ελληνική μουσική
    459 online   ·  210.844 μέλη

    Εκδρομη στη Θεσσαλονικη για πρώτη φορά: που να πάω, τι να κάνω

    Antonia-Kassina
    05.01.2014, 16:50

    Καλημέρα! Εχω στο νου μου να κάνω μια εκδρομή στη Θεσ\νικη τελη Ιανουαρίου-αρχες Φεβρουαρίου και δε θελω να αναστρεφομαι σε τουριστικά γραφεία.

    Ημουν στην πόλη πριν απο χρόνια, το 1997 με εκπαιδευτικο προγραμμα, αλλα θυμαμαι πολυ λίγα πραγματα. 

    Μηπως μπορουσατε να μου δωσετε προορισμους, κατι life-hacking tips, οποιαδηποτε συμβουλη για το πως να πραγματοποιήσω την ιδεα μου;
    Ευχαριστώ τον Optiras, ειχα διαβάσει τα θεματα του σχετικα με την Θεσσαλονίκη, πολύ ενδιαφέροτα και χρησημα.

    Ευχαριστώ για την προσοχη! 


    optiras
    05.01.2014, 18:48

    Κατ' αρχήν, αν θέλεις βοήθησέ μας να σε βοηθήσουμε:

    -πόσο καιρό σκέφθεσαι να μείνεις;

    -ποιος είναι ο σκοπός της επίσκεψης;Διασκεδαση;Κουλτούρα;Χαλάρωση;

    -τι ακριβώς θα σε ενδιέφερε να δεις από την πόλη;Μια μεριά της;

    -ποια είναι τα χόμπυ σου;

    -ποιος είναι ο προϋπολογισμός του ταξιδιού σου;

    Σκέφθεσαι να μείνεις μόνο στην πόλη ή σε ενδιαφέρουν και οι γύρω προορισμοί;

    Κατ' αρχήν, στην πόλη μας είναι σε εξέλιξη οι εκδηλώσεις του Θεσσαλονίκη πολιτιστική πρωτεύουσα των νέων (πληροφορίες στην ιστοσελίδα του οργανισμου πολιτιστικής πρωτεύουσας νέων Θεσσαλονίκη 2014 στην οποία μπορείς να δεις αν υπάρχουν τίποτα εκδηλώσεις που θα σε ενδιέφεραν ...

    Στην πόλη υπάρχει σε εξέλιξη το Thessaloniki food festival

    Μπορεί να δεις αν σε ενδιαφέρουν κάποιες από τις εκδηλώσεις της Biennale σύγχρονης τέχνης 2013 που βαδίζει προς το τέλος...

    Στην ιστοσελίδα του Δήμου υπάρχουν πληροφορίες για ξεναγήσεις σε μουσεία ή μνημεία της πόλης όπως και στο ανοιχτό μουσείο Θεσσαλονίκης.

    Για τις τουριστικές πληροφορίες και τα μουσεία υπάρχουν τα ανάλογα θέματα που μάλλον έχεις δει...

    Υπάρχει και η πολιτιστική γραμμή του ΟΑΣΘ, η γραμμή 50 που είναι ενδιαφέρουσα. Για βόλτα στη πόλη ύπάρχει ένα φυλλάδιο για αυτη την γραμμή που έχει και πολύ καλό χάρτη με τα μνημεία, τις στάσεις...

    Για διασκέδαση υπάρχουν κάποιοι οδηγοί:

    -biscotto

    -about Thessaloniki του περιοδικού εξόδου About-παρουσιασεις κάνει, μην βασίζεσαι στην κριτική του-καμιά σχέση με το Αθηνόραμα

    - η ιστοσελίδα του free press περιοδικού παράλλαξη(κάτω-κάτω, πριν την μάαύρη περιοχή έχι λινκς)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την optiras, 05-01-2014 19:09 ]


    investor
    06.01.2014, 09:29
    Να πας στο Eightball club,στα Λαδάδικα,να πιείς μπύρες και να κάνεις headbanging.Μετά στο Le Cabaret και το πρωί περνάς απ'του του Ελενίδη για Τρίγωνα Πανοράματος,να στρώσει το στομάχι.
    Konstantinosoa
    06.01.2014, 21:01

    Ε όχι και στο Le Cabaret!

    Η Θεσσαλονίκη είναι μαγεία αρκεί να ξέρεις να διαβείς "σε σοκάκια και μπαλκόνια σε στενά κι΄ανηφοριές" που έγραφε και κένταγε η ψυχή αυτής της πόλης ο κυρ Σταύρος ο Κουγιουμτζής.. Τα μνημεία της όλων των εποχών είναι μοναδικά. Στα συν σου είναι πως έχει ανοίξει η ανακαινισμένη παραλία, οπότε καλώς ήρθες στην πόλη με το μεγαλύτερο παραλιακό μεσογειακό περίπατο. Πέραν όμως του κλασσικού τετραπτύχου, Αριστοτέλους - Τσιμισκή - Λαδάδικα Λευκό Πύργος, άντε και κανα Αρχαιολογικό, πρέπει να περπατήσεις μόνη, όπως σου έγραψα και πιο πάνω.

    Σωστός ο optiras αφού για να σε καθοδηγήσουν θα πρέπει και εσύ να κατασταλλάξεις στο τί θέλεις. Εν αναμονή λοιπόν. 


    Antonia-Kassina
    06.01.2014, 22:51

    Αγαπητοι Οπτιρα, σ'ευχαριστώ παρα πολυ για  τις τοσο λεπτομερεις πληροφορίες που μου δινεις.

    Για να σε βοηθήσω, λεω:

    1) Σκοπευα να μεινω για μια βδομάδα

    2) Απο τις μακρινες εκδρομές  ηθελα να ξαναεπισκεφτώ τα Μετέωρα, αν εχει εκδρομή τον χειμώνα. Αλλα μέρη απλα δεν ξέρω. Και μαλλον δεν εχω διαθεση να τα κουναω μακρυα....

    3) Ο σκοπος μου ειναι κουλτουρα και χαλάρωση. Περπατημα, συναυλιες, εκθεσεις, μουσεια, καποια σεμιναρια και festival, workshops...... κατι μαγαζια με ζωντανη μουσικη...

    4) τα χομπι - μουσική, φωτογραφία, yoga, μεταφραση (ειναι και το επαγγελμα μου),handmade, κοφτερα οπλα...

    5) ο προϋπολογισμός ας πουμε 400 Є

    Κωνσταντίνε, σ'ευχαριστω κι εσενα :) Ναι, σοκακια και μπαλκονια, αυτα θα'θελα

    Ινβεστορ...  εισαι απαραδεκτος.....  να συμβουλευεις τετοια....{#emotions_dlg.nono}   {#emotions_dlg.tt2}  Innocent

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Antonia-Kassina, 06-01-2014 22:54 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Antonia-Kassina, 06-01-2014 22:56 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Antonia-Kassina, 06-01-2014 22:58 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Antonia-Kassina, 06-01-2014 23:00 ]


    Chrysanna
    08.01.2014, 00:51

    Μπορείς, σε παρακαλώ, ν' αφήσεις μια μολότοφ σε μία διεύθυνση που θα σου δώσω; 

    Δώρο απο 'μένα μία συνεδρία μασάζ στο καλύτερο spa {#emotions_dlg.inlove}


    sven
    08.01.2014, 01:02

    Chrysanna,

    πρόσεχε, μέρες που ΄ναι, μη χαρακτηρισθείς ως ηθικός αυτουργός...ερωτικής τρομοκρατίας...{#emotions_dlg.inlove}


    Chrysanna
    08.01.2014, 01:05

    Sven,

    Δεν έχω κανένα - μα κάνενα - πρόβλημα! 

    Με μεγάλη μου χαρά, θα ήμουν κι ο δράστης αλλά δυσκολεύομαι ν' απομακρυνθώ απ' την Αθήνα!

    Δεν θ' άφηνα τέτοια χαρά σε άλλον, δίχως σοβαρό λόγο...


    sven
    08.01.2014, 01:07

    Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Κι εγώ που νόμιζα πως γυναίκες τέτοιας κοπής έχουν πλέον εκλείψει....{#emotions_dlg.blink}


    antwnispatra
    08.01.2014, 01:08

    Είστε off topic {#emotions_dlg.tt2}


    Chrysanna
    08.01.2014, 01:09

    Παράθεση:

    Το μέλος sven στις 08.01.2014, 01:07 έγραψε...

    Κι εγώ που νόμιζα πως γυναίκες τέτοιας κοπής έχουν πλέον εκλείψει....{#emotions_dlg.blink}



    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 08-01-2014 01:23 ]


    Chrysanna
    08.01.2014, 01:20

    Back to the topic, μια ανάσα πριν το ban {#emotions_dlg.rolleyes}

    Δύο πολύ αγαπημένες μου στιγμές, την τελευταία φορά που πήγα Θεσσαλονίκη ήταν μία 8ωρη βόλτα, με την φωτογραφική μηχανή ανά χείρας, στην παλαιά πόλη όπου έκλεισε με μία επίσκεψη στην κρύπτη του Αγίου Δημητρίου. 

    Ίσως τα πιο όμορφα κομμάτια της Θεσσαλονίκης, αν όχι τα μόνα...


    sven
    08.01.2014, 01:24

    Πάντως, η μολότωφ δεν "κολλά" με το περιεχόμενο της τελευταίας σου επίσκεψης στην πόλη μας...

    Θα πρέπει, μάλλον, να πάμε λίγο πιο πίσω στο χρόνο...Smile


    Chrysanna
    08.01.2014, 01:28

    Δεν έχω πρόβλημα με την πόλη σας, Sven.. με τους ανθρώπους σας έχω!

    Προς το παρόν πάμε έξω απ' το θέμα πριν μας διώξουν... 

    {#emotions_dlg.oops}


    sven
    08.01.2014, 01:33

    Το ότι δεν έχεις πρόβλημα με την πόλη μας, αυτή καθαυτή, το αντιληφθήκαμε ευθύς εξαρχής. Γι΄αυτό άλλωστε μίλησα περί ερωτικής τρομοκρατίας...:)))


    Antonia-Kassina
    08.01.2014, 10:51

    Μα καλα οι υποκινησεις στο διεθνες σκανδαλο....  Μια ησιχη εκδρομη ηθελα..  {#emotions_dlg.tt2}

    Αλλα η ιδεα αυτη καθαυτη μ'αρεσει.... 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Antonia-Kassina, 08-01-2014 11:02 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Antonia-Kassina, 08-01-2014 11:02 ]


    pastella
    08.01.2014, 12:57

    Για πολιτιστικές εκδηλώσεις μπορείς να τσεκάρεις και το http://www.ipolistonkosmo.gr/, ειναι πολύ καλά ενημερωμένο.

    Για φαγητό - ποτό - καφέ τώρα:

    Απέφυγε την Αθωνος, είναι τα περισσότερα εμπορικά. Και στο μπιτ παζαρ εχει πεσει στα περισσοτερα η ποιότητα. Στα Λαδάδικα έχει πολλά μαγαζιά με καλό φαγητό (στο Μάραθο έχει και ωραία ζωντανή μουσική).

    Εξαιρετικό φαγητό έχει το Σέμπρικο στο τέρμα της Φράγκων στα δικαστήρια αλλά κάνε κράτηση δεν βρίσκεις αλλιώς. Οπωσδήποτε.

    Η Βαλαωρίτου που όλοι πάνε έχει γίνει λίγο σούπα, με 2-3 μαγαζιά μόνο να έχουν κάποιο ενδιαφέρον. Φτηνά και καλά κοκτέιλ στο ομώνυμο Cocktail Bar, αλλά μπορει να μην σου αρέσει η μουσική ή ο κόσμος. Επίσης ωραία μαγαζιά για ποτό ειναι τo Cantina Tropicana επι της Εγνατιας αναμεσα στη Συγγρου και την Αντιγονιδών στην άνω πλευρά, όπως και το Bor.de.lo. Στη στοά της Τροπικάνα έχει και ένα καλό ουζερί, το Σωτήρη, δοκίμασε κοψίδια.

    Να δοκιμάσεις οπωσδήποτε ιταλική πίτσα στο μαγαζί απέναντι από το LaDoze (ένα από τα καλά μαγαζια της Βαλαωρίτου), συστήνεται για after φαγητο μετά από ξενύχτι.

    Καφεδάκι πιες στην πασταφλώρα στον πεζόδρομο Αγιας Θεοδώρας, στη Νίκης ωραια καφέ ειναι το Sherlock και ο ιστορικός Θερμαϊκός. Επίσης στο Mon frere στην Προξένου Κορομηλά (εκεί έχει και πολλά μπαράκια).

    Μπυρίτσα στο On the road στην Νικης.

    Αν έχεις τη δυνατότητα σε μέρα χωρίς ομίχλη και μούχλα ανέβα Κέδρινο Λόφο για καφέ που έχει ωραία θέα.

    Αυτα μου έρχονται γρήγορα στο μυαλό.


    pastella
    08.01.2014, 12:58

    Παράθεση:

    Το μέλος Chrysanna στις 08.01.2014, 01:28 έγραψε...

    Δεν έχω πρόβλημα με την πόλη σας, Sven.. με τους ανθρώπους σας έχω!

    Προς το παρόν πάμε έξω απ' το θέμα πριν μας διώξουν... 

    {#emotions_dlg.oops}



    Γιατί ρε Χρυσάννα, τι σου κάναμε;;; {#emotions_dlg.tt2}


    aviectus
    08.01.2014, 14:09

    Για καφέ στο Domino στην Φιλίππου


    φαγητό - μπύρα ποτάκι κάθε δεύτερα στο μαγαζί Με Αφρό η χωρίς στην Αγίου Δημητρίου ( έχει καλές προσφορές)


    Επίσης αν έχει καλό καιρό και οχι κρύο, πάρε καφέ στο χέρι και κάτσει κοντά στον Πυργο, κονστα στα σημεία που είναι τα καραβάκια.


    GiannisPaok4
    08.01.2014, 14:16

    Καλησπέρα και από μενα!! Αν σου αρέσει το ρεμπέτικο και τα κουτουκάκια, να πας οπωσδήποτε στο Χατζημπαξε. Είναι περιοχή γιαννιτσών κοντα στο Mediamarkt. Θα σου αρέσει. Αν τύχει να πας από Άνω Πόλη για καμιά βόλτα στα καλντερίμια το βραδάκι να μην παραλήψεις το Ίνγκλις για ένα κρασάκι!!! Απίστευτο μαγαζί παλίας κοπής!! Ρώτα και θα σου πούνε που είναι. Αν είσαι του Rock and Roll και του Blues τύπος να πας στο The pub στα λαδάδικα στην Αιγήπτου για κανένα μπυρόνι ή στο malt & Jazz στην προξένου κορομηλά για κανένα ουισκάκι. Αν είσαι Cowgirl τότε μπορείς να πας για μία βόλτα με τα άλογα στο Λευκοχόρι στο Wightvilage Western City (πας με το αστικό είναι περίπου 30-45 λεπτά) και μετά να την βρείς με κανένα σφινάκι στο Saloon που υπάρχει εκεί. Απίστευτη εμπιρία και μοναδικοί άνθρωποι σου λέω από άλλη εποχή!!!!

    Αυτά!! Δεν μου έρχεται τίποτε άλλο αυτή την στιγμή... Αν σκεφτώ κάτι δεν θα παραλείψω!