομοκράτης είτε στο ίδιο του το σπίτι είτε στην ευρύτερη κοινωνία είναι ουκ ολίγες…

    Οι ιδέες και οι στάσεις ζωής, καλές ή κακές, είναι σαν επιδημίες ή μολυσματικές ασθένειες που εξαπλώνονται άλλοτε ραγδαία και άλλοτε σε βάθος χρόνου αργά και σταθερά. Ας δούμε μόνο πόσα πολλά άλλαξαν όσον αφορά στις προσωπικές μας αξίες, στη στάση και στον τρόπο ζωής μας από τότε που εμφανίστηκε στη χώρα μας η ιδιωτική τηλεόραση...

    Μπάστα, λοιπόν, ο καθένας μας και ας προσπαθούμε τουλάχιστον να βλέπουμε λίγο μακρύτερα από εκεί που φθάνει η μύτη, το συμφέρον και το…πληκτρολόγιό μας…

    Καλά Χριστούγεννα νάχουμε και ένα καλοφώτιστο Νέο Έτος:)))


    tallos
    22.12.2013, 11:16
    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ,οφειλουμε να λατρεύουμε τους τρομοκρατες,να συμπασχουμε μαζι τους οσο βρίσκονται στη φυλακη,και να αναβουμε κανενα κερι στην εκκλησια νατους εχει ο θεος καλα.
    sven
    22.12.2013, 11:22

    ...συ είπας...:)))


    KRISTHESS
    22.12.2013, 11:50

    Ως άνθρωπος πάνω απ'όλα και με την ανύπαρκτη πολιτική μου σκέψη όπως μου είπες,συμφωνώ με αρκετά από όσα αναφέρεις.Ωστόσο επειδή εκτός θέματος είσαι και εσύ μάλλον θα αναφέρω απλά ότι ο επιλεκτικός και στοχευμένος ανθρωπισμός από κόμματα ειδικά ,αλλού  με παραπέμπει.Ο ΣΥΡΙΖΑ και ο κάθε ΣΥΡΙΖΑ ας παίρνει και την ευθύνη των πράξεών του που και που και όχι να ζητάει μόνο και να επικαλείται ό,τι συμφέρει και όποτε συμφέρει,επιδιώκοντας άλλες φορές ψηφαλάκια και άλλες φορές να δείξει την έλλειψη δημοκρατίας ως υπερδημοκρατικό και ανθρωπιστικό κόμμα.Με φερεντζέ τα κόμματα δε γίνονται ανθρωπιστικά. Εύχομαι αυτό να αλλάξει. Και επειδή με συμβούλεψες να δω το "θέμα" μας θα σου πρότεινα να κάνεις το ίδιο.

    "Σπείρα, που διακινούσε παράνομα μετανάστες, τους "φυλάκιζε" και με τη χρήση βίας τους εξανάγκαζε να της καταβάλλουν χρήματα, εξάρθρωσε η αστυνομία στο Κορωπί.

    Οι αρχές συνέλαβαν το μεσημέρι του Σαββάτου (14/12) τέσσερις Πακιστανούς, μέλη της εν λόγω σπείρας ενώ αναζητούνται τρία ακόμα άτομα.

    Οι προαναφερόμενοι πριν λίγες μέρες προσέγγισαν 10 Σύρους και συμφώνησαν να τους προωθήσουν παράνομα στην Ιταλία έναντι 2.000-3.000 ευρώ ο καθένας. Αφού τους παρέλαβαν από διάφορα σημεία του κέντρου της Αθήνας, τους μετέφεραν σε σπίτι στο Κορωπί, όπου τους έδεσαν τα χέρια και τα πόδια με αλυσίδες και τους πήραν τα κινητά τηλέφωνα και τα χρήματα που είχαν πάνω τους.

    Στη συνέχεια με χρήση σωματικής βίας και απειλές για τη ζωή τους, τους εξανάγκαζαν να επικοινωνούν με συγγενικά τους πρόσωπα, ζητώντας από αυτά να καταβάλλουν το ποσό που είχαν συμφωνήσει. Κατά τη διάρκεια της ομηρίας, οι συνθήκες κράτησης ήταν απάνθρωπες με συνεχείς ξυλοδαρμούς και ελάχιστη παροχή τροφής και νερού.

    Η υπόθεση αποκαλύφθηκε τις πρωινές ώρες του Σαββάτου, όταν δύο από τους Σύρους κατάφεραν να λύσουν τις αλυσίδες τους και να το σκάσουν, καταφεύγοντας στις αρχές. Η αστυνομία βρήκε στο σπίτι τους υπόλοιπους οκτώ Σύρους αλυσοδεμένους και τους απελευθέρωσε ενώ συνέλαβε τους τέσσερις Πακιστανούς.

    Εις βάρος των συλληφθέντων σχηματίστηκε δικογραφία για αρπαγή, ληστεία, βαριά σωματική βλάβη και παράβαση των νόμων περί οργανωμένου εγκλήματος και περί αλλοδαπών."

    Εδώ ας πούμε... δεν είδα να βγάζει καμιά ανακοίνωση για τα ανθρώπινα δικαιώματα.. Μάλλον του ξέφυγε.

    Καλά Χριστούγεννα να έχουμε.


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 22-12-2013 12:25 ]


    yiannisyiannis
    22.12.2013, 13:53

    Παράθεση:

    Το μέλος LlamaWithHat στις 22.12.2013, 00:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 22.12.2013, 00:08 έγραψε...

    μια που υποτίθεται πως είμαστε χριστιανικό κράτος... 


    Έλεος. 



    {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.beer}


    sven
    22.12.2013, 18:14

    KRISTHESS,

    λυπάμαι, πραγματικά, που συνεχίζεις αγκυλωμένη στο ίδιο μήκος κύματος, μηρυκάζοντας τα ίδια και τα ίδια και εστιαζόμενη στο πλέον ασήμαντο σημείο της συζήτησης που η ίδια ξεκίνησες (δηλαδή από πού κι ως που ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α. να παρεμβαίνει στο θέμα αυτό και γιατί το κάνει), παρά τις επισημάνσεις των διαφόρων σχολιαστών που σε έκαναν, εν τέλει, να δεχθείς πως ακόμα και ο Σ. Ξηρός, αν και τρομοκράτης, δικαιούται ιατρικής περίθαλψης. ΑΥΤΟ ακριβώς εννοούσα, λέγοντας πως έχεις «ανύπαρκτη πολιτική σκέψη».

    Ελάχιστα ενδιαφέρει τον πολύ κόσμο και σημασία έχει εάν ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α. ή ο κάθε ΣΥ.ΡΙΖ.Α. δικαιούται ή όχι να υποστηρίζει τα ανθρώπινα δικαιώματα του συγκεκριμένου τρομοκράτη, αν έχει κάνει το ίδιο και σε άλλες ανάλογες περιπτώσεις ή αν αυτό αποτελεί ψηφοθηρική ενέργεια. Σιγά το πράγμα. Σημασία έχει ΕΜΕΙΣ, δηλαδή ο πολύς κόσμος -που κάνουμε τον κάθε ΣΥ.ΡΙΖ.Α. αυτό που είναι- τι υποστηρίζουμε και αν θεωρούμε πως είναι μέγιστης σημασίας, ως δημοκράτες αριστεροί ή μη, να υπερασπιζόμαστε σε κάθε περίπτωση την εφαρμογή των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και την εγκαθίδρυση ενός νέου ήθους λειτουργίας μας ως κοινωνία.

    Χωρίς να θέλω να κάνω τον υπερασπιστή του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. -που δεν τόχει και ανάγκη άλλωστε, όσα στραβά και αν έχει κάνει ή κάνει- έχω να πω τα εξής. Ένα πολιτικό κόμμα έχει καταστατικό όπου αναφέρονται οι αρχές και οι στόχοι του. Ευκαιρίας δε δοθείσης, παίρνει θέση, ως οφείλει, πάνω σε συγκεκριμένα ζητήματα/γεγονότα, ιδιαίτερα όταν έρχονται στο φως της δημοσιότητας. Ένα κόμμα, όμως, δεν είναι εφημερίδα για να αναφέρεται καθημερινά σε δεκάδες ίδιας ή παρόμοιας φύσης ζητήματα που τυχαίνει να συμβαίνουν στη χώρα, αλλά ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ γεγονότα που αντιπροσωπεύουν την τήρηση ή μη αρχών, δικαιωμάτων αλλά και τον έλεγχο της νομοθετικής και εκτελεστικής εξουσίας, παίρνει θέση με βάση τις δικές του αρχές.

    Αυτά, και τέλος οι δικές μου παρεμβάσεις στο θέμα αυτό. Και όπως είπε και ο Θοδωρής: «Αυτό να μην εκληφθεί ως αδυναμία…»!!!


    Konstantinosoa
    22.12.2013, 19:15

    Προσωπική μου άποψη, όντας πολιτικοποιημένος αλλά όχι στρατευμένος, είναι πως καμία παράταξη κατα κανόνα, δεν διεκδικεί συνταγματικά και νομικά δικαιώματα χωρίς απαραίτητητα να εξυπηρετεί τα εκάστοτε πολιτικά χαρτοφυλάκειά της.

    Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι γνωστό ότι έθρεφε και θρέφει συμπάθειες προς τον μη συνταγματικό αλλά σαφώς ένοπλο χώρο λόγω φιλοσοφίας συνιστωσών. Μέλη του ΣΥΡΙΖΑ κατέθεσαν ως μάρτυρες υπεράσπισης και νομικοί του σαφώς με συνειδησιακή επιλογή υπεράσπισαν στους χώρους της Θέμιδος, τρομοκρατικές οργανώσεις. Δικαίωμά τους. Αλλά μην χρησιμοποιούν την σπεκουλα περι ανθρωπίνων δικαιωμάτων....

    Αν εξυπηρετούσαν πραγματικό συνταγματικό λειτούργημα θα έπαιρναν θέση και για πολλά νομικά παρατράγουδα στην υπόθεση της Χρυσής Αυγής. Βρέθηκαν και ελάχιστοι που παρότι τους χωρίζει ιδεολογικό χάος έλαβαν σωστές νομικά και συνταγματικά θέσεις αλλα αυτό ήταν εξαίρεση στο κανόνα.

    Αντίστοιχα σε παρόμοιο θέμα όπως της περίπτωσης των Απριλιανών δεν υπήρχε περίπτωση να θέσουν οι ίδιοι θέμα.

    Επίσης αντίστοιχα το θέμα των Απριλιανών έθιξαν ένας σκασμός δεξιών παρατάξεων, οι ίδιες που για τους ίδιους λόγους δεν επρόκειτο ποτέ να θέσουν το ίδιο θέμα για τις τρομοκρατικές οργανώσεις.

    Κατα συνέπεια υποκρισία αμφοτέρων.

    Τέλος το ύφος του Άντυ Ζέρβα, με την γκεμπελιστική επανάληψη του "άκου τρομοκράτη" το βρίσκω κιτρινισμό και φασίζoν.

    Υ. Γ.: Δημοκρατία εννοείται δεν έχουμε...... 

       

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 22-12-2013 19:17 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 23-12-2013 09:48 ]