ελληνική μουσική
    623 online   ·  210.830 μέλη

    Κατασκευή δίσκων βινυλίου τώρα και στην Αθήνα!Επανέρχεται το βινύλιο;

    optiras
    04.01.2014, 11:43

    Σε τυχαία περιήγηση στο ίντερνετ έπεσα πάνω σε μια συνέντευξη που με ενθουσίασε." Φτιάξε τον δικό σου δίσκο βινυλίου" ήταν ο τίτλος που με παρακίνησε να την διαβάσω...

    Το βινύλιο μου αρέσει-παρά το ότι αναγνωρίζω το γεγονός ότι δεν είναι πρακτικό, θαυμάζω τους dj- ελάχιστοι πια- που κάνουν πρόγραμμα με δίσκους και νομίζω πως αυτή η δυνατότητα που προσφέρεται τώρα και στην ελλάδα είναι ένα καλό εργαλείο.Εσείς;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την optiras, 04-01-2014 11:44 ]


    Hastaroth
    04.01.2014, 12:32

    Από την στιγμή που δέν μπορεί να γίνη μαζική παραγωγή,όπως γινόταν παλιά,δέν μπορούμε να λέμε ότι "επανέρχεται το βινύλιο" με τον τρόπο αυτό (άν υποθέσουμε ότι είχε ποτέ εξαφανιστεί τελείως,διότι πάντοτε κυκλοφορούσαν δίσκοι βινυλίου στην Ελλάδα ακόμα και όταν η μαζική τους παραγωγή μειώθηκε σε μεγάλο βαθμό λόγω τής εμφάνισης τού CD).Πιό πολύ προσφέρεται γιά επανεκδόσεις κάποιων έργων σε περιορισμένο αριθμό αντιτύπων.Υπάρχει και εταιρία εδώ στην Αθήνα που κάνει τέτοιες επανεκδόσεις,η οποία όμως κάνει τίς κοπές στο εξωτερικό (στην Ρουμανία,αν θυμάμαι καλά αυτά που μού είχε πεί ο αρμόδιος τής εταιρίας).

    Κάποτε (όταν δηλαδή ήμουν παιδί) υπήρχε στην Ομόνοια ένα μηχάνημα που έκανε ηχογράφηση απ'ευθείας απ'το μικρόφωνο σε βινύλιο-όπως γινόταν και επί τής εποχής τού φωνογράφου.Μάς είχε πάει η μητέρα μου μαζί με τον αδελφό μου και "γράψαμε" ένα 45ρι με τίς ομιλίες μας,αλλά δυστυχώς δέν ξέρω πού βρίσκεται τώρα.Ισως το ξαναβρώ κάποια στιγμή χωμένο σε κανένα ντουλάπι......


    jorge
    04.01.2014, 15:04
    Δεν βρίσκω οτι έχει κάποιο νόημα, πέρα από την ικανοποίηση κάποιας εσωτερικής ανάγκης των δημιουργών.
    STEFANOS604
    04.01.2014, 15:37

    Υψηλής πιστότητας –ποιότητας συστήματα αναπαραγωγής ήχου κατασκευάζονται είτε με αναλογικά είτε με ψηφιακά ηλεκτρονικά  κυκλώματα αν και τα ψηφιακά (ίδιας ποιότητος με τα αναλογικά) κοστίζουν πολύ φθηνότερα.

    Επομένως αν ήδη κατέχουμε κάποιο ακριβό πολύ καλό συγκρότημα αναλογικό αυτό μπορεί να είναι κατά πολύ ποιοτικότερο από κάποιο ψηφιακό .

    Ένας λόγος λοιπόν που συνεχίζουν να παράγονται αναλογικοί δίσκοι και κασέτες και πιθανόν και μπομπίνες είναι αυτός.