ελληνική μουσική
    448 online   ·  210.826 μέλη

    Aπέδρασε ο Χριστόδουλος Ξηρός..

    KRISTHESS
    07.01.2014, 20:25

    Απέδρασε ο Χριστόδουλος Ξηρός και ο συνήγορός του έκανε την παρακάτω ανεκδιήγητη δήλωση.. 

    "Πρόκειται για πολιτική απόφαση η οποία βέβαια είναι απόλυτα συνεπής με την επαναστατική του δράση. Μπόρεσε και ξέφυγε όπως κάθε επαναστάτης οφείλει να κάνει", είπε χαρακτηριστικά. "Οι συγκυρίες των καιρών, κοινωνικές απαιτήσεις, η μέχρι τώρα επαναστατική του δράση, τα πιστεύω του που μείνανε άκαμπτα για όλο τον πολύχρονο αυτό χρόνο που κρατήθηκε επέβαλλαν την πολιτική αυτή απόφαση. Ήταν μια απόφαση που έστρεψε την πλάτη σε προσωπικά συμφέροντα, σε μια ήσυχη δική του ζωή και πήρε και πάλι μια θέση στα κοινωνικώς δρώμενα έτσι ώστε να δηλώσει παρών στις οποιεσδήποτε εξελίξεις της επαναστατικής πάλης"

    το δικό μου σχόλιο?

    ΗΡΩΑΣ..ΗΡΩΑΣ!!!Να του στήσουμε και άγαλμα του δολοφόνου.

    Σα δε ντρεπόμαστε λίγο λέω εγώ.


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 07-01-2014 20:28 ]


    panzou
    07.01.2014, 20:34

    Ο Ξηρός έπραξε το...... καθήκον του, όπως πολύ σωστά είπε ο δικηγόρος του. Εκείνοι που του έδιναν τις άδειες όμως.????????? 


    KRISTHESS
    07.01.2014, 21:18
    κι αυτό σωστό για τις άδειες...Αυτό το πλαίσιο των αδειών θεωρώ ότι πρέπει να αλλάξει γι αυτούς που έχουν εμπλακεί σε εγκλήματα κατά της ανθρώπινης ζωής.Οι βαρυποινίτες θα πρέπει να αντιμετωπίζονται με ιδιαίτερη σοβαρότητα. Υπόλογο και το ελληνικό κράτος. Ήθελές τα και παθές τα..
    Tiocfaidh
    07.01.2014, 21:53
    Ελατε τωρα ολα λειτουργουν ρολοι... Αφου βαλανε μεσα και πάλι τον Σακκά...
    NasosHarmony
    07.01.2014, 23:16

    Έχω απορίες... αφελείς

    Δολοφόνος ποιος είναι?

    Αυτός που είναι μέσα ή αυτός που είναι έξω?

    Αυτός που σκοτώσεις συγκεκριμένους ανθρώπους ή εκείνος που σκοτώνει την ανθρωπότητα

    με τον καταναγκασμο ώστε να λειτουργήσει το σύστημα?

    Δολοφόνος είναι αυτός που σκοτώνει ανεξαρτήτου εξηγήσεων?

    Ο Ρομπέν των Δασών έκλεβε?

    Ο Ρομπέν των Δασών ήταν κλέφτης ?

    Ο μηχανισμός γιατί εξερράγη στα χέρια του Σ.Ξηρού και όχι στον στόχο?

    Ήταν βλάκας?

    Οτι δεν υπήρχε περίθαλψη στην υγεία του είναι εγκλημα ή όχι?

    Ερωτήματα και μόνο....


    KRISTHESS
    08.01.2014, 00:11
    Και γω σε ρωτώ..Είναι ο Χριστόδουλος Ξηρός Ρομπέν των Δασών?? Υπάρχει και όριο στην ανοησία..και συγγνώμη που τοποθετούμαι έτσι στα ερωτήματά σου
    sven
    08.01.2014, 00:35

    KRISTHESS,

    εγώ, χωρίς να σε χαρακτηρίσω προσωπικά, και λέγοντάς σου απλά πως έχεις ανύπαρκτη πολιτική σκέψη, θίχθηκες πολύ και αναφέρθηκες σ΄αυτό με ιδιαίτερη ενόχληση, θεωρώντας πως σε πρόσβαλα.

    Προς έκπληξή μου διαπιστώνω -εντελώς τυχαία- πως εσύ χρησιμοποιείς πολύ βαρύτερους και προσωπικούς χαρακτηρισμούς...

    Εκτός αν πιστεύεις πως αν λέμε "συγνώμη" ΟΛΑ επιτρέπονται...{#emotions_dlg.biggrin}


    antwnispatra
    08.01.2014, 00:43

    Με αγάπη,μετά μουσικής.


    Chrysanna
    08.01.2014, 00:48

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 07.01.2014, 20:25 έγραψε...

    Σα δε ντρεπόμαστε λίγο λέω εγώ.


     



    Ποιός και γιατί;


    KRISTHESS
    08.01.2014, 00:54

    Ο Δικηγόρος του Ξηρού Χρυσάννα μου που προφανώς τον θεωρεί ήρωα..αφού άφησε όπως λέει την ήσυχη ζωή του και τα προσωπικά του συμφέροντα για να αναλάβει ως έπρεπε κοινωνική δράση.

    Υ.Σ.Αγαπητέ Σβεν. Το υπάρχει και όριο στην ανοησία αναφέρεται στην άποψη περί Ρομπέν που έχω ξανακούσει και δεν είναι προσωπικό.Δεν έχει καμία σχέση με αυτό που λες εσύ.Δεν απευθύνθηκα προσωπικά  αλλά σχολίασα τη συγκεριμένη άποψη,που έχω ξανακούσει, κάτι που εσύ δεν έκανες όταν μου είπες ευθέως ότι έχω ανύπαρκτη πολιτική σκέψη και όχι μόνο(έκανες όντως προσωπικούς χαρακτηρισμούς).Τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς εδώ,προσπαθώ να καταλάβω που ακριβώς τους είδες.Δικαίωμα να πιστεύει ό,τι θέλει ο συνομιλητής.  Την άποψη ωστόσο αυτή περί ταύτισης Χ.Ξηρού και Ρομπέν εξακολουθώ να τη θεωρώ ανοησία.Τώρα αν θεωρείς ότι γι'αυτό ζήτησα συγγνώμη κάνεις λάθος.Συγγνώμη ζητώ γιατί απάντησα κάπως ειρωνικά με ερώτημα στο ερώτημα και όχι για το ανοησία που επαναλαμβάνω δεν απευθύνεται προσωπικά κι αυτό φαίνεται αν διαβάσεις πιο προσεχτικά αυτό που είπα. 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 08-01-2014 02:34 ]


    antwnispatra
    08.01.2014, 00:59

    Εδώ..."απέδρασε" ο Τσοχατζόπουλος που σκότωσε παραπάνω αθώους πολίτες !!!


    Chrysanna
    08.01.2014, 01:02

    Ο δικηγόρος του Ξηρού, Κριστίν μου, πληρώνεται για να κάνεις ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό... να υπερασπιστεί τον εντολέα του!

    Η ντροπή αφορά τον κλάδο των δικηγόρων γενικά;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 08-01-2014 01:06 ]


    KRISTHESS
    08.01.2014, 01:15

    όχι δεν αφορά τον κλάδο των δικηγόρων συνολικά.Αφορά όμως το γεγονός ότι στην περίπτωση αυτή ο Δικηγόρος ενήργησε όχι ως απλός συνήγορος αλλά ως εκπρόσωπος τύπου του Γραφείου Ξηρού.Εκεί είναι το μεμπτό για μένα.Εν ολίγοις μας είπε ότι θα συνεχίσει τη δράση δείχνοντας ότι συμφωνεί κι όλας. Το αν το έκανε ή όχι επί πληρωμή ,αυτό είναι δικό του θέμα αλλά εγώ έκρινα αυτό που προσπάθησε να περάσει και άκουσαν τα αυτάκια μου.Ήταν σαν να έβγαζε διάγγελμα ο Ξηρός και να μας έλεγε ότι εδώ είμαι , μη φοβάστε θα αγωνιστώ για το κοινωνικό καλό.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 08-01-2014 01:16 ]


    Chrysanna
    08.01.2014, 01:38

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 08.01.2014, 01:15 έγραψε...

     Ήταν σαν να έβγαζε διάγγελμα ο Ξηρός και να μας έλεγε ότι εδώ είμαι , μη φοβάστε θα αγωνιστώ για το κοινωνικό καλό.

     


    Αυτό ήθελε να περάσει κι αυτό πέρασε. Απ' την στιγμή που δεν υπήρξε ένα άξιο σύστημα να τον περιορίσει, έχει δικαίωμα να λέει ό,τι θέλει.. κι απ' όξω μάλιστα Smile

    Ο δικηγορος, τι άλλο θα μπορούσε να πει; "Χίλια συγγνώμη σας εύχομαι αλλά ο κος Ξηρός έχασε το λεωφορείο και δεν δύναται να επιστρέψει"...; Έχει έναν πελάτη, πρέπει με κάποιο τρόπο να τον υπερασπιστεί και χρησιμοποίησε μία επιχειρηματολογία που ίσως να τον κάνει συμπαθή σε μερικά ζώα!

    Προς το παρόν έχεις ένα ανίκανο σύστημα και κάμποσα ζώα που θα δουν στο πρόσωπο του Ξηρού, τον νέο κοινωνικό σωτήρα. Ίσως είναι κι οι ίδιοι που μέχρι πριν λίγο καιρό στήριζαν την Χρυσή Αυγή. Με όλα αυτά, εξακολουθείς να πιστεύεις πως το μεγαλύτερο σου πρόβλημα είναι ο δικηγόρος του Ξηρού;

      

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 08-01-2014 01:39 ]


    sven
    08.01.2014, 01:48

    Προσωπικά, θεωρώ πως ο δικηγόρος του Χ. Ξηρού έχει προχωρήσει πολύ μακρύτερα από μια τυπική κάλυψη του πελάτη του, ως συνήγορος.

    Αυτό που επιχειρεί, και ίσως όχι τυχαία, είναι να "νομιμοποιήσει" πολιτικά και να δικαιώσει ηθικά τον Ξηρό, με άλλα λόγια, να πολιτικοποιήσει όχι μόνο την εξαφάνισή του αλλά και την όλη προηγούμενη πορεία του. Δεν θα μπορούσαν να βρουν καλύτερο timming...


    KRISTHESS
    08.01.2014, 01:59
    Σε αυτήν την περίπτωση Χρυσάννα μου δεν είπε..ο πελάτης μου υποστηρίζει το και το. Έδειξε να συμφωνεί.Και αυτό τον κάνει εκπρόσωπο Τύπου.Αυτό είναι ενοχλητικό για μένα.Δεν ήταν απλή υπεράσπιση.Όσο για το ανίκανο σύστημα και τα κάμποσα ζώα που θα τον δουν σαν Σωτήρα έχεις δίκιο.Κι αν με ρωτάς.. ναι πιστεύω ότι είναι πρόβλημα και ο Δικηγόρος και όσοι σκέφτονται , αν θέλεις,σαν το Δικηγόρο του Ξηρού. Τώρα από εκεί και πέρα αντιλαμβάνομαι αυτό που λες..αλλά προσωπικά δεν θεωρώ ότι ήταν μια απλή δήλωση Υπεράσπισης βάσει πληρωμής..γιατί μου φάνηκε να τα πιστεύει όσα έλεγε....και με φοβίζει αν αυτή η δήλωση..βρίσκει αν θέλεις αποδοχή σε περισσότερους ανθρώπους..
    freak
    08.01.2014, 03:01

    Παράθεση:

    Το μέλος Chrysanna στις 08.01.2014, 01:38 έγραψε...

    Ίσως είναι κι οι ίδιοι που μέχρι πριν λίγο καιρό στήριζαν την Χρυσή Αυγή.

    Δεν ισχυει αυτο που γραφεις, εκτος αν οντως προκειται για τετραποδα:

    http://cosmo.gr/articles/celebrities/Gossip/synenteyxeis-celebrities/noths-sfakianakhs-h-xrysh-aygh-einai-h-shmerinh-17-noemvrh.2035954.html

    Η χρυση αυγη εχει καταφερθει πλειστακις κατα της 17Ν. Πλειστακις. Ειδικα προσφατα, σχεδον σε καθε αναφορα στις φυλακες, αναφερει την 17Ν ως αντιπαραδειγμα.

    Απο την αλλη, η 17Ν που ειχε καθαρα αντιρατσιστικες θεσεις, ειναι πολεμια στην χρυση αυγη. Ο ιδιος ο Μιχαλολιακος ειχε πρωτοστατησει στις κηδειες των βασανιστων της χουντας που εκτελεσε η 17Ν.


    tallos
    08.01.2014, 09:28
    ο ξηρος πηρε 7 αδειες σε 15 μηνες.παιρνουν τοσες αδειες οι φουκαράδες που είναι φυλακη για χρεη;
    Chrysanna
    08.01.2014, 10:25

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 08.01.2014, 03:01 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Chrysanna στις 08.01.2014, 01:38 έγραψε...

    Ίσως είναι κι οι ίδιοι που μέχρι πριν λίγο καιρό στήριζαν την Χρυσή Αυγή.

    Δεν ισχυει αυτο που γραφεις, εκτος αν οντως προκειται για τετραποδα:

    http://cosmo.gr/articles/celebrities/Gossip/synenteyxeis-celebrities/noths-sfakianakhs-h-xrysh-aygh-einai-h-shmerinh-17-noemvrh.2035954.html

    Η χρυση αυγη εχει καταφερθει πλειστακις κατα της 17Ν. Πλειστακις. Ειδικα προσφατα, σχεδον σε καθε αναφορα στις φυλακες, αναφερει την 17Ν ως αντιπαραδειγμα.

    Απο την αλλη, η 17Ν που ειχε καθαρα αντιρατσιστικες θεσεις, ειναι πολεμια στην χρυση αυγη. Ο ιδιος ο Μιχαλολιακος ειχε πρωτοστατησει στις κηδειες των βασανιστων της χουντας που εκτελεσε η 17Ν.



    Δύο... τέσσερα... τι σημασία έχει;

    Και στις δύο περιπτώσεις καταλήγουμε σε κεφάλι με περιορισμένη δυνατότητα σκέψης {#emotions_dlg.rolleyes}

    Δεν έκανα την συγκεκριμένη αντιστοιχία, σε ιδεολογική βάση. Αφορά κυρίως την κατηγορία ανθρώπων που "ακολουθούν" οτιδήποτε ξεφεύγει απ' την υπάρχουσα κατάσταση και ιδίως όταν έχει άρωμα επανάστασης, ασχέτως μορφής. Η πανάρχαια μέθοδος, κρύβομαι πίσω απ' το δάχτυλο μου, γιατί σε διαφορετική περίπτωση θα πρέπει ν' αποδεχτούν την ανεπάρκεια και την ευθύνη τους.


    Chrysanna
    08.01.2014, 10:38

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 08.01.2014, 01:59 έγραψε...

    ..αλλά προσωπικά δεν θεωρώ ότι ήταν μια απλή δήλωση Υπεράσπισης βάσει πληρωμής..γιατί μου φάνηκε να τα πιστεύει όσα έλεγε....

     


    Ερωτώ ξανά... αυτή δεν είναι η δουλειά του;

    Έχει δει ποτέ δικηγόρο, να μην υποστηρίζει παντοιοτρόπως την υπερασπιστική γραμμή που ο ίδιος έχει διαμορφώσει; Αν ναι, να είσαι σίγουρη πως ο πελάτης του δεν θα είχε λεφτά για κάποιον καλύτερο..