ελληνική μουσική
    422 online   ·  210.814 μέλη
    freak
    01.02.2014, 07:42

    Χθεσινη συνεντευξη τυπου των Pussy Riot - Human Rights Watch σχετικα με τους χειμερινους Ολυμπιακους αγωνες.

    Σχετικο αρθρο των Νεων:

    http://www.tanea.gr/news/world/article/5081076/oi-pussy-riot-kaloyn-ton-basilia-ths-ollandias-na-dei-pera-apo-thn-teleth-enarkshs-twn-xeimerinwn-olympiakwn/

    Την επομενη βδομαδα οι Pussy Riot θα εμφανιστουν σε event της διεθνους αμνηστιας στη Νεα Υορκη.

    Το βιντεο της συνεντευξης:


    tallos
    01.02.2014, 17:29
    στη νεα υορκη θα εμφανιστουν με την Μαντονα,τη γνωστη ΑΚΤΙΒΙΣΤΡΙΑ,πραγματικα ΠΟΥΣΥ ΡΑΙΟΤ
    Konstantinosoa
    01.02.2014, 19:17
    Τί είναι λέει; Ακτιβίστριες; Που δε να δεις και επίσημους χορηγούς της Διεθνούς Αμνηστίας ! Στον Πούτιν αυτά δεν περνάνε... Και μιας και είναι αγνές ακτιβίστριες ας πάνε σε καμιά Τσετσενία να πουν σε κανένα τέμενος καμία γυμνόστηθη προσευχή... Ωραίο παραμύθι χωρίς δράκο όμως....
    freak
    01.02.2014, 20:05

    Το οτι η Μαντονα θα εμφανιστει εκει, δεν μειωνει την αξια των Pussy Riot για αυτα που εκαναν, και συνεχιζουν να κανουν. Αν μη τι αλλο ειναι συνειδητοποιημενες και εχουν κοτσια. Εφαγαν 2 χρονια φυλακη και εκτισαν 21 μηνες. Χιλιες φορες να υπαρχουν τετοια γκρουπ παρα τα Mainstream που τρωμε στη μαπα και που δεν εχουν τιποτα να μας πουν.

    Επισης οταν, μεταξυ αλλων, ατομα οπως η Patti Smith και οι Rise Against εκφραζουν δημοσια τη συμπαρασταση τους στις τυπισες, εμενα μου αρκει.

    Απο εκει και υστερα τα τεκταινομενα θα δειξουν. Μεχρι στιγμης οι Pussy Riot συνεχιζουν να κρατουν την ιδια σταση που ειχαν εξαρχης. Εκτιμω τον αγωνα τους.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 01-02-2014 20:16 ]


    Konstantinosoa
    02.02.2014, 19:04
    Το τί βλέπω εγώ άσε να το ξέρω και να το εκφράζω εγώ. Έχω το δικαίωμα να απαντάω επι προσωπικού ενώ εσύ όχι όσον αφορά εμένα. Σε μια Υφήλιο που έχει ανακτήσει και πάλι τα χαρακτηριστικά που είχε επι Ψυχρού Πολέμου, άσε με να είμαι πιο καχύποπτος για τα άτομα που οργανωμένα δημιουργούν ζητήματα στην Ρωσία αλλά όχι στην Αμερική και για τα άτομα που ξαφνικά διώκονται ή χάνουν την ηγεσία τους ή επιχειρείται κάτι τέτοιο επειδή έχουν ταχθεί σε διαφορετικό στρατόπεδο απο τους "Αμερικάνους". Το ότι θεωρώ το συγκρότημα αυτό βαλτό(τις ΗΠΑ δεν τις πιάνουν στα στήθη τους), υποκριτικό(δεν τολμούν να παν κατά Τσετσενία μεριά) και βλάσφημο στα όρια της ύβρεως(καραγκιοζιλίκια μέσα σε Εκκλησίες), δικαίωμά μου άλλωστε, δεν με καθιστά δικηγόρο του Πούτιν. Απο την άλλο όμως μιας και μου δίνεις την ευκαιρία ξέρω ποια ήταν η Ρωσία του προσκυνημένου Γιέλτσιν(της ασυδοσίας των υπαλλήλων που γίναν διευθύνοντες σύμβουλοι σε μια ημέρα και της μαφίας που είχε αναγάγει τον όρο "Ρωσίδα" της περήφανης και μορφωμένης συνώνυμο της πόρνης). Υ.Γ.: Και όταν μιλάς με θρησκευόμενο να σέβεσαι τα στοιχειώδη. Το τελευταίο για το "χριστούλι". Δεν είναι όλα τα πράγματα ίσα και όμοια.
    tallos
    02.02.2014, 21:15
    FREAK,η Πατυ Σμιθ είναι κολητη με την Χιλαιρυ Κλιντον,αυτο μου ξυνιζει.
    freak
    03.02.2014, 03:24

    Την συγκεκριμενη κουβεντα αν ειναι δυνατον, ας την διατηρησουμε σε φιλικο επιπεδο. Ελπιζω να μου επιτρεπετε αυτη την παρακληση.

    Tallos, η Patti Smith ειναι δηλωμενη Liberal και στο παρελθον εχει υποστηριξει τους Κεννεντυ οπως προσφατα τον Ομπαμα. Ολοι αυτοι ανηκουν στο ιδιο στρατοπεδο με την Χιλαρυ πολιτικα.

    Δεν θεοποιω την Patti Smith. Απλα, σχετικα με τις Pussy Riot, to θεμα δεν εχει σχεση με το τι κανει η Smith μεσα στην χωρα της και αν στηριζει τον Ομπαμα, αλλα με το οτι η υποστηριξη της, προσθετει θετικα στο διεθνες status για αυτη την Punk ομαδα.

    Και αν δεν σου κανει η Patti, σου κανουν οι Roger Waters (Pink Floyd), Peter Gabriel και αλλοι? Ειδικα ο Waters θεωρειται αιρετικος λογω των αριστερων θεσεων του σχετικα με το θεμα των Φωλκλαντς, και ενα σωρο αλλα.

    Ολοι αυτοι δηλωνουν υποστηριξη στις τυπισες αυτες. Δε νομιζω πως ειναι τυχαιο.

    Αντιθετως αυτοι που δειχνουν να τις αποστρεφονται, στην πλειοψηφια τους, ειναι οι πολιτικα συντηρητικοι και το right wing στρατοπεδο. Δε νομιζω πως αυτο ειναι τυχαιο επισης.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 03-02-2014 03:31 ]


    yiannisyiannis
    03.02.2014, 10:59
    @freak δεν σου κάνει εντύπωση ότι ο ακτιβισμός των Pussy Riot στρέφεται κατά ενός πολύ συγκεκριμένου πολιτικού καθώς επίσης και κατά μιας πολύ συγκεκριμένης εκκλησίας; Επειδή είσαι άνθρωπος που εμβαθύνει και δεν μένει στην επιφάνεια των γεγονότων, δεν σε υποψιάζει αυτός ο τόσο στοχευμένος ακτιβισμός; Και πέρα από αυτό, εκτός από την αμφισβήτηση που εκφράζουν οι Pussy Riot, μήπως εκφράζουν και κάτι άλλο; Μήπως έχουν φτάσει στην αντίπερα όχθη και εκτός από αμφισβήτηση εκφράζουν και κάποιο θρησκευτικό μίσος, κάποιο στοχευμένο ρατσισμό αν θες κατά των χριστιανών;
    sea_like_eyes
    03.02.2014, 14:37

    σιγα - σιγα εχουμε φτασει να μην εμπιστευομαστε ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ . . . ολα ειναι στημενα , πισω απο καθε πραξη μικρη ή μεγαλη υπαρχουν συμφεροντα κτλ . . . ευκολα μπορει να καταληξει κανεις σε αυτο το συμπερασμα . . . με επιχειρηματα ή χωρις . . .

    Οσον αφορα την Punk . . . απο καθε αποψη . . . μπαντα Pussy Riot , δε θελω να μιλησω , να υποστηριξω ή δεν ξερω κι εγω τι αλλο . . . τα εχουν πει για δαυτες ανθρωποι του χωρου με ιστορια απο πισω τους πουκανεις δεν μπορει να αμφισβητησει ! ! !

    Y.Γ πριν κλεισω να τονισω πως ευκολα μπορουμε να οριοθετησουμε το . . . Pussy Riot . . . κατω μια ταμπελα ''Punk συγκροτημα αποτελουμενο απο 3-4 τυπισσες'' αλλα δυστυχως ή ευτυχως ειναι κατι παραπανω . . .

    Υ.Γ ισως καποιου ειδους νεο ''RioT gRRRL'' κυμα . . .

    Υ.Γ α ξεχασα Νο 1  . . . απο ποτε η αντιδραση σε κατι αποτελει . . . Μισος ! ? ! Και ποιος θα κρινει αν αυτη η αντιδραση εχει βαση ή οχι . . . υποκειμενικα ειναι τα πραγματα και καλο θα ηταν να μην ειμαστα απολυτοι . . .

    Y.Γ α ξεχασα Νο 2 . . . για την μουσικη τους δεν μιλησαμε . . . κανω λαθος ? ? ? Αργοτερα ισως πω δυο λογια . . .


    freak
    05.02.2014, 14:33

    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 03.02.2014, 10:59 έγραψε...

    Επειδή είσαι άνθρωπος που εμβαθύνει και δεν μένει στην επιφάνεια των γεγονότων, δεν σε υποψιάζει αυτός ο τόσο στοχευμένος ακτιβισμός; Μήπως έχουν φτάσει στην αντίπερα όχθη και εκτός από αμφισβήτηση εκφράζουν και κάποιο θρησκευτικό μίσος, κάποιο στοχευμένο ρατσισμό αν θες κατά των χριστιανών;

    Βασικα μιλαμε για μια ακτιβιστικη ομαδα που καταγγελει παραβιασεις ανθρωπινων δικαιωματων. Αμφιβαλλω αν εχουν προσκολληθει σε θρησκευτικα θεματα περαν του γνωστου που ελαβε εκταση.

    http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22769&subid=2&pubid=63956836

    Αλλά μιας και αναφερεις συγκεκριμενο ζητημα ριξε μια ματια στο συγκεκριμενο αρθρο αν δεν τις εχεις παρακολουθησει εκτενως. Aποψη ειναι ουσιαστικα, και δεν ειναι αναγκη να συμφωνησεις, ουτε εγω ασπαζομαι τα γραφομενα παρα μερικως. Ωστοσο η γνωμη αυτη προσδιδει καποια στοιχεια για προβληματισμο μιας και πηγαζει απο την αντιπερα οχθη:

    Η σύλληψη των Pussy Riot ήταν το μοναδικό γεγονός που ταρακούνησε τον κόσμο της μουσικής, αν όχι και της πολιτικής, ίσως από την αυτοκτονία του Kurt Cobain. Τώρα είναι ελεύθερες. Ναι ρε, το χάρηκα. Πολύ κιόλας. Τόσο που έκατσα και είδα το ντολυμαντέρ για την περιπέτειά τους. Σε όλη τη διάρκεια της ταινίας συνειδητοποίησα ότι δεν είχα δει ποτέ μου πιο όμορφες γυναίκες στη ζωή μου ολόκληρη.  Και φυσικά σιχάθηκα ακόμα περισσότερο, αν μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο, την υποκρισία των χριστιανών. Στα πρόσωπά των Pussy Riot, είναι η αλήθεια, δε διέκρινα επαναστάτριες, φεμινίστριες ίσως, ένα σημαντικό μέρος του χώρου της τέχνης σίγουρα. Δυστυχώς ή ευτυχώς επρόκειτο για άτομα που θα μπορούσαν κάλλιστα να είναι “ένας από μας”, τρεις εν προκειμένω. Το performance στο ναό, λένε, ήταν μία αντίδραση που ήλπιζαν ότι θα ωθούσε στο διαχωρισμό κράτους – εκκλησίας, μίας ένωσης που αν έχει ταλαιπωρήσει δεκάδες χώρες, μεταξύ των οποίων και το μπουρδέλο που ταΐζουμε με καυτά ένσημα και φόρους σε τακτά χρονικά διαστήματα. Ο ίδιος ο Πούτιν, κατά δήλωση των δικηγόρων κατηγορίας στη δίκη, εξέφρασε την απορία γιατί δεν είχαν συλληφθεί νωρίτερα. Μια δίκη φάρσα από όλες τις απόψεις. Σαν αυτές που συμβαίνουν εδώ, που όλοι είμαστε εν δυνάμει πολιτικοί κρατούμενοι.Αυτό που με σόκαρε περισσότερο ήταν μια δήλωση της μητέρας της Alyokhina για τις απειλές που δεχόταν από χριστιαναράδες. Ότι μόλις βγει η κόρη της από τη φυλακή θα τη διαμελίσουν. Και μετά από αυτή θα κάνουν τα ίδια και στο παιδί της. Στο παιδί της. Ψυχοπαθέστατα ζώα, έτοιμα να χύσουν αίμα μόλις κάποιος χλευάσει το φανταστικό τους φίλο. Εννοείται ότι θεωρώ τα ίδια σκατά και τους μουσουλμάνους, τους βουδιστές, τους ινδουιστές, γενικά όποιον κόπανο πιστεύει σε μία ανώτερη δύναμη στην οποία, αν το εν λόγω ανθρωπάκι προσευχηθεί με όλη του τη δύναμη, υπάρχει μία περίπτωση να του βρει δουλειά, γκόμενα, σπίτι, θεραπεία για την ανίατη νόσο του, η οποία σαφώς και δεν είναι άλλη από την ίδια την πίστη του σε ένα “ανώτερο oν”. Τρεις γυναίκες τιμωρήθηκαν γι’ αυτό το λόγο και δε θα ‘θελα να ξέρω τι θα συνέβαινε αν όλος ο κόσμος δε γέλαγε στα μούτρα με τις αποφάσεις του καθεστώτος Πούτιν, αν δεν ξεσηκωνόταν με τόση μανία, με τόση ανάγκη να του υψώσει το μεσαίο δάχτυλο.Επίσης τρομάζω στην ιδέα του τι θα γινόταν αν κάτι αντίστοιχο στηνόταν εδώ. Αν κάποιος από τους “μικρούς” ανθρώπους τολμούσε να πει κάτι στα μούτρα του παπαδαριού. Τρέμω για να είμαι ειλικρινής. Να ξυπνήσεις μια ωραία μέρα, να σε έχει βαφτίσει “παρατρομοκράτη” ο Μπάμπης Παπαδημητρίου, ως “απειλή για τα χρηστά ήθη” ο Γιώργος Τράγκας, η Όλγα Τρέμη να παρουσιάζει ως αδιάσειστο στοιχείο του σαθρού της ιδεολογικής σου θέσης το βίντεο από τα βαφτίσια σου και δεν ξέρω και ‘γω τι και ποιος γλοιώδης ρουφιανογράφος. Με τρομάζει αυτή η χώρα όταν βλέπω την επιρροή αυτού του σιχαμερού δόγματος ακόμα και στα πρόσωπα του στενού οικογενειακού περιβάλλοντός μου.Η στήριξη, από την άλλοι, των γονιών τους στα κορίτσια των Pussy Riot ήταν παραπάνω από συγκινητική.  Δεν ξέρω… Δε θα ‘θελα να περάσω αυτό που πέρασαν με τίποτα, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

    Πηγη: http://www.slackerblud.com

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 05-02-2014 14:48 ]


    fotis70
    18.02.2014, 22:03
    Αγαπητέ FREAK! Είναι αδιαπραγμάτευτο δικαίωμά σου να πιστεύεις ότι θέλεις μέσα στην απλούστευση της λογικής σου για τους άλλους που πιστεύουν κάτι άλλο. Πρίν όμως κρίνεις μια πίστη μια ιδεολογία έναν άνθρωπο, καλά είναι πρώτα να γνωρίζει τι και πως. Κανένας πραγματικά χριστιανός δεν απειλεί ποτέ κανέναν τέλος. τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε. Τις θεωρητικές λοιπόν απειλές της μητέρας ανθέλουμε τις πιστεύουμε. όπως πολύ σωστά είπε κάποιος αντίστοιχη διαμαρτυρία σε τζαμί δεν είδαμε άρα η μαγκιά είναι όσο και η κλανιά. Όταν έχω μια διαφορά μαζί σου δεν θα έρθω να χέσω στο τραπέζι που εσύ τρως για να κάνω αισθητή την παρουσία μου. Αυτό έκαναν τα τσουλάκια της ΝΤΠ κατ' εντολή και τίποτα περισσότερο. Ούτε επανάσταση ούτε Ανθρώπινα δικαιώματα.
    Konstantinosoa
    19.02.2014, 10:59
    Να σημειώσουμε παρότι για το θέμα σιγή ιχθύος, πως ήδη τα υπόλοιπα μέλη του συγκροτήματος έχουν κράξει τις δύο "Αμερικάνες ακριβίστριες" πως ενεργούν αυτόνομα και πως εχθές στο Σότσι κάτι πήγε να γίνει και επενέβησαν υπηρεσίες ασφαλείας.
    freak
    19.02.2014, 17:34

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 18.02.2014, 22:03 έγραψε...

    Πρίν όμως κρίνεις μια πίστη μια ιδεολογία έναν άνθρωπο, καλά είναι πρώτα να γνωρίζει τι και πως.

    Αυτό έκαναν τα τσουλάκια...


    Διαβασες τι εγραψα?

    Πως συμφωνω εν μερει με το κειμενο που παραθετω, δηλαδη δεν ασπαζομαι τα γραφομενα καθ' ολοκληριαν, για να μην αναφερω πως δεν συμφωνω σε μεγαλο μερος. Απλα ειναι food for thought και πιστευω πως συνεισφερει στην εν λογω κουβεντα μιας και μιλαμε για τα "τσουλακια" οπως θες να τα αποκαλεις. Εγω προσωπικα δεν εχω προβλημα με την λεξη αυτη διοτι απλα για μενα δεν υφισταται αυτη η λεξη, πραγμα που σημαινει πως απεχουμε σε πολλα.

    Αν δεν ηταν οι Ολυμπιακοι στην μεση, θα τις ειχαν ξαναφυλακισει παλι. Να χαρω εγω δημοκρατια:

    http://news247.gr/eidiseis/kosmos/vinteo_kozakoi_ksylokophsan_melh_twn_pussy_riot_sto_sotsi.2651784.html

    (Δες και τα σχολια, εχουν ενδιαφερον).

    Αποτελουν μερος διεθνους συνομωσιας? Ναι ειναι πληρωμενες απο τους Αμερικανους! Πρακτορες! Χαχα

    Να δω τι αλλο θα διαβασουν τα ματακια μου.

    Εκατσαν δυο χρονια φυλακη και τωρα αποσκιρτησαν στην Δυση!

    Αμα ψαξεις ολη την ιστορια απο την αρχη, θα καταλαβεις οτι τα κοριτσια αποτελουν μερος ακτιβιστικης ομαδας που καταγγελει παραβιασεις ανθρωπινων δικαιωματων και οπως εγραψα αμφιβαλλω αν εχουν προσκολληθει σε θρησκευτικα θεματα περαν του γνωστου που ελαβε εκταση.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 20-02-2014 03:36 ]


    fotis70
    24.02.2014, 23:35
    Όσο αθώες και ανεξάρτητες είναι οι ΜΚΟ στην Ελλάδα, άλλο τόσο είναι και τα "κορίτσια".
    freak
    09.04.2014, 02:20

    FOOD FOR THOUGHT...


    freak
    02.06.2014, 01:10

    Επιθεση με σπρευ πιπεριου, μπογια & σκουπιδια δεχτηκαν οι PR (ειδηδη που περασε στο ντουκου).

    Πηγη:  http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26511&subid=2&pubid=113233545

    Edit για σχετικη φωτο:

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 02-06-2014 01:19 ]


    freak
    17.06.2015, 18:05

    http://www.wired.co.uk/news/archive/2015-06/12/pussy-riot-nadya-detained-moscow


    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 17-06-2015 18:09 ]