ελληνική μουσική
    534 online   ·  210.833 μέλη

    Ο ΣΥΡΙΖΑ ζητά την αποφυλάκιση του Σάββα Ξηρού..

    Konstantinosoa
    22.12.2013, 20:12
    Δημοκρατία δεν είναι το πολίτευμα που απλά έχεις την δυνατότητα να ψηφίζεις κάθε 4 χρόνια. Το τί ψήφιζα και το τί ψηφίζω και αν αυτό με βολεύει δεν το γνωρίζεις γι΄αυτό μην μιλάς με την γνωστή σου έπαρση.
    KRISTHESS
    22.12.2013, 21:27

    Παράθεση:

    Το μέλος sven στις 22.12.2013, 18:14 έγραψε...

    KRISTHESS,

    λυπάμαι, πραγματικά, που συνεχίζεις αγκυλωμένη στο ίδιο μήκος κύματος, μηρυκάζοντας τα ίδια και τα ίδια και εστιαζόμενη στο πλέον ασήμαντο σημείο της συζήτησης που η ίδια ξεκίνησες (δηλαδή από πού κι ως που ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α. να παρεμβαίνει στο θέμα αυτό και γιατί το κάνει), παρά τις επισημάνσεις των διαφόρων σχολιαστών που σε έκαναν, εν τέλει, να δεχθείς πως ακόμα και ο Σ. Ξηρός, αν και τρομοκράτης, δικαιούται ιατρικής περίθαλψης. ΑΥΤΟ ακριβώς εννοούσα, λέγοντας πως έχεις «ανύπαρκτη πολιτική σκέψη». 

    Aγκυλωμένη,μηρυκάζοντας τα ίδια εστιαζόμενη στο ΠΛΕΟΝ ΑΣΗΜΑΝΤΟ.Δυστυχώς αυτό το "ασήμαντο" είναι το βασικό θέμα μας και όλα τα υπόλοιπα κινούνται γύρω από αυτό-εξού και η κεφαλίδα. Μάλλον εκπέμπεις σε άλλο μήκος κύματος αγαπητέ με όσα λες . Δεν διαβάζεις καλά.Κι αφού δεν διάβασες καλά  δεν κατάλαβες προφανώς και τη θέση μου από την αρχή.Εξού και τα αυθαίρετα συμπεράσματά σου. Οι δε,διάφοροι σχολιαστές δεν με έκαναν να δεχτώ αυτό που λες και το οποίο το είχα από την αρχή πει.Είχα  πει να του παρασχεθεί αυτό που προβλέπει ο Νόμος σε ανάλογες περιπτώσεις. Δυστυχώς διαπιστώνω ότι ο αγκυλωμένος είσαι εσύ γιατί απλά δε με παρακολουθείς. Και γω λυπάμαι για σένα γιατί δεν καταλαβαίνεις προφανώς και με χαρακτηρισμούς προσπαθείς να κερδίσεις τις εντυπώσεις.Αρχίζω λοιπόν και εγώ να αμφιβάλλω για την κρίση σου.

    Παράθεση:
    Ελάχιστα ενδιαφέρει τον πολύ κόσμο και σημασία έχει εάν ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α. ή ο κάθε ΣΥ.ΡΙΖ.Α. δικαιούται ή όχι να υποστηρίζει τα ανθρώπινα δικαιώματα του συγκεκριμένου τρομοκράτη, αν έχει κάνει το ίδιο και σε άλλες ανάλογες περιπτώσεις ή αν αυτό αποτελεί ψηφοθηρική ενέργεια. Σιγά το πράγμα. Σημασία έχει ΕΜΕΙΣ, δηλαδή ο πολύς κόσμος -που κάνουμε τον κάθε ΣΥ.ΡΙΖ.Α. αυτό που είναι- τι υποστηρίζουμε και αν θεωρούμε πως είναι μέγιστης σημασίας, ως δημοκράτες αριστεροί ή μη, να υπερασπιζόμαστε σε κάθε περίπτωση την εφαρμογή των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και την εγκαθίδρυση ενός νέου ήθους λειτουργίας μας ως κοινωνία.
    Εδώ αγαπητέ μου κάνεις λάθος. Εμένα με ενδιαφέρει όταν με δουλεύουν και ένας λόγος που άνοιξα το συγκεκριμένο θέμα , αν όχι ο βασικότερος ήταν αυτός.Αλλιώς θα έβαζα σαν τίτλο τα "Ανθρώπινα δικαιώματα".Αν δεν ήθελες και δε σε εξέφραζε να μη συμμετείχες ή ας άνοιγες καινούργιο θέμα.Όταν ένα κόμμα δημοσιοποιεί τις θέσεις του εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει.Όπως φαντάζομαι ενδιαφέρει και το ίδιο η όποια απήχηση - γι'αυτό και προβαίνει δημόσια σε ανακοινώσεις.Αλλιώς ας έστελνε non-paper στην κυβέρνηση παρασκηνιακά.Αν εσένα δε σε ενδιαφέρει, τότε δικό σου θέμα.Όσους όμως τους ενδιαφέρει δε χρειάζονται συστάσεις. Αποφασίζουν μόνοι τους.Όταν παίρνεις δημοσίως μία θέση,τότε και εγώ και ο καθένας έχει το δικαίωμα , εαν θέλει να ασκεί κριτική επί της θέσεως αυτής. Αυτό έκανα και γω. Δημοκρατικό μου αναφαίρετο δικαίωμα είναι, όπως και το δικό σου να μη θέλεις να σχολιάσεις, γιατί όπως λες δε σ'ενδιαφέρει.Αν ελάχιστα ενδιαφέρει τον πολύ κόσμο κτλ όπως λες, αυτό επέτρεψέ μου να σου πω ότι είναι προσωπική σου εκτίμηση καθώς όλα είναι σχετικά.Εκτός αν εσύ προσφέρεσαι να εκπροσωπήσεις τον πολύ κόσμο χωρίς να τον ρωτήσεις. Γιατί τον πολύ κόσμο, μπορεί να τον αντιπροσωπεύω και εγώ.Ποιος το ορίζει αυτό?

    Παράθεση:
    Χωρίς να θέλω να κάνω τον υπερασπιστή του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. -που δεν τόχει και ανάγκη άλλωστε, όσα στραβά και αν έχει κάνει ή κάνει- έχω να πω τα εξής. Ένα πολιτικό κόμμα έχει καταστατικό όπου αναφέρονται οι αρχές και οι στόχοι του. Ευκαιρίας δε δοθείσης, παίρνει θέση, ως οφείλει, πάνω σε συγκεκριμένα ζητήματα/γεγονότα, ιδιαίτερα όταν έρχονται στο φως της δημοσιότητας. Ένα κόμμα, όμως, δεν είναι εφημερίδα για να αναφέρεται καθημερινά σε δεκάδες ίδιας ή παρόμοιας φύσης ζητήματα που τυχαίνει να συμβαίνουν στη χώρα, αλλά ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ γεγονότα που αντιπροσωπεύουν την τήρηση ή μη αρχών, δικαιωμάτων αλλά και τον έλεγχο της νομοθετικής και εκτελεστικής εξουσίας, παίρνει θέση με βάση τις δικές του αρχές.

    Αυτά, και τέλος οι δικές μου παρεμβάσεις στο θέμα αυτό. Και όπως είπε και ο Θοδωρής: «Αυτό να μην εκληφθεί ως αδυναμία…»!!!

    Σοβαρά μιλάς τώρα ε? Ώστε δεν είναι ένα κόμμα εφημερίδα για να αναφέρεται καθημερινά σε τόσο "ασήμαντα" πραγματάκια?? Κάνεις λάθος αγαπητέ μου.Οφείλει εφόσον παίρνει δημόσια θέση για τέτοια σοβαρά ζητήματα να είναι συνεπές με ό,τι λέει σε όλες τις περιπτώσεις όταν προκύπτουν. Και μη μου πεις ότι αυτό που ανέφερα δεν ήταν σημαντικό !! Ελεος δηλαδή. Για άλλα τόσα όταν τους συμφέρει ξέρουν να βγάζουν ανακοινώσεις και να τα βγάζουν στην επιφάνεια!!!Η επιλεκτικότητα είναι κοροϊδία αγαπητέ. Μιλάμε για ένα κόμμα που επαγγέλλεται συχνά πυκνά τα Ανθρώπινα δικαιώματα.Και μη μου πεις ότι δεν ενημερώνονται. Εδώ βουίζει ο τόπος, εδώ τα μαθαίνει ο καθένας και στο ΣΥΡΙΖΑ ας πούμε κανείς δεν παίρνει χαμπάρι...Έχεις απόλυτο δίκιο!!Δεν πήραν χαμπάρι ούτε τώρα...έχουν σημαντικότερα πράγματα να ανακοινώνουν  και ο ανθρωπισμός τους να τελειώνει με την υπεράσπιση των δικαιωμάτων ενός τρομοκράτη και μόνο. Εύγε.. Αν αυτή η άποψή σου είναι σοβαρή και περιμένεις να τη δεχτώ με την "ανύπαρκτη" πολιτική μου σκέψη τότε πλανάσαι πλάνην οικτράν. Άλλος κρίνει επιφανειακά. Όχι εγώ.

    Υ.Γ."ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ γεγονότα που αντιπροσωπεύουν την τήρηση ή μη αρχών" λες..Αναρωτιέμαι..αν στην θέση των Πακιστανών..ήταν Έλληνες..δε θα είχαμε ,πιθανόν,μια "νέα" Μανωλάδα?θα έβγαινε ή όχι κάποια ανακοίνωση όπως συνέβη και καλώς συνέβη στην περίπτωση της Μανωλάδας?Είμαι πεπεισμένη ότι σ'αυτήν την περίπτωση , θα έβγαινε.

    Αυτά από μένα -Σέβομαι την άποψή σου, σεβάσου όμως και τη δική μου χωρίς χαρακτηρισμούς που προσβάλλουν. Καλά Χριστούγεννα σου εύχομαι.
    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 23-12-2013 00:55 ]


    Konstantinosoa
    23.12.2013, 09:59
    Μιας και πριν έγινε αναφορά προφανώς και αναρχικός δεν υπήρξα ούτε θα γίνω. Και ειδικά στην Ελλάδα που ο Αναρχισμός σημαίνει εξαρχιώτικους τσαμπουκάδες, παραβατικότητα, "απαλλοτρίωση τραπεζών" και γελοία επιχειρήματα, δήθεν αντιφασιστικά πάντα εν κρυπτώ, εν ανωνυμία. Ούτε υπήρξα ποτέ δεξιός χωρίς να μιλάω με υποτίμηση, αν και ποτέ δεν θεώρησα ότι η παράταξη αυτή είχε ιδεολογία. Άλλο θέμα. Είμαι Έλλην, ελεύθερος στην ψυχή αλλά όχι και στα πάθη ως είθισται και φυσικά Χριστιανός Ορθόδοξος. Αυτά τα τρία με εκφράζουν, με εξέφραζαν καθώς και η φιλοσοφία του να μην είμαι ιδιώτης. Και φυσικά το ξανατονίζω Δημοκρατία δεν είναι το πολίτευμα που κάθε 4 χρόνια μπορούμε να ψηφίσουμε Εθνικές, Δημοτικές και κάθε 5 Ευρωεκλογές.