ελληνική μουσική
    381 online   ·  210.816 μέλη

    Η ζωη ειναι ωραια - καλλιοπη Βεττα Κιθαρα

    Fans-guitar
    15.01.2014, 16:50

    μπορει καποιος να μου πει τοντ ροπο με τον οποιο μπορω να παιξω το τρεγουδι Η ζωη ειναι ωραια της Καλλιοπης Βεττας με συγχορδιες στην κιθαρα... 

    Τις συγχορδιες τις εχω,απλα θελω μονο να μου πειτε τον τροπο επειδη ειναι λιγο δυσκολο και εχει και κατι σημεια που αλλαζει!!

    ευχαριστω εκ των προτερων!


    freddieKrueger
    15.01.2014, 17:55


    ΕδώLink

    >

    το κομμάτι ξεκινά με Μι ματζόρε και ο ρυθμός του έχει νια ιδιομορφία

    Ξεκινάς παίζοντας τη μπάσσα Ε6(ΜΙ)και κατόπιν σε ρυθμό 1 8ου και 1 16ου όπως υποδυκνύει το κομμάτι μια φορά κάτω γρατζουνώντας όλες τις λοιπές(Α5,D4,G#3,B2,E1)χορδές και κατόπιν χτύπημα και των 3 ψιλών χορδών G#3,Β2,Ε1 μαζι με δείκτη,μέσο,παράμεσο με φορά προς τα πάνω.Στη συνέχεια ο αντίχειρας στη λα στο 2 ο τάστο πιάνοντας Σι μπάσσο με την εξης ακολουθία ΣΙ,(G#3,Β2,Ε1),ΣΙ(G#3,B2,E1),ΣΙ(G#3,B2,E1) δλδ ΣΙ στο 2 ο τάστο της 5ης λα χορδης και με χρονικη αποσταση 8ου.

    Οι χρονικές αξίες που σου αναφέρω ενδεικτικές.Προσπάθησε να ακούσεις και το κομμάτι βήμα βήμα να δεις που τοποθετουνται το άκουσμα της μπάσσας ΜΙ,το γρατζούνισμα των 5 χορδων αμεσως μετα,και η εναλλαγες Σι μπάσσο με το τρίηχο των 3 ψιλων χορδων.

    Οταν το μαθεις να το παιζεις ξεκινωντας αργα στο χρονο του κομματιου,μαθε να κανεις επισης το ιδιο στη συγχορδια Β μαζόρε που ακολουθει στην πρωτη αλλαγη,οπως και την αναλλαγη Ε-G#-C#m στο 0:21-23 ενω στο 1:03-1:05 πρόσεχε τη μπασαδούρα με Eb-C#-Eb-E-Eb-C#-B-A-G#-E...

    Αυτά φίλε μου...

     


    Fans-guitar
    17.01.2014, 10:12
    Ευχαριστω πολυ!