ελληνική μουσική
    458 online   ·  210.845 μέλη

    Νέες ρυθμίσεις παραγωγών Radio MusicHeaven

    PetrosTser
    05.01.2014, 16:42

    Ναι, αυτό είναι το λογικό, κι εγώ πάντα αυτό έκανα, αλλά υποτίθεται ότι μέχρι τώρα πάταγες επανεκκίνηση και έκοβες τον Βάγγο κατ' ευθείαν. Τώρα αυτό που κατάλαβα είναι ότι, για να γίνονται ομαλά οι μεταβάσεις, θα συνεχίζει να παίζει ο server για μισό λεπτό περίπου και θα κλείνει με fade out. Άρα ξεκινάμε να εκπέμπουμε μόλις συνδεόμαστε και επομένως υπάρχει μία de facto καθυστέρηση 30-40 δευτερολέπτων ανάμεσα σε αυτό που στέλνουμε και σε αυτό που ακούνε οι ακροατές; Ή το "connect" λειτουργεί ως "ενημέρωση" του server ότι θέλουμε να εκπέμψουμε, ώστε να μας παραχωρήσει ευγενικά με fade out την θέση του μετά από λίγο και τότε να ξεκινήσουμε να παίζουμε μουσική;


    antwnispatra
    05.01.2014, 16:49

    Πέτρο ανέκαθεν υπήρχε αυτή η καθυστέρηση και η διαφορά στο τι ακούει ο παραγωγός και τι ακούν οι ακροατές.

    Απλά τώρα γίνεται εξαιρετικά η μετάβαση!


    PetrosTser
    05.01.2014, 16:53

    Ναι, αλλά αυτή η καθυστέρηση ήταν διαφορετική από υπολογιστή σε υπολογιστή. Δεν αναφέρομαι σε αυτό. Αναρωτιέμαι αν θα υπάρχει κάποια καθυστέρηση-"πλαφόν" 30-40 δευτερολέπτων. Πατάω connect και αμέσως μετά play ενώ ο server ακόμα δεν έχει κάνει το fade out ή πατάω connect, περιμένω να τελειώσει και πατάω play μετά; Ηλίθια απορία πιθανότατα, απορία nevertheless. {#emotions_dlg.blink}


    -----------------

    "LIVE TO ROCK!": Rock-metal εκπομπή κάθε Δευτέρα 18:00 - 20:00 εδώ στο Radio MusicHeaven! (http://radio.musicheaven.gr/

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 05-01-2014 16:54 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 05-01-2014 16:55 ]


    kerveros2013
    05.01.2014, 16:54

    Παράθεση:

    Το μέλος PetrosTser στις 05.01.2014, 15:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kerveros2013 στις 04.01.2014, 21:49 έγραψε...

    λοιπον μια βοηθεια σε οσους χρησιμοποιουν Sam Broadcaster ή Virtual DJ: Το User ID και το pass θα το γραψουν μαζι εκει που βαζαν πριν τον κωδικο με ενδιαμεσα το συμβολο : ! παραδειγμα: USER ID = george, Pass = 1435 αρα γραφουμε στο σημειο που βαζαμε τον κωδικο: george:1435 Για παραπανω βοηθεια θα ειμαι εδω διαθεσιμος!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kerveros2013, 04-01-2014 21:51 ]



    Δεν ξέρω αν είναι αφελής η απορία, αλλά η έλλειψη τεχνικών γνώσεων εκ μέρους μου την καθιστά απαραίτητη: το 1435 ισχύει για όλους και διαφοροποιούμαστε με το USER ID; Δηλαδή εγώ βάζω PetrosTser:1435;



    Οχι Πετρο! Βαζετε ολοι τους κωδικους που σας εχει δωσει ο Χορχε! mhdj:********* (οπου αστερακια κωδικος παραγωγων που ξερουμε ολοι) Το παραδειγμα που εδωσα ειναι απλα για να δειτε πως τους βαζουμε και οχι οτι αυτοι ειναι οι κωδικοι! Δεν μπορουσα σε ενα παραδειγμα να αναρτησω τους πραγματικους κωδικους που εχουμε οι παραγωγοι για ευνοητους λογους!


    -----------------

    Κέρβερος

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kerveros2013, 05-01-2014 16:58 ]


    jorge
    05.01.2014, 21:57
    Απ' οτι κατάλαβα το πρόβλημα με το όνομα παραγωγού, το έχουν όσοι είναι με SAM;
    vert
    05.01.2014, 22:02

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 05.01.2014, 21:57 έγραψε...

    Απ' οτι κατάλαβα το πρόβλημα με το όνομα παραγωγού, το έχουν όσοι είναι με SAM;

    ναί ...   έκανα δοκιμαστική και με SAM και με διέκοψα με winamb  κι όταν μπήκα με winamb έβλέπα και τους ακροατές και με έδειχνε ο server...


    aviectus
    05.01.2014, 22:41

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 05.01.2014, 21:57 έγραψε...

    Απ' οτι κατάλαβα το πρόβλημα με το όνομα παραγωγού, το έχουν όσοι είναι με SAM;



    και με Winamp καποιους δεν τους βγαζει, μονο την ερατω εχω δει να εμφανιζει στη σελιδα.


    ilio
    06.01.2014, 00:11

    Παράθεση:

    Το μέλος aviectus στις 05.01.2014, 22:41 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 05.01.2014, 21:57 έγραψε...

    Απ' οτι κατάλαβα το πρόβλημα με το όνομα παραγωγού, το έχουν όσοι είναι με SAM;



    και με Winamp καποιους δεν τους βγαζει, μονο την ερατω εχω δει να εμφανιζει στη σελιδα.



    Απόψε μία με έβγαζε και μία χανόμουν.Δεν ξέρω τι έφταιγε.Έκανα refresh αλλά δεν νομίζω να παίζει ρόλο.Επίσης τώρα ενώ έχω αποσυνδεθεί και παίζει ηχογραφημένη εκπομπή με τον Alfawolf το ράδιο δείχνει εμένα.Έχει κολλήσει.

    Εύχομαι σήμερα ανήμερα των ΦΩΤΩΝ να φωτιστούν τα κρυμμένα μυστικά του νέου σέρβερ!!!!{#emotions_dlg.biggrin}

    Και να βγάλουμε άκρη Smile


    sympetheros
    06.01.2014, 11:02

    Παράθεση:

    Το μέλος ilio στις 06.01.2014, 00:11 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος aviectus στις 05.01.2014, 22:41 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 05.01.2014, 21:57 έγραψε...

    Απ' οτι κατάλαβα το πρόβλημα με το όνομα παραγωγού, το έχουν όσοι είναι με SAM;



    και με Winamp καποιους δεν τους βγαζει, μονο την ερατω εχω δει να εμφανιζει στη σελιδα.



    Απόψε μία με έβγαζε και μία χανόμουν.Δεν ξέρω τι έφταιγε.Έκανα refresh αλλά δεν νομίζω να παίζει ρόλο.Επίσης τώρα ενώ έχω αποσυνδεθεί και παίζει ηχογραφημένη εκπομπή με τον Alfawolf το ράδιο δείχνει εμένα.Έχει κολλήσει.

    Εύχομαι σήμερα ανήμερα των ΦΩΤΩΝ να φωτιστούν τα κρυμμένα μυστικά του νέου σέρβερ!!!!{#emotions_dlg.biggrin}

    Και να βγάλουμε άκρη Smile



    Στη σημερινή πρωινή έγινε αυτό ακριβώς και σε μένα!Εφυεγε και ερχοταν ο sympetheros και με το που έκλεισα συνεχισε σε επανάληψη η εκπομπη του deos με το Λάκη Παππά (αυτο με τις εκπομπές σε επανάληψη το χω ξαναγραωψει μ αρεσει πολύ σε σχέση με τον player)αλλά....πάνω στη σελίδα βλέπω πως συνεχίζει να κάνει εκπομπή....ο Sympetheros και οχι ο server.


    kerveros2013
    06.01.2014, 11:36

    Γιωργο δες εδω κατι:

    Current Stream Information

    Server Status: Server is currently up and public
    Stream Status: Stream is up at 96 kbps with 6 of 100 listeners (5 unique)
    Listener Peak: 23
    Average Listen Time: 1 hour 15 minutes 47 seconds
    Stream Name:
    Content Type: audio/mpeg
    Stream Genre: Alternative
    Stream URL: http://www.shoutcast.com
    Current Song: deos on air - afierwmeno eksairetika - 20-09-2013 (lakis pappas)
    Next Song: nextsong interten 3f2df8bc0e0e451bd89e4cd74bd2b705 sctrans2next

    Μπορεις να κοιταξεις στις ρυθμισεις στο Admin της συγκεκριμενης σελιδας?

    1. Λειπει το Station Name: που εκει γραφουμε το nick name του παραγωγου στο Σαμ για να φαινεται!

    2. Στο Stream URL: παροτι βαζουμε την σελιδα του ραδιου www.musicheaven.gr Συνεχιζει να εμφανιζεται αυτη

    Stream URL: http://www.shoutcast.com

    Ειναι απαραιτητο να φαινεται η δικη μας σελιδα για να γινεται Public το ραδιο μας παντου οπως το: Shoutcast.com, Spacialnet.com και αλλες που μπορεις να δηλωσεις εσυ σε ψαχτιρια (αλλα δωρεαν και αλλα με εφαπαξ χρεωση 5€) να βλεπουν το ραδιο μας ακομα και απο μη συστηματα υπολογιστων (Smart TV, ΙP Radio, IP Media Players κτλπ)

    3. λειπουν τα ΑΙΜ που σε εκεινο το σημειο μπορουμε να γραφουμε να φαινεται το Music heaven, το ονομα εκπομπης, και τον παραγωγο (για τις περιπτωσεις που καποιος ακροατης συντονιζεται απο Smart TV, IP Radio κτλπ)

    Αυτο κοιταξε στην σελιδα http://eu3.fastcast4u.com:5376/index.html?sid=1 σαν Admin να δεις τις επιλογες σου!

    αν σε περιπτωση δεν μπορεις να αλλαξεις κατι (εχει συμβει και αυτο παλιοτερα) τοτε στειλε μειλ στην εταιρεια
     με τις ποιο πανω παρατηρησεις να στο διωρθωσουν αμεσα!

    Για να το καταλαβεις πως ακριβως ειναι, δες την προηγουμενη σελιδα του Shoutcast που ειχες στο προηγουμενο ραδιο και αν χρειαστει να στειλεις email στειλε και αυτη σαν παραδειγμα με τις παρατηρησεις σου!

    Φιλια σε ολους!!!!


    -----------------

    Κέρβερος

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kerveros2013, 06-01-2014 12:08 ]


    PetrosTser
    06.01.2014, 13:59

    Έκανα κι εγώ μόλις μια δοκιμαστική. Εντάξει, συνδέθηκα κανονικά (πατώντας play αμέσως μετά το connect, αν και έχω την αίσθηση ότι η μίξη που γίνεται τρώει λίγο την εισαγωγή... αλλά τέλος πάντων, δεν έχει και πολλή σημασία...), απλά δεν εμφανίζεται ούτε σε εμένα το όνομά μου. Για την ακρίβεια, όταν συνδέθηκα για πρώτη φορά, έβγαλε τον Συμπέθερο!!! Μετά από κανά δεκάλεπτο αποσυνδέθηκα και ξανασυνδέθηκα και έβγαλε Ζωντανή Εκπομπή. Αντίστοιχα, το όνομά μου δεν εμφανίζεται ούτε στο SHOUTcast, όπου το πεδίο Stream Name είναι μονίμως κενό. Φυσικά το πρόβλημα επεκτείνεται και πέραν της... δόξας (!!!), με την έννοια ότι δεν φαίνεται ποιοι ακούνε ούτε στην σελίδα του σταθμού ούτε στην Σελίδα των Παραγωγών.


    sympetheros
    06.01.2014, 14:26

    Παράθεση:

    Το μέλος PetrosTser στις 06.01.2014, 13:59 έγραψε...

    Έκανα κι εγώ μόλις μια δοκιμαστική. Εντάξει, συνδέθηκα κανονικά (πατώντας play αμέσως μετά το connect, αν και έχω την αίσθηση ότι η μίξη που γίνεται τρώει λίγο την εισαγωγή... αλλά τέλος πάντων, δεν έχει και πολλή σημασία...), απλά δεν εμφανίζεται ούτε σε εμένα το όνομά μου. Για την ακρίβεια, όταν συνδέθηκα για πρώτη φορά, έβγαλε τον Συμπέθερο!!!

    Η μόνη επιστημονική εξηγηση που μπορώ να δώσω και λαμβάνοντας υπόψιν όλα όσα συμβαίνουν στο ραδιοφωνο μας είναι χωρίς αμφιβολία το ''μάτι''.Ενα καλό ξεμάτιασμα από επαγγελματία η μόνη αξιόπιστη λύση για τα προβλήματα !:)


    Jackosan
    06.01.2014, 16:15
    Εμένα -ως προς τη σύνδεση- με ξελάσπωσε ο Πετροτσερ, παραπατάω απ΄τα ποτήρια που ήπια στην υγειά του. Τα υποδέλοιπα μενουν ως εχουν. (Ονόματα κλπ). Παρατηρώ μια καθυστέρηση ίσαμε 20 δευτερολέπτων σε όσα λέω.Μικρό το κακό όμως
    antwnispatra
    06.01.2014, 16:28
    Η καθυστέρηση στον ήχο είναι απόλυτα φυσιολογική παιδιά,μην σας απασχολεί καν.
    PetrosTser
    06.01.2014, 16:38

    Η καθυστέρηση στην οποία αναφέρεται ο Jackosan είναι ανάμεσα σε αυτό που λέει στο μικρόφωνο και σε αυτό που ακούει ο ίδιος από τα ακουστικά του headset. Ακούει τον εαυτό του μετά από 20 δευτερόλεπτα. Όπως και να 'χει, δεν είναι της παρούσης.


    antwnispatra
    06.01.2014, 16:44
    Αυτήν εννοώ και εγώ.Σκέψου πως όταν κάνεις εκπομπή,είναι σα να κάνεις upload δεδομένα. Αυτά τα δεδομένα λοιπόν,είναι αδύνατο να ληφθούν στιγμιαία από άλλους.Στο λέω απλά,γιατί δεν είμαι ειδικός.Απλά είναι θέμα που έχει αναφερθεί πολλάκις στο παρελθόν.
    PetrosTser
    06.01.2014, 17:01

    20 δευτερόλεπτα για να φτάσει από το μικρόφωνο στα ακουστικά; Κι εγώ έχω καθυστέρηση αλλά είναι ενός δευτερολέπτου. Ούτε εγώ είμαι ειδικός, αλλά είκοσι δευτερόλεπτα καθυστέρηση από το μικρόφωνο του headset στα ακουστικά του headset μου φαίνονται πραγματικά υπερβολικά. Δεν σου λέω για upload δεδομένων, δεν σου λέω να το στείλει με το μικρόφωνο, να φτάσει στον server και από εκεί να το λάβει και να το ακούσει από άλλον υπολογιστή. Αυτό που ακούς από τα ακουστικά δεν είναι αυτό που ακούνε-λαμβάνουν οι ακροατές, είναι αυτό που στέλνεις εσύ από το πρόγραμμά σου.


    antwnispatra
    06.01.2014, 17:14

    Αν στα ακουστικά του,ακούει από τον player του σταθμού,είναι αυτό που ανέφερα και είναι φυσιολογικό.

    Αν πάλι μιλάμε για αυτό που μεταδίδει και αργεί 20",θα χρειαστούμε τον Χαρδαβέλα να το εξηγείσει!


    Jackosan
    06.01.2014, 17:21

    Αυτό που γίνεται τώρα (η "καθυστερηση") (!) δεν μου συνέβαινε στο παρελθόν, με το ίδιο πρόγραμμα εκπομπής. Λέτε γιά το "μάτι" να φταίει κείνο κει το νέο μέλος που ήρθε στα τέλη του ΄13;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Jackosan, 06-01-2014 17:21 ]


    PetrosTser
    06.01.2014, 17:25

    Παράθεση:

    Το μέλος antwnispatra στις 06.01.2014, 17:14 έγραψε...

    Αν στα ακουστικά του,ακούει από τον player του σταθμού,είναι αυτό που ανέφερα και είναι φυσιολογικό.

    Αν πάλι μιλάμε για αυτό που μεταδίδει και αργεί 20",θα χρειαστούμε τον Χαρδαβέλα να το εξηγείσει!



    Υποτίθεται ότι δεν ακούμε από τον σταθμό όταν εκπέμπουμε, σωστά; Γι' αυτό υπάρχει αυτό το link: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Nuke-Cast&closechat=1

    Και, ναι, ο Χαρδαβέλλας είναι μία καλή λύση {#emotions_dlg.tt2}


    -----------------

    "LIVE TO ROCK!": Rock-metal εκπομπή κάθε Δευτέρα 18:00 - 20:00 εδώ στο Radio MusicHeaven! (http://radio.musicheaven.gr/

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 06-01-2014 17:26 ]