ελληνική μουσική
    623 online   ·  210.830 μέλη

    Γέροντας Παστίτσιος

    Ner0
    20.01.2014, 23:52

    "Ποινή φυλάκισης 10 μηνών με αναστολή για καθύβριση θρησκεύματος επέβαλε το Τριμελές Πλημμελειοδικείο σε νεαρό που διατηρεί σελίδα σε μέσο κοινωνικής δικτύωσης με την ονομασία «γέροντας Παστίτσιος»."

    Εν έτει 2014, να καταδικάζεται ένας νέος άνθρωπος για βλασφημία, και όλοι να ασχολούνται με τα πιστέυω του Τσίπρα. Ενας απύθμενος βόθρος. Αυτό είμαστε.




    mary_omikron
    20.01.2014, 23:54
    Σκοταδισμός 2014
    KRISTHESS
    21.01.2014, 02:46

    Δε συμφωνώ και γω ως προς τη καταδίκη για "καθύβριση" θρησκεύματος. Ήταν λάθος και οδηγεί όντως σε σκοταδιστικές αντιλήψεις..

    Ωστόσο και μόνο το κοροϊδευτικό λογοπαίγνιο που γίνεται με το όνομα ενός ανθρώπου που έχει φύγει από τη ζωή καθώς και το στήσιμο μιας ιστοσελίδας με "κοροϊδευτικό" περιεχόμενο για τα πιστεύω του και έξω από τη λογική κάθε θρησκεύματος (και με τη φωτό του δίπλα), και τη στιγμή που ο Νεκρός δεν μπορεί να υπερασπιστεί αν θέλεις τον εαυτό του, παραπέμπει στην προσβολή της μνήμης Νεκρού κι αυτό θα μπορούσε άνετα να τιμωρηθεί σύμφωνα και με τον ποινικό κώδικα,ειδικά αν το ζητούσαν οι συγγενείς του.

    Κακώς καταδικάστηκε, ωστόσο το ότι μπήκε να κάνει μια τέτοια ιστοσελίδα, για να σκοτώσει προφανώς την ώρα του ,προσβάλλοντας έναν άνθρωπο που δε θα μπορούσε να υπερασπιστεί τον εαυτό του,είναι μεμπτό κατά την προσωπική μου άποψη.

    Για μένα λοιπόν θα έπρεπε να τιμωρηθεί, όχι όμως για το λόγο που τιμωρήθηκε.


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 21-01-2014 02:51 ]


    Chrysanna
    21.01.2014, 03:26

    Ούτε ο Ξηρός (Σάββας) μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του, καθότι φυλακισμένος αλλά δεν σε είδα να πολυσκας όταν είχες κατέβει με πλακάτ ( αστείο Smile ) και φώναζες για τον δολοφόνο που θέλει ν' αποφυλακιστεί.  Πόσο μάλλον που ακόμα κι η χριστιανική θρησκεία τον έχει απαλλάξει (Ασθενής και ωδιπόρος αμαρτίαν ουκ έχει).

    Αυτό το 'Με λένε Ρίζο κι όπως θέλω τα γυρίζω', είναι ελαφρώς κάπως.

    Η συγκεκριμένη είδηση, είναι μακράν απ' τις πιο εμετικές όλων και όποιος μπει στην διαδικασία, έστω και ως δικηγόρος του διαβόλου, να βρει μία λογική σ' αυτή, είναι άξιος της μοίρας του.


    -----------------

    Shattered Glimpses...

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 21-01-2014 03:46 ]


    freddieKrueger
    21.01.2014, 10:17

    Το ίδιο είναι νεκρός,πεθαμένος κ το ίδιο φυλακισμένος?Τι σοι επιχειρημα ειναι αυτο?

    Έχει απόλυτο δίκιο η Κρίστες.Δεν είναι θέμα θρησκευτικό.Είναι θέμα σπίλωσης της μνήμης ενός ανθρώπου πουέχει φύγει απ τη ζωή κ δεν μπορεί καν να ανταποδώσει το χιούμορ.

    Να δούμε αν θα του άρεσε του νεαρού με το μαλακώδες χιούμορ να διακωμωδήσει κάποιος τον πεθαμένο του πατέρα η αλλο συγγενη.

    Να δουμε τοτε αν το θρασυδειλο ανθρωπαριο θα εκανε μηνυση η οχι η αν θα γελαγε.


    -----------------

     Χρατσ χρουτσ χρατσ κάνει όταν τη βάζω.Αλλά μετά άντε να την πάρω πίσω...{#emotions_dlg.tt2}

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 21-01-2014 10:18 ]


    aviectus
    21.01.2014, 10:41

    Ενω ο εκκλησιαστικος χώρος που καπηλεύεται το όνομα του νεκρου Ανθρώπου που έκανε μάχες καράτε με Σαολιν μονάχους, ΕΝ ΑΓΝΙΑ του( και καλά τώρα), δεν είναι καταδικαστέο ε?

    [ τροποποιήθηκε από τον/την aviectus, 21-01-2014 10:42 ]


    KRISTHESS
    21.01.2014, 11:07

    Παράθεση:

    Το μέλος Chrysanna στις 21.01.2014, 03:26 έγραψε...

    Ούτε ο Ξηρός (Σάββας) μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του, καθότι φυλακισμένος αλλά δεν σε είδα να πολυσκας όταν είχες κατέβει με πλακάτ ( αστείο Smile

    Τώρα τι σχέση έχει αυτό που λες..δε σε καταλαβαίνω..Μια χαρά τον υπερασπίζεται τον εαυτούλη του ο Ξηρός.Τη σύγκριση όμως που ακριβώς τη βλέπεις Χρυσάννα μου-δε σε πιάνω.Λυπάμαι.Smile


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 21-01-2014 12:29 ]


    KRISTHESS
    21.01.2014, 11:47

    ήσουν στη Δίκη? Έχεις την απόφαση? Κανείς δεν είπε ότι η απόφαση ήταν σωστή με βάση τη λογική της προσβολής του θρησκευτικού συναισθήματος. Αν ωστόσο ήταν ο πατέρας μου και κάποιος χρησιμοποιούσε τη φωτό του για να λοιδωρηθεί με το έναν ή τον άλλο τρόπο κάνοντας και λογοπαίγνιο με το όνομά του ας πούμε, λυπάμαι αλλά θα είχα πάει στη Δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος το λιγότερο, και το περισσότερο θα είχα υποβάλλει μήνυση.Δε θα επέτρεπα σε κανέναν να τον χρησιμοποιεί για να γράφει ό,τι παπαριά του ερχόταν στο κεφάλι. Και υπό αυτή την έννοια πάλι θα ήταν προσβλητικό για τον πατέρα μου.Εσύ προφανώς δε θα το έκανες. Σεβαστό. Δεν ξέρω ωστόσο ποια η λογική της συγκεκριμένης απόφασης. Αν την έχεις θα ήθελα να τη διαβάσω. Σίγουρα δε συμφωνώ με τη καθύβριση θρησκεύματος.Είναι όντως "μεσσαιωνικό".

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 21-01-2014 11:50 ]


    KRISTHESS
    21.01.2014, 12:04
    Έψαξα αλλά δεν μπορώ να βρω την απόφαση.Μόνο τις απόψεις που αναφέρεις σύμφωνα με τις δηλώσεις του παιδιού.Σε αυτό το μου ασκεί δίωξη η πολιτεία, ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.Οι μόνοι θιγωμενοι θα έπρεπε να ήταν οι συγγενείς. Αυτό ακριβώς λέω.
    yiannisyiannis
    21.01.2014, 12:29
    Μάλλον είμαι ο μόνος εδώ μέσα που έχει γνωρίσει το γέροντα Παΐσιο όσο ζούσε. Αυτό που έχω λοιπόν να πω είναι ότι το μέσο που χρησιμοποίησε ο νεαρός αυτός για να κάνει σάτιρα, δλδ τον γέροντα Παΐσιο, ήταν εντελώς ακατάλληλο. Ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα. Όσον αφορά την απόφαση, νομίζω ότι ο γέροντας Παΐσιος αν ζούσε σήμερα με τπτ δεν θα ήθελε να καταδικαστεί το παιδί αυτό.
    Chrysanna
    21.01.2014, 12:34

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 21.01.2014, 10:17 έγραψε...

    Είναι θέμα σπίλωσης της μνήμης ενός ανθρώπου πουέχει φύγει απ τη ζωή κ δεν μπορεί καν να ανταποδώσει το χιούμορ.

     



    Και από πότε το χιούμορ ποινικοποιείται όταν κάποιος δεν μπορεί ν' ανταποδώσει;
    Και από πότε το χιούμο ποινικοπείται όταν δεν γίνεται αντιληπτό;
    Και από πότε το χιούμορ σπιλώνει μνήμες;
    Και από πότε το χιούμορ ποινικοιπείται αν δεν ταιριάζει με την αισθητική κάποιου;
    Γενικώς, πότε ποινικοποιήθηκε το χιούμορ και δεν το κατάλαβα;

    Όχι, νεκρός και φυλακισμένος δεν είναι το ίδιο πράγμα γι' αυτό και το σχόλιο δεν αφορούσε τον εκλιπόντα και τον Ξηρό αλλά την Kristhess. Το να μπορείς να επιχειρηματολογείς, σε όποια πλευρά κι αν σε τοποθετήσουν, είναι μία ικανότητα άξια που καθιστά έναν νομικό, ικανό επαγγελματία. Για να θεωρηθείς ικανός και άξιος συνομιλητής - αν όχι και άνθρωπος - πρέπει οι απόψεις σου να έχουν μία σταθερότητα. Γι' αυτός κάποιος, αν θεωρεί ότι η γελοιότητα αυτής της υπόθεσης έχει ηθική και θρησκευτική βάση θα πρέπει με όλες τις απόψεις του να στηρίζει εξίσου τις δύο αυτές έννοιες. Κάπου εδώ έρχεται το παράδειγμα περί ασθενή και ωδιπόρου, που αφορούσε τον Ξηρό, ως "ηθική" προσέγγιση καταστάσεων. Όποιος μπορεί να καταλάβει, καλώς...


    -----------------

    Shattered Glimpses...

     

     

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 21-01-2014 12:50 ]


    KRISTHESS
    21.01.2014, 13:17
    Συγγνώμη Χρυσάννα μου.Αλλά τη μη σταθερότητα στην άποψη μου που ακριβώς τη βλέπεις?Πως ακριβώς συγκρίνεις ανόμοια πράγματα? έλεος δηλαδή.Διακρίνω μόνο εμπάθεια σ'αυτή σου την άποψη. Λυπάμαι.Ειλικρινά είμαι έκπληκτη για τον τρόπο που κρίνεις γιατί δεν έχει καμία λογική.
    freddieKrueger
    21.01.2014, 13:20

    Δεν είναι θέμα ποινικοποίησης κακού χιούμορ.Ούτε θέμα να γίνει κανείς δικηγόρος του διαβόλου η του...αγγέλου.

    Είναι πολύ πιο απλό.Θέμα αξιοπρέπειας κ ηθικής.

    Ο ξηρός μόνο απ την θρησκεία αξίζει συγχωρεση ως ασθενής κ οδοιπορος.Απο κανενα αλλο.

    Μην μπλεκουμε τη βουρτσα με τη λουτσα...


    aviectus
    21.01.2014, 13:29

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 21.01.2014, 13:17 έγραψε...

    Συγγνώμη Χρυσάννα μου.Αλλά τη μη σταθερότητα στην άποψη μου που ακριβώς τη βλέπεις?Πως ακριβώς συγκρίνεις ανόμοια πράγματα? έλεος δηλαδή.Διακρίνω μόνο εμπάθεια σ'αυτή σου την άποψη. Λυπάμαι.Ειλικρινά είμαι έκπληκτη για τον τρόπο που κρίνεις γιατί δεν έχει καμία λογική.



    φυσικά και μπορείς να παραμερίσεις την εμπάθειες ( όπως εσύ τις αποκαλείς ). Άλλα δυστυχως το μυαλό σου και η γνώμη σου είναι κλειδωμένο άλλου και προφανώς δεν έχεις καταλάβει τίποτα από ότι σου έχει γράψει και ο Λαμα και η Χρυσανα....


    KRISTHESS
    21.01.2014, 13:42

    ούτε και συ έχεις καταλάβει αγαπητέ τη θέση μου ,όταν διαχώρησα το θρησκευτικό από το ατομικό. Το ίδιο κολλημένο μυαλό είσαι και συ και η δική σου εμπάθεια επίσης, δε σε αφήνει να καταλάβεις αυτό που είπα. Λυπάμαι πολύ. Όσον αφορά το Λάμα μια χαρά κατάλαβα τη θέση του , όπως ακριβώς και εκείνος πιστεύω κατάλαβε τη δική μου. Το θέμα που έθεσε η Χρυσάννα είναι τελείως άσχετο και απορώ γιατί το έθεσε, έτσι που το έθεσε. Λυπάμαι αλλά το θεωρώ το λιγότερο άσχετο.Ωραίο επιχείρημα για να δείξει το "αν είμαι  ή λογίζομαι ως.. 'άνθρωπος'  ή άξιος συνομιλιτής".

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 21-01-2014 13:58 ]


    aviectus
    21.01.2014, 13:55
    Δεν είπα κάτι ως προς τη θρησκευτική τοποθέτηση σου...
    Konstantinosoa
    21.01.2014, 14:37

    Ο Γέρων Παΐσιος απετέλεσε μια απο τις πιο εμβληματικές μορφές της Ορθοδοξίας για τον 20ο αιώνα. Χαρισματικός, Θαυματουργός, ναι με χαρισματική επαφή με την Φύση και τα ζώα, χωρίς να έχει καμιά ανάγκη αγιοποιήσεως. Αν δεν είχε κριτικάρει αρνητικά τον Πατριαρχικό Οικουμενισμό θα ήταν ήδη επίσημα Άγιος αφού ο σύγχρονός του και εξίσου χαρισματικός γέρων Πορφύριος κατετάγη στο Ορθόδοξο Αγιολόγιο με απόφαση της Συνόδου του Πατριαρχείου Κωνσταντινουπόλεως λίγο πριν το τέλος του 2013. Είναι η πλέον αναγνωρίσημη μορφή στον Χριστιανισμό, εδώ και πολλά χρόνια. Χαρακτηριστικό είναι πως η Αρχή Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος είχε ανακοινώσει πως δεν είχε πολιτική πίεση για να κινήσει την νομική διαδικασία αλλά όντως δέχθηκε χιλιάδες.......κλήσεις κατά την προσβλητικής ιστοσελίδας(Συριζαίος ο νέος) απο όλο τον Κόσμο.

    Όσο για την απόφαση του δικαστηρίου όπως βολεύει τον καθένα. Πριν λίγες ημέρες προφυλακίσθηκε βουλευτής του Ελληνικού Κοινοβουλίου απολογούμενος στις 12 και με απόφαση προφυλάκισης 3 ημέρες νωρίτερα. Σε οποιαδήποτε μπανανία του Κόσμου θα είχε παραιτηθεί το λιγότερο ο Υπουργός Δικαιοσύνης και θα είχε ασκηθεί διώξη με συνοπτικές διαδικασίες στην δικαστικό. Κανείς δεν διαμαρτυρήθηκε γιατί ο προφυλακισθείς είναι Χ. Α., ωστόσο και εγώ που τακτικά φέρνω τέτοια θέματα δεν τους ψηφίζω και δεν πρόκειται. ΟΜΩΣ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΦΛΗ ΟΧΙ ΣΤΗΜΕΝΗ. Αντ΄αυτού κανείς δεν έδειξε μεγαλοψυχία για το θέμα, εντούτοις αποδείχθηκε για μια ακόμη φορά πως η τρομοκρατία σε μεγάλο μέρος των αριστερών οργανώσεων πλην ΚΚΕ έχει φίλα προσκείμενους. Μόνο blog υπερ του Ξηρού δεν ανοίχτηκε.

    Λυπάμαι αλλά ο Παστίτσιος είναι πολύ μικρός για να πιάσει αναστήματα του ύψους του Παϊσίου στο στόμα του. Ανεξάρτητα απο την βλακεία του Έλληνα που ότι ανεβάζει ο φίλα προσκείμενος το διαδίδει ως αυθεντικό σε χρόνο ντε-τε.

    Και όπως είπε ο Μέγας Ισοκράτης:

    Οἱ γὰρ κατ' ἐκεῖνον τὸν χρόνον τὴν πόλιν διοικοῦντες κατεστήσαντο πολιτείαν οὐκ ὀνόματι μὲν τῷ κοινοτάτῳ καὶ πραοτάτῳ προσαγορευομένην, ἐπὶ δὲ τῶν πράξεων οὐ τοιαύτην τοῖς ἐντυγχάνουσι φαινομένην, οὐδ' ἣ τοῦτον τὸν τρόπον ἐπαίδευε τοὺς πολίτας ὥσθ' ἡγεῖσθαι τὴν μὲν ἀκολασίαν δημοκρατίαν, τὴν δὲ παρανομίαν ἐλευθερίαν, τὴν δὲ παρρησίαν ἰσονομίαν, τὴν δ' ἐξουσίαν τοῦ ταῦτα ποιεῖν εὐδαιμονίαν, ἀλλὰ μισοῦσα καὶ κολάζουσα τοὺς τοιούτους βελτίους καὶ σωφρονεστέρους ἅπαντας τοὺς πολίτας ἐποίησεν.

    Μετάφραση Σαράντη Καργάκου: 

    Διότι εκείνοι που διοικούσαν την πόλη τότε (ενν. στην εποχή του Σόλωνα και του Κλεισθένη), δεν δημιούργησαν ένα πολίτευμα το οποίο μόνο κατ’ όνομα να θεωρείται το πιο φιλελεύθερο και το πιο πράο από όλα, ενώ στην πράξη να εμφανίζεται διαφορετικό σε όσους το ζουν· ούτε ένα πολίτευμα που να εκπαιδεύει τους πολίτες έτσι ώστε να θεωρούν δημοκρατία την ασυδοσία, ελευθερία την παρανομία, ισονομία την αναίδεια και ευδαιμονία την εξουσία του καθενός να κάνει ό,τι θέλει, αλλά ένα πολίτευμα το οποίο, δείχνοντας την απέχθειά του για όσους τα έκαναν αυτά και τιμωρώντας τους, έκανε όλους τους πολίτες καλύτερους και πιο μυαλωμένους.

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 21-01-2014 15:10 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Ner0
    21.01.2014, 15:23

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 21.01.2014, 02:46 έγραψε...

    Δε συμφωνώ και γω ως προς τη καταδίκη για "καθύβριση" θρησκεύματος. Ήταν λάθος και οδηγεί όντως σε σκοταδιστικές αντιλήψεις..

    Ωστόσο και μόνο το κοροϊδευτικό λογοπαίγνιο που γίνεται με το όνομα ενός ανθρώπου που έχει φύγει από τη ζωή καθώς και το στήσιμο μιας ιστοσελίδας με "κοροϊδευτικό" περιεχόμενο για τα πιστεύω του και έξω από τη λογική κάθε θρησκεύματος (και με τη φωτό του δίπλα), και τη στιγμή που ο Νεκρός δεν μπορεί να υπερασπιστεί αν θέλεις τον εαυτό του, παραπέμπει στην προσβολή της μνήμης Νεκρού κι αυτό θα μπορούσε άνετα να τιμωρηθεί σύμφωνα και με τον ποινικό κώδικα,ειδικά αν το ζητούσαν οι συγγενείς του.

    Κακώς καταδικάστηκε, ωστόσο το ότι μπήκε να κάνει μια τέτοια ιστοσελίδα, για να σκοτώσει προφανώς την ώρα του ,προσβάλλοντας έναν άνθρωπο που δε θα μπορούσε να υπερασπιστεί τον εαυτό του,είναι μεμπτό κατά την προσωπική μου άποψη.

    Για μένα λοιπόν θα έπρεπε να τιμωρηθεί, όχι όμως για το λόγο που τιμωρήθηκε.


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 21-01-2014 02:51 ]



    Αυτη η παράνοια με ξεπερνά.

    Ποιός κοροιδεύει ποιον..


    Post αρνητικής αξιολόγησης