ελληνική μουσική
    743 online   ·  210.832 μέλη

    KRK ROKIT 8 G2 - Ερώτηση για καλώδιο σύνδεσης

    vasilisrave
    24.12.2013, 22:07

    γεια σας παιδια,θα ηθελα να με βοηθησετε σε αυτο το θεμα.. εχω μια κονσολα MACKIE 32 8 bus και εχω ηχεια KRK ROKIT 8 G2 ..θα ηθελα να μου πειτε με τι καλωδιο θα χρειαστω για να συνδεσω τα ηχεια στην κονσολα ? μου ειπανε να παρω XLR καλωδιο αρσενικο,θηλυκο .. Αυτο θα χρειαστω ? τα ηχεια τα εχω συνδεσει με ενα καλωδιο το οποιο εχει απο την μια μερια καρφι jack για την συνδεσει με τον υπολογιστη και απο την αλλη δυο καρφια για να συνδεθουν τα ηχεια ...τα ηχεια ομως εχουν και τα xlr τα οποια λογικα θα με βοηθησουν να χαμηλωνω την ενταση απο την κονσολα ? 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 27-12-2013 01:02 ]


    vasilisrave
    27.12.2013, 15:24

    κανεις που να μπορει να βοηθησει ? 


    STEFANOS604
    27.12.2013, 18:05

    Γενικά σαν πληροφορίες:

    Τα ηχεία δυνατόν να έχουν XLR , TRS ή RCA κυψέλες εισόδου .

    • Οι είσοδοι  XLR και  TRS  είναι balanced ενώ
    • οι είσοδοι  RCA unbalanced.

    Ο ενισχυτής (εδώ η κονσόλα σου) δυνατόν να έχει εξόδους :

    • TS unbalanced για στάθμες nominal +4dbu (Για ηχεία αλλά και για οδήγηση των εισόδων ενισχυτών monitors)
    • XLR  balanced για στάθμες  μεγαλύτερες από +4dbu

    Άρα καλόν είναι να συνδέεις τα balanced του ενισχυτή με τα balanced του ηχείου ή τα unbalanced του ενισχυτή με τα unbalanced του ηχείου και φυσικά σ’ οποιοδήποτε απ’ τα δύο έχεις δυνατότητα αυξομείωσης στάθμης

    Ρίξε μια ματιά στα ''Καλώδια Διασύνδεσης'' ΕΔΩ: για μια σφαιρική ενημέρωση στα καλώδια.

    Κατά τα άλλα να συμβουλεύεσαι το manual των συσκευών σου. Όταν δεν είσαι σίγουρος για καλωδιώσεις (ειδικά της εξόδου του ενισχυτή ) και για να αποφύγεις βραχυκυκλώματα να συμβουλεύεσαι ειδικό τεχνικό.